Boj o budoucnost jaderné energetiky v Evropské unii pokračuje

redakce - 17 Červen 2020

Jakkoliv je o jaderné energetice hodně slyšet, celosvětově se na celkové výrobě elektřiny podílí pouze asi z 10 %. A do budoucna to s ní nevypadá příliš dobře.chladící věže jaderné elektrárny

Jaderná energetika momentálně nemá v Evropské unii dobré postavení. Německo se chystá už do dvou let odstavit všechny své jaderné elektrárny a plány na snižování jejich zastoupení ve svém energetickém mixu ohlásily i další evropské státy.
foto: PublicDomainPictures, licence Pixabay

Světová jaderná asociace (WNA), evropské sdružení jaderného průmyslu FORATOM i další významné evropské asociace a přední energetické společnosti v posledních měsících zintenzivňují své úsilí a snaží se přesvědčit Evropskou unii, že jaderná energie má v Evropě budoucnost jako stabilní a bezemisní zdroj elektřiny. Cílem WNA je vyrábět do roku 2050 čtvrtinu světové spotřeby elektřiny v jaderných elektrárnách.

WNA se v této souvislosti odvolává i na Mezinárodní energetickou agenturu (IEA), která poprvé za 18 let zveřejnila zprávu o jaderné energii. IEA dospěla k závěru, že úplné odstranění jaderné energie z úvah o budoucí podobě energetického sektoru by znamenalo vyšší ceny elektřiny.

Přechod na čistou energii by za těchto okolností byl těžší a nákladnější, tvrdí IEA. Důležité bude také to, zda se letos podaří celosvětově připojit k síti 13 nových reaktorů, což by jaderný průmysl přiblížilo k dříve formulovanému plánu budovat v průměru 10 GW nové jaderné kapacity ročně.

Nová prezidentka FORATOM Esa Hyvärinen v dubnu 2020 krátce po svém zvolení vyhlásila, že je nutné zajistit, aby rozhodovací orgány v Evropské unii zacházely s jadernou energií stejně jako
s jinými nízkouhlíkovými zdroji.

Hyvärinen tvrdí, že pokud má Evropa dosáhnout svého cíle nulových emisí uhlíku do roku 2050, pak současné tempo snižování emisí nemusí stačit. „Je důležité, aby se ke všem nízkouhlíkovým energetickým zdrojům přistupovalo stejně,“ nabádá Hyvärinen, která pro jádro nepožaduje žádné zvláštní legislativní výhody.

S důrazným apelem na Evropskou komisi v průběhu března 2020 přišlo také sedm významných evropských energetických firem. Společnosti EDF, Fortum, Nuclearelectrica, Orano, PGE, Slovenské elektrárne a český ČEZ požadují, aby Evropská komise zřídila novou nezávislou pracovní skupinu složenou z expertů na radiační ochranu a jaderné odpady a zástupců národních jaderných regulátorů, která by jadernou technologii posoudila znovu a do hloubky.

Začátkem června 2020 se na Evropskou komisi v otevřeném dopise obrátila pětadvacítka evropských energetických společností a čtrnáct asociací. Požadují, aby se jádro stalo součástí bezuhlíkové průmyslové strategie EU.

Ani zde nechybí podpis společnosti ČEZ. Signatáři chtějí jasné signály, které usnadní investice do nových jaderných elektráren a modulárních reaktorů. Až 26 % elektřiny vyrobené v EU podle signatářů dnes pochází z jádra, které tak zůstává největším zdrojem čisté elektřiny.

Všechny tyto aktivity jsou do jisté míry reakcí na březnovou zprávu Technické expertní skupiny EU pro udržitelné finance, která sice uznala, že jaderná energie má téměř nulové emise skleníkových plynů, zároveň však nedoporučila začlenit jádro do jednotného klasifikačního systému EU, takzvané taxonomie.

To znamená, že jádro by mělo ztížený přístup k miliardovým investicím a k úvěrům. Expertní skupina konstatovala, že nemá dostatek odborných kapacit pro posouzení problematiky jaderných odpadů z pohledu principu „do no significant harm“ neboli zatěžování životního prostředí.

Evropské energetické společnosti v odpovědi na tento závěr argumentují především tím, že evropské země jsou v otázce dlouhodobého bezpečného ukládání vyhořelého jaderného paliva a dalších radioaktivních odpadů nejdále ve světě. Ve Finsku již vzniká hlubinné úložiště a Švédsko a Francie jsou v současné době v pokročilé fázi vývoje.

V otevřeném odpise Evropské komisi argumentují také tím, že jádro spolehlivě udržovalo dodávky elektřiny i v době současné koronavirové krize, a přispělo tak k energetické bezpečnosti Evropy.

U kulatého stolu, který se konal koncem května 2020, se britský ministr obchodu, energetiky a čisté energie a představitelé IEA, WNA a energetických společností shodli, že investice do jaderné energie v období po pandemii mohou stimulovat národní ekonomiky. V opačném případě je bezpečnost dodávek elektřiny ohrožena a přechod k nízkouhlíkové budoucnosti bude podstatně dražší.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Zrovna ted jsem cetl o cachrovani s ulozistem vyhoreleho paliva. Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zuzila vyber na 4 lokality. Starostove jsou zdeseni a pan predseda si svou radu vybiral sam. To je podle babise ta spravna demokracie. Kdyz se vyberou ty spravni lide, vse jde jak po masle. A planovane naklady pouhych 111 miliard kc. Takze prelozeno do cestiny 250 nebo vic miliard si radi zaplatime. Kolik ze by to bylo instalovanych GW v solarnich panelech? Asi tolik, ze by vsichni meli elektrinu zdarma.

A podle vás je to jenom na vyhořelé palivo z JE?V ČR se ročně vyprodukuje přibližně 450 tun nízko a středněaktivních odpadů (45 gramů na obyvatele), které pocházejí ze zdravotnictví, výzkumu a dalších jaderných technologií. Vyhořelé jaderné palivo z našich jaderných elektráren (Temelín a Dukovany) pak tvoří necelých 100 tun vysokoaktivních odpadů, tedy necelých 10 gramů na obyvatele za rok.

Ten zdravotnicky odpad muzete skladovat treba v kulne. Nebo jste videl, ze by to z nemocnic vozili v Castorech? Samozrejme ze se tam bude take ukladat aby se zduvodnily a rozmelnily ty horentni naklady.

Kam na ty nesmysly chodíte, už jste jako běžec, tady máte jednu takovou kůlnu, která je provizorní https://www.idnes.cz/technet/reportaze/prozkoumali-jsme-podzemni-tovarnu-richard-je-v-ni-radioaktivni-odpad.A131216_161304_tec_reportaze_rja Už jste se dostudoval o těch vašich "pár" lodích na LNG.

Díky za článek o Richardu, hezký. Pár postřehů:
-"institucionální" odpad je "MÁLO" radioaktivní, to je asi něco jiného než vyhořelé jaderné palivo
-ty zářiče, co jsou tam dočasně, tvoří asi zlomek celkového množství
-pokud je tohoto odpadu, jak píšete 450t ročně, při 300 uložených souborech ročně vychází1,5t/ soubor. Tady něco nesedí, nebo že by 200l sud se 100l sudem uvnitř plus 100l betonu byl tak těžký?

Takže až bude něco podobného jako Richard, v provozu pro ukládání vyhořelého paliva z JE, můžeme se reálně bavit o cenách energie z jaderných elektráren.

Těch úložišť je v republice několik, a je snaha, už dlouhodobě to dát na jedno místo, a to do hlubiného ůložiště.Ad. váha sudu, možná olovo.A např. ten reaktor z řeže taky budete muset jednou někam uložit.

Provizorni je ten sklad akorat pro vysokoradioaktivni odpad z JE. Vse ostatni je v pohode. Ten zdravotnicky je fakt peanuts.

Tím doufám nemyslíte např.rentren, možná by jste jim měl doporučit, že to olovo a ty dozimetry jsou zbytečné a ty zářiče si vezmete domů do kůlny.Za co pane bože za co?

Je usmevne jak se zastanci jadra prizpusobuji pri argumentaci pro jadro. Palivo ve forme pelet je pry uplne neskodne. Ale nemocnicni odpad je nebezpecny. A kdyz jde o zareni JE, tak je tam mene zareni nez v zulovem kostele. Tak se vas ptam, proc ty bezpecnostni procedury potrebujeme. Aha, ten nebezpecny zdravotnicky odpad je nejhorsi.

Vy tedy dneska perlíte.Palivo ve forme pelet je neskodne ,teprve po jeho aktivaci v reaktoru se stává radiaktivní.Ty dozimetry v nemocnici a v JE mají pro kontrolu pracovníků, a mám dojem, že např, těhotné sestry na rentgenu nemůžou pracovat, což na JE neplatí.Zkuste se trochu doučit základní vědomosti.

Asi chudaci MUKLove v uranovych dolech umirali na neco jineho nez na ozareni a rokovinu. Nebo ze by potaji aktivovali neskodnou uranovou rudu? Poucte me prosim v me nevedomosti.

Slyšel jste někdy o radonu?

Slysel jste nekdy o ochuzenem uranu na vyrobu projektilu do kanonu? Obsahuje nepatrne mnozstvi u235, ca 0,23% a vojaci maji zdravotni potize. Samozrejme ze palivove pelety s obsahem kolem 5% jsou absolutne nezavadne. Vse je relativni. I ty bachorky o bezpecnosti JE. Vite na co zemrela Marie Curie? Zkoumala uranovou rudu. Asi mela bombicku s radonem aby se otravila. V 50. letech se take planovaly auta na uranovy pohon. Vsechno bylo bezpecne. Asi jako DDT.

Problém s municí s ochuzeným uranem nastává pří výbuchu, do vzduchu se dostávají mikročástice, které vdechnete, stejnějako ten radon nebo prach v dole při těžbě(odstřelování atd)Marie Curie mimo jiné louhovala kyselinami smolinec tedy opět výpary a prach.Pokud zase něco nevíte tak se zaptejte.A protože vám dělá problémy psanej text tak na závěr jeden obrázek https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fuel_Pellet.jpg

Možná by neškodilo místo "chytrých" hysterických keců se trochu vzdělat.

Asi čerpá informace ze Simpsonových https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/6-veci-ktere-jsou-simpsonech-jaderne-energetice-spatne

Tak se vzdelavejte.

Palivo z pelet je zcela bezpečné, než ho začnete "pálit" v reaktoru. Po použití je pak nějakou dobu hodně nebezpečné.

Možná by neškodilo místo "chytrých" hysterických keců se trochu vzdělat.

Dneska to jsou samý perly, asi se chce vyrovnat běžci.PS byl jste rychlejší než jsem to nadatloval.

Jaderná energetika se potýká s tolika problémy, technologickými, bezpečnostními, ekonomickými i environmentálními, že prostě nemá šanci v té podobě, v jaké v současnosti je, se významně prosadit. Další problém je, že výzkum už víc jak 50 let stagnuje. Vývoj jde trochu kupředu, ale jsou to velmi malé pokroky.
Výroba energie sice je, při správném provozu, stabilní a bez emisí CO2, ale jsou tam emise páry a tato energie je špinavá jinak. V produkci radioaktivních odpadů.

---

hariprasad

https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/rocni-dotace-na-podporovane-zdroje-ze-statniho-rozpoctu-ma-vzrust-na-27-mld-kc

To je ale "kapřík".. :O

Naviseni se tyka kombinovane vyroby elektriny a tepla v tepelnych elektrarnach. Ale poplasny titulek evokuje fotovoltaiku.

Dobrý večer, můžete mi prosím vás poslat odkaz na toto tvrzení?
Tento článek "mluví" dosti jinak..
Předem děkuji.

Citace z vaseho odkazu.
"MPO v aktuálním dokumentu odůvodňuje navýšení státní podpory mimo jiné celkovým navýšením nákladů na podporu, které už ročně přesáhly 46 miliard korun nebo vyšší provozní podporou pro elektřinu z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), o které na konci loňského roku rozhodl ERÚ. „Na základě odhadů ERÚ se touto zvýšenou provozní podporou zvýší nároky na provozní podporu o 900 milionů korun ročně,“ píše v důvodové zprávě materiálu ministerstvo.".
Naviseni o 900 milionu u KVET.

"..mimo jiné.."

Viz odkaz..

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/vyse-prispevku-podporovanym-zdrojum-loni-v-cr-stoupla-na-461-mld-kc

Hezký den.

Obrázek uživatele PetrVins

Jádro má tři velké problémy, a proto za mě NE.
1) Velmi vysoká spotřeba vody, které je stále větší nedostatek. Kdyby vymysleli uzavřený systém, tak OK, ale to je asi scifi.

2) Problém s uskladněním vyhořelého paliva a jeho neznámý vliv na okolí. Asi to bude v pohodě, ale nechtěl bych to mít v okrese ani kdyby to bylo 1km hluboko. Mám riskovat, že mi děti umřou na rakovinu v 50 ti letech jen proto, že to nikdo netušil?

3) Nelze předem stanovit cenu a prakticky každá elektrárna stála snad dvojnásobek ceny.

Atomky rozhodně nevypínat, nechat dosloužit a do té doby bude na každé střeše FVE, poblíž větrník, akumulace do auta a baterek ve sklepě, za kopcem bioplynka na veškerý odpad z města a v záloze plynové elektrárny.

---

Nissan Leaf 40kWh (najeto 70tis.km), FVE 5kWp + 15kWh baterie, trubice na ohřev TUV, vytápění biomasou, využívání dešťové vody

1) Spotřebu vody lze snížit třeba tak, že se přebytečná energie spotřebuje na vytápění a ohřev teplé vody v nějakém městě v okolí. Samozřejmě to bude stát peníze a výstavbu horkovodů.
2) Palivo se dá přepracovat a zase problém z penězi - levnější je použít nové.
3) Jak kde. Hlavně výstavba ruských a čínských reaktorů III. generace už se začíná rozbíhat a doba realizace jejich stavby se začíná blížit plánovaným pěti letům. Tyto reaktory se budují v mateřských zemích i zahraničí a subdodavatelé mají zajištěnu kontinuální výrobu jednotlivých komponent, při které mohou zúročit získané zkušenosti.

Další info:
https://www.osel.cz/11035-jaderna-energetika-v-roce-2019.html

1) Pára se dá odebírat i jinde než úplně na konci turbíny - naprosto běžná věc. Sice se tím trochu sníží elektrický výkon, takže se nevyužije celých 250 stupňů rozdílu, ale třeba jen 200 stupňů. Nicméně odeberete páru vhodnou pro účely vytápění a ohřevu teplé vody. Tato pára již do chladících věží nejde.

Obrázek uživatele PetrVins

Ano, ale přes léto je toto využití prakticky nulové a zrovna v létě je nedostatek vody největší. Proto jaderné elektrárny nepodporuji. Neumí efektivně hospodařit s vodou.

---

Nissan Leaf 40kWh (najeto 70tis.km), FVE 5kWp + 15kWh baterie, trubice na ohřev TUV, vytápění biomasou, využívání dešťové vody

Obrázek uživatele Jan Veselý

Za mě má jádro tři velké problémy, a proto za mě NE.
1) Neschopnost dodržovat termíny výstavby a rozpočty.
2) Nadměrná centralizace výroby. Pak je to strašně cimprlich systém a bezpečnostní riziko. Si představte 4 GW výkonu v Temelíně. Ten zdroj na pár týdnů odstaví družstvo Specnaz nebo bagrista s autogenem. Ani nemusí do areálu vstoupit. A bum, země přišla o polovinu výroby.
3) Vedlejším efektem nadměrné centralizace je faktické blokování vzniku normálního tržního prostředí. Projekty JE jsou tak pekelně drahé, že to postaví fakticky jen státní podnik nebo podnik, kterému to stát "zařídí". Ten pak taky snadno dosáhne monopolního postavení a "regulatory capture". Regulátor bude pod jeho vlivem, protože si přece nemůžeme dovolit o takový zdroj přijít.

Prostě buď se postaví reaktory od rusů nebo se nebude stavět nic a jako náhrada za dosloužilé elektrárny bude sloužit ruský plyn + nějaké nové soláry. Kapacita plynovodů z Ruska je velká a staví se nové.

Já bych reaktory nestavěl žádné a spolehnul se na plyn, kde si mohu vybírat z nabídky trhu. Tam je o něco víc trhu a míň politiky jak u jádra. O bezpečnosti a neprobádaných externalitách ani nemluvě. A pilně udržoval stávající JE, než se nové technologie ( pro mne hlavně OZE) vyvrbí. Myslím, že u OZE to bude rychleji, než nové technologie u jádra.

ropovody a plynovody se stavej nejen z Ruska, ale i z jihu, coz pro Rusko predstavuje obri konkurencni hrozby

Který plynovod se staví z jihu?

rozsiruje se Greenstream, a rosireni se planuje i na Madgaz a Maghreb nebo jak se to jmenuja ta dalsi roura do Spanelska, a zaroven se ma stavet neco mezi Francii a Spanelskem s napojenim na zbytek Evropy

Stále je to málo 11 bcm respektive 12 bcm je celkem nic. Nord stream 1+2 budou mít kapacitu 110 bcm.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Pro ČR je nejdůležitější propojka Baumgarten (AT) - Malacky (SK). Pár desítek km (už hotového) plynovodu připojilo střední Evropu ke zdrojům plynu od jihu. Ať už se jedná o plynovody ze severní Afriky, LNG terminály ve Středozemí nebo právě stavěný Southstream.

Southstream (nyní Turkstream) ale bude obsahovat ruský plyn.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Bude obsahovat TAKÉ ruský plyn, ale ne nutně.

Stát by měl postupovat čistě pragmaticky a podporovat zdroje s nejlevnějším provozem (včetně započtení stavebních nákladů). Ikdyby v tom měly být zahrnuty nějaké emisní povolenky podle produkce škodlivin.

Jadro je v europe v smutnom stave. Namiesto toho aby sme robili vyvoj dalsich generacii reaktorov a zbavili sa jadroveho odpadu ho ideme skladovat na 100ky tisic rokov. Smutne.

vyvoj novych rektoru samozrejme je i v Evrope a je silne dotovany ;) z rospoctu statu a Eu jde na vyzkum a vyvoj jaderne energetiky prez 20 miliard eur rocne, a podili se na tom i firmy z Nemecka kde jaderna energetika vesmes konci, treba Siemens ma ve vyvoji hodne velkej podil, hlavni podil ale maji stale Francouzke firmy, a velkou merou se zapojuji stale i Anglani kde se vyvyji hlavne male jaderne reaktory, do nich investuje treba i CEZ

ono pokud o tom diskutujes, tak bys to mohl alespon vice sledovat a ne jen brecet o necem co neni pravda :D

a vy myslíte, že se na těch nových generacích reaktorů nedělá?

---
Obrázek uživatele 13G

U baterek se neustale dokola resi jejich likvidace a jakej to je sajrajt.. proc se u jadra neresi odpad a hlavne cena likvidace JE po 50-70 letech provozu? Jo aha, ono se to vlastne ani nevyplati zlikvidovat, stejne jako vystavbu to zaplati vsichni, zkusime to pouzit jako sklad jaderneho odpadu a pak to nejak zapleskame betonovejma poklopama.. jadro je dobry sluha, ale velmi spatny pan a neda se rict ani za 100 let..tak uz to je dobry.. pri jeho polocasu rozpadu.
Cernobylska oblast(tamni tehdejsi nejmoderjnejsi reaktor si trochu vic ubzik) se bude dat par pristich staleti, mozna tisicileti dobre vyuzivat jako FVE elekrarny.. nic jineho se tam delat neda.

