Cena elektromobilu Škoda CITIGOe iV oznámena: 20 950 eur

Jan Horčík - 09 Září 2019

Jak jsme předpokládali, cena elektromobilu Škoda CITIGOe iV se nijak zásadně neliší od ceny nové verze elektromobilu Volkswagen e-Up!auto elektromobil Škoda CITIGOe iV

Elektromobil Škoda CITIGOe iV bude v Německu stát necelých 545 000 Kč včetně DPH. Podobně jako ostatní dva sourozenci ze stájí Volkswagen a Seat nabídne dojezd 260 km, 7,2kW palubní nabíjení a CCS rychlonabíjení.
foto: Škoda

UPDATE 11.9.2019 - 07.33: tak přeci jen, cena elektromobilu Škoda CITIGOe iV začíná v Česku na 429 900 Kč!

Koncern Volkswagen postupně oznamuje ceny (staro)nových elektromobilů předtím, než zítra představí zcela zasadní nový elektromobil Volkswagen ID.3, na který už má přes 30 000 rezervací.

Zatímco cena elektromobilu Volkswagen e-Up! je v Německu stanovena na €21 975, v přepočtu asi 566 000 Kč, cena Škoda CITIGOe iV je nastavena na 20 950 eur, v přepočtu 541 700 Kč. Tedy o 1025 eur níž. V Česku by se cena velmi pravděpodobně nijak zásadně lišit neměla.

Lišit se bude ve standardní výbavě, která nejspíš bude oznámena v průběhu autosalonu ve Frankfurtu. Ten začíná už zítra. Třetím sourozencem bude Seat Mii.

Zpět na HybridPřidat komentář

Nemáte někdo info jaké v tom jsou vlastně články?
A jaké články používá ID3?

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Já tedy obvykle nenadávám, a opravdu výjimečně používám sprostá slova... ale to POSRALI.
Tou cenovkou to auto zabili - totál, konečná.
Můžete si to mu říkat magická hranice, nebo tak něco, ale přes půl míče to prostě nemělo být. O tom autě by za cenovku pod 500k uvažovalo řádově víc lidí, tohle se nedá nazvat jinak než taktika "Odraďte co nejvíce zájemců."
Když už překročím půl milionu, tak si tedy rozhodně nevyberu miniauto. Se všema těma drobnejma nevýhodama, který by člověk za cenu mírně nad 400k zkousnul by to byla alternativa, ale za půl míče a více, to už raději něco většího ojetýho, a nebo novýho na splátky.

Koukám, že mohu stále editovat - takže bych to teď mohl smazat, ale ono to v tomto článku k výše uvedenému patří.
Nicméně právě vyšel o několik hodin později článek, že cena pro ČR bude 430k - takže tímto výše napsané odvolávám, a BRAVO Škodovce.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Tak tu máme jasnou lež Škodovky. Sám šef Bernhard Maier sliboval cenu pod 500 tisíc:
www.irozhlas.cz/skoda-maier-citigo-e-iv

Sliboval to před necelými 4 měsící! Tak sorry, ale to podle mne tu cenu už na 100% musel vědět, že to nebude po půl milionu.

Ale cena je pod 500 000 Kč, jen bez DPH, jelikož většina prvozákazníků jsou plátci DPH, tak splnili, co slíbili, ostatně nečekal jsem nic jiného. I blbá Octavia má takto nastavenou cenovou politiku, že po slevách (běžně 10 - 13 %, takže i tohle bude pak pod půl mega včetně DPH) a odpočtu DPH se člověk dostane na cenu, kterou by za takové auto byl ochoten maximálně dát - oni tohle mají naprosto perfektně dotažený do konce ..

---

Třeba mluvil pravdu a cena u nás bude pod 500 tisíc po odečtení ekologického bonusu ŠKODA.

Jenže to se nezmínili, že to je úplně ořezané auto, se všemi asistenty a výbavou na rozumné úrovni to bude tak o 100000 výše.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

eCitigo bude POUZE v tomto základu. Nic navíc nebude. Je to původní eUP!, do kterého dali větší baterku. Nemá to ani USB (to se ale nechá řešit redukcí ze zapalovače). Ještě se nechá koupit a ušetřit tak 150-200 tisíc, pokud Vám stačí dojezd kolem 160km.

Teď jsem viděl i článek na idnesu, kde píšou, že to má být od 430 tis. Tak vám nevím, jak to tedy je?

idnes.cz/ekonomika/podniky/skoda-iv-elektro-ceny-citigo

Přečtěte si diskuzi ta je záživná. Tolik chytrolínů, co jsou chytřejší než děda vševěda se jen tak nevidí....

Máte pravdu je to taková nevybavena jebka za ty peníze jsem koupil rok starý lehce jetý Soul.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Na druhou stranu, na co Vám budou v ninivoze asistentí jako je hlídání pruhu, radarový tempomat, sledování únavy řidiče?

To auto je primárně určené na poskakování po městě a okolí, i když vidím jak si to u nás nadšenec koupí místo tesly M3 a bude si stěžovat na pomalé dobíjení, když dává denně 600+ Km.

Obrázek uživatele Marek_

Ve městě by se mi líbilo hlídání provozu před autem a nouzové brždění. A pak nějaký asisten v koloně, adaptivný tempomat netřeba. No a taky by nebyl špatný hlídač mrtvého úhlu. Hlídání pruhu ani únavy není třeba.

---

Lexus GS 450h Premium

Jenže to vše funguje nad 60km/hod... (až na vyjimky).

Obrázek uživatele Marek_

Co funguje nad 60 km/h?

---

Lexus GS 450h Premium

Vycházím z praxe s IONIQem, kde hlídání v pruzích funguje od 60km/h nahotu a dolů se při 55 vypne. Adapt.tempomat je super (používám neustále), ale ten se nechá zapnout nad 30km/h a s ním souvisí právě to hlídání před autem. Když jedu na tempomat, tak to registruje perfektně a "vidí" i chodce a plynule přibrzdí, pak následuje zvuková a obrazová informace, následně lehké brzdění a pak tvrdé brzdy. Bohužel bez tempomatu je vynechána celá pozvolná fáze a nastupuje až brutální brzdění současně s pískáním atd. Ale jsem si téměř jist, že chodce bych přejel a do auta přede mnou bych narazil. Mám verzi ULRIMATE, což je největší možná výbava, takže hlídání mrtvých úhlů plus kříž při vycouvávání, ale i to má své od do. Mrtvý úhel pouze do 120km/h (nevím proč jen 120). Nedávno mi asistent mrtvého úhlu zachránil, ale musíte použít blinkr, bez blinkru to nefunguje. Každý z asistentů je pomoc, ale nesmíte se na ně spoléhat, pak může dojít k průseru.

Obrázek uživatele Marek_

Jo takhle...

Hlídání pruhu jsem psal, že není potřeba. A ono není problém udělat to i při nižší rychlosti, nevím proč to má ten Ioniq jenom od 60. Co jsem měl Volvo, tak to to umělo i v nižší rychlosti, nepamatuji si přesně jaké, ale určitě nižší než 50 nebo 40. Takže je to jenom omezení toho Ioniqu.

To samé hlídání provozu před autem. Ono to nemusí být spojené s adaptivním tempomatem, opět příklad Volvo a jejich City Safety systém, který se dodával už někdy od 2011 nebo tak nějak. Sleduje to provoz před autem a spolehlivě zabrzdí, viděl jsem reálné testy. A opět, to, že to má Ioniq nic moc funkční, neznamená, ža takto to mají i ostatní.

Adaptivní tempomat mám a používám, souhlasím, že je to super věc, ale do městského auta není potřeba, stačilo by to nouzové brždění + asistent v koloně... i když, to už by tam asi musel být ten radar. Jo a ad. tempomat mi jde zapnout taky až kolem 50-60, ale pak zpomaluje až do zastavení a funguje jako popojížděč v koloně.

Nechápu, proč hlídač mrtvého úhlu funguje jenom do 120, to je nesmysl, mě to funguje i na dálnici, klidně do 200 :-) A to samé, proč to nefunguje bez blinkru??? Vždyť to je podstata toho asistenta, ne? Mám v úmyslu změnit pruh, zapomenu blinkr, ale hlídaž hlídá. Prostě když jedu v pruhu a v mrtvém úhlu je vedle auto, tak na zrcátku mi svítí oranžová ikonka jako upozornění, že tam něco je. V Ioniqu to takto nesignalizuje? No a pak když dám směrovku a tedy chci měnit pruh, tak ta ikonka začne rychle blikat jako upozornění, že tam je auto. Toto mi přijde jako logické chování, nechápu proč to má ten Ioniq udělané tak debilně.

Tak koukám z vašeho popisu, že není asistent jako asistent. Ono to chce, aby to bylo navrženo pořádně a aby to i pořádně fungovalo. V tom Ioniqu mi přijde, že ty asistenty jsou tak nějak napůl cestě, jenom aby tam byly a bylo to ve výbavě, nad funkčností se asi nikdo moc nezabýval :-(

---

Lexus GS 450h Premium

Nemyslím si, že to v IONIQu funguje špatně, ale nemám srovnání.
Mrtvý úhel to hlídá stále, ale pouze oranžovou signalizací v zrcátkách. To hlasité varování se ale ozve jen když použiji blinkr.
LEAF myslím umí hlídání pruhů od 0 km/h.
IONIQ byl nejlépe hodnocený při nouzovém brzdění (zastavil vždy oproti ostatním).
Ad. tempomat používám nejvíce právě v obcích (nemusím hlídat rychlost). Nevím co je přesně asistent v koloně, ale to mi splňuje ad. tempomat (sleduje auto před sebou a zastaví).
To omezení na 120km/h také nechápu. Kontrolka v levém zrcátku funhuje, ale pravá strana jen do 120km/h.
To svícení a blikání funguje jako u Vás a navíc když dám blinkr, tak to hlasitě signalizuje. Takže to má IONIQ lepší než Volvo :))
Myslím, že asistenti fungují dobře (snad skvěle), možná jsem se špatně vyjádřil.
Chtělo by si vyzkoušet více aut a pak můžeme porovnávat. Takto to lze pouze obecně.

Obrázek uživatele Marek_

Tak to jo, já myslel, že ten mrtvý úhel hlídá jen když dáte blinkr. U Volva a i teď u Lexusu to funguje stejně, akorát to jenom zběsile bliká, zvukově ne. Akorát to funguje i nad 120, což je na dálnici fajn. Ono to má smysl i v pravém zrcátku, když se zařazuji při předjíždění nebo např. když jedu z levého do prostředního a z pravého jede někdo do prostředního. Škoda toho omezení.

Asistemt v koloně jsem myslel to, že auto popojíždí samo v koloně. Nemusí být vázaný na ad. tempomat, u městského auta. Ale asi to tak bývá, nevím. U mě ten ad. tempomat zastaví v koloně, ale jede pak až se auto přede mnou rozjede, dá mi vědět a musím ťuknout do pedálu nebo do páčky tempomatu. U městského auta, které tráví v koloně vác času, bych to chtěl automaticky.

---

Lexus GS 450h Premium

Já to mám stejné v té koloně. Zataví a když vozidlo předemnou stojí déle než 3 sekunky, pak mi ukáže co mám dělat (šlápnout na plyn, nebo ťuknout do + nebo - na tempomatu) a pak pokračuje.

Obrázek uživatele Marek_

Jo, přesně. Lepší by byla automatika, ale budiž, i toto je přínos. Když stojím v koloně na dálnici, tak jenom ťukám do páčky a popojíždí to - dokonce na elektřinu :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Já pouze na elektřinu ;-)
Údajně LEAF popojíždí automaticky. Nechá se to změnit programově. Ale je to z bezpečnostních důvodů.

...

Jenže to vše funguje nad 60km/hod... (až na vyjimky).

Mě vše funguje od 30 km/h

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Každé auto to má jinak. Já mám něco od 0, 30, 60 a různě do 0, 55, 120 km/h.

No Poláci ještě s menším autem jezdili i k moři :) rozhodně asistent na mrtvý úhel, rozjezd do kopce nebo upozornění na překážku vpředu jsou ve městě výborná věc.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Nejen poláci. Ona i naše slavná 120ka měla míň místa vpředu a zejména vzadu a kufr byl taky 00nic. Ale je mi celkem jasné, že mnozí nostalgici se budou chtít hádat.

Asistent na mtvý úhel nemáte v základu u vozů za 700-800 tis.
Autonovní bržení to jistě mít bude, by to nedostalo 5 hvězdiček, stejně jako Aibagy a E-call, esp atd.

Asistent rozjezdu do kopce u elektromobilu? Bud ho mít bude, nebo k čemu když to nemá spojku?

Takže zbývá jen udržení v jídzním pruhu, jak psal Lada ve městě stejně nefunguje.

Jo, jo, pamatuji, že se jezdívalo i Trabanty, F500 a pod. :)

Trabant kombi byl náhodu na kempování super :)

Já mám jednoho upraveného do lesa na dříví... :)

Obrázek uživatele Kuk

Seděl jsem v tom a připadalo mi huvnitř prostornější než e208. Ten je uvnitř stísněnější i když je víc kůl. Citigoe-e je zvenku pidi, ale uvnitř ok. e208 to má přesně navopak, zvenku ok, ale vevnitř pidi, zvláště na zadních sedačkách.

Akorát jsem s hochem od Škodovky v Cirigo-e nenašli jedinou USB zásuvku. Jestli Škoda spoléhá jen na bezdrátový nabíjení v držáku mobilu to fakt nevím?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

O kolik je to vlastně levnější než předešlej pidibaterkovej e-Up, o 200 000?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

stál 550 tis. takže 2x tak velká baterka a stojí stejně.

Obrázek uživatele Marek_

Teď je k prodeji posledný kus eUp v CZ za 490:
https://skladovevozy.volkswagen.cz/sl-cz/cs_CZ_VW/V/detail/V20190782291CZ?fuelType=Elektro

Jinak, mám pocit, že ceníkovka nového byla přes 600, ne? Ale možná to pak šlo dolů.

---

Lexus GS 450h Premium

Právě že v lednu 2019 byla oficiální ceníkovka kolem 550 tis. možná to co je před tou slevou jak jste našel. Ale v únoru už byla kapacita výroby do prázdnin vyprodaná, takže objednat nešel.

Jinak se celou dobu prodával nad 600 tis.

Obrázek uživatele Marek_

A jo, na to si vzpomínám, máte pravdu. Takže ano, teď vlastně bude takový bateriový upgrade a cena zůstane.

---

Lexus GS 450h Premium

Já stále doufám že u nás udělá škoda cenu kolem 450 tis. max.
nezapomínejte že v de je celková dotace 4000€ . Takže je tam cena uměle navýšená, navíc to oproti Upu nemůže na německé trhu moc cenově provokovat.

Obrázek uživatele Kuk

5.9. jsem si dělal srandu že to bude stát jen o chlup míň než VW eUp! a ejhle skoro to vyšlo. :D

vo chlup

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Vasek e-UP

TAK TO BUDE PRODANO PRISTI ROK TAK + - 150KS Z TOHO 100KS BANKY,CARSHARING ATD. :))

Obrázek uživatele runner42

O co, že cena v ČR bude významně vyšší?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Minimálně o rozdíl v DPH, takže u nás tak 549 900 Kč :)

Ta akcelerace 12.5s me neda spat. Proc proboha, proc?

Vy aspoň víte, proč nespíte. Buďte rád. Můžete to začít řešit.

Nepřesvědčoval nás tu někdo několik měsíců, že bude určitě za 420 tisíc včetně zajímavé výbavy, že to má od vysoce postaveného člověka uvnitř škodovky, že nemůže psát podrobnosti, protože kamarád by mohl mít problémy atd.? :-)
Jinak je ale ta cena i tak docela fajn s ohledem na to, co je na trhu a co jsme platili před pár lety a mohlo by to výrazněji srazit ceny ojetin.

http://www.hybrid.cz/skoda-oznamila-cenu-elektromobilu-citigo-iv-pro-cr-429-900-kc-vc-dph

čekám omluvu :-)

A zaslouženě, omlouvám se.
Každopádně mám ohromnou radost, jak moc jsem se mýlil. I ta cena Superbu je naprosto luxusní. Teď ještě Vision iV o 10 tisíc € levněji než ID.3 a Volkswagen to může jít zabalit :-)

Prijimam :-) . Chci si ho objednat vsude pisou ze 500 objednavek dostane cip o cezu na rok ,ale na strankach skoda auto nic. Tak nevim. A ten superb oproti kia optima phev tak to je narez.
Y

Obrázek uživatele Marek_

Podle mě ten Superb má super cenu, třeba i oproti o třídu menšímu Ioniqu PHEV, 877 vs. 800 tisíc.

---

Lexus GS 450h Premium

asi narážka na mě ...

Uvidíme jaká bude cena u nás. Citigo se bude vyrábět pouze jako elektromobil a protože Škodovka v současné době nemá žádný

elektromobil, který jí bude od Nového roku snižovat emise, tak musí mít výrazně lepší cenu než konkurence.

Myslím si že nemůže být třeba o 100 tis levnější , než v DE , protože by se masivně dělal reexport, necháme se překvapit.

Důležité pro prodeje toho vozu je aby cena bez DPH byla pod 500 tis. aby se na dotace nemuselo dělat výběrové řízení. Pak už tak nezáleží jesli bude za 550 tis, nebo

450 tis. pro příjemce dotace a plátce DPH to bude rozdíl 50 tis. to nikdo nebude řešit.

To nemusel nikdo přesvědčovat, psalo se o tom několikrát v novinách.
A i šéf Škodovky BERNHARD MAIER sliboval, že to bude pod 500 tisíc Kč:
www.irozhlas.cz/skoda-maier-citigo-e-iv

Takže další lež od Škodovky alias VW.

Tak cenu v ČR neohlásili a v Německu bude reálná o 4000e nižší s dotací. Osobně to pořád vidím na cenu v ČR 499 000

Dle idnesu to má být i v ČR cena od 430 tis. Ale jinak o té ceně nic nepíšou, jestli je to s dph, nebo bez, nebo co je to za výbavu atd.
idnes.cz/ekonomika/podniky/skoda-iv-elektro-ceny-citigo

Obrázek uživatele Marek_

Vždyť už i tady vyšel článek, že ta cena je potvrzena a je to s DPH. Je to základ, + nějaké 3 pakety co se dají dokoupit.

---

Lexus GS 450h Premium

Normalka, spaľovací VW Up/SK Citigo stoja v DE kľudne okolo 15k€. Po odrátaní štátneho príspevku vyjde eUp/Citigo rovnako ako spaľovacia verzia takže si myslím že to je celkom dobrý deal.

Zázrak se nekoná (což se dalo předpokládat), ale i tak je to alespoň drobný posun. Myslím, že ta cena +- odpovídá aktuální situaci na trhu.

Obrázek uživatele Marek_

Levnější je z elektroaut jenom toto:
http://zd-cars.cz/modely.html

A to je ještě otázka, jestli toho číňana lze považivat za plnohodnotné auto. Jinak všechno dražší. Ale taky jsem tipoval 490. No nic, možná se tam časem dostane, nějaké akční provedení, přeci jenom je to už starší platforma, jenom tam dali novou baterku.

---

Lexus GS 450h Premium

Ono je totiž otázka, co to znamená "Plnohodnotné auto"?
A ještě se dá kupit toto:
https://www.greencars.cz/

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

Olnohodnotné auto je takové, které uveze 4 lidi a se kterým lze jet bez obav i na dálnici (rychlost kolem 130), i když na ni není primárně stavené. Prostě auto, ne městské přibližovadlo za skoro půl mega. V tomto kontextu je teda Citigo výhodnější volba v poměru "value for money", i když ta cena mohla být pod 500.

---

Lexus GS 450h Premium

S tou definicí více méně souhlasím, ale pak je tu druhá otázka... jak velká skupina těch co teď mají "Plnohodnotné auto" jej opravdu potřebují a využívají. Jasně, nemusíte mi opakovat Vaše služební cesty, a myslím, že by jste je nechtěl absolvovat ani v ZhiDo, ani v CitiGO iV :-), ale pak je tu obrovská skupina lidí, pro které je zadní sedačka, a rychlost nad 80 km/h naprostou zbytečností. A pro ty je vlastně ZhiDO lepší volbou, zejména z důvodu parkování, a poměru velikosti baterie vs. dojezd - potažmo tedy nabíjení.
ZhiDo - 18 kWh baterie - dojezd (sám v létě 250km, ve dvou v zimě 200 - a zbytek případů někde mezi tím).
CitiGo - 36,6 kWh baterie - a s dojezdy to bude obdobné.
Takže u ZhiDo vás kilometr vyjde na poloviční cenu.
Do města pro ty co ráno jedou do práce, pak nakoupit, a domů (úředníci, prodavači, učitelé atd... všechny necestovní práce) je ZhiDo vlastně lepší volba.
A cenu 550k kč už dneska koupíte mírně ojete lepší EV, a co teprve příští rok. Je to sice jen tip, ale po novém roce se klidně za tu cenu můžou objevit ZOE s baterií, nejstarší dvojkové Leafy, BMW i3 atd...

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

No pri uvaze o ZhiDo (ktera je teda dneska pri ohlasene cene citiga asi bezpredmetna) je pro me prave podstatna informace, ze ZhiDo NENI auto ani podle technicke specifikace, ale tezka ctyrkolka. Co tenhle detail znamena? Ze zatimco v citigu pri bezne nehode, pokud nemate primou celni srazku nebo nevpalite do zdi nebo stromu, se vam nejspise nic nestane (bezpecnostni homolgace pro auta je v EU dost prisna), tah ZhiDo prakticky zadnou bezpecnost plnit nemusi, a klidne nehodu, ze ktere z citiga vyjdete se skrabancem, ve ZhiDo nemusite vubec prezit a budou vas sbirat po kouscich.... to je za me i velkz duvod, proc si neporidit neco ve stylu Twizy, i kdyz by se mi to hodne libilo...

Sám jste si v odpovědi Markovi_ odpověděl.
ZhiDO je kategorie L7e - a pro tuto kategorii plní všechna potřebná bezpečnostní kritéria.
Crashtesty to samozřejmě prošlo, protože jinak by to nedostalo homologaci pro EU.

A samozřejmě, že CitiGo (s jeho ohlášenou cenou) je pro pro ZhiDo jasným konkurentem. Nicméně výhody ZhiDO oproti CitiGo zůstávají.
1) CitiGo nemůže parkovat kolmo k chodníku. Navzdory tomu, že je to též malé auto, tak prostě už musí obsadit regulérní parkovací místo. Takže kdo opravdu hodně jezdí po městě a nepotřebuje zadní lavici, ten to jistě zváží.
2) Provozní náklady - ZhiDo jezdí za půlku co CitiGo. Jasně v cenách za jaké EV všeobecně jezdí se to zdá nezajímavé, ale při větším nájezdu to též může hrát roli.
3) CitiGo je za 420 000,- Kč (což považuji za super fantastickou cenu), ale ZhiDo již od 360 000,- kč. Ono když vás 100km stojí 16,- Kč tak projezdit 60000,- je 375000 km. Navíc na obě lze uplatnit dotaci - Ano i na kategorii L7e a i dokonce L6e se dotace vztahuje.
4) ZhiDo má již v základu lepší výbavu než CitiGo v nejlepší výbavě. Jediné (a to je zase pro změnu na hlavu postavené) co v ZhiDo není v základu, a je třeba si to doobjednat jako příplatkovou výbavu jsou airbagy.

Ale na druhou stranu závěrem musím říct, že mi Škodovka s CitiGo udělala obrovskou radost, a množina lidí pro kterou bude již přijatelným EV je násobně větší, než množina pro kterou je přijatelným EV ZhiDo. Pro rozvoj elektromobility v ČR byly parametry první Škodovky klíčové - a podle mne to dopadlo dobře.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

Takže za tu cenu 479 tisíc to nemá airbagy? Nejsou náhodou povinné? Nebo pro tu kategorii nejsou? To už taky o nečem vypovídá.

Nevím jakou super výbavu to má, ale já tam nevidím nic, co by mi v městském autě jako je Citigo chybělo. Co máte na mysli? A zvlášť, když operujete s cenou 360 tisíc. Co to je za cenu? Já vidim D2 za 450 a D2S za 480. To beru jako srovnání s Citigo. Prostě, aby to bylo alespoň trochu auto... protože jinak bychom mohli srovnávat i ty různá auta pro děti od 15 let.

Myslím, že skupina zákazníků, která ocená parkování kolmo, je zanedbatelná, vzhledem k tomu, že jiné praktocké výhody toto auto nemá. Rozdíl 20 haléřů na km udělá 20 tisíc při nájezdu 100 tisíc za cca. kolik... 10 let? Absolutně nezajímavé. Pak samé nevýhody včetně té bezpečnosti, výkonu a (ne)použitelnosti mimo město.

---

Lexus GS 450h Premium

Proboha kde je ještě uvedená tahle cena???
Minulý týden bylo D2S za 449,- a D2 za 399,-
Na tyto ceny lze ještě uplatnit dealerskou slevu 5%

Ne pro tuto kategorii airbagy povinné nejsou. Aktuální cenu dovybavení vám zjistím, já je měl jako bonus zdarma.

Když ty rozdíly považujete za zanedbatelné, tak pak Váš postoj chápu.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

Třeba BMW i3 dokáže (dle majitelů) jet v pohodě za 12 kWh/100 km, klidným tempem ve městě a okolí. To znamená při vaši ceně 1,62 KČ/kWh je to cca. 19 haléřů na km! Rozdíl oproti D2S je 4 haléře (vy jste říkal, že máte 15 hal. na km), to nemá cenu řešit.

A nevidím důvod, proč by obdobnou spotřebu nemohlo mít i Citigo, když se s ním budete loudat stejně jako s D2S.

---

Lexus GS 450h Premium

Vy to počítáte na spotřebu, já jsem počítal, za jak dlouho projezdím rozdíl kupní ceny.
Navíc tahle auta přece neleze srovnávat - každé z nich plní přepravní požadavky zcela jiné skupiny řidičů. Vozím li například děti do školy, tak je úplně jedno o kolik se liší provozní náklady, protože ZhiDem je neodvezu, max jedno.
Takže znovu - berme uživatele, jehož přepravní potřeby ZhiDo splňuje.
Mluvíme o tom, že zadní sedačku nepotřebuji, tu si v I3 kupuji zbytečně - samozřejmě jednoho až dva lidi odveze také, ale to i devítimístná dodávka, ale stejně tak ZhiDO.
No a v tu chvíli si tedy mohu pořídit dopravní prostředek který splňuje mé nároky za cenu X a nebo jiný, který též splňuje mé nároky za cenu X+Y
V tu chvíli mohu přece sumu Y použít na provozní potřeby vozidla, které stálo jen sumu X.

A když opomenu BMW i3 a vezmu tedy to CitiGo, tak bude rozdíl X cca 60 000,- Kč
Plní-li ZhiDo mé přepravní potřeby, tak projezdit s ním 60k je hodně hóóóódně kilometrů, i když jejich provozní náklady jsou téměř totožné.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

Tady jsem čerpal info o ceně:
http://www.zd-cars.cz/modely.html

Citigo je za 449 tis. (429 + 20 za paket Top) ve slušné vybavě, toto čínské je za ceníkovku 479 bez airbagů. Ono, taky je možné, že firemní zákazníci budou mít Citigo se slevou, ale vycházel jsem z ceníku.

Pokud s tím jezdíte za 8-9 kWh/100 km, tak stejným stylem ve městě bude Citigo jezdit za 12-13 kWh/100 km. Jestli máte cenu za el. 1,60 KČ/kWh, jak jste spomínal, tak pak na km je to 14-15 haléřů vs. cca. 21-22 haléřů na km. Rozdíl 7-8 haléřů na km udělá při předpokládaném ročním nájezdu 10.000 km nějakých 700-800 KČ. To opravdu chcete tuto sumu řešit??? Za životnost auta řekněme optimisticky 15 let a 150.000 km to bude max. 12.000 KČ. To je opravdu směšné vzhledem k těm omezením toho miniauta a je to opravdu zanedbatelné.

PS:
I kdyby to D2S bylo za 449, tak je to nekonkurenční vůči Citigo s ohledem na tu včera oznámenou cenu, to je bez debaty.

---

Lexus GS 450h Premium

1,60 ??? To by me zajimalo co to je za tarif teda :-) :-)

Tak jsem koukal na tu stránku, a vůbec netuším, proč tam tyhle ceny zůstaly.
Teď už chápu to nedorozumění. Ne opravdu za tyto ceny se ZhiDo již celkem dlouho neprodává.

A už jsem to psal mockrát a nejen v naší diskuzi - ŠKoda mi s cenovkou CitiGO udělala ohromnou radost, pro blízkou budoucnost elektromobility v ČR je to významný milník v kladném slova smyslu.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

No to klicove je, ze ZhiDo splnnuje homologacni testy pro ctyrkolu, ne pro auto, coz je rozdil nebe a dudy ze, ja bych do toho proste nesedl, a nikomu bych to s cistym svedomim nedoporucil.
Jinak v ceniku dodvaatele vidim ZhiDo cenu 539 000, s tim ze plati akcni zavadeci cena 479 000....
Rozdil ve spotebe elektriny 20 hal/km mi prijde zanedbatelny ....

A ještě jsem opomněl tu bezpečnost...
No nepřijde mi to o nic nebezpečnější, než jezdit na koloběžce, kole, skútru nebo motorce. Jen to má výhody auta, že na mě neprší, v zimě to topí, můžu mít pohodlnější oblečení a ještě to má větší kufr.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Tak jasne, oproti skutru to neni urcite nebezpecnejsi, a zcela uprimne bych manzelku ani sebe na skutru do provozu neposilal.
Kolobezka je dle me nekde jinde, protoze s ni opravdu zadne ctyrproudovky krosit nebudu, ale pojedu bud po cyklostezce nebo nejake bocni ulici s maly provozem.
Cimz teda nerikam, ze to neni pro nikoho - nekdo jezdi do provozu s velorexem, coz je bezpecnostne docela podobne, a nema s tim problem, stejne tak se lidi motaji v ranni spicce na 50kach skutrech co je za me podobne harakiri.... ale jak rikam, ja bych tim fakt nejezdil, a kdy zvazuje ten nakup, tak by si toto mel uvedomit.

Obrázek uživatele Marek_

Tak jistě :-) Oproti koloběžce nebo skútru je ta bezpečnost asi lepší a jako bonus na vás neprší. Já myslel, že to srovnáváme s plnohodnotným autem, jakým je CVitigo a ne s koloběžkou :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Tak částečně taky se CitiGo, a nikdy jsem neřekl, že se ZhiDO CitiGu vyrovná - CigiGo je rozhodně ve všech směrech více auto a v několika směrech použitelnější.
Já ZhiDo srovnávám s ostatními způsoby osobní individuální dopravy.
A už nemá nevýhody skútru či MHD, zároveň splňuje všechny (no dobře 95%) dopravních požadavků, a ještě nemá náklady a některá omezení jako auto.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Kde ty ceny vidíte, to jsou cenovky z loňského roku.
Když vám dvacka za 100km přijde zanedbatelná, tak pak Váš postoj chápu.
Pro mne zanedbatelná v plánované době vlastnictví respektive v plánovaném celkovém nájezdu zanedbatelná není.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Souhlas, 20 hal. za km je u mě rozdíl 60% v ceně nabíjení.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele Marek_

Tak to je zajímavá informace. Pokud je to tak, tak bych to rozhodně pro manželku nekupoval.

---

Lexus GS 450h Premium

No na webu jsem to oficialne nikde nenasel, zminovali to jen v nejakem rozhodovru, ale kdyz se na to clovek podiva, tak tak prost vypada - srovnej napriklad se smartem, kde uz tak meli tvurci velky problem ho vyladit tak aby bezpecnostni normy plnil - tohle proste v zidovi urcite neni....
Jinak myslim ze to neni tak, ze ty ctyrkolky nemusi plnit vubec nic, necom malo tam je (tj nemelo by se asi stat, ze pri tukanci v 10km/h se nekde uvolni plech a prepuli vas, ale neco jak crashstesty to ani vubec nedela....
Citigo oproti tomuhle je jak BVP proti citigu.....

Navíc tohle auto začne pípat pokud ho rozpelášíte na neuvěřitelnou rychlost 85 km/h :D Protože hazardujete se životem :D To už mluví samo za sebe.
Auto s kterým nejde vyjet mimo město bych teda nechtěl.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Hodně mi to připomíná můj Renault Twizy. Ten byl taky jako čtyřkolka, značku měl jen vzadu - obdélníkovou jako motorka. V techničáku bylo psáno, že je to snad moped, nebo tak něco. Softwarově byl omezen na 84 km/h, ale po dokoupení "škatulky" to uměl rozpelášit přes 110 km/h, jenže pak se zase přehříval motor. Každopádně jízdní zážitek naprosto šílený, nekomfortní rychlost byla už tak od 10 km/h. Nicméně je to taky způsob dopravy, do města asi v pohodě, ale mimo město jen po silnicích mezi vesničkami, rozhodně ne na dálnici (i když papírově tam smí). Twizy má jeden airbag ve volantu, jinak z hlediska bezpečnostní výbavy zhola nic, dokonce ani ABS.

---

2015: Renault Twizy 2013 (prodán 2016) | 2016: Citroen C-Zero 2012
2018: Nissan Leaf Acenta 24kWh 2014 (prodán 9/2020) | 2019: Elektrokoloběžka Xiaomi Scooter, sekačka Güde 40 V/2.5 Ah | 2020: FVE 2.4 kWp, Hyundai Ioniq electric 28 kWh

Obrázek uživatele Marek_

Jasně, bavíme se o autě do města, ne o dálničním křižníku :-)

Je úplně jedno, jestli, dle vás, ten člověk to plnohodnotné auto "potřebuje" nebo by mu, dle vás, stačila dvoumístná verze s max. 80 km/h. Drtivá většina takové auto prostě nechce a za cenu mírně vyšší radši koupí to plnohodnotné auto, které pak lze použít jako nouzovka i na mimonměstské cestování. Předpokládám teda, že takový člověk už jedno velké auto má a toto bude jako druhé.

Ano, za cenu 550 lze koupit ojetinu, s tím souhlasím a i podle mě je ojeté EV za tuto cenu lepší volba než nové Citigo. Ale někdo prostě nové chce a toto Citigo je cenově (v rámci EV) velmi slušné. Jasně, je to drahé jak sviňa, ale to jsou všechny EV :-)

Jinak, i3 s tou nejmenší baterkou (kolem 18 kWh) se už dá sehnat kolem 450 tisíc v pohodě a v DE už i kolem 400. A to je rozjodně lepší volba než městské dvoumístné. Pak ta verze 94 Ah (kolem 30 kWh) už jde sehnat v DE kolem 550 tisíc. A to už třeba u mě pokryje všechny cesty kromě těch dálkových cest. Pro manželku a jako druhé auto by to posloužilo. Zoe, Leaf a podobné vůbec neuvažuji...

---

Lexus GS 450h Premium

Mě se líbí věta "drtivá většina takové auto PROSTĚ nechce". Nikdo neví proč, nikdo nemá racionální důvodu, ale prostě NECHCE. To je dostatečný důvodu - NECHCI. :-)
A nejlepší na tom je, že mnozí z té drtivé většiny nedokážou ani vysvětlit, proč CHTĚJÍ to "plnohodnotné auto". Prostě jen CHTĚJÍ. :-) a leckdy to nedokážou vysvětlit, ani když jim kladete konkrétní otázky tipu - ono Vás jezdí obvykle víc než jeden nebo dva? Odpověď nejméně v polovině případů "No to ani né, většinou jezdím sám / sama." Otázka: takže vozíte velké náklady? "NO to taky ne, jen občas." Otázka: poslední tři případy naposledy jste vezl velký náklad? "Letos na jaře jsme stěhovali bráchu. Pak v létě jsem vyvážel biodopad do sběrného dvora, jo a loni jsme opravovali koupelnu a přivezli jsme s Hornbachu 10 pytlů malty / lepidla a dlažbu." Otázka: a znáte stěhovací firmy, svoz biodopadu, a doručení zboží z 99% obchodů? "Znám, ale když už mám to velké auto tak si to přece přivezu sám." Zdůraňuji "KDYŽ UŽ MÁM to velké auto" takže není odpověď PROTO mám to velké auto, ale KDYŽ už ho mám. Kdybych ho neměl, nepotřeboval bych ho.

A takto probíhá každý druhý až třetí rozhovor na všech výstavách, konferencích atd...
Lidi prostě podléhají dogmatům, pocitům a iracionálním dojmům. A teď mi jako uživatel se kterým opakovaně diskutuji a jehož názory s respektem čtu, objektivně řekněte, přijde Vám to rozumné, a logické?

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

No právě! Je úplně jedno, co ty lidi k tomu vede, je to jejich volba a je třeba to brát jako fakt. Prostě to miniauto nechtějí. A proč taky? Jaký má smysl koupit si miniauto s max. 80 km/h, dvoumístné, když za +- stejnou cenu mám auto plnohodnotné a to miniauto mi nepřináší žádný bonus? Menší velikost opravdu neberu jako bonus, protože parkování kolmo na chodník není ve městě prakticky zádná výhoda.

Naopak, výhoda toho "většího" malého auta je v tom, že jej lze použít jako normální auto i mimo město. třeba, když mám velké auto na cesty do zahraničí, tak to bych užíval jenom na tento účel. Pak bych manželce koupil třeba i3 94Ah ata by sloužila na její cesty a všechny ostatní cesty mimo ty zahraniční... výlety po ČR, návštěvy rodiny, občas něco odvézt... to bych opravdu nechtěl jezdit z dvoumístním minivozem, i když bychom tam měli jezdit výhradně ve dvou a bez batožiny.

---

Lexus GS 450h Premium

Když tedy nepovažujete možnost parkování kolmo k chodníku za výhodu (to se divím, já jo), tak to třeba poloviční provozní náklady?
ZhiDO má oproti CitiGO iV téměř přesně poloviční provozní náklady.

Na dovolenou bych CitiGo opravdu jet nechtěl. Upřímně, já už bych na dovolenou při dnešních cenách letenek nechtěl jet autem vůbec.

Jezdíte-li na výlety, nebo třeba na chatu / chalupu, tak tam pravda CitiGo stačí, ale jak jste sám uvedl, proč CitiGo za 550k kč, když za tu cenu lze už mít lepší. Ale jen to nejvybavenější ZhiDo dnes koupíte už za 420k kč, a ty méně vybavená už i za cenu 360k Kč. To je až 200 000,- Kč rozdíl - to už může být pro mnoho lidí motivační.

PS: kam u nás v (té s prominutím malé) republice dojedete po okresce výrazně později, než po dálnici? A to pomíjím aktuální uzavřenost dálnic. Pokud zrovna nejedete z Karlových Varů / Chebu do Ostravy / Opavy, tak ten rozdíl bude okolo hodiny. Na výlet či chatu snad nespěcháte podle časového harmonogramu.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

Náklady u elektroauta opravdu nemá smysl řešit, každé malé EV jezdí prakticky zadarmo, tam ty rozdíly jsou minimální a nemá cenu se jimi zabývat, zvlášť kdž v beru potaz, jak málo takové malé auto obvykle jezdí. U mě bych třeba počítal s 5-10 tisíc za rok, jako jezdí teď manželka.

Já neobhajuji vysloveně Citigo, já obhajuji plnohodnotné auto vs. dvoumístné minivozítko. Ano, za venu 550 bych si na 100% radši koupil ojetou i3 94 Ah než Citigo, to souhlas. Ale podstatné je, že bych si radši koupil normální auto než to prťavé a mimo město nepoužitelné dvoumístní cosi :-) Ale pokud někdo chce jen a jen nové... pak je Citigolepší než ZhoDo, to každopádně.

Nerozumím tomu dotazu s dálnicí. Já se s malým autem nechystám brázdit dálnice, ale když už na nějakou musím, nebude to problém, na rozdíl od auta, co má max. kolem 80 km/h. Pro tyto auta bude i okreska oříšek... jet pořád na maximálku, asi nic moc. Prostě je to auto do města.

---

Lexus GS 450h Premium

Nesouhlasím, že EV mají více méně stejné provozní náklady. Bezesporu mají všechny nižší náklady než adekvátní spalovací verze, ale i mezi EV jsou podstatné a někdy i propastné rozdíly.

Kupříkladu já mám 1 kWh mezi desátou večer a šestou ráno, za 1,62- Kč. Takže mne 100km s ZhiDO vychází v jednom člověku bez nákladu na 15,- Kč, a ve dvou s nákladem na 19,- Kč zbylé varianty jsou někde mezi. Ukažte mi čtyřmístné EV, které má 100km pod (v průměru) 35,- Kč což by byl dvojnásobek.

A ještě jednou zopakuji, ZhiDo se dá pořídit v základu (což je stále ještě vybavenější než základ CitiGo) již od 350 000,- Kč to je o 200k méně než počátek CitiGo - než projezdím 200k v elektřině... no panečku, to se projedu.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

No tak teď už opravdu nevidím jediný rozumný důvod ke koupi minivozu pro dva za cenu vyšší než Citigo:

http://www.hybrid.cz/skoda-oznamila-cenu-elektromobilu-citigo-iv-pro-cr-429-900-kc-vc-dph

---

Lexus GS 450h Premium

No to je ale ovšem úplně jiná písnička...
Akorát chci vidět co na to němec, protože 130k tj. 5000 EUR rozdíl oproti e-UP bude motivující i pro mnoho němců. Jestli si tim tak trochu prodeje v německu nezazdili.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

Ne, nezazdili. Je tam (v DE) dotace 4000 eur, takže se to "srovná" :-)

V ČR je zas možno brát dotace, takže pro IČO je cena kolem 250-260 bez DPH, pokud jsem to správně pochopil. A to už není o čem, za tuto cenu mít opravdové auto :-) Ale ani těch 430 pro koncáka není marné, vzhledem k tomu kolik stojí ostatní EV.

---

Lexus GS 450h Premium

Už jsem Vám to psal i u toho článku... narychlo jsem to počítal, a s dotací to vyjde (při nejlepší konstelaci koeficientů) na 232 000,-
Což je pecka, a opravdu už není o čem přemýšlet.
V tuto chvíli, a počátkem roku 2020 bezkonkurenční v dané třídě aut.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

No pokud budete s tím Citigo jezdit taky tak opatrně a eko, budete mít ve městě spotřebu kolem 12, to znamená při vaší ceně je to cca. 20 KČ/100 km. To je skoro to samé :-)

Co jsem koukal na fóra majitelů i3, tak s tou prostřední baterkou taky najedou kolem 250-270 km, když se snaží. To odpovídá spotřebě kolem 11 kWh/100 km a teda ceně kolem 18 KČ/100 km. Opět, skoro stejně jako u vašeho minivozu :-)

Ty rozdílu jsou u těchto malých aut opravdi minimální, na 100 tisíc km je to v řádu tisíců, to nestojí za zmínku.

---

Lexus GS 450h Premium

Myslím že u nás, potažno v Evropě je segment vozů 2 místa+ maximálka 80 Km/hod neprodejný. Přiznejte kolik % takových vozů denně potkáte?

Když by ta parodie na auto byla za 100-150 tis. tak prosím, ale za 400 tis. Kč to nikdo chtít nebude.

A ojeté první generace EV také nikdo moc nekupuje, pokud se neudělá opravdu dobrá cena. na Sautu je v současné době třeba 60 ks BMW i3 a moc se to netočí.

Na procenta to nevím a v Evropě ani na absolutní čísla. Vlastně to na absolutní čísla nevím ani v ČR, protože ta auta neprodávám, jen je propaguji - při nejlepším zprostředkovávám.

A ano, to číslo je malé. Co já vím, tak se prodalo několik desítek kusů.

Proč to pejorativní "parodie" pro řidiče a spolujezdce nabízí ZhiDo obdobný komfort jako běžná auta, a rozhodně vyšší než třeba právě CitiGO iV. Souhlasím, že nižší cena by baly příjemná, ale 150 stojí ta baterie. Dále (a to zdaleka není problém jen ZhiDo), obrovskou část ceny tvoří rozpočítané náklady na homologaci, clo a dovozní náklady. Ono kdyby se takové auto vyrábělo v EU tak by cena klesla minimálně o 20%.

No a poslední věcí je iracionální vnímání lidí jejich přepravních potřeb. Speciálně Češi jsou z nějakého důvodu přesvědčeni, že potřebují nejméně kombíka, i když ho ve skutečnosti využijí tak 2X za rok, a to jen protože, že z nějakého důvodu stále jezdíme autem na dovolenou do destinací kam se lze dostat rychleji, pohodlněji a levněji bez auta.
Určitě se najdou skupiny lidí, pro které je ZhiDo naprosto nevhodnou volbou, pan Martin_ a vy určitě máte několik důvodů, proč potřebujete buď velké auto, nebo auto schopné dlouhých cest na jeden zátah či přímo kombinaci těchto faktorů. Stejně tak ale existuje velká skupina lidí, kterým by ve skutečnosti ZhiDo bohatě stačilo a vyhovovalo, jen si to buď neuvědomují, a nebo ze setrvačnosti zvyků dvacátého století nepřipouštějí. Pro mne je třeba neuvěřitelné, kolik lidí stále žije v domnění, že tip, značka a velikost auta je měřítkem jejich sociálního statusu a ukázkou jejich životní úrovně.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

"...pro řidiče a spolujezdce nabízí ZhiDo obdobný komfort jako běžná auta, a rozhodně vyšší než třeba právě CitiGO iV."

Tak o tomto dost pochybuji. Ano, když se do toho sedne, tak možná, i když o kvalitě sedaček bych si iluzi nedělal.

Ono to není jenom české specifikum. I v Německu na firemním parkovišti vidíte samá "velká" auta, jediné pordítko je tam Twizy, co s ním jezdí jedna kolegyně a velice zřádka Smart. A to lidi jezdí ze vzdálenosti do cca. 30 km, takže dle vaši logiky by jim to dvoumístné auto stačilo.

Opakuji, téměř nikdo nevymění plnohodnotné auto za dvoumístní "parodii", kdž to stojí skoro stejné peníze. Není absolutně důvod.

---

Lexus GS 450h Premium

Ty iluze si klidně dělejte - ZhiDo D2S má velice pohodlné kožené sedačky. Pokud věříte recenzím youtubera "Electro Dad" tak za 14 dní jej bude mít na recenzi, pak se můžete podívat.

Ale s těmi auty, my pořád mluvíme o voze a koze. Já taky vidím běžně používaný vozový park - také vidím, že lidi jezdí kombíky, SUVéčky, a i MPVéčky..., ale já mluvím o tom, kdo z nich opodstatněně???

A k tomu důvodu - tam jde o racionální důvody. Proč kupovat velké s jeho nevýhodami (spotřeba, parkování), když jej nepotřebuji. Už je to delší dobu, ale zoopakuji - lidi tenhle přístup volí (z mě nepochopitelného důvodu) u aut - proč si třeba tříčlenná rodina (nebo staří řodiče, kterým děti už odešli) nepořídí 300 litrový boiler na vodu, a 6 židlí ke stolu? Protože proč by to dělali, že? Tak proč si pořídí 5ti místné auto s obřím kufrem???

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

Ano, čistě racionálně by spoustě lidem stačilo miniauto. Ale lidi se přísně racionálně (a jen racionálně) nechovají a myslím, že ani nikdy nebudou.

Myslíte si, že mamina, která jezdí v X5 ji vymění za Citigo, protože i to splní její přepravní nároky? A nebo, ještě lépe, za ZhiDo, když nepotřebuje už vozit děti? Zlatá voči :-) Proč by to dělala, když na tu X5 má a nijak to její rozpočet nezatíží? A když ta X5 ji vyhovuje a plní to, co od ní očekává? Proč?

PS:
Větší bojler ani víc židlí ke stolu mi nepřinese větší pohodlí jízdy, na rozdíl od většího a pohodlnějšího auta.

---

Lexus GS 450h Premium

Zajímavé je, že židle a boiler Vám iracionální přijdou, ale 2X větší auto než je potřeba - to NE. :-)
To je přesně to o čem mluvím.
To je jako jít do kina a koupit asi ještě i vstupenky na obě sedadla vedle sebe, abych měl pohodlí. :-)
Ať viděj, že na to mám. :-D

Tohle prostě nepochopím já. A zrovna ten příklad co jste uved je mnohdy terčem posměchu, když se ty maminy motají obrovskými SUVéčky a nevěřícně si nechávají poradit o průjezdu v místech, kde by projel náklaďák. O couvání ani nemluvím. :-)

PS: co konkrétně je v BMW X5 pohodlnějšího než v ZhiDo?

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

Ne, větší auto než potřebuji mi nepřijde iracionální, pokud to menší auto pro mě nemá žádnou výhodu. A to, popravdě, opravdu nemá. V nákladech nebude praktického rozdílu mezi autem se 2 nebo 4 sedačkama, v pohodlí jízdy bude to větší auto pohodlnější díky vyšší váze, delšímu rozvoru a často i kvůli lepším sedačkám. Ne, koženkové sedačky z uměliny opravdu nepovažuji (hlavně v létě bez větrání) za pohodlné. A taky díky vyšší rychlosti to auto bude vhodné i na občasné cesty mimo město. Nevidím jediný racionální důvod kupovat velmi úzce zaměřené městské minivozítko. Vy pro sebe ten důvod vidíte, koupil jste si jej, užívejte...

Já radši jedno velké a max. pohodlné auto na dálky plus další malé, ale plnohodnotné auto na vše ostatní. To je u mě racionální.

---

Lexus GS 450h Premium

já to vidím úplně stejně.

V nákladech je ZhiDo oproti CitiGO iV téměř přesně poloviční. Nelze to speicifikovat na cenu, protože každý platí za kWh jinou cenu, ale obě auta ujedou +- 250km na jedno plné nabití, ale CitiGo s baterií 36,6 kWh, kdežto ZhiDO s 18 kWh baterií - tedy půlka.

Sedačky si můžete zvolit - je k mání látkové provedení, koženkové, a kožené - a jsou odvětrávané a lze si připlatit i vyhřívané.

Pro dva je v ZhiDo více místa. CitoGo je dlouhé 3,6m - ZhiDo 2,9 - ta zadní lavice s místem na nohy má víc než 70cm a kufr mají téměř totožný - ZhiDo nemá rezervu, ale jen dojezdovou sadu.

Jediné s čím se dá souhlasit, že se ZhiDo vskutku nehodí na delší cesty mimo město. Optimální je ve městě, a tak maximálně dojíždět někam do satelitu max to 50ti km vzdálenosti. Pak už je to otrava. Nedávno jsem jel z Prahy do Kolína, a to je tak opravdu limit.

Já raději jedno maličké auto na nutné individuálí potřeby, a pak už žádné - se zbytkem si poradím veřejnou dopravou, doručovacími službami, a v krajním případě půjčovnou.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Marek_

"Já raději jedno maličké auto na nutné individuálí potřeby, a pak už žádné..."

Přesně, vyhovuje vám to, tak jste se tak zařádil. Někdo jiný zase radši pro jeho potřeby velké auto + malé plnohodnotné auto, tak se taky tak zařídí.

Při elektromobilním tarifu a ceně za kWh cca. 3 KČ je rozdíl v nákladech tedy zhruba 20 haléřu na km, to je za 100 tisíc km, co takové auto obvykle za 10 let najezdí, nějakých 20 tisíc KČ. Absolutně nezajímavá suma, kvůli které nemá smysl o polovičním autě ani uvažovat. Pak jenom samé nevýhody...

Ale jak říkám, když vám vyhovuje, je to v pořádku, jiný to vidí jinam a je to taky v pořádku.

---

Lexus GS 450h Premium

Já jsem 3 roky jezdil Mievem ,takže nemám problém jezdit malým vozem, současný Ioniq je pro mě zbytečně velký, ale když ho máte skoro za cenu Zhidou, nebo jak se to píše tak to tři roky vydržím a pak ho prodám.

Auto je nějaký symbol, je prostě vidět, většina lidí neví kolik máte na účtu, jak bydlíte ani se to nikdy nedozví, ale auto poznají na první pohled.

Taková perlička když se jezdil Mievem, tak Vás každý musí při první příležitosti předjet i když by se měl zabít. A to dokonce i mnohem slabších vozech.

V ioniqu jsem vyjížděl z obce na tempomat někakých 55 Km/hodinu
a kilometr jsem se "kochal" seznamoval z vozem a pak kouknu na zpětného zdrdcátka a za mnou kolona asi pěti vozů a to byl rovný přehledný úsek bez provozu proti a nikdo mě nepředjel, hamba mě fackovala......

Tak Ioniq za cenu ZhiDo běžně nebývá. Ojedinělé koupě nelze statisticky počítat.

Auto je symbol. A vy máte potřebu ostatním něco dokazovat? Předvést se? Stejně jako jim může být ukradený kolik mám na účtu, tak jim může být ukradený jakým jezdím autem. A jestli chcete ukázat, že máte na to do sebe investovat, tak mějte v sedmdesáti letech pusu plnou bílých zubů - to je daleko cennější než jakékoliv auto. :-)

Kdyby raději lidé místo autem ohromovali znalostmi, vzdělaností, a dovednostmi. Co si myslíte o člověku, který přijede třeba BMW X6 ale po dvou větách co vypustí z pusy by jste šel buď smíchy do kolen, nebo blejt?.

A s tím předjížděním je to přesně důkazem onoho iracionálního uvažování. A to mi jako chcete říct, že tento přístup k životu je správný? To obdivujte ty, co za MiEVem 55 jet nemůžou, ale za Ioniqem jim to nevadí???

PS: je jedno jak ZhiDO napíšete, já tomu doma říkám žlutá vosa. :-) důležité je, že víme o čem mluvíme.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

"...za MiEVem 55 jet nemůžou, ale za Ioniqem jim to nevadí???"
Musím potvrdit, že když jsem jezdil MiEVem, tak před koncem obce se vždy někdo nalepil a chtěl předjet. Bohužel jsem téměř všem za značkou ujel i o 100metrů. Někteří ale stejně museli předjet i když jsem jel 110km/h aby pak rychle brzdili zase pod 60 před obcí.
Jen jsem přesedlal do IONIQa, tak se předjíždět nikdo moc nesnaží a to jezdím stejně.

Já vůbec nepopíral, a nepopírám, že takový stav (takové chování) typické JE, ale ptám se: Má tohle být vzorem? Jen proto, že je to BĚŽNÉ je to i zároveň NORMÁLNÍ? Tahle dvě slova se totiž často chybně zaměňují.
Skutečně mají být ti s obdobným duševním jednáním rozhodujícím faktorem, při volbě auta? A co rozhodujícím, mají vůbec být faktorem?

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Teorie a praxe...

nemám potřebu nic dokazovat,když bych měl tak bys si místo Mieva za 400 tis. Kč kdysi koupil mírně jeté BMW X5.

Ale zase jsou tu jisté hranice a kupovat si auto pro šetnáctileté za cenu slušně vybaveného vozu nižší střední třídy je zase extrém na opačnou stranu. A ojeté roční vosy také za 150 tis. nejsou, že bych si to koupil jen na to poskakování, nebo snad ano?

https://www.mobile.de/cz/Osobní-vůz/Jiný-andere-ZHIDOU-ICARO-D2/vhc:car,ms1:1400__d2,ful:electricity,cnd:used/pg:vipcar/275955696.html

No občas se v německu objeví D1 nebo D1S, ale to je ve všech směrech horší.
D2 a D2S jsou na trhu příliš krátce, než aby je někdo prodával. Kdo koupil, tak si jej drží.
Ono na to poskakování po městě (a nikdy jsem netvrdil, že je to vhodné pro něco jiného) je to neuvěřitelně vhodné.

PS: s tím BMW to nebylo myšleno na vás, ale všeobecně.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

On to hlavně sliboval šéf Škodovky:
www.irozhlas.cz/skoda-maier-citigo-e-iv

ale jaksi na to zapomněli.

Mě tedy cena překvapila docela pozitivně. Čekal jsem vyšší. Na druhou stranu se pořad bavíme o tom, že jich vyrobí jen nezbytně nutné množství. Aktuálně například VW plánuje pro rok 2020 celých 100.000ks BEV. I kdyby výrobu v roce 2021 zdvojnásobil pořad to bude jako když plivne proti tomu kolik vyrábí fosilních popelnic.

Jojo, tuším, že ročně dají k 10mega aut.

Obrázek uživatele Marek_

Samozřejmě, že toho vyrobí tolik, kolik se jim bude hodit, aby splnili emise a tak, aby vydělali. Co je na tom divného?

---

Lexus GS 450h Premium

No a pak budou zase brečet, že se jim zpřísňují normy a limity. Že by se tomu měl dát volný průběh.
Prdlajs …. jasně ukazují, že je třeba je regulovat.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?