Bureau Veritas bude v Česku kontrolovat dvě třetiny povolenek

redakce - 08 Leden 2019

Dvě třetiny povolenek na emise skleníkových plynů bude v Česku ověřovat inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas coby kontrolní orgán s nově prodlouženou akreditací. S ověřenými povolenkami mohou firmy legálně obchodovat

S ověřenými povolenkami mohou firmy legálně obchodovat
foto: Bureau Veritas

Firmy mohou s ověřenými povolenkami legálně obchodovat nebo je převádět na jiné subjekty, jestliže prokazatelně vypustily méně emisí, než očekávaly. Povolenková burza stimuluje podnikatele k efektivnějšímu řízení svých firem, zavádění nových technologií a většímu ohledu na životní prostředí.

Mezi klienty Bureau Veritas patří hlavní hráči z různých odvětví, od energetických společností, přes sklárny, papírenské závody až po cementárny. „Jako nezávislí kontroloři posuzujeme, zda firmy evidují emise CO2 v souladu s platnou legislativou a schváleným aktuálním Monitorovacím plánem, používáme k tomu několik typů speciálních analýz. Verifikace probíhá každoročně s cílem potvrdit emisní výkaz, který potom firmy předloží společně s prohlášením o verifikaci na ministerstvu životního prostředí. Lhůta k předložení dokumentů vyprší vždy 15. března,“ informuje vedoucí auditorka Jana Klosová.

S povolenkami na emise skleníkových plynů je možné legálně obchodovat. Systém funguje tak, že každé zařízení produkující určité množství CO2 získá určitý počet přidělených povolenek. Ty pak opravňují k vypuštění určitého počtu ekvivalentních tun CO2 za rok.

„Pokud zařízení vyprodukuje menší množství CO2, než na kolik dostalo povolenky, může zbylé povolenky prodat v evropském systému obchodování, které má podobu povolenkové burzy. V praxi se to stává třeba v situaci, kdy provoz zavedl lepší technologii, případně realizoval méně či více úsporná a efektivnější opatření. V případě, že zařízení vypustilo více CO2, než kolik povolenek mu bylo přiděleno, musí zbylé povolenky nakoupit,“ vysvětluje Jana Klosová, vedoucí auditorka Bureau Veritas.

Stimul pro ekologicky orientované investice

Obchodování s povolenkami, jejichž počet je řádně verifikován akreditovaným kontrolním orgánem, stimuluje k zavádění lepších technologií, zvyšování efektivity stávajícího provozu a k maximálním úsporám zdrojů.

Energetické komodity jsou samozřejmě ovlivňovány řadou faktorů – vývojem politické situace, statistikami o zaměstnanosti nebo kolísáním cen uhlí, zemního plynu, ropy a elektřiny. „Cena povolenky v průběhu roků i jednotlivých dní kolísá. Bezesporu jsou však výrazným motivačním prostředkem pro úsporná a efektivnější,“ dodává Klosová.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

At plati i za diesel cmoudy, treba povolenka na spalovak s Euro4 20000,- rocne

Popsany mechanismus je nejspis neuplne popsany. Vsude se pise ze celkove emise stoupaji. Kdo jim proda na to navyseni povolenky? Nebo je tam nejaky hokuspokus a firmy si vypocitaji umelou nulu?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co udělá stát když po něm někdo chce peníze a on je nemá? Vytiskne je.

Co udělá EU když po ní chce někdo povolenky a ona je nemá? Vytiskne je.

To samozrejme se domnivam take, ale ten proces neni vubec popsan. Je nutne klecet na kolenou u ministra zivotniho prostredi nebo MPO nebo provadet jine sebemrskani? Stat si rad privydela, ale zaroven musi byt natlak na firmy aby toho moc nezneuzivaly. Chapu ze je to clanek o te certifikacni firme. Vy a ja si povolenky nejspis na burze kupovat nebo prodavat nebudeme a tak je pro me zajimavejsi cely mechanismus s povolenkama. V clanku se to nedozvim.

Obrázek uživatele Anonym123

popisujete fungovanie štátnej plánovacej komisie (tú so sídlom na gorkého) - na schôdzi roh predseds štátostrany oznámmil, že v jednotlivostiach sme v sklze, celkovo neplníme (cca 80%), ale zajtra idú na spk a požiadajú o úpravu plánu. následne je plán plnený na 110%, takže odmeny všetkých (najmä vedúcich) k vianociam sú "doma".


10% sleva na produkty EVmotionVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol