Brno má unikátní chytré zastávky pro MHD od ČEZu

redakce - 20 Září 2018

Nejen aktuální odjezdy vozů, ale i vyhledávání v jízdních řádech, informace o kulturním dění v Brně nebo o počasí: to vše nabízí dvě chytré zastávky na Moravském náměstí. Zastávky byly vybudovány v letních měsících, kdy tramvajová trať v ulici Milady Horákové v úseku Koliště – Rooseveltova procházela rekonstrukcí.

Zastávky byly vybudovány v letních měsících, kdy tramvajová trať v ulici Milady Horákové v úseku Koliště – Rooseveltova procházela rekonstrukcí.
foto: ČEZ ESCO

Kromě moderního designu vynikají zastávky dotykovou obrazovkou, zásuvkami pro dobíjení mobilních zařízení nebo například malou meteostanicí se zabudovaným detektorem polétavého prachu. Cestující může sledovat aktuální informace o hromadné dopravě, počasí nebo například kulturní tipy.

Současně může listovat v jízdních řádech, zjišťovat si informace o svém spoji či možnostech přestupu v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Vedle informací o odjezdech vozidel či grafického znázornění linek zobrazuje zastávka i informace o aktuálních změnách v dopravě zadaných dispečinkem, především se jedná o probíhající provozní omezení.

Zařízení chytré zastávky je instalováno tak, aby bylo odolné proti vlivu větru i deště a bez potíží schopno fungovat v minimálním teplotním rozsahu -30°C až + 45 °C (ve stínu).

Zařízení chytré zastávky je instalováno tak, aby bylo odolné proti vlivu větru i deště a bez potíží schopno fungovat v minimálním teplotním rozsahu -30°C až + 45 °C (ve stínu).
foto: ČEZ ESCO

Unikátním zařízením je například meteostanice, která ukazuje cestujícím aktuální teplotu, vlhkost, UV index. Detektor polétavého prachu zobrazující orientačně údaje v dané lokalitě. Zastávky využívají úsporného LED osvětlení a mají vedle dvou bezpečnostních kamer i SOS tlačítko pro přivolání pomoci.

„Dopravní podnik města Brna se nebojí nových, chytrých řešení. Dalším příkladem je právě tato zastávka, která nemá v Brně ani v celé republice obdoby a funguje ve zkušebním režimu. Pokud se zastávka osvědčí, bude snahou města, ale i dopravce, jejich počet rozšiřovat také na další místa v Brně,“ vysvětlil primátor města Brna Petr Vokřál.

Chytrá zastávka na Moravském náměstí v Brně

Chytrá zastávka na Moravském náměstí v Brně
foto: ČEZ ESCO

„K modernímu městu patří vedle chytrých budov také chytrá doprava a Brno jde inteligentním systémům naproti. Brněnské zastávky jsou v českém kontextu unikátní a jsme rádi, že jsme se na tomto projektu mohli podílet. Doufám, že i nadále budeme spolupracovat a společně s dopravním podnikem a  cestujícími budeme zastávky vylepšovat, aby jim co nejlépe vyhovovala,“ doplňuje Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Nejen aktuální odjezdy vozů, ale i vyhledávání v jízdních řádech, informace o kulturním dění v Brně nebo o počasí: to vše nabízí dvě chytré zastávky na Moravském náměstí."

Ještě by to chtělo aby to před tím počasím dokázalo ochránit. V tomhle se před lijákem nebo chumelenicí neschováte.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

:)
To má být "chytrá" zastávka a ne užitečná nebo funkčně praktická.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To jsou ty zastávky co děti hackly a pak tam hráli hry:-)

No potěš koště, nebo lépe lopatu.

Tak takhle si ČEZ představuje "chytrá města"?

Mladí si to najdou v mobilu a starým ani tato zastávka nepomůže. Pro koho to tedy vlastně je?

Tak snad alespoň tučnou dotaci na to dostali.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

přesně tak:
je odolná vůči vandalům?
má neprůstřelný gorila sklo?
má solár na střeše??

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to uplně k ho_nu ! A stání pro ev s aspoň hloupou zásuvkou neudělají nikdy, protože by to stálo pár drobnejch a z toho provize nestojí za nic.....

Mimo misu, ale bomba zprava. Porsche planuje vyrabet vsechny auta az na 911 ciste jako BEV. Od 2027 bude jen 911 se spalovakem a navic jako hybrid. Pry by udrzovani spalovaku u ostatnich modelu bylo neunosne. Tak a ted muzou nasledovat vsechny ostatni automobilky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo, můžou následovat všechny další automobilky, co vyrábí jen superdrahé sporťáky.

Ale typická český obyvatel paneláku se bude nadále chovat celkově nejekologičtěji pokud při vlastnictví auta zůstane u starého menšího jednoduchého benzínu.

Nikdo vam vasi 15 let starou Feldu nebere. Ale nova auta budou v brzke dobe jen elektricke. Mozna ze za 20 let se take projedete v modernim BEV.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Felda už je bohužel min 17-24 YO

Obrázek uživatele Kuk

Za 20 let se projede ve 20 let starém BEV.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele spetak

Otázkou je, jak moc je také odolná vůči vandalům.

---

Už jen EV, najeto 160 tisíc km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No odolné to moc není, ale zato na tom není ve slunci pořádně nic vidět, a nahackuje to i obyčejný školák.

Nejekologičtější a nejpřehlednější jsou nadále papírové jízdní řády nalepené na stojanu.
Fakt nechápu ty blbce, kteří chtějí neustále draze investovat do jejich "modernizace", když většina MHD v Česku má stále hlavní problém s přeplněností ve špičkách, takže daleko naléhavěji potřebují nové vozy.

Jsou tam 2 kamery, tak si snad daji vandalove pohov. Chtelo by to ale aby na to nekdo koukal a v pripade poskozeni je hned odchytit a zlikvidovat. Mesto ma urcite 24h monitoring.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol