Budoucnost patří bezpilotním prostředkům: osvědčují se ve vojenství, zemědělství i bezpečnosti

Používání bezpilotních prostředků v průmyslu a zemědělství se již osvědčuje v oblasti bezpečnosti i prevence, k monitoringu objektů i nejrůznějších územních celků.

V některých oborech již budoucnost nastala, drony hlídají objekty i bojují s požáry.
foto: Aeryon

Podle průzkumů americké letecké asociace FAA bude v roce 2020 ve firemním prostředí používáno celosvětově 2,7 milionu dronů. Požární jednotky drony aktivně používají při svých zásazích například ve Velké Británii. Často a kontroverzně je diskutované i jejich využití pro dodávání balíčků z e-shopů.

„Dlouhodobě se hovoří o doručování balíčků z e-shopů pomocí dronů. Ale, kdy a zda k tomu vůbec dojde? Existuje mnoho překážek týkajících se bezpečnosti a legislativy. Opravdu profesionálně zkonstruované bezpilotní prostředky již ale v současnosti hrají důležitou roli v zajištění ostrahy a monitoringu velkých průmyslových či zemědělských celků, vodních ploch, zdrojů energie či státních hranic. Použití odolného bezpilotního prostředku například v boji s požáry je v určitých situacích k nezaplacení,“ říká Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro.

Ostraha a monitoring objektů a rozsáhlých územních celků

Monitoring a zajištění bezpečnosti rozlehlejších průmyslových, zemědělských či skladovacích objektů je další oblastí, kde se bezpilotní prostředky stále více prosazují.

Vznášející se dron Aeryon Skyranger

Vznášející se dron Aeryon Skyranger
foto: Aeryon Labs

„Příslušný pracovník ostrahy může jejich pomocí z jednoho místa získat rychle přehled o situaci v celém rozlehlém areálu nebo terénu, kterou bleskově vyhodnotí na svém monitoru. Tento postup je vysoce efektivní, a navíc pro člena ostrahy bezpečný,“ říká Jaroslav Čehovský z SSI Group, která se zaměřuje na ostrahu stovek budov a výrobních firem v ČR.

„Kamery profesionálních dronů navíc mohou být vybaveny termovizní kamerou, která v přenášeném obraze snáze identifikuje živé postavy, a to i v noci či jinak zhoršené viditelnosti,“ dodává.

Drony se dnes stále více uplatňují také v energetice, kde pomáhají hlídat rozvody vysokého napětí, monitorovat stav sloupů nebo vyhledají porušená místa, například po bouřce. V řadě činností tak nahrazují lidský faktor, protože zvládají rychle monitorovat stav v linii mnoha kilometrů, a to i v nepřístupném terénu.

Při obhlídce stavu sloupů také minimalizují poměrně rizikovou činnost pracovníků údržby, kteří se vydávají do výšek na sloupy až v případě, že dron zjistí nějaký problém. Drony také monitorují stav plynovodů a teplovodů, kde dokáží s příslušným vybavením hlídat tepelné úniky a identifikovat tak místa, kde je porušené potrubí.

Stavaři drony využívají také v mnoha oblastech. Už při návrhu staveb je užitečné realizovat 3D mapování povrchu, které je přínosným podkladem zejména v liniovém a silničním stavitelství, ale i při navrhování rozlehlých areálů a budov v členitém terénu. Drony najdou uplatnění i v zemědělství a lesnictví.

V současné době mohou například pomoci při monitorování škod na polích i lesních porostech, které způsobuje dlouhodobé sucho, nebo sledovat vodní zdroje. Kontrolují kvalitu výsevu plodin, monitorují jejich růst; využívají se také pro postřik a hnojení zemědělských ploch a kontrolu provedení těchto činností.

Dron požárník

I požární sbory využívají k boji s ohněm a záchraně lidských životů stále modernější techniku. Jednou z novinek výbavy britských požárníků jsou například i profesionální bezpilotní prostředky SkyRanger společnosti Aeryon Labs. Ty pomáhají zejména ve skvělé orientaci na místě požáru a ve hledání epicentra či směru šíření ohně.

Profesionální dron Aeryon Skyranger

Profesionální dron Aeryon Skyranger
foto: Aeryon Labs

„Tento profesionální dron nelimituje tma či kouř ani náročné klimatické podmínky jako hustý déšť, silnější vítr, sníh či mráz. Technika, která má pomáhat v záchranných akcích musí stoprocentně fungovat i za zhoršených podmínek. Proto uplatnění u hasičů, horské služby – záchranných a bezpečnostních složek zvládnou bezpilotní prostředky jenom několika málo současných výrobců,“ říká Andrej Hronec, Audiopro.

tisková zpráva

5 Comments on “Budoucnost patří bezpilotním prostředkům: osvědčují se ve vojenství, zemědělství i bezpečnosti”

  1. Pro soukromé použití to bude tak omezené, že to už dnes
    Pro soukromé použití to bude tak omezené, že to už dnes skoro nemá cenu kupovat dron do řady zemí. Například jsem byl na Tenerife, prakticky nesmíte nikde létat a hlavně už vůbec ne v národních parcích, tedy tam, kde by ty výškové pohledy byly nádherné. Pokuta za porušení tohoto zákazu je 250.000,- Eur (ano čtete správně). V profesionálním nasazení to u nás bude fungovat se speciálním povolením, schválené a certifikované drony atd.

    1. Nevím jak je to na Tenerife, ale pokud je někde tak vysoká
      Nevím jak je to na Tenerife, ale pokud je někde tak vysoká pokuta tak je to pravděpodobně z důvodu bezpečnostního. Drony se dnes používají například ke špionáži, nebo k pašování drog. A protože to neumí úřady hlídat, tak to raději zakážou pod hrozbou vysoké pokuty. Reálně je taková pokuta téměř nevymahatelná. Pokud je ten zákaz v souvislosti s nějakým národním parkem, pak bych viděl opodstatnění v tom, že padající dron může založit požár, což sice na první pohled vypadá jako nápad hollywoodského režiséra, od pravdy ale není vůbec daleko.

      1. Kvůli pašování to na Tenerife nebude (do Afriky je to 300
        Kvůli pašování to na Tenerife nebude (do Afriky je to 300 km), ale podle popisu na jejich stránkách je to kvůli lidem, tedy zákaz nad zástavbou (ta je tam prakticky u pobřeží všude), zákaz nad plážemi, zákaz nad lidmi a apod. Vzhledem k tomu, že druhou polovinu ostrova tvoří národní park, tak se vlastně nedá létat prakticky nikde. Zkoušel jsem vedle několika domků fotit hluboký caňon, přišla paní a řekla, že jestli nepřestanu zavolá na policii.

Napsat komentář