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

u jaderek se to resi taky, kazka jaderna elektrarna v Evrope musi prispivat do fondu (v dane zemi) na asanaci po dodslouzeni dane elektrarny a uskladneni vyhoreleho paliva, je to nejake procento z rocnich obratu dane elektrarny

a prave novoj novych rekatoru ma zajistit ze se to vyhorele palivo ktere je vyhorele vesmes jen asi z 2-5% mohlo znovu pouzit prave v tech novych reaktorech ;)

K 31.12.2019 bylo na účtu SURAO 30mldKč, to se toho postaví a sanuje, že? Počítám tak likvidace jednoho samotného reaktoru? Viz:
https://www.surao.cz/o-nas/financovani/

ano je to malo, sanace samotna bude stat v pripade Dukovan jiste vice nez 200 miliard, ostatne ja delal pro Javys prave na dokumentu sanace A1, takze cisla jsou u sanace obrovska, vyhodou je ze tak jako stavba, tak i sanace je otazka 20-30 let a pred bni to jeste musi 15-20 let odpocivat

Neel byste se vratit do skoly? Karol psal +- 30 mld :-) Takze takhle vznikaji ty predrazene zakazky? Chcete jinou cenu, nez Vas ucili (na zakladce)? :-)

Jeom pro mě, proč nepričteš peníze co má provozovatel Jaderného zařízení na vázaném účtu, což bude kolik? Dalších 10miliard.
Pak je otázka, kolik bude stát likvidace? Na škole cosi prezentovali, že to je +-autobus těch 30miliard, takže by to bylo dneska s 10miliardama rezervou...

Ono, přečíst číslo a myslet nestačí...

Zalezi, kdy jste byl na skole. Podle tykani tak v sedmdesatych letech, tak pak by tech 30 mld mirne navysila inflace. A to by byla v te dobe likvidace jen Dukovan.

Hezký dokument o vyřazení (spíše pokusu) dosloužilé jaderné elektrárny v Německu.

https://www.youtube.com/watch?v=46Ftu42kqjc

No hezkej výlev, ale jak to souvisí s tím jestli se vyvíjí nové generace reaktorů, které by imho uměly znovu využít to odložené palivo?

---

Nevěřím na nekonečný koloběh paliva a bezodpadovou technologii JE. A tahle částka je tam na likvidaci stávajících JE, tak jsem zvědav, jak za to někdo ekologicky zlikviduje JEDE a JETE dohromady. Nějak mi to tak vyskočilo, když zde byla řeč o jaderném účtu a všech těch zázracích výzkumu. Prostě slibem neurazíš. Ale taky nic nezlikviduješ.

Obrázek uživatele 13G

Jadro je slepa vetev, moc vysoka cena za ten uzitek z nej..a je to prilis velky sajrajt..

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Jezis to je teda hloupy nazor. Ktera z JE na svete se nevyplatila?

Stačí mrknout na Wikipedii o JE Jaslovské Bohunice. Slováci už se nějaký rok snaží zlikvodovat jeden reaktor, stálo to už mraky peněz, výhled dál je šílený a to se nebavím o tom, že by ten pozemek měli uvést do původního stavu, jak se píše níže.

Jaslovské Bohunice A1

Obrázek uživatele 13G

zadna, pokud se veme v uvahu ze se zacina stavet na zelene louce a po 50-70ti letech se bude chtit zase kompletne zlikvidovat a udelat na miste opet zelenou louku - nad tim se nikdo nikdy nezamyslel a ted se zjistuje, ze vpodstate po zapocteni nakladu na likvidaci je JE zcela nerentabilni..

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

A nějakej zdroj na seriózní porovnání nákladů vs. ceny dodané energie by nebyl?

A kde by se nabral seriózní zdroj s uvedením nákladů výroby el. energie v jaderné elektrárně, když, pokud vím, nikdo na světě doposud neprovozuje komerčně trvalé úložiště jaderného odpadu. Tudíž jaksi chybí reálné číslo do kolonky "náklady na likvidaci odpadu z JE". Totéž platí o uvedení pozemků do původního stavu nebo jeho využití k jinému účelu.

takže zdroj nemáš, ale víš, že se nevyplatilo :D Nebo platí tato logika v opačném gardu, neví zastánci, ale oponenti maji pravdu vzdy i bez cisel :D

https://www.youtube.com/watch?v=46Ftu42kqjc

Takže myslíte, že je lepší ekvivalent výkonu jádra v hnědouhelné elektrárně? Protože, když se na to člověk podívá v kontextu, kdy se jádro začalo prosazovat, tak to ta volba byla

Nebo je lepší místo jádra pokrýt nejslunečnější místa čr FVE a vykácet kvůli tomu lesy a zlikvidovat pole? - jen protože budeme chtít maximální výtěžnost?

