Česká firma má reaktor, který vyrábí energii z odpadu

 Millenium Technologies uvádí na trh reaktor pro plazmové zplyňování čtvrté generace. Ten je využitelný pro likvidaci odpadu i jako zdroj energie.

Společnost Millenium Technologies, člen skupiny JRD, představila ve vědecko-technickém parku v Dubé reaktor pro plazmové zplyňování 4. generace (R4). Po třech prototypech se tak jedná o reaktor plně využitelný ke komerčnímu provozu. Má základní vnitřní objem 1200 litrů a zpracuje 500 kg odpadu za hodinu. Technologie nabízí hned dvě možnosti využití.

Na jedné straně se jedná o účelnou a ekologickou likvidaci širokého spektra odpadu včetně toho nebezpečného, na straně druhé reaktor slouží jako zdroj čím dál cennější energie. Reaktor R4 tak najde uplatnění ve všech provozech, kde se řeší problematika zpracování odpadu, ale i tam, kde se usiluje o snížení nákladů za energie i ukončení závislosti na plynu z Ruska. Cena za pořízení samotného reaktoru R4 je v rozmezí mezi 80 až 250 miliony korun a návratnost investice se pohybuje od tří do pěti let.  

Reaktor R4 technologicky navazuje na předchozí vyzkoušené generace reaktorů. Při jeho konstrukci byly využity všechny doposud získané zkušenosti z více než dvanáctiletého vývoje s cílem dosáhnout co největší efektivity provozu bez vytváření ekologické stopy. Millenium Technologies spolupracuje na tomto projektu s několika progresivními firmami ze specializovaných oborů i s akademickými pracovišti, nejen v rámci České republiky, ale i v zahraničí.  

„Reaktory na plazmové zplyňování testujeme ve VTP Dubá již od roku 2010, jejich vývoj jsme započali ještě o několik let dříve. Po tak dlouhé době testování a snahy vytrvat na vytýčené cestě je opravdu skvělý pocit vidět konečně reálný produkt, který můžeme s hrdostí uvést na trh. Plazmové zplyňování, konkrétně reaktor R4, najde uplatnění v provozech, kde ostatní technologie na zpracování odpadu nestačí. Kromě efektivního zpracování materiálu může být aktuálně velkým přínosem zejména pro teplárny, které tak mohou nahradit fosilní paliva a snížit náklady na vstupní surovinu. Zájem projevila například teplárna v České Lípě, se kterou již delší dobu jednáme. Další zájemce máme například mezi provozovateli autovrakovišť a průmyslových podniků,“ uvedl Grischa Kahlen, zakladatel Millenium Technologies.

Pomocí plazmového zplyňování je možné využít energii jakéhokoliv odpadu. Poradí si například s těžko zpracovatelnými díly z autovraků, nerecyklovatelnými plasty, lopatkami z větrných turbín vyrobených ze sklolaminátu, ale dokonce i s čistírenskými kaly, nebo nebezpečným nemocničním materiálem. Vstupní surovina je uvnitř reaktoru vystavena teplotě 1 100 až 1 400 °C a přímému kontaktu s výronem plazmatu o teplotě 3 000 až 5 000 °C. Tím dochází k rozkladu organických sloučenin a vzniká tak syntézní plyn a sklovitá struska.

Syntézní plyn má stabilní složení, jedná se o směs CO, H2, CO2 a N2. Je v zásadě velmi podobný svítiplynu, který byl dříve užíván místo zemního plynu. Vitrifikovanou strusku, která je inertním materiálem, lze využít ve stavebnictví, ale také při budování silniční infrastruktury. Celý proces zpracování odpadu v reaktoru za pomocí plazmatu je zcela bezemisní.

zdroj: tisková zpráva

7 Comments on “Česká firma má reaktor, který vyrábí energii z odpadu”

  1. V souvislosti s článkem Jsme schopni nahradit biometanem
    Podle analýzy CZ BIOM, největšího oborového sdružení v bioenergetice, můžeme při plánovaném rozvoji produkce do roku 2030 nahradit 20 % zemního plynu biometanem z domácí výroby.

    https://www.hybrid.cz/nahradi-rusky-zemni-plyn-cesky-biometan/

    Energetické centrum Horní Suchá
    Diky grantu EU V tomto roce vzniká v průmyslové zóně František v katastru obce Horní Suchá závod na zpracování bioodpadu, výrobu bioCNG (stlačeného biometanu) a koncentrovaného organického hnojiva – Energetické centrum Horní Suchá.
    Závod zpracuje anaerobní digescí jakýkoli odpad, který je schopen rozkladu bez přístupu vzduchu, např. zbytky po kuchyňské úpravě v domácnostech, biologicky rozložitelný odpad ze zahrad a parků, prošlé a vadné potraviny, odpadní tuky, odpady z jídelen, gastro provozoven, odpady z potravinářského průmyslu, a to včetně takových, které jsou v obalech. Obaly je technologie schopna vyseparovat. Zpracovatelská kapacita závodu je 20 000 tun bioodpadu ročně, z čehož se vyrobí 3 200 000 m3 zeleného zemního plynu a 1 200 tun koncentrovaného organického hnojiva.

    https://www.organic-technology.cz/ec-horni-sucha/

    https://www.gascontrol.cz/

    1. Ukazte mi spalovnu, ktera generuje horlavy plyn podobny svitiplynu. Zde se jedna o destilaci odpadu pri ktere vznika hodnotny plyn. Aby se zabranilo unikum jedovatych latek jako treba dioxinu, tak je nutne nasledna pyrolyza pri vysoke teplote plazmatu. Plazma bude nejspis udrzovano podobnym zpusobem jako u plazmove rezacky kovu.
      Problem konvencnich spaloven je ten, ze odpad jednoduse shori a emise obsahuji nezanedbatelne mnozstvi dioxinu, ktery unika do atmosfery. Proto maji spalovny tak vysoke kominy aby se to svinstvo dostatecne naredilo nez doputuje k lidem.

Napsat komentář