Češi dávají přednost stříbrným autům, výrazné barvy je nelákají

Často používané sto lidí, sto chutí, platí i při výběru barvy vozidla. Každý zkrátka preferuje nějakou jinou. Společnost carVertical, zabývající se zpracováním automobilových dat, provedla na toto téma průzkum na českém trhu. Z něj vyplývá, že Češi preferují neutrální laky a do zářivých odstínů se nehrnou. Při volbě však často nerozhoduje pouze osobní vkus, ale i další faktory.

Většina českých řidičů volí praktické barvy

Mezi Čechy vyhrává kategorie šedých a stříbrných aut. Ze všech vozů, které byly v Česku prověřeny na platformě carVertical, byla těch s šedým nebo stříbrným lakem téměř čtvrtina (23,2 %). Oblíbené jsou mezi českými řidiči také bílé (20,5 %) a černé (18,8 %) vozy.

Výsledky analýzy českého trhu odpovídají trendům v ostatních zemích, kde jsou právě monochromatické barvy vozidel rovněž nejoblíbenější. Šedé, stříbrné, černé a bílé laky jsou totiž praktické, snazší na údržbu a nestrhávají na sebe příliš velkou pozornost. Což je pro mnoho řidičů důležité.

Co se vývoje v čase týče, v roce 2000 dosahoval podíl šedých a stříbrných vozů v Česku 30,1 %, za poslední dvě dekády tak lze pozorovat mírný pokles. S tím souvisí naopak narůstající obliba bílé barvy. Z 3,5 % v roce 2000 se v roce 2010 zvýšil podíl bílých aut na 12,1 %, a v roce 2022 dokonce na více než 20 %.

„Monochromatické barvy jsou tu s námi již dlouho. Bílá, stříbrná, šedá a černá jsou v módě po celém světě. V roce 2023 byly hodně vyhledávané i modré laky, zatímco ostatní barvy jsou stále převálcovávány právě těmi konzervativními,‘‘ říká Matas Buzelis, automobilový expert a vedoucí komunikace ve společnosti carVertical.

Řada řidičů se výrazným barvám vyhýbá, protože mohou v průběhu let vyblednout a snížit tak celkovou hodnotu vozu. V rámci prevence vyblednutí barvy je lepší auto parkovat spíše ve stínu a příliš ho nevystavovat slunečním paprskům.

U prémiových vozidel se často používají tmavší barvy. Ne všichni řidiči je však mají v oblibě. Především kvůli tomu, že více přitahují teplo, prach i nečistoty. Ačkoli to nemusí být tak zásadní problém pro zákazníky střední nebo západní Evropy, na jižních trzích nejsou tmavé barvy tolik populární.

Automobilky zužují nabídky barev

Výrazné barvy nemají na českém trhu s ojetými vozy významný podíl: žlutá tvoří pouze 1,3 % ze všech vozidel prověřených na carVertical, červená barva je zastoupena 5,6 % a modrá 8,2 %. Žlutá barva nebyla velkým favoritem ani v minulosti: v roce 2000 bylo žlutých vozů pouze 2,1 %, v roce 2010 0,9 % a v roce 2020 1,7 %.

Červená barva byla zato dříve o něco oblíbenější, než je tomu dnes: v roce 2000 činil její podíl 10,6 %, v roce 2010 8,4 % a v roce 2020 7,2 %. Podíl modrých vozidel v průběhu let kolísal. V roce 2000 byl podíl modrých vozů 11,7 %, v roce 2010 jen 5,6 % a v roce 2020 se opět zvýšil na 7,3 %.

„Výrobci nyní nabízejí menší škálu barev. Před několika desítkami let jsme na silnicích vídali spoustu barevných vozidel, nyní se ale paleta hodně zúžila. Většina řidičů nechce vyčnívat z davu, a proto volí vozy konzervativních barev. Někteří řidiči jsou dokonce přesvědčeni, že by následný prodej vozu s červeným nebo žlutým lakem trval mnohem déle, než prodej stejného typu černé nebo stříbrné barvy,“ vysvětluje Buzelis.

Při výběru ojetého vozu je důležité věnovat pozornost především jeho celkovému stavu nežli jeho barvě. Poškozená a renovovaná vozidla mohou mít navíc více vrstev laku, Matas Buzelis proto doporučuje vzít si s sebou na testovací jízdu speciální přístroj na měření tloušťky laku.

zdroj: tisková zpáva

35 Comments on “Češi dávají přednost stříbrným autům, výrazné barvy je nelákají”

 1. Velka Britanie a Nemecko zahajily vystavbu elektrickeho kabelu s kapacitou 1,4GW mezi obema staty. Do provozu ma jit 2028 a bude privadet levnou elektrinu z offshore VtE. Odhaduji ze o ceskou elektrinu opadne zajem a naopak bude ve stredni Evrope dostatek levne elektriny z VB. Mozna by si CEZ mel stavbu JE jeste rozmyslet.

        1. To je stejné jako když řekneš že všichni jsou blázni jenom já jsem letadlo. Kdo je tedy blázen?

        2. NATO vojaci na Ukrajine by nebylo nic ilegalniho. Co ty neoznaceni rusacky vojaci 2014 co prepadli Ukrajinu vcetne Krimu. Pry dovolenkari. rusak zase lze jako se v rusacku vzdy lhalo, lze a bude lhat. Cely svet ma moralni povinnost Ukrajine pomoct a zahnat tu rusackou verbez treba az do prdele. rusak si da pokoj az kdyz na nej miri zbran. A proto je nutne ty zbrane na ne namirit. A kdyz nebudou poslusny, tak zmacknout. Nikomu nebudou chybet a tech par kolaborantu si budou muset zvyknout.

        3. pro ED… Ano jsem člověk pevných morálních zásad s vysokým stupněm sebekontroly, potlačeným egoismem a pokrytectvím. BÍLÁ VRÁNA.
         Na druhou stranu nejsem nijak zvlášť vyjímečný, všechno je otázka chtění či nechtění.
         Tak mě neserte že to nejde a snažte se trochu. Vždyť je to už hanba a trapná tragédie co tady opice předvádíme. Už je na čase – neslezli jsme ze stromu včera.😉

        4. pro Leodendula… 😃S tebou je to pořád dokola: Nemůžeš vyprávět pohádku od prostředka.
         Když obviním myslivce, že zaživa rozpáral vlkovy břich, nacpal do něj kamení, zašil a nakonec ho hodil do studny….. samozřejmě bude za nebezpečného psychopata. Ve skutečnosti k takovému jednání měl vážné důvody – záchrana Karkulky s babičkou a eliminace nebezpečného vraha…😃

        5. Ten vrah byl Janukovic. Samozrejme to zde vsichni vedi, jen ty a jeste nejaky dalsi pitomec tomu neveri. rusaci jsou masovi vrazi a od 1917 rozsevaji po celem svete smrt, zkazu a valku ve jmenu svetove revoluce. Proste nemocny narod.

        6. Leodendula to chápe, ale odmítá.
         Chápe, že Janukovyč, i když to byl totálně zkorumpovaný prezident, byl svržen neústavním pučem.
         Také chápe, že Zelensky se dostal k moci slibem boje s korupcí a ukončení násilí v Donbasu.
         Je mu naprosto jasné, že aktuálně je Zelensky diktátor, a určitě ví, že ukrajinský ústavní soud se vyjádřil naprosto jasně, že neexistuje jiné, než pětileté volební období, a že jejich krizový zákon, kterým se junta ohání, je v rozporu s výše postavenou ústavou, ergo v daném ustanovení neplatný.

         On nepoužívá jiný, než dvojí metr a objektivnost mu je naprosto cizí. Kdyby si vládní koalice Ano v roce 2020 odhlasovala odložení voleb na neurčito, zaručeně by to považoval za protiústavní totalitní krok.

        7. V CR byla v 2020 valka? Mozna rusaci nam vyhazovali municaky, delali sabotaze apod. ale urcite to nebyl tak padny duvod odlozit volby jako rusacka agresivni valka na Ukrajine. Ono totiz je tezke ve valce zarucit ferove volby. Kolik lidi by se kvuli bojum nemohlo dostavit do volebnich mistnosti a kolik volebnich uren by bylo vybombardovano rusaky? Nakonec by byly urny plne lidi misto volebnich listku. rusacko je teroristicky stat a je nutne ho znicit. KLidne s pomoci NATO a jinych vojaku. Existuje vic narodu ktere nejsou v NATO a sli by do toho. Navic rusacky neoznaceny muzici dezolatum a rusofilckam take nevadili.

        8. Nebyla válka, ale měli jsme nouzový (krizový) stav. Stejně jako na Ukrajině mají krizový stav. Volby u nás se posunout nedaly.
         Teze, že válka je důvodem k nekonání z důvodu nemožnosti zajistit rovná práva volit a být volen, vypadá legitimně.
         V tom případě prosím vysvětlit, jak mohl být Zelensky legitimně zvolen, když volby v roce 2019 neproběhly na celém území a nemohli všichni Ukrajinci volit.

        9. @lavrov42. Na to se musis zeptat vrahu z kremlu. kreml znemoznil Ukrajincum v okupovanych uzemich ucast ve volbach. Ty si takove rusacke vemeno.

        10. Pro Leodendula…To je jako v manželství: Když zbiješ ženu do krve a ještě se jí vymočíš na hlavu, nemůžeš počítat s tím, že ti ho ještě někdy vykouří. Ukrajina skončila Nazi-majdanem🥴

        11. @drvostep. Konecne si priznej, ze rusacka agrese odporuje i tvemu premysleni. rusaci jsou prachsprosty vrazi a zaslouzi si totalni rozdrceni a rozdeleni uzemi. Kolonie dostanou samostatnost a rusak bude platit 100 let reparace. rusak se zklidni jen s hlavni u spanku.

        12. Pro Leodendula….. Mému ,,přemýšlení“ odporuje každá agrese..
         Ale to co doopravdy nedokážu pochopit je myšlení lidí, kterým nevadí, že super imperialista podnikání doslova NEPŘÁTELSKÉ aktivity proti svým evropským vazalům (proti nám) …
         Ale jasně – kšeft je kšeft a prachy nesmrděj🤑 Jak to říkala Nulandová?
         MRDÁM EU??💩

        13. rusko dnesnim opetovnym hromadnym a zakernym vrazdenim civilistu v Charkove ztratilo narok na existenci.

        14. Pro Leodendula…. Vojenský experti se shodují na jednom: Takováhle válka, kde umírají skoro výhradně jen vojáci už tu dlouho nebyla. Naposledy snad první světová…. Přeber si to a hlavně přestaň lhát. Stejně to nemá cenu, páč vám spadla škraboška 😎

        15. ruske kurvy haji sve pasaky. Jsi lidsky odpad jako ten rusky co konci v plastikovych pytlich.

        16. Tak už došli že (argumenty)??😃
         Nebuď smutnej – nikdy jste žádné neměli.😘

        17. Hitler vrazdil Zidy protoze jeho mama musela pracovat jako sluzka v zidovke rodine. A rusaci vrazdi Ukrajince, protoze jim Ukrajina zrusila napajeni rusacke TV do kabelovky. Uplne stejne nackovske manyry jako Hitler. Jen nejvetsi primitiv muze obhajovat takova zverstva.
         Ukrajina by mela potapet ruske lode po celem svete.

        18. Mně do vašich hoven netahej: jen ty obhajuješ zvěrstva a jako jeden z mála žádáš víc… A víc…
         Leodendula Smrtihlav 💀💀

        19. Nemecky nazismus je mladsi bracha komunismu. Hitler je jen reakce na rozlejzavani komunismu v Nemecku a v Evrope. Nebyt komunistickych svini po WW1, nevzniknul by ani Hitler a nebyla by zadna WW2. rusacko od 1917 siri svetovou revoluci a ma na svedomi WW2. rusko a jeho sireni komunismu primo stvorilo Hitlera. Stalin je nejvetsi svine celych dejin a dnesni krize na celem svete maji na triku rusaci. Vznik cinskych komunistu, rudych Khmeru, KLDR a vsech ostatnich lidskych katastrof ve forme komunistickych statu jsou z dilny rusackych komunistu. rusko a komunismus musi byt vymeten. rusko tvori metastazy po celem svete. U nas spd, jinde Orban, Fico, Wilders, AfD,…. Vsude ma rusacko sve spinave pracky. A debilove to podporuji.

        20. pro Leodendula…. Žádné komunistické státy nejsou a ani nikdy nebyly. Dnes už bohužel nejsou ani žádné socialistické státy.
         Jenom halucinuješ, podobně jako ten argentinský president Milei, jak si ho onehdá chválil…. Mimochodem je to ještě větší blbec než jsme doufali.🥺😅

        21. Ten rusacky ismus nema sve vlastni pojmenovani a jeho koreny vzrostly z komunismu. Nejspis by se dalo rict kremlismus. Je to smes zlocinu, diktatury a nelidskosti. Je uplne jedno jakym jmenem ty rusacke zrudnosti pojmenujeme, dulezite je ukazat na zhoubnost ruskeho teroru ve svete od roku 1917. rusko a kreml musi byt zniceno aby se svet mohl uklidnit. Nebude li existovat rusky maticni nador, nebudou se tvorit metastaze.

Napsat komentář