---
Obrázek uživatele 13G

Decentralizace - FVE na vsech strechach nebo bazinach a parkovistich/vitr/voda,kogenerace fosilni plyn,baterie atd.. 100% je to funkcni a jistejsi reseni nez jedna centralizovana nebezpecna JE s miliardou kabelu a ztratami na nich..

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele runner42

Zkrátka ve jménu "dobra" voláte po devastaci krajiny.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele 13G

mne prijdou draty vsude ve vzduchu jako devastace

Co 40tis. litru nafty, nevodnati? Diesel a zalozni diesel pravidelne servisovane a pripravene na okamzity nabeh? :-)
Stale cekam na ten vypocet nepretrziteho provozu za 20 let..asi marne co?

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

všechno se dnes co jde dava do země, takže pokud budou za 40 dryty, tak protoze majitel pozemku nechtel kabelizaci... Takze meles pohadky

Obrázek uživatele 13G

denne vidam nove a nove sloupy s novymi draty, vetsinou 110kV.. paralelne se stavajicim vedenim.. uplne zbytecne kdyby se podporovala vice decentralizace.. tak ted nevim kdo je pohadkar, asi se proberte ze sve bublinky nebo snu..

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele runner42

O moji čistou minerální naftu bez příměsí biosraček, které protlačovali pseudoekologičtí pomatenci jako vy, nemusíte mít starost, ta vydrží v použitelném stavu klidně tisíc let.

U diesl agregátu mi stačí náběh do druhého dne, takže jsem ho přestal zkoušet a zakonzervoval ho stejně jako zazimovávám letní auta.

A na výpočet čeho čekáte nevím...

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

To doporucuji navstevu nektere asijske zeme. I takovy Japonsko ma oblohu zadratovanou. Nekde je to fakt maso.

Obrázek uživatele 13G

v CR je problem, ze je tu velka antiFVE a antiOZE lobby, kdy by se mohlo prijit o zisky jednotlivcu..problem neni nasytit chude, ale ty bohate :-/
Energetici montuji uz elektromery s funkci mereni dodane energie, ne jen tu odebranou - tak proc se tak strasne energetici brani pretokum az je to usmevne atd.. tohle je opravdu smutne..proc to v EU funguje uplne jinak..hleda se zpusob a ne duvod?

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Lžeš, nebrání se energetici,a le zákon jim to zakazuje, takže co místo lhaní si zjistit reálnou situaaci, pak bys možná místo myšlení něco i věděl ;)

Obrázek uživatele 13G

To je snadne dogmaticky nekoho narknout ze lzi.. to je jedno jestli zakon, nebo nalada, nebo rozmar nebo co nebo kdo v tom brani.. ovcim maximalne zneprijemnime jakkolik prispivat do energetickeho mixu a naopak prikazeme jim nove jadro a hlavne repku do kazde domacnosti, protoze to je ta jedina spravna cesta a jeste to od nas bude kupovat cela evropa !

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

A ten zakon vznikl na popud koho?

To bylo trefné s tím nasycením bohatých! Hlavně naši spoluvčané mají dojem, že čím se budou mít lépe bohatí, tím líp se bude mít to stádečko co je živí. Kde se ale vezmou peníze pro stádečko, když vše shrábnou bohatí, to už neřeší...

Někteří berou jen jednotky 100 000,- Kč.
Večeři jim pak musí platit manželka.
:)))

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 25 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Nekomu staci ze zna nekoho bohateho a cite se hned lepe. A kdyz jeste muze rikat ze toho bohace voli, tak je stestim bez sebe.

A v zimě třít liščím ohonem ebenové tyče.

Jojo, takže bažinu překryjeme FVE, na Lipno dáme přílivovou elektrárnu.. a do sklepa každého paneláku baterku... i FVE je výborný sluha, ale zlý pán, stejně jako jádro..

A pokud nebudeme s obnovitelnými zdroji pracovat s dokonalou znalostní základnou a uvážlivě, může být následek sice bez radioaktivity, ale zcela devastující jako Černobyl. A samozřejmě to ve výsledku nebude ani levnější

---

Pokud jste zaba, pak mate strechu v bazine. Vsichni ostatni maji strechu na zastavenem pozemku a umisteni FVE na strese zadnou krajinu uz nezabere.

