Cena elektromobilů zůstane vysoká, tvrdí studie

Elektromobilita je trend, který silně rezonuje automobilovým průmyslem. I přes podporu ze strany vlád však naráží na řadu bariér.

Podle Coface je jednou z bariér boom poptávky po kovech nezbytných pro výrobu baterií
foto: Coface

Podle analýzy Coface je to například obrovská poptávka po kovech nezbytných pro výrobu baterií i samotných elektromobilů, která tlačí jejich ceny vzhůru. To se odráží i v ceně samotných elektromobilů, jejichž prodej se v řadě zemí neobejde bez dotačních programů. V neposlední řadě je to i otázka recyklace a udržitelnosti.

„Cena elektromobilů zůstane minimálně v příštích dvou letech pravděpodobně vysoká. Neočekáváme žádné zásadní změny v cenovém vývoji,“ říká Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko, který je globálním lídrem v pojištění pohledávek firem a obchodních rizik.

„Důvodem vysokých cen je zvýšená poptávka po kovech, které jsou nezbytné pro výrobu baterií, zejména po lithiu, kobaltu a mědi. Jejich nabídka však vzhledem k celosvětové podpoře elektromobility nestačí pokrýt poptávku,“ říká Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko.

Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou tak zvyšuje ceny těchto kovů, přestože podíl elektromobilů na trhu je stále malý. Různé konfigurace baterií nebo možné využití vodíku jako zdroje energie prozatím tlak na používání těchto kovů nesníží.

Vysoké náklady na ně však přispívají k podpoře výzkumu a vývoje alternativních technologií. Tyto snahy by mohly v dlouhodobém horizontu situaci změnit, a to i s ohledem na silnou konkurenci zemí, které chtějí získat výhodu v nové generaci vozidel.

„Pro Českou republiku je automobilový průmysl klíčovým odvětvím ekonomiky. Proto je logické, že si nechce v oblasti výroby elektromobilů nechat ujet vlak. Svědčí o tom i státní podpora projektu továrny na výrobu baterií, na němž se dohodlo ministerstvo průmyslu a ČEZ. O projekt se už zajímají i Volkswagen nebo LG,“ uvedl Ján Čarný.

Elektromobilita roste, ale její podíl je malý

Segment elektromobilů celosvětově neustále roste. Zatímco v roce 2019 činil podíl e-aut 8 %, v roce 2020 to bylo již 13 %. V roce 2020 přitom prodej automobilů s konvenčním pohonem poklesl o 6 %, ale v důsledku vládních pobídkových programů a zvýšeného zájmu o tento segment v Evropě vzrostl prodej elektromobilů o 41 %.

„Podle dostupných údajů vzrostl prodej elektromobilů v prvním čtvrtletí roku 2021 meziročně o 41 %. V letošním roce se očekává růst až o 70 %,“ říká Ján Čarný.

„V Česku se loni počet registrovaných osobních elektromobilů zvýšil téměř o 90 % na 7103 vozů. Nicméně jejich podíl je stále malý – ke konci loňského roku bylo v ČR celkem 6,13 milionu osobních aut. Za malým podílem elektromobilů v Česku je vyšší pořizovací cena v porovnání s automobily se spalovacím motorem. Tento cenový rozdíl je umocněn absencí dotačních programů motivující jednotlivce a firmy k pořízení elektromobilů. Tyto program jsou přitom obvyklé v řadě evropských zemí. Rozvoj elektromobility u nás brzdí i špatná infrastruktura dobíjecích stanic. Elektromobilita je však jasný trend a toto téma rezonuje i na úrovni EU a my budeme muset reagovat,“ říká Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko.

Konkurenci elektromobilům odstraní i zákaz prodeje spalovacích motorů na některých trzích včetně Evropy do roku 2035. Tento trend vytváří tlak na poptávku po kovech potřebných k výrobě baterií do vozidel. Jde například o lithium, kobalt, grafit, nikl, prvky vzácných zemin, hliník a měď. V bateriích se používá několik desítek kilogramů kovů, ne-li stovek.

Například hliník tvoří přibližně polovinu celkové hmotnosti, následuje měď, grafit a nikl. „Hliník se používá nejen v bateriích, ale i v dalších částech vozidel, jako jsou podvozek nebo vnitřní panely, a to díky své výhodné hmotnosti a schopnosti účinně chránit před nárazy,“ poznamenává Ján Čarný. Důležitá je pro elektromobily i měď:

„Je nezbytná pro výrobu baterií, ale využívají ji také dodavatelé elektřiny, kteří musí rozvíjet nové sítě, aby se přizpůsobili elektrifikaci vozového parku a nové poptávce po energii,“ upozorňuje Ján Čarný.

Poptávka po kovech tlačí na ceny

Společnost Coface očekává, že v letech 2020 až 2021 vzrostou ceny niklu o 34 %, hliníku o 25 % a mědi o 47 %. Kromě toho očekává, že dále v letech 2020 až 2050 poptávka vzroste ještě výrazněji. Poptávka po mědi pro elektromobily se bude v tomto období zvyšovat o 9,9 % ročně, zatímco poptávka po niklu pravděpodobně poroste tempem 11,8 % ročně.

Hlavními producenty těchto vysoce žádaných kovů jsou Demokratická republika Kongo, Austrálie, Indonésie, Chile a Rusko, což přimělo vlády těchto zemí k úpravě těžebních zákonů s cílem získat větší podíl na výnosech z těžby, ale také k posílení environmentálních předpisů na ochranu místních komunit. Tlak na těžební a metalurgické společnosti, aby zlepšily nabídku a reagovaly na tyto trendy, bude intenzivní.

Vodík s otazníkem

Výrobci baterií a jejich zákazníci se snaží snížit svou závislost na kobaltu, ale také současně najít alternativní zdroje energie. Vodík je obecně považován za silnou alternativu, která dokáže snížit celkové náklady průmyslu a zátěž pro životní prostředí. Společnost Coface však neočekává, že by vodík v tomto desetiletí změnil pravidla hry bez silných pobídek ze strany vlád.

„Neočekáváme, že by i samotní výrobci automobilů v krátkodobém horizontu upřednostňovali vodík, protože investovali velké prostředky do baterií, aby splnili přísné předpisy zavedené v řadě zemí jejich státními orgány,“ říká Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko.

Recyklace a udržitelnost je výzva

Poptávka po recyklaci a důraz na oběhové hospodářství jsou dalšími reakcemi na rostoucí poptávku po kovech důležitých pro výrobu elektromobilů a snížení dopadu na životní prostředí.

„Snaha rozvíjet používání elektromobilů vychází z cílů Pařížské dohody a snahy bojovat se změnou klimatu. Těžba kovů má stejně však jako každý těžební proces významný dopad na životní prostředí a komunity,“ říká Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko.

V Demokratické republice Kongo je problémem například odlesňování a dětská práce. Tyto problémy je třeba řešit, aby revoluce v oblasti elektromobilů získala zasloužený kredit.

Recyklace může být v nadcházejících letech klíčovým tématem. Mnoho společností se již snaží rozvíjet své vlastní aktivity tímto směrem. Recyklace kobaltu a niklu je poměrně vyspělá a dosahuje až 60 %, ale lithium se recykluje pouze z 1 %.

tisková zpráva

89 Comments on “Cena elektromobilů zůstane vysoká, tvrdí studie”

  1. To je fakt prča, když analytik zařadí mezi kovy uhlík. A
    To je fakt prča, když analytik zařadí mezi kovy uhlík. A taky ten nadpis je zavádějící, příští dva roky neznamenají v dlouhodobé perspektivě nic. Jestli teď bude kvůli něčemu „zaseknutý“ trh kvůli nějakému úzkému místo, znamená to jen, že o to rychleji bude cena klesat potom, až se ten problém podaří vyřešit, viz FV panely mezi 2005-2009, kdy se cena zasekla kvůli nedostatku produkčních kapacit křemíkových monokrystalů. Následný sešup pak přišel kvůli neschopnosti místních politiků, ČR dost draho.

  2. podobne studie nectu
    staci se podivat na vyvoj za poslednich

    podobne studie nectu

    staci se podivat na vyvoj za poslednich 12 let, tedy za dobu kdy tu mame seriove vyrabenoa BEV

    prvnim seriove vyrabenym BEV bylo mitsubishi e-miev, rok 2009 a puvodni cena v prepoctu cca 1,1 milionu korun, je to male mestske auto velikostne nekde mezi Citigem a fabii, melo baterky 16kWh, a to ze v roce 2011-12 slo poridit za asi 700 tisic jen ukazalo jak nesmyslnou cunu na tom aute nazacatku nastavili….. o 12 let pozdeji a inflaci cca 25% za tu dobu tu mame za 1,1 milionu korun k mani treba Skodu Enyaq s 50kWh baterkou, tedy auto segmentu mid-size SUV coz je rekneme o 3-4 tridy vetsi auto, fakticky z pohledu ceny elektromobily zlevnili celkem hodne, a zlevnovat budou dal bit treba jen diky inflaci, ale verim ze i diky tomu ze baterky se budou v pristich desetiletich sakra hodne menit do technologii a vyrobnich cen

        1. Ve spotřebním koši pro výpočet inflace jsou položky typu
          Ve spotřebním koši pro výpočet inflace jsou položky typu televize, která tam je třeba 5 let stále ten samý model. Na začátku dejme tomu stojí 20 tisíc, pak postupně zlevňuje a pak je vyřazena ze spotřebního koše. Jenže člověk si nebude kupovat 5 let starou televizi. Toto se týká v podstatě všech elektronických spotřebičů, ale i různých materiálů, u kterých je nějaké zdokonalování. Ve skutečnosti ale lidi někupují nějaké staré nemoderní věci, které jsou ve spotřebním koši. Spíše než inflaci je zajímavější sledovat zvyšování mezd.

          1. To si nejsem jistý, jestli berou ten samý model,
            To si nejsem jistý, jestli berou ten samý model, každopádně každý rok se přepočítává i jeho váha v celém koši. Některé věci se vyřazují, ale jiné naopak přidávají. Tohle je třeba váha z roku 2015:

            09.111.11 TELEVIZNÍ PŘIJÍMAČ BAREVNÝ STOLNÍ S LCD OBRAZOVKOU 1 ks 3,067127

            Tohle je váha na rok 2021

            E09.112.02 TELEVIZNÍ PŘIJÍMAČ BAREVNÝ STOLNÍ S LCD OBRAZOVKOU 1 ks 0,966977

            Ono to je ohromná věda to správně nastavovat každý rok, ale že by bylo opravdu všechno v průměru o 75% dražší než před 11-12 lety se mi nezdá, když si vzpomenu, že jsem tankoval litr nafty za 40 kč. 😀

            Stejně ale daleko největší část dělají potraviny (177) bydlení a energie (251) doprava (115), což jsou objektivně věci, za které běžný člověk utrácí nejvíc.

            https://www.czso.cz/documents/10180/23195394/spot_kos2021.pdf/ab69ea54-c76a-4733-bc61-4aae9a7541b6?version=1.1

            Zvyšování mezd je určitě zajímavé sledovat. Nejzajímavější je to samozřejmě u sebe. 😀

    1. Přesně tak. On se taky Peugeot ČR divil, když přechodně
      Přesně tak. On se taky Peugeot ČR divil, když přechodně zlevnil z těch 700 na 550, jak najednou prodal veškeré zásoby v řádech desítek kusů. Tak se toho zalekl a znovu zdražil. A nevadilo mu, že mezitím už byl na trhu rok Nissan Leaf za stejné prachy, jen větší auto a 24 kWh baterka. http://www.hybrid.cz/peugeot-citroen-vyrazne-snizuji-ceny-elektromobilu

  3. Většina si myslí, že tlak na elektromobily je zlovůle
    Většina si myslí, že tlak na elektromobily je zlovůle Únie, která jim ohrožuje „právo“ na neomezené levné ježdění. Někteří i zde vedou neúnavnou misii za zachování věčné slávy spalování.

    Je třeba si uvědomit že žádný strom neroste do nebe a vše jednou skončí, teď je na řadě doba fosilní.
    Lidi rádi zapomínají a rychle si zvykají na to lepší, levnější a věří, že tak už to bude stále.

    Pro připomenutí:
    V toce 1977 stála nejlevnější škodovka v přepočtu na dnešní hodnotu 600000kč a litr benzínu 53kč.
    https://autobible.euro.cz/ceny-aut-cssr-1977-galerie/
    V toce 1999 stála základní Fabia v přepočtu 700000 kč (str.7).
    https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/jak-sel-cas-se-skodou-fabia-z-draheho-holobytu-se-stal-vybav/r~e2de4edcb59b11e8b634ac1f6b220ee8/v~sl:6b1967e6bdc5a151f670e060c90d4bdf/

    Ropa je taky pořád levná, takže z toho pramení současné nadužívání dopravy.

    Celý svět se shodl, že je nutné snižovat emise. Někteří se do toho pustili, jiní váhají, další straší ohrožením ekonomiky, to je priorita víc je nezajímá…

    Když už se někdo do toho snižování pustil, tak se jistě zamyslel nad tím, kde se nejvíce plýtvá fosiliemi:
    – domácí kondenzační plynový kotel 100%
    – domácí ekokotlík na uhlí 85%
    – elektrárna na plyn či uhlí 42% + možnost využití tepla pro centrální vytápění
    – spalovací doprava 20% možná

    Když se tedy někde vyhazuje 80% fosilní energie, tak je jasné, že se po tom půjde…

    A i kdyby nebylo oteplování a emise nevadily, tak pořád platí, že nám tu v Evropě ropa ani plyn nevytryskne, takže je výhodné zbavit se závislosti na dovozu energií z okolí. Vyrábět vodík či syntetická paliva pro dopravu je dosti náročné a neefektivní nejsnazší cestou k nezávislosti na okolí jsou proto elektromobily. Rozdíl současné a budoucí spotřeby energie naznačuje obr.1 zde:
    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1364032118303307
    A nebo taky tady:
    https://oze.tzb-info.cz/akumulace-elektriny/20711-synteticka-paliva-power-to-gas-power-to-liquid-vyroba-a-ucinnost

    Je potřeba hledat řešení a propojení různých technologií a nehledat argumenty proč to nejde protože to tak nikdy nebylo.

    Představme si, že by se ta ropa nemařila v dopravě, ale lila by se do kogeneraček instalovaných v místě spotřeby tepla.
    https://elektro.tzb-info.cz/22560-nzu-podpora-kogenerace-v-bytovych-domech-pro-nabijeni-elektromobilu-a-pripravu-teple-vody
    Kogeneračky by pak za rok vyrobily těch zhruba 20TWh potřebných pro elektrifikovanou dopravu, dalších řekněme 30TWh by se využilo jako teplo, a ještě k tomu by celý systém umožnil zálohu obnovitelných zdrojů, čím ž by umožnil jejich další rozšíření bez nároků na akumulaci.

    Takže by najednou byl ze stejného množství ropy užitek trojnásoný.

    Další rozšiřování obnovitelných zdrojů by už vyžadovalo masivní akumulaci a ta může být například ve formě vodíku, syntetického metanu či kapalného paliva. Tato paliva by se pak používala pro ty kogeneračky a tím by se postupně snižovala spotřeba ropy.

    1. Jen doplňující dotazy:
      V Evropě máme všechny suroviny

      Jen doplňující dotazy:
      V Evropě máme všechny suroviny potřebné k výrobě BEV?
      Evropa nedováží ocel a hliníkové slitiny na výrobu jakéhokoli auta?
      Jako sorry (politicky bych měl asi napsat sorry jako), ale Evropa tak degenerovala pod Manažersko politickým kokocením, že je surovinově závislá ve všem a je jedno jestli odškrtneme ropu nebo ne.
      Nicméně samozřejmě je třeba maximálně omezit nadvýrobu a racionalizovat spotřebu, protože každá činnost jsou nějaké emise a alokují nějak omezené zdroje. Jen k zamyšlení – když vezmete jak se plýtvá i jen s jídlem – víte kolik to na sebe váže emisí?

      1. A že skoro veškerá ropa se do EU dováží vám nevadí? Co
        A že skoro veškerá ropa se do EU dováží vám nevadí? Co byste teda navrhoval? Udělat z EU skanzen spalovacích aut a tím škrtnout veškerý tuzemský automotive průmysl, který už pak nic nikam nevyveze a zvenku se sem budou tlačit levná EVčka? Vždyť ty zákazy spalováků už plánuje většina rozvinutého světa, někde ještě mnohem dřív než v EU.

      2. I kdybych tady spisoval studii na X stran, tak se pořád
        I kdybych tady spisoval studii na X stran, tak se pořád najde něco napadnutelné…

        EU pochopila, že už nemá cenu kopat do mrtvého spalovacího koně, který má neřešitelné principiální problémy.
        – Přes veškeré snahy pořád z toho lezou jedy
        – Další zlepšování stojí velké prachy a ta vylepšená procenta se projevují jen na papíře
        – Mechanické nectnosti vibrace, poruchy, mazání…

        Elektromotor je osvědčený lék neduhů spalovacích motorů. Kdysi to byl startér, dnes to jsou hybridy, a nakonec bude nejlépe, když tam žádný problematický spalovací motor nebude.

        Má tedy cenu mrhat prostředky na vylepšování o procenta? Nebo udělat tlustou čáru a soustředit se na technologii, která umožní zlepšení o násobky?
        (Vývoj mechanických počítadel taky jednou skončil, protože další vylepšování umožňovaly počítače)

        Nedělal jsem analýzu co se odkud dováží, ale opět pro srovnání:
        – Ropa se stále dováží, rafinuje a spaluje s mizernou účinností
        – Cyklus materiálu na výrobu elektromobilů může být téměř uzavřený. Když už se jednou vytěží a dovezou materiály, tak po ukončení životnosti dojde k recyklaci minimálně 90% materiálů, ze kterých se vyrobí další elektromobily.

        Co je tedy lepší? Prodlužovat závislost na ropě, která logicky jednou dojde a k tomu využívat technologii na limitu svých možností? Nebo se začít věnovat technologii, která už je dnes z 90% lepší než spalovači i když je teprve na počátku vývoje?

        Nejde ani o dojezdy nebo zrychlení, ale o zdroje. Co by se tak asi dělo, kdyby vyschly kohoutky ropy a my neměli záložní řešení?
        Jezdily by elektrické vlaky, tramvaje trolejbusy a k tomu 6% vyvolených spalovacích vozidel na řepku.
        Kompletní náhrada ropy řepkou je nemožná, na to by nám nestačila veškerá zemědělská plocha:
        https://youtu.be/btU7FjIVJZA?t=56
        Výroba syntetických kapalných paliv by vyžadovala 5x více obnovitelných zdrojů oproti elektromobilu, u vodíku jsme na trojnásobku.

        Takže z toho do budoucna vychází, že nejefektivnější, nejjednodušší a nejlevnější je kombinace bateriových elektromobilů a obnovitelných zdrojů, hlavně FVE, protože nic jiného co by bylo schopno pokrýt veškeré energetické potřeby tady nemáme.
        https://www.visionsmag.cz/energetika-4-0-v-doprave
        Konkrétnější čísla strany 54-56 :
        https://ci2.co.cz/sites/default/files/souboryredakce/effekt_ps_pohl_multimodalni_mobilita.pdf

        Jestli ropa skončí za 5 nebo 50 let nikdo neví, ale jednou na to stejně dojde. Je proto nutné snižovat závislost na ropě aby ty vyschlé kohoutky tolik nebolely…

        Nic neřeší argumenty typu: nikdy nic nedojde, respektive JÁ se toho nedožiju, tak proč dělat změnu, nic se neotepluje a tam někde se škodí více, tak proč nezačnou oni, …

        Jinak souhlas:
        – Evropa zdegenerovala – jak bylo dnes zmíněno v pořadu 90 ČT24 – Vzestup elektromobilů: „Evropa je v těžké situaci, z pozice výrobce špičkových automobilů padá mezi outsidery“
        – Omezení nadvýroby a efektivní zacházení se zdroji by jistě taky pomohlo
        – Vím co obnáší pěstovat potraviny, o to je mrzutější, jak se s nimi někdy zachází

        Naštěstí jsme se už i tady trochu vzpamatovali a mluví se o výstavbě baterkárny, ČEZ je obnovitelným zdrojům nakloněný a elektromobility se nebojí:
        https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/gigafactory-tovarna-na-baterie-elektrmobilita-lithium.A210727_111924_ekonomika_rts?zdroj=vybava_idnes

        1. No hezký článek, ale v podstatě je jisté
          No hezký článek, ale v podstatě je jisté následující:

          i bez dopravy budeme závislí na ropě – ani BEV ani FVE ani větrník bez ní nedáte – ano odpadne jedno zpracování na palivo, zbytek zůstane – že by ropa došla? No hele už 40 let se píše, že při současné spotřebě je ropy na dalších dvacet let a spotřeba ropy vesele roste – hezky o tom psal Cílek v Nejistým plamenu – takže ano je třeba se zásobami zacházet racionálně a šetrně, ale zase nedělejme alarmismus – oba extrémy škodí

          pro BEV není v Evropě dost zdrojů respektive – nejsou a i ocel vesele Evropa dováží, stejně tak jako čipy, magnety na PMSM, materiál na baterky a baterky.- takže si vlastně vyprávíme – líbí se nám velká závislost na Rusku, Perském zálivu a okolí, nebo Norsku, Kanadě a USA na jedné straně, nebo na Číně, Kongu, Rusku…na straně druhé? Pro mě je to prašť jako uhoď – soběstačnost je dost nereálná.

          to je prostě realita – recyklace je hudba „když“ a v budoucnosti, než se k tomu všechny instituce a asociace vypovídají, tak bude pozdě a prachy do toho žádný soukromník chtít nalej nebude – znám člověka, co těží drahé kovy z elektroniky a nákladově slovo těží je na místě – že by někdo těžil takhle něco z baterek ve velkém je zatím utopie taková místa budou mí ekokontroly radši než galvanovny.

          Takže máme přesně jednu možnost – vymyslet a zrealizovat, co je menší zlo, abychom v tom uměli žít a tím ať se nám to líbí nebo nelíbí je zatím a pro dalších několik desítek let energetický mix…nebo můžete tomu říkat třeba redundance, vypadne jedno, zůstane funkční alespoň nějak to druhý.

          Ohledně emisí z aut – je to 30 procent emisí ve společnosti, proč se stejně tvrdě a halasně neřeší ten zbytek? Dneska vás společnosti klidně bude křižovat za to, že jedete dvacet minut autem, ale že baráky kouří 24 hodin denně/7 dní v týdnu a 200 dnů v roce nikoho moc netrápí… přechod na kondenzační kotle je jen výsměch..

          1. Neřeším tu co nejde a co nemá cenu, ale naznačuji
            Neřeším tu co nejde a co nemá cenu, ale naznačuji řešení, která by k něčemu vedla.

            Kdyby tehdy dali všichni na pana císaře, tak tu máme dodnes koně. Protože auta byla pomalá, poruchová, nebylo na ně dost surovin a paliva… (str.2)
            https://slidetodoc.com/elektromobilita-z-pohledu-energetiky-schrack-technik-informan-dny/

            Další položka co „nejde“ je aby všechno jelo na obnovitelné zdroje.
            V ČR se ročně spotřebuje zhruba 500TWh energie, 200TWh jsou ztráty, především ze spalovací dopravy a tepelných elektráren.
            Zbylých 300TWh by vyrobila fotovoltaika 300GWp instalovaná na ploše 2200km2. To sice není málo, ale když může být 4000km2 osazováno řepkou, která se více než s poloviny využívá na nesmyslná biopaliva. Tak proč by se ta zbytečně drancovaná půda nemohla ochránit FV panely, které by z té plochy získaly zhruba 450x více energie.
            (samozřejmě, že primárně by měla být FVE na střeše. Podle ČSU:
            1323km2 – zastavěná plocha a nádvoří
            2426km2 – silnice
            ..)
            Samozřejmě je i možná agrovoltaika, tedy kombinace pěstování a výroby elektřiny.

            Takže matematicky to jde, ale prakticky tomu chybí akumulace, která by přenesla energii z léta na zimu. Takže to zase nejde. Najdou se ale i takoví, kteří neví že to nejde a přemýšlí jak by to šlo. Samozřejmě, že nic hned nejde, ale je třeba někde začít, ideálně tam kde je to nejjednodušší a kde je možné využít stávající infrastruktury.

            Například plynárenská soustava je zde velmi rozšířená a jsou instalovány zásobníky s akumulací na několik měsíců spotřeby.
            Spotřeba zemního plynu za rok 2019 odpovídala energii 91,4TWh.
            https://www.eru.cz/cs/zpravy-o-provozu-plynarenske-soustavy#2020
            Přestože vodík v dopravě je drahá neúčinná kravina, tak pro stacionární akumulaci může být velmi užitečný.
            Stávající plynové spotřebiče jsou bez úpravy údajně schopny pracovat i po přimíchání 20% vodíku. To odpovídá energii 18TWh. Pokud by se nevyhazovaly prachy za zbytečné vodíkové plničky pro několik vodíkomobilů, ale stavěly se pouhé elektrolyzéry přimíchávající vodík do systému zemního plynu. Dala by se takto „jednoduše“ zajistit akumulace pro výrobu 26GWp fotovoltaiky (účinnost elektrolyzéru 70%).
            Při dalším navýšení výroby FVE by už bylo nutné pro tento způsob akumulace vyrábět syntetický metan, což je sice náročnější a méně účinné, ale skladování a využití čistého vodíku je bohužel mnohem více problematické.

            Takto by šlo hledat a vymýšlet dále, až se vlastně zjistí, že ono to časem půjde.

            Jisté je, že při stávající spotřebě, jednou dojdou fosilní energie. Respektive lidstvo došlo k poznání, že není dobré drancování fosilií a hledá alternativní řešení. Takže doufejme, že předpověď nekonečných zásob ropy je pravdivá, protože bude včas vyřešena náhrada.

            Nebudu spekulovat kolik by tak asi stála transformace energetiky a dopravy ze současného offline provozu na fosilní zdroje na online provoz na zdroje obnovitelné.
            Ale konzervace stávajícího stavu až do bodu zhroucení by byla mnohem dražší.

            Čmoudící sousedi to je další obšírné téma. Taky mám jednoho. Mám ale naději v zásadní zlepšení po 9/2022. Díky dotaci budou mít na nový zdroj tepla i nejhorší sociální případy:
            https://youtu.be/lhuE7iaIQT0

    2. Jde o to, že únie tlačí elektromobily nesmyslně. Ony by
      Jde o to, že únie tlačí elektromobily nesmyslně. Ony by se prosadili i normální tržní cestou, jen trochu později. V současné době tak daňový poplatníci přispívají na drahé elektromobily bohatým. Tyto peníze by šly využít jinak.
      Zákaz spalováků bude znamenat zhoršení životní úrovně pro mnoho lidí, většinou těch chudších.

      1. Kterých je většina, tudíž se dostáváme k otázce,
        Kterých je většina, tudíž se dostáváme k otázce, jestli to je v demokracii s rovností volebních hlasů reálné.

        Je zákaz spalovacích vozidel dostatečně silné politikum pro vystoupení z EU? Podle mého názoru v ČR ano.

        1. Vystoupením z EU bychom nic nezměnili, pařížskou dohodu
          Vystoupením z EU bychom nic nezměnili, pařížskou dohodu jsme podepsali sami za sebe. Podepsalo ji 195 států takže prakticky všichni včetně BurundiUkundy. Nikdo nechce zdechnout. Můžeme ratifikaci zrušit ale tím bychom se vyloučili z civilizovaného světa.

          1. všetko sa dá.
            i opraviť omyl s lisabonskou zmluvou (tí,

            všetko sa dá.
            i opraviť omyl s lisabonskou zmluvou (tí, čo ju obhajovali a za ňu hlasovali ju možná teraz čítajú), čiže únia by stratila socialistický charakter, parížská dohoda rovnako ako inú sa dá stopnúť,
            tvrdiť, že bez nich zdechneme je totálny nezmysel.
            a najmä – treba si spomenúť na uncle trampa a jeho každý nech sa stará o svoju bezpečnosť, bohatstvo, …

            civilizovaný svet nie je nejaký spolok aktivistov, z ktorých každý chce niečo iné. a zväčša opačné. viď smer, ktorým ekoaktivisti viedli slovensko – kúrenie drevom bolo vyhlasované za nulový zdroj co2. boli ochotné uväzovať sa o bránu atómky. dnes v bruseli eko byrokratipovedali, že spaľovať plyn a rovnakodrevo bude sankcionovať!
            to nie je o civilizovanom svete, to je o blboch, ktorý pánbožko k úradu nedodal rozum.

        2. To je celkem legrační, ty si v jednom komentáři
          To je celkem legrační, ty si v jednom komentáři stěžuješ, jak budou chudí chudšími a pak jim chceš sebrat volební právo a nás chceš vytáhnout z EU asi na východ, kde je chudoba ještě vyšší. V ČR se nevyrábí nic zásadního pro ostatní státy, takže jediné, koho to bude bolet jsme my. Jakmile EU a zbytek civilizovaného světa zavede uhlíkové clo, akorát nás to hodí do rukou rusáka, od kterého stejně nemáme žádné zásadní odběry a pro ostatní země budeme prostě drazí. ČR není schopná fungovat zcela autonomně, jelikož jsou obyvatelé, jací jsou, lidi jako jsi ty by to tady akorát „rozprivatizovali“ a jeli by si žít svůj bohatý život na západ.
          Navíc, zákaz spalovacích vozidel, ideálně všude ve vyspělém světě, bude právě skvělé politikum pro ublížení rusákovi, kterej krachne. Je množství způsobů, jak pohánět EV a i kdyby měl elektromobil jezdit čistě na uhlí, tak je to jen dobře, hlavně rusák nebude mít co žrát, jelikož mají jen ropu a plyn, ropu vyřešíme elektromobilitou a plyn tady s námi také dlouho nebude.

            1. To celkem pochybuju, rusák (zásadně s malým) je v tomto
              To celkem pochybuju, rusák (zásadně s malým) je v tomto pohledu zaostalejší, než celá slavná V4, takže si to nebudou kupovat ani s dotací, jelikož už jako děti mají v levé ruce vodku a v koupací vaničce ropu, jako produkt, který hrdě čerpají ze země.
              I ten Arab je připravenější, kdy penězi z ropy financuje rozvoj turizmu a OZE, jakmile přestane prodávat ropu, začne dodávat elektřinu. Myslím, že je v jeho zájmu zafinancovat ekvivalent nordstreamu, ale za pomocí kabelů.

        3. zadnej zakaz neni a nebude, pouze se v roce 2035 posune emisni
          zadnej zakaz neni a nebude, pouze se v roce 2035 posune emisni limit na nulovou hodnotu

          takze automobilky to udela uplne stejne jako to udelali ted pri tom prvnim zasadnim snizeni emisi pro rok 2021 a nasledne dalsi ktery prijde pro rok 2025 (mimochodem Cinani schvalili emisni limity pro rok 2023 vesmes mezi benzinem a dieselem jaky bude v EU od roku 2025, jen nemaj rozdilne emise pro benzinaky a naftaky, ale maj jednotnej, limit budou mit 0,2, v Eu od 2025 bude platit 0,1 nafta a 0,3 benzin ) takze aby v Cine mohli prodavat bez hrozby pokuty a nebo bez hrozby uplneho zakazu prodeju, coz Cina opravdu dela a tam ten zakaz je realna vec, tak stejne budou muset ty motorizace mit pro Cinu o 2 roky driv nez v EU, a bude se opet spolehat na mix mirne elektrifikovanych levnych aut, drazsich hybridu, plug-in hybridu a elektromobilu, a jsem si jistej ze i v tom roce 2025 dojdou na cisla ktera jim zaruci bud zadne nebo naprosto smesne pokuty….. no a dostavame se k roku 2035, tedy onomu datu nulovych emisi o kterem se nesmyslne pise jako o zakazu, automobilky budou moct dal normalne prodavat ICE, jen jim bude hrozit totez co jim hrozi dnes, tedy ze nadlimitni flotilove emise budou muset zaplatit, jenze v celem tom navrhu EK o tech nulovych emisisch pro rok 20235 neni ani jedina zminka o zmene soucasne metodiky mereni emisi, a jak vime, nektere plug-in hybridy jsou jiz dnes jen kousicek od bodu takzvane nulove spotreby a tedy nulovych emisi 😀 takze kuprikladu plug-in hybridy ktere dnes maji ty nesmyslne spotreby pod 2 litry, tak mirne zvyseni kapacity trakcniho akumulatoru by z tech vozidel udelali pravdepodobne vozidla ktera by soucasnym WLTP prosli jako auta s nulovou spotrebou a tedy nulovima emisema, jsou to dve zkousky kde kazda trva 30 minut, 30 minut v laboratiri kde se postune ve 4 stupnich zvysuje „zatez“ jizdy a pak nezavisle dalsi test 30 minut v realnem provozu, a pokusy ukazali ze treba takove BMW X5 xDRIVE45e by s 32-33kWh baterii ten test dokazalo zajet anis by se musel spustit spalovaci motor, tedy by se zapocetlo jako auto s nulovyma emisema a plnilo by ty pravidla ktera EK navrhuje pro rok 2035, a to nam do toho roku 2035 zbejva jeste 13-14 let 😀

          takze jedine co se do te doby asi zakaze budes ty

          s vysokou pravdepdobnosti za tech 13-14 let budou mit automobilky v nabidce jen velice omezene moznosti vyberu ICE motorizaci a to ne z duvodu nejakeho zakazu v EU ktery si vesmes „vymysleli“ media, ale z duvodu maleho zajmu zakazniku o dane motorizace, tech zakazniku co resi motor v aute jinak nez nakladove, je velice male mnozstvi jiz dnes

          1. Se posune?
            Za 13 let se ČR posunula z fáze Jsme hrdí že

            Se posune?
            Za 13 let se ČR posunula z fáze Jsme hrdí že jsme součástí jednotné Evropy, tak tu Lisabonskou smlouvu teda podepíšeme do fáze Komoušská EU nám zase něco diktuje a podepsat to byla blbost.
            Tak schválně, kam se posuneme za těch třináct let.

            A co se týká Německa, tak to je v naprostém společenském rozkladu, karikaturou sebe sama a začíná připomínat ožralu, který naprosto zratil soudnost.

            Jeden příklad za všechny:
            „„Převzetí Kábulu Tálibánem před 11. zářím je značně nepravděpodobné. Teroristická organizace v současné době nemá zájem dobýt hlavní město,“ citoval deník Bild dokument německé tajné služby.“

            Inkluze intelektuálně nedostatečných je evidentně prorostlá německým státním aparátem jako rakovina, protože jen idiot může tohle vyplodit a jen debil mu může věřit.

            1. tak to vidis ty, jak to vydi zbytek CR nevis ani ty ani nikdo
              tak to vidis ty, jak to vydi zbytek CR nevis ani ty ani nikdo jinej tady, a neco jako referendum o vystoupeni z EU vypise jen dement, zadna ze stran ktera ma sanci se dostat do pristi vlady neche z Eu pric, takze se smir ze v EU zustaneme, a ikdyby jsem byli mimo Eu, neco jako emisni limity by se v CR nezrusili, to je jen naivni sen par blaznu jako jsi ty

                1. Co bychom si pomohli vystoupením z EU? Kdo bude pro nás ty
                  Co bychom si pomohli vystoupením z EU? Kdo bude pro nás ty pístomrdy vyrábět? Škodovka těžko ta patří WV. Že bychom oživili Tatrovku? Co by nám to pomohlo když by nás s těmi čmoudy stejně nepustili přes hranice?

                2. Ti nějak ležím v hlavě. Nejseš zaláskovanej bobečku?
                  Ti nějak ležím v hlavě. Nejseš zaláskovanej bobečku?

                3. scenar by byl mnohem horsi nez v pripade UK
                  bylo by vypsane

                  scenar by byl mnohem horsi nez v pripade UK

                  bylo by vypsane referendum, podle predbeznych moznosti by se velke firmy spolehajici na export do EU, coz je vetsina, zacali zajimat v okolnich zemich na moznost presunu do nich, …..
                  referendum bylo uspesne a vystupujeme z EU …..
                  nastavaji cca 2 roky vyjednavani ve kterych se ale vetsina exportnich firem presouva pric z CR, a CR se pripravuje na chvili kdy prestane byt cistym prijemcem dotaci z EU

                  Skodovka se stehuje na Slovensko a do Polska, zemdelci se stavaji tezce nekonkurenceschopnyma vuci zemedelcum okolnich statu, aby prezili stale prodavaji sve plody prace spise do Nemecka kde za ne dostavaji vice nez v CR, zakony urcujici kvoty aby CR nemusela draz dovazet potravyny zaberou nekolik let jednani a uzakoneni, a vesmes se zavadi komunismus 2,0 aby CR vubec mohla fungovat

                  ekonomika v krachu, zemedelstvi v kolapsu, u koryta vlady kmotri co si ze zbytku statni kasy zachranuji podniky aby mohli emigrovat

                  po vzoru UK dal bude CR dal prijimat nektera narozebi a doporuceni z EU, protoze se nevyplati si pro to delat vlastni smernice a zakony, viz treba emisni limity pro dopravu a energetiku, v UK dal prijimaji emisni normy pro obe tyto odvetvi a nektere si dokonce jako ostrovni stat sami zprisnuji ve sneze prilakat nektere typy ekonomiky do sve zeme, neb svetove investice do teto ekonomiky dnes tvori v kolaci nejvetsi podil

                  a tohle je vycuc hned nekolika ekonomickych poradcu kteri mimo jine sedi i ve stranach ktere by z EU radi vystoupili 😀

                4. Chorvatsko autem po tisícpadesátésedmé. Píšu to i kvůli
                  Chorvatsko autem po tisícpadesátésedmé. Píšu to i kvůli Tobě, chlapečku v líhu. Skáknul jsem si do Chorvatska, cesta tam 1200 km v noci, tři desetiminutové zastávky. Cesta zpět přes den, proto kromě čůrání i jedna delší přestávka u Balatonu, tankování u Trogiru a pak po 990km na Ladné! Vy všichni, co lítáte na dovo výlučně svými privátními bissjety si je strčte do ři.. tím tenčím koncem napřed, ano? Vozím si s sebou nafukovací gumák se závěsným motorem a vyhovuje mi to tak, to jen abyste si ušetřili psaní. Já jsem si je mohl ušetřit ostatně taky, nebýt následující storry.

                  Cestou zpět asi 250 km od pobřeží na čerpačce jedno promile zkratovozů, tj. jedno celé id3 stojící u nabíječky a kolem něj stepující majitel dohadující se s obsluhou čerpačky. Střídavý zásun nepomáhal… Jednalo se o nějakého ekologicky smýšlejícího Vídeňáka. Je jasné, že k němu patří stejně smýšlející Vídeňačka a ještě jasnější je, že ekologicky smýšlející baba je škaredá jako noc. Když ale ze stojanu nabíječky nekápne šťáva ani za cent, má škaredá bába koutky úst svěšené až k pasu. A ten pohled na bábu mně strašil celou cestu zpět a mi se nechtělo za volantem vůbec spát.

                  Takže díky vám všem eTrubečci i Tobě chlapče v líhu, že ukazujete cestu kudy rozhodně nikoliv.

                5. Klid, ono je to vlastně veselé – nedávno (během srpna
                  Klid, ono je to vlastně veselé – nedávno (během srpna 2021) jsem se vracel ze služebky po dálnici – jel jsem po poloprázdné dálnici 95 km/h GPS po A93 s firemním měřícím vozem (velikost cca obytné auto) a od odbočky s A9 do odbočky A6 za mnou jela Tesla 3 v úplavu – prostě to je realita, jakmile mají elektromobilisté možnost, tak si zalezou do stínu velkého auta a šetří, že třeba nedodržují bezpečnou vzdálenost – což třeba ten náš měřící vůz měří po všech stranách, je pak vůbec nezajímá. Kolegové co s tím jezdí pravidelně po Německu a Rakousku už elektromobilistům říkají blízká setkání elektro druhu.

                6. V řadě věcí můžeš mít pravdu, ale:
                  1) Ne vždy je

                  V řadě věcí můžeš mít pravdu, ale:

                  1) Ne vždy je ekonomické hledisko to nejdůležitější.
                  2) Je sice vysoce pravděpodobné, že by země v absolutních číslech zchudla. Ovšem zda by rozdíl byl větší nebo menší, než je bohatství odváděné do říše, je velmi diskutabilní.
                  3) Přestěhovat továrnu samozřejmě lze. Ovšem přestěhovat zaškolené zaměstnance, to je jiná písnička.
                  4) Vystupení z EU bude znamenat, stejně jako dříve při rozvázání vztahů s říší, období zásadních společenských změn. Podle mého názoru je to velmi žádoucí. Stávající zahnívající neproduktivní a nekonkurenceschopné pohodlíčko je z pohledu geopolitického velmi nešťastné a je potřeba zásadní reformy.

                7. velak cast zamestnancu treba zminene Skodovky je jiz dnes z
                  velak cast zamestnancu treba zminene Skodovky je jiz dnes z Polska

                  CR je silne exportni zeme do jinych zemi EU, CR je tedy zavisla v soucasne dobe ekonomicky na EU, zrovna zminena Skodovka proda ze sve produkce v CR jen asi 4-6% v CR, zbytek z Ceskych montoven posila na export do jinych zemi Evropy a hlavne EU , vystoupeni z Eu by tedy odpalilo nejvetsihi zamestnavatele v CR, nepocitaje subdodavatele z CR, ty by okamzite nahradili jini subdodavatele koncernu VW z okolnich zemi jako Slovensko a Polsko, mimochodem Vedeni Skodovky je vesmes i dnes Nemecke, a staci se podivat na lidi z vedeni a designu, tem je fuk kde to sidli, nemaj problem se prestehovat a za tyden fungovat jinde

                  a dopad by byl i v energetice, a to hodne drsnej, zaprve by CR nemela zadnou paku na Polaky, Liberecky a Olomoucky a Ostravsko Slezky kraj by jiste jasali blahem jak jim Polaci najednou na nic nepristoupej, nastolena energetika v EU a to hlavne Nemecku by z CR odstranili tranzit plynu, coz je neco na cem bude CR pristich 10-20 let zavysla, takze v CR by pravdepodobne dost radikalne zdrazil plyn jeste vic nez ted zdrazuje, stejne tak tranzitni doprava by se CR zacala vyhejbat, coz by sice asi uvitali ridici osobaku, ale ekonomika by nad tim celkem slusne zaplakala, to neni jen palivo a sluzbi okolo, al ei tranzitni sklady, ty by zacali pomalu bejt prazdne

                  dopad na nezamestnanost by byla celkem solidni, ty skromnejsi odhady jsou okolo 800 tisic lidi bez prace kvuli odchodu nekterych dnes stezejnich firem na kterych zavisi ceska ekonomika

                  proste by to bylo desne super, EU by nam nezakazala tatarak, ale vesmes by v CR bylo jen malo tech co by si ho mohli dovolit

                8. Zapomínáš na tu nejvetší změnu co by vše popisované
                  Zapomínáš na tu nejvetší změnu co by vše popisované způsobilo.
                  Opět by nás „zachránilo“ rusko.

                9. V okamžiku kdy Německo přímo financuje naše nepřátele,
                  V okamžiku kdy Německo přímo financuje naše nepřátele, je odchod jediná možnost.

                  „Von der Leyenová uvedla, že navrhne zvýšení stávající částky 57 milionů eur (1,5 miliardy Kč), které Evropská komise tento rok vyčlenila na humanitární pomoci pro Afghánistán“ – dnes 21.8.2021

                  Dobré, že?

                10. Cože? Kvůli 1,5 miliardě na pomoc chudákům chcete odejít
                  Cože? Kvůli 1,5 miliardě na pomoc chudákům chcete odejít z EU? A máte představu kolik dává EU nám? Za loňský rok jsme dostali 85,7 miliard a od roku 2004 už víc než 900 miliard.

                11. Kdo financuje mého nepřítele je i můj nepřítel.
                  Vy na

                  Kdo financuje mého nepřítele je i můj nepřítel.

                  Vy na vše koukáte přes peníze a politiku appeasementu. Já hlasuji pro otevřené nepřátelství vůči islámu.

                12. Dobře, ale EU snad nefinancuje Taliban ale jeho oběti. Ale
                  Dobře, ale EU snad nefinancuje Taliban ale jeho oběti. Ale můj názor je neplést se do nich a spíš si hlídat aby nám to sem nenalezlo.

                13. No to jistě 😀
                  EU pokračuje v politice appeasementu –

                  No to jistě 😀

                  EU pokračuje v politice appeasementu – natiskne ničím nekryté peníze, čímž ochudí svoje obyvatelstvo. Tento kapitál předává islámským zemím za příslib míru.

                  Pro Evropu není platba tribut pacis nic nového. Ovšem co je nové, to je v průběhu platby poplatku za mír postupná invaze formou migrace.

                  Ani euro Turecku. Ani euro žádné islámské zemi. Raději válku a čím dříve, tím lépe.

                14. Extrémní wahhábismus je financován penězi za ropu. Jestli
                  Extrémní wahhábismus je financován penězi za ropu. Jestli chceš, ropáku, opravdu bojovat s islámskými extrémisty, začni u sebe. Války se v dnešní době vyhrávají ekonomikou.

                15. No tu určitě ale jen ve tvé hlavě.
                  Jó Taliban, to je

                  No tu určitě ale jen ve tvé hlavě.
                  Jó Taliban, to je proti USA vysloveně ekonomická velmoc. 😀

                16. Já vím moc dobře z jakých příjmů Saúdská Arábie
                  Já vím moc dobře z jakých příjmů Saúdská Arábie financuje wahhábistické madrasy po celém světě, ropáku. Já vím dobře z čeho svou existenci financoval Islámský stát, ropáku. Jestli neznáš nic jiného než Tálibán, je to jen tvůj problém, ropáku.

                17. Pokud zapátráš do historie mých místních příspěvků,
                  Pokud zapátráš do historie mých místních příspěvků, najdeš vysvětlení, proč podporuji elektromobily jako významnou geopolitickou páku. Ovšem to nestačí.
                  Je potřeba

                  1) demokraticky akceptovat názor veřejnosti, že právo na svobodu vyznání není nadřazeno jiným právům.
                  2) rozšířit zákon o propogaci a podpoře hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka o propagaci ideologie.
                  3) na základě tohoto zákona islám a jeho propagaci označit za idologoii směřujících k potlačení práv a svobod člověka.
                  4) porušení zákona tvrdě stíhat.
                  5) tvrdě stíhat domácí kolaboranty, kteří po vyhrocení vztahů budou prosazovat zájmy říše nad zájmy ČR.

                  Toto je cíl pro následující čtyři povolební roky.

                  Proto budu volit SPD. Nic víc, nic míň od nich neočekávám.

                18. ad 1) To máš už v Ústavě.
                  ad 2) Jaké ideologie a kdo to

                  ad 1) To máš už v Ústavě.
                  ad 2) Jaké ideologie a kdo to bude určovat?
                  ad 3) Islám, to je pekelně široký pojem. Měl by ses dovzdělat o různých myšlenkových proudech v islámu. To, že neznáš nic jiného než saláfismus/wahábismus je jen tvoje ignorantství.
                  ad 5) Jaké říše? Proč to fangličkaření?
                  P.S.: Připomínám, že hlavním zdrojem financování militantního islamismu je prodej ropy. Pokud máš opravdu touhu s tímhle něco udělat, musíš jim tenhle zdroj příjmů utnout. Všechno ostatní jsou jen drahé a trvale nefungující „náplasti“, které proti tobě zradikalizují i tu většinu muslimské populace, které jsi ty a všichni Evropané dokonale ukradení.
                  Jak pravil klasik: Chceš-li změnit svět, začni u sebe. A přestaň jezdit na ropu.
                  A nevěř, že s SPD něco změníš. To je jen Okamurův byznys, jehož účelem je škubat naivní národovce. V globálním měřítku ČR něco změní jen se spoustou mocných a bohatých kamarádů. To je v přímém rozporu s fangličkami a národovectvím.

                19. Samozřejmě, že je to Okamurův byznys. A platí to 100% o
                  Samozřejmě, že je to Okamurův byznys. A platí to 100% o všech politických stranách a je naivní si namlouvat něco jiného.

                  Volit SPD budu z prostého důvodu, že chci přispět k tomu, aby jejich elektorát byl co největší a tím témata, která proklamují, byla i pro ostatní strany významná při uvažování, jak posílit vlastní vliv. Tak totiž funguje politika.

                  To samé platí o zákazu islámu. Nejsem naivní, abych si myslel, že tento zákaz něco vyřeší. Ale je to jeden díl skládačky, který může značně znepříjemnit život aktivním propagátorům. Nelze zakazovat lidem věřit v boha, pedofila, nebo létajícího psa. Ovšem lze na základě zákona neposkytovat státní příspěvky a bořit mešity.

                20. Rozdíl mezi námi dvěma je v tom, že já preferuju postupy,
                  Rozdíl mezi námi dvěma je v tom, že já preferuju postupy, které vycházejí z hlubšího pochopení příčin problému a zkušenosti, co má šanci fungovat. Ty dáváš přednost postupům, že kterých ty budeš mít dobrý pocit. Co na tom, že tím zároveň těm tvým „nepřátelům“ budeš nahrávat, že?

                21. Nebuď naivní. Pokusy o expanzi islámu do křesťanské
                  Nebuď naivní. Pokusy o expanzi islámu do křesťanské Evropy (i opačně) mají tisiciletou historii, s nějakou ropou to naprosto nesouvisí.

                22. Píšu to už potřetí, třeba to nakonec pochopíš.
                  Píšu to už potřetí, třeba to nakonec pochopíš. Výtěžky z ropy financují islámské náboženské extrémisty. Bez nich si Saúdská Arábie nebude moct dovolit sponzorovat obřími částkami šíření wahhábistické větve islámu. Zdrojem problému jsou obří bezpracné zisky jedné zparchantělé rodinky.
                  Na příkladu Egypta jde vidět ten rozdíl, Egypt neprodává ropu, prodává do Evropy zemědělské produkty a dovolené u moře. Díky tomu bohatne. A pro obojí potřebuje spoustu lidí na práci. A když místní wahabisté – Muslimské bratrstvo začali dělat problémy, dosti nevybíravým způsobem s nimi sami zatočili. A vůbec jim to nebrání být dobrými muslimy.
                  Ono úplně stačí podívat se na význam slova džihád. https://www.reflex.cz/dzihad-islam
                  Pitomé nápady, jako je bourání mešit, akorát nahrávají extremistům, kteří to využijí k tomu, aby hlásali, že víra je ohrožena útokem „křižáků“. A pak najednou nemáš proti sobě partičky fanatiků, kteří se musí schovávat i před vlastními, ale zdroje miliardy muslimů. A ty jsi těm fanatikům posloužil jako užitečný idiot,který ani není schopný domyslet následky svých činů.

                23. Pokud preferujete vyšší pochopení principu, tak si
                  Pokud preferujete vyšší pochopení principu, tak si přečtěte korán a prostudujte historii, Runner má bohužel v celé skládačce pravdu, to co píšete vy, je sice taky pravda, ale zcela minoritní částečka – i když okamžitě vypnete všechny spalovací auta na světě, pořád máte plasty atd, takže závislost na ropě bude. A když nebude ropy teoreticky vůbec potřeba, nebojte se, že by islamisté neměli, jak svoji činnost financovat.

                24. Korán jsem četl, historii studoval. Co vy?
                  Pokud by se

                  Korán jsem četl, historii studoval. Co vy?
                  Pokud by se spotřeba ropa scvrkla na výrobu plastů, maziv a léčiv, znamenalo by to, že se její spotřeba scvrkla o nějakých 70-80%. Na to taky existují analýzy. Ekonomicky by přežili jen ti nejlevnější těžaři a cena ropy by měla rovnováhu někdo okolo 20-25 dolarů za barel. Saúdové těží za nějakých 10-15 dolarů za barel. Zisky z těžby by jim spadly 4-5x dolů. Nevydělali by ani dost na chod vlastního státu, natož na madrasy v cizině. Nezbylo by jim než se začít živit prací.
                  A ropa by přestala být strategickou surovinou číslo jedna a fakticky by přestala být geopolitický zajímavá. Doprava je klíčová, nedostatkem vazelíny nikoho nevyděsíte.

                25. Tak pravil (podle svých slov) majitel nádrže s naftou. Za
                  Tak pravil (podle svých slov) majitel nádrže s naftou. Za jeho prachy si Putin kupuje zbraně a střelivo proti nám. Kam se tohle hrabe na nějaká humanitární pomoc.

                26. Rusko potřebuje prodávat, Evropa kupovat.
                  Nadávání,

                  Rusko potřebuje prodávat, Evropa kupovat.

                  Nadávání, zatínání pěstiček a silné proklamace jsou pouze ukázkou primitivismu.

                  A co se týká našich vztahů s Ruskem, tak ano, jsme slabí, Rusko silné a proto si nás na nějakou dobu podmanilo. Ovšem oproti říši to byla spíše výjimka.

                  A co se týká těch zbraní, tak Rusové nás na rozdíl od našich západních sousedů nechtěli nikdy vyhladit.

                27. „Nadávání, zatínání pěstiček a silné proklamace jsou
                  „Nadávání, zatínání pěstiček a silné proklamace jsou pouze ukázkou primitivismu.“ Jo, to na tebe sedí.

                28. Jediná věc kterou dělá EU špatně je PR. Většina lidí
                  Jediná věc kterou dělá EU špatně je PR. Většina lidí si absolutně neumí představit co by vystoupení pro ČR znamenalo. Neví ani proč je EU tak důležitá pro udržení míru a dobrých vztahů v evropě.

                  Upřímě i mě většina věcí uniká. (Scio me nihil scire)

                  Naprosto souhlas s tím, že by to pro nás mělo velmi špatný dopad.

                  Pokud se Někomu v EU nelíbí ať emigruje na Ukrajinu nebo do Srbska. To je totiž to co by se z ČR stalo pokud by vystoupila.

            2. A opět něco z archivu:::David Kolben (runner42)
              24. 01. 2017

              A opět něco z archivu:::David Kolben (runner42)
              24. 01. 2017 12:20
              Ve skutečnosti „elektromobilní revoluce“ (jak to tady nazval nějaký snílek) právě skončila, jen pár zabržděných si toho ještě nevšimlo. S totálním rozpadem starých center moci dochází k rychlému zhroucení socialistických systémů, které kromě řady experimentů sociálního inženýrství vytvářely zdání reálnosti elektromobility poháněná nikoliv elektřinou, ale dotacemi.
              Zhroucení socialistických vlád v Evropě a USA znamená konec ekonomického nesmyslu zvanému elektromobilita.

              1. No ale na rovinu – byla by dneska elektromobilita schopna
                No ale na rovinu – byla by dneska elektromobilita schopna samotného života bez subvencí eráru? Obávám se, že nikoli, kolik lidí si koupilo BEV bez dotace mimo ČR a kolik lidí si koupilo v ČR bev za tvrdě zdaněné prachy do soukromého vlastnictví?

                1. Gratuluju a uctivá poklona – takových lidí si vážím.
                  Ty,

                  Gratuluju a uctivá poklona – takových lidí si vážím.
                  Ty, co si koupí s dotací, odečtem DPH a pak kárají a poučují, ty považuji za pokrytce a jiné podobné živly blízké politikům a chytré jak rádio

                2. Ten takzvaný erár subvencuje mobilitu jako takovou
                  Ten takzvaný erár subvencuje mobilitu jako takovou historicky, protože to je v zájmu společnosti i ekonomiky. Akorát v posledních desetiletích si u těch subvencí klade podmínku, že ta mobilita má být čistá a CO2 neutrální. Historicky mu bylo jedno jakou technologií si to výrobci zařídí a dokonce na to erár do poslední doby ani moc nespěchal. No ale teď už začal trochu pospíchat a jediná technologie, která je okamžitě nasaditelná a k tomu udržitelná pro koncového zákazníka i ekonomiku je BEV.

                  Syntetická paliva s uzavřeným cyklem (CO2 se vezme ze vzduchu a energie na jejich výrobu z obnovitelných zdrojů) stojí raketu a reálně je k dispozici pouze vlhký sen, že se to v budoucnu změní, nicméně mají alespoň infrastrukturu pro tankování. Tedy můžeme začít hned s tím, že budeme koncovým zákazníkům a firmám subvencovat takových 50Kč na litr syntetiky. Současné kapacity by možná daly i na provoz několik tisícovek vozů v ČR, samozřejmě než postavíme dostatek výrobních kapacit na provoz jednotek milionů vozů tak to bude trvat minimálně 10let a znamenat nekonečně velké investice vedle těch subvencí na vlastní palivo.

                  Vodík stojí také raketu, ale především nemá infrastrukturu pro tankování a i kdybychom se na hlavu postavili, tak právě tuto čerpací infrastrukturu nebude mít dřív jak za 10let a i tak to bude pro ČR jen nějakých 100 stanic (už jen stavba 10ks H2 stanic ročně bez ohledu na cenu je v podmínkách povolování výstavby v ČR naprosté sci-fi), což podle zkušeností s CNG odpovídá tak 10tis uživatelů „nadšenců“. A to u vodíkové infrastruktury vůbec neřešíme jeho transport, tedy buď s tím postavíme vodíkovod ke každé z těchto stanic, nebo budeme mít neustále ucpané silnice cisternami s vodíkem. Pravda, konečně by si našla to toužebné využití železnice.

                  Tede reálně máte jen tři možnosti: 1) nedělat nic, 2) utratit nekonečně velký balík peněz s mizivým okamžitým efektem kombinovaným s vlhkým snem, že se to brzo změní 3) baterie.

                3. Prosím o uvedení konkrétního čísla, kolik osobních aut
                  Prosím o uvedení konkrétního čísla, kolik osobních aut se spalovacím motorem si lidi koupili s přímou dotací na nákup vozu.. pokud odečteme auta pro invalidy atd. Dotace do vývojů, na infrastrukturu atd jsou širší problematika, takže se soustřeďme, jdeš si koupit auto?na tady máš část ceny.

                4. Tak v okolních zemích jich „pár“ bylo díky šrotovnému.
                  Tak v okolních zemích jich „pár“ bylo díky šrotovnému. Nicméně takovéto přímé dotace na nákup vozidel byly vždy pouhý zlomek dotací na celý ekosystém mobility bez ohledu na to jestli je v kurzu ropný produkt, vodík nebo baterie. Byly a budou zde pobídky či daňové úlevy při stavbě továren, podpora při budování a provozu infrastruktury (výroba, produktovody, zásobníky, elektrické rozvodné sítě) a dotace pro výzkum. Přímé dotace jsou tak špička ledovce a objevují se jen v době krize, kdy je třeba co nejrychleji podpořit nějaký záměr. Nedávno to byla krize finanční, dnes to je krize klimatická.

                  Automobilky ve vyspělých zemích samozřejmě o tyto dotace velmi stojí, ale po tom co předvedly v rámci dielselgate se nemohou divit, že spalovací motory upadly v nemilost jako u nás fotovoltaika.

                5. Ono naftový motor – jaký dává smysl? – máme doma
                  Ono naftový motor – jaký dává smysl? – máme doma benzínový kombík a žere reálně do 6,5 l/100km a bohužel jsme podědili k tomu naftový kombík (mnohem radši bychom, kdyby majitel žil) a ten žere mezi 6,1 – 6,3 l/100 km – dobře je to o pár cm větší auto, ale i tak nevidím smysl pro naftová auta pro soukromé použití – pro taxíky pak vidím jednoznačně elektromobil a dálkové stroje? Prostě proč úspora je malá…když jsem viděl letos Mini cabrio JCW diesel – tak to už je někdo úplně na hlavu padlej.
                  To, že se podporuje v automotive výzkum, zaměstnanost a vzdělanost? To se děje všude – ve všech oborech, dokonce i na včely si umí šikula člověk zařídit dotace – to je něco, co nějakou přidanou hodnotu má. Že se podporuje veřejná infrastruktura – jedině dobře – bez toho to nejde, to samé hromadná doprava – bez podpory můžeme zapomenout na jiné než hlavní linky, kam se cpe každý soukromý dopravce a lokálky je nezajímají.

                6. No ale na rovinu – byla by např. železniční doprava v
                  No ale na rovinu – byla by např. železniční doprava v 19-20 století schopna samotného života bez subvencí eráru?Každý stát si i v minulosti určil své priority, a ty nějakým způsobem dotoval.Bylo, je a bude, to že se Vám to nelíbí, na tom nic nezmění.

                7. Veškerá doprava byla vždy dotovaná státem. I vyloženě
                  Veškerá doprava byla vždy dotovaná státem. I vyloženě soukromé projekty jako třeba Baťův kanál. Baťa dostal od státu dotaci 50%.

                8. jenže to jsme v jiné úrovni – to se dostáváme na úroveň
                  jenže to jsme v jiné úrovni – to se dostáváme na úroveň fungování státu. Ve správně fungující společnosti by měl stát podnikat a to tím, že by byl majitelem a provozovatel infrastruktury – silnice, železnice, letiště, plavební kanály a přenosové soustavy energií, o to se starat a následně za poplatek na ně pouštět uživatele. To, že je to nastaveno jinak je špatně a do značné míry přispívá k deficitním rozpočtům, dokonce by pak bylo snazší řešení obnovení hromadné dopravy do běžných obcí – protože by to šlo řešit jen přes regulaci mýta jasně daným systémem.
                  Stejně tak by měl stát býti garantem základního sociální, zdravotního a dalšího „povinného“ pojištění. A komerční pojišťovny by pak měli dávat to extendet pojištění.
                  Takže pro snadno – povinné ručení – jedno řešení státní pojišťovnou, všechna ostatní pojištění – havárka, zvířata, zavazadla, úrazovka atd.. komerční pojišťovny.
                  Stejně tak zdravotní pojištění – stát by řešil přes státní pojišťovnu base úroveň zdravotního pojištění – aby každý dostal základní ošetření, cokoli navíc holt si buď lidi zaplatí nebo nebude, myslím, že by to i výrazně motivovalo k tomu, aby se lidi o své zdraví začali starat..ono když by byla preventivní kontrola podmínkou pojištění nebo min slevy z pojištění.
                  Stejně tak měl stát vytvořit možné spoření pro děti na školství a to pak zpoplatnit.

                  A samozřejmě systém musí být tak, aby nejen kasíroval, ale i řešil možnost to mít. Ovšem je to celé postavené na tom, že lidi budou ochotni býti svobodní – tedy zodpovědní sami za sebe

                9. A kdo bude určovat co je správné, Vy? Každý stát má
                  A kdo bude určovat co je správné, Vy? Každý stát má jiné priority(Švédsko-Somálsko) a různé druhy podpory.Ty Vaše teorie mě připomínají Klause v devadesátkách.A jak to dopadá po radách odborníků, co mají tu „jedinou správnou cestu“ vidíme v Afganistánu a dalších zemích.

                10. Pokud mě srovnáváte s Klausem, tak ani nepiště – mé
                  Pokud mě srovnáváte s Klausem, tak ani nepiště – mé myšlenky jsou mimo vaše chápání a jak známo každý řeší, na co stačí.

                11. Měl jsem na mysli to, že Klaus měl taky tu jedině
                  Měl jsem na mysli to, že Klaus měl taky tu jedině správnou cestu, o nějaké konkrétní vize nebo názory vůbec nešlo.(mé myšlenky jsou mimo vaše chápání) to mě něco připomíná, Klaus byl také bůh, a ostatní ho nechápali.Víte jaký je rozdíl mezi bohem, a Klausem?Bůh si nemyslí, že je Klaus.

                12. Já myslím že tato diskuze je o tom, že předpokládáte
                  Já myslím že tato diskuze je o tom, že předpokládáte že by se vývoj, výroba a provoz vozů se spalovacím motorem při historicky aktuálních cenách zaplatila pouze z jejich provozu? A já se vám snažím argumentovat, že to tak není a nikdy tomu tak nebylo. Vše výše uvedené historicky bylo a je dotováno vyspělými státy. Pokud by to dotováno nebylo, tak evropské vozy budou cenově nekonkurenceschopné a především nebude zajištěna dodávka pohonných hmot 24/7 „v libovolném množství“ i v těch největších dírách a palivo podraží. Stejně jako automobilky jsou dotováni i výrobci letadel jmenovitě Boeing významně dotuje vláda USA a Airbus vlády Německa a Francie. Analogicky je celá letecká doprava silně dotovaná. Protože to je rovněž ve veřejném i ekonomickém zájmu.

                  Tedy vyspělé státy si nemůžou dovolit výrobce i infrastrukturu přestat dotovat a zároveň je musí tlačit k tomu, aby byly jejich výrobky konkurenceschopné. A „bohužel“ spalovací motory, ve kterých jsme byli jako EU světová špička, konkurenceschopné být přestávají(bez ohledu na konkrétní důvody) ať se to někomu líbí nebo ne.

                13. No to sice nemáte pravdu, ale můžete si to myslet. Fakt by
                  No to sice nemáte pravdu, ale můžete si to myslet. Fakt by mě zajímalo, jak Kabeš v Aerovce dostával dotace, nebo ČSR při nákupu Aerovky dala tomu, co si jí koupil nějaké prachy
                  Jedinej, kdo tak nějak chtěl auto dotovat bylo Německo s vozem KDF – kdy Porsche od začátku věděl, že stanovaná cena za KDF je utopie.

                  Takže jednoduše – ICE auta a motorky se prosadily jako luxusní prvek, mnohdy zatížené daněmi z luxusu, protože je lidi chtěli.

                  To, že postupem času se to někdy od 70. let min století protkalo dotacema atd…to už je jiný příběh a to samé zločinný režim komunistů svými poukazy na vozidlo pro privilegované a aktivní pracující vs volný trh… ono to teda spíš bylo, že poukaz byla reálná cena, zatímco volný trh oškubeme co můžeme, aby bylo na paplášení se..

                14. No to sice nemáte pravdu, ale můžete si to myslet. 🙂
                  No to sice nemáte pravdu, ale můžete si to myslet. 🙂 dobrý Tak ještě jinak.

                  Obecně nejrychlejšího technologického pokroku bylo dosaženo v krizích, kdy v minulosti se většinou jednalo o krize vojenské, kde pokud jedna strana přišla s fungující technologií, která dávala výhodu, tak je všichni ostatní museli „za každou cenu“ dohnat jinak skončili poraženi. Obecně mobilita je zcela zásadní prvek pro soupeření (vojenské i ekonomické) a můžeme začít hned třeba s hypomobilitou, kde její vývoj a zejména velkovýrobu a infrastrukturu samozřejmě platil od nepaměti „stát“ pro potřeby válčení a prostý lid z toho posléze samozřejmě profitoval tak, že kůň a jeho provoz se stal běžně dostupným atributem.

                  Posuňme se v čase k dráze a automobilům. Je analogií, že opět dráha a automobily dávaly značnou výhodu nad hypomobilitou v prvé řadě pro potřeby válčení. Tedy státy, které nechtěly být podrobeny opět musely investovat enormní prostředky k jejich zdokonalení a provozu. Tedy opět kompletně zaplatily vývoj a provoz v podstatě bez soukromých investic.

                  Zde je třeba se pozastavit, že v době příchodu motorových vozidel se našlo opravdu hodně rádoby odborníků, kteří tvrdili ve zkratkách „je to slepá cesta“ a „na hřbetu koně na věčné časy a nikdy jinak“. No a celkem rychle se ukázalo, že státy které na tu slepou nevsadily dostaly při soupeření vždy strašně na pwdel od těch hlupáků, co nevěděli že to je přeci ta slepá cesta. Co se týče ekonomiky, tak banky by tenkrát opět zcela samozřejmě nikomu z průmyslu na vývoj této slepé cesty nepůjčily ani floka, pokud neměly záruky od státu „že to taky chce“.

                  ..teď tu máme krizi klimatickou a státy, které mají ve světě nějakou váhu, se tentokrát jasně vyjádřily „co už nechtějí podporovat“ a samozřejmě na to přišla reakce bank.

                15. Ok když nemám pravdu, která automobilka v letech 1920 –
                  Ok když nemám pravdu, která automobilka v letech 1920 – 1939 dostala dotaci na prodej vozů? Na vývoj víme – jedině KDF
                  Když byl vývoj akcelerován v krizi, kolik dostal dotací Henry Ford na téčko? – v Belle epoche, jaksi krize nebyla

                  Srovnávat nástup BEV a aut vůči koním je velmi velmi troufalé – až značící, že nemáte úplně historické znalosti.
                  Koně byli ve většině aplikacích nahrazeny na první dobrou (toho agitačního blba, co u nás na horách myslel, že místo koní dá lesa traktory a jemu podobné nepočítám – za půl roku byl pryč a kupovali znova koně) – a byli nahrazeni přirozeně krokem, kolo, motokolo, automobil
                  zatímco elekrika již skládá nějaký 4. – 5. reparát a zázrak se nekoná, spíš postupná evoluce – když už je to pro docela dost lidí docela dobře použitelné, pokud ovšem neví co s pěnezi, mají rozvinutý faktor chci to a někdo jim další prachy přidá – napřed to vypadalo dobře v prvních dekácách dvacátého století – pak to rozbouchalo téčko, další něco 50 – 60 léta – kiks na baterky, nějaké pokusy 70. léta nepočítejme, ale 90. léta to už bylo i v čr…jen to (opět) nedopadlo, další nesmělé pokusy si přijdeme v první pětiletce milénia a poslední snad už funkčně udržitelná varianta jede od roku 2015 s tím, že auta, o kterých má cenu uvažovat přišla někdy v roce 2017 a mladší. Ano byla v tom Tesla, co se vymykala, ale popravdě – automobil je bohužel nebo bohudík masový produkt a tam v té době ještě Tesla nebyla

                16. Tato diskuze je vedena o tom jestli stát(lidské
                  Tato diskuze je vedena o tom jestli stát(lidské společenství, veřejný zájem) historicky významně podporoval (jakákoliv forma přímé či nepřímé dotace, spotřeba, vývoj) rozvoj a provoz mobility bez ohledu na druh pohonu. Já argumentuji, že ano a mobilitu by podporoval a držel i zcela bez soukromého/spotřebního trhu/financování. Dále tvrdím že u mobility nelze a nikdy nešlo od sebe oddělit soukromé financování od veřejného. Tedy i to, že stát a jeho organizace kupuje a pro své potřeby provozuje vozy je totiž také druh veřejné podpory odvětví. Protikladem je třeba výroba plyšových medvídků, kde veřejná podpora tomuto odvětví tak významná není.

                  Tedy diskuzi uzavřu v tom duchu, že je mylný předpoklad že bez dlouhodobé podpory státu by mobilita byla tak dostupná jako je dnes (cenově, nabídkou a zejména šíří infrastruktury) a změna pohonu na tomto nic nemění.

                17. Stále jste neodpověděl na jednoduchou otázku a místo toho
                  Stále jste neodpověděl na jednoduchou otázku a místo toho píšete projevy jak politik. Nejste v nějaké asociaci?

                  Stále opakuji, že auta a motorky se rozšířily na principu volné ruky trhu – dotace trh začaly prasit až v době, kdy Ford dávno postavil USA na kola – mylné je vykládat historii jakkoli jinak – respektive určité spektrum lidí a zájmových skupit to dělá rádo, aby si přihrálo na svůj píseček. Dotace umístěné kamkoli jinam než do primárního výzkumu, výzkumu nemocí a veřejné infrastruktury jsou mor dnešní ekonomiky a jednou nám naše děti a vnoučata právem nafackují, až to budou muset zaplatit.

                1. Takže celkově opět mimo.Za pár let by Vás ty Vaše
                  Takže celkově opět mimo.Za pár let by Vás ty Vaše prognozy mohly „proslavit“, zkuste ty největší perly sepsat, a vydat, jako pracovní název bych si dovolil navrhnout „Jak jsem se zmýlil s elektromobilitou, aneb krach Tesly“.Ale jinak palec nahoru za částečné přiznání chybného odhadu.

  4. čo je to „zostane vysoká“?
    voči čomu? platom,

    čo je to „zostane vysoká“?
    voči čomu? platom, spaľovákom, pocitovo?
    spomína sa tu iba „koniec spaľovákov“ a nástup BEV. nespomína sa postoj časti mienkotvorných „enviro“ že áut je priveľa, že individuálnu dopravu treba premiestniť/nahradiť verejnou (bus, vlak, taxi, požičovne, …) a najmä zdraviu prospešnou cyklistikou …

    1. Nezustane vysoka, bude dal rust, to je snad z clanku jasne ne.
      Nezustane vysoka, bude dal rust, to je snad z clanku jasne ne. Ja vubec neverim, ze EU a nekomu kolem jde o to, aby byly EM dostupne. Spise bych tipnul na to, ze moc dobre vedi, ze poptavka po vzacnych kovech to cele posle do kytek, konvencni auta budou mit stale vetsi omezeni a EM si jen tak nekdo koupit nebude moci. Z auta se stane luxusni zbozi.

      1. Tak jasně, že to tak dopadne – auta a jejich provoz už
        Tak jasně, že to tak dopadne – auta a jejich provoz už levná byla a levný byl. ICE – bude čím dál dražší a tím není třeba, aby se BEV zlevňovala tímto směrem a zdražení bude přes materiálové zdroje a další požadavky na jejich „ekologické“ získávání. Je jediná otázka – jestli bude rychlejší zdražování auto, nebo nárůst inflace.

      2. Naštěstí trend neudává žádná EU, ale USA a Asie. EU
        Naštěstí trend neudává žádná EU, ale USA a Asie. EU bude mít štěstí, pokud její autoprůmysl a dodavatelské řetězce během příštího desetiletí pod náporem asijské konkurence napůl nevychcípá. A materiály pro výrobu článků se dají použít podle potřeby různé. Pro běžné osobáky a úložiště dostačuje lifepo4, u ostatních chemií se výrobci úspěšně snaží snižovat obsah nejproblematičtějších prvků (kobalt) ve svých článcích, Tesla plánuje těžbu Lithia v USA vlastní technologií, další výrobci komercializují úplně nové chemie (sodíko-iontové u CATL, lithium-síra), nepodceňoval bych ani pokroky v oblasti solid state.
        Popravdě spíš než zdražování čekám naopak příchod masově vyráběných levných vozítek, jejichž předobrazy jsou vidět v Japonsku nebo Číně, u kterých nakonec mnoho lidí zjistí, že jsou pro jejich denní potřeby naprosto dostatečné. Vždyť jenom kolik tu je důchodců.

Napsat komentář