Jojo už vidím paneláky, jak jsou ověšený FVE a baterky ve sklepě...takový lehce utopický sen

---
Obrázek uživatele Jan Veselý

Proč? Já o jednom vím. Navíc se odstřihli od CZT a vytápějí si sami teplo kaskádou tepelných čerpadel.

No hezký, ale stále si tam nedobíjí elektromobily... když vezmu panelák, ve kterém jsem bydlel nějaký pátek tak 72 bytových jednotek
Zastavěná plocha 50x15m - takže uvážíme-li spotřebu 4kWh na bytovou jednotku (menší byty méně, větší více, je to nějaký průměr), tak potřebujeme denně 288 kWh - bez spotřeby výtahů - pokud na to budeme dimenzovat od oka baterku tak je to do sklepa 350 - 400 kWh baterie při denní DOD lehce pod 80 procent. Pokud využijí střechu do mrtě (a to nevyužijí, protože jsou tam věže na výtahy) - tak mám teoretickou instalovatelnou FVE na střechu (plocha vůči ploše = což je blbost v realitě) nějakých 120 - 130 kWp FVE - reálně se tam dostane tak 70 - 90 kWp, které nebudou osvětleny většinu dne optimálně, takže pověsit panelák na boky (je možnost od osmého patra na horu, do sedmého je stíněno okolními paneláky), aby se to nějak dobralo na pokrytí současného stavu, za předpokladu, že si lidi nepřidělaj tepelná čerpadla/klimatizace, nepřejde se na elektrické sporáky a nebudou tam houfně dobíjet nějaké elektrosamohyby. Samozřejmě přitom naprosto zanedbáváme drobnost, že jde o 3f systém s třemi byty na patře, takže každý byt má svoji fázi a že je to panelák dvojvchodový - tedy dvě SVJ, které by se by se museli domluvit na spolufinancování, spoluvlastnictví a spoluprovozování FVE - a jak jsem znal místní lidi, tak by hned bylo - my máme zeď na jihovýchod, tak my budeme platit instalaci méně, protože nám to tu obtěžuje zeď...

---
Obrázek uživatele Jan Veselý

A co vám jde? Jste snad Ferda Šiška z Horní Lomné ("bo co není stopro, to mě vždycky smoli")?
Já vím moc dobře jak jsou dodadování na SVJ složitá, nikdo netvrdí, že ten barák musí jet nutně v ostrovním režimu.

Reálně by zvládl kolik 50 procent? Ok fajn, jak vyrobíme ten zbytek?
Abychom nedopadli jako jedna nejmenovaná politická strana, co si našla nové téma - voda v krajině a začala bojovat za rybníky - které mají imho v krajině největší výpar...

---
Obrázek uživatele ozana

Největší výpar má udusané pole, většina vody odteče "do vesnice" a zbytek se vypaří razdva.

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Udusané pole jednak nemá výpar - teče to po něm jak po betonu (aby se něco mohlo vypařit, tak se to napřed musí udržet - kde nic není ani politik nebere) a druhak ho už nějakej idiot melioroval aby náhodou se tam nějaká voda neudržela.. bohužel pořád platí, že nejlépe a nejdéle vodu drží mokřady a podmáčené louky a podobné nežádoucí elementy...prostě když je nad půdou přirozený deštník...

---

ale bobane co se vratit na zakladku? Kazdá puda na ktere rostou rostliny ma vypar, protoze ji maji ony rostliny...
Navic, v ornici i te udusane je vazana voda, ale je ji mensi obsah nez v pohnojene, kde je hodne organicke nadychane hmoty, ale je tam a ta se taky odparuje.

Takze učivo zakladky, co ho znovu nastudovat :D

Chapu spravne z Vaseho prispevku, ze puda bez rostlin nema vypar?
Podle meho ma vypar uplne kazda a zalezi na mnoha faktorech, od jeji nasyceni vodou, pres stycnou plochu, po albedo. Jo a toto na na zakladce neucili, na ktere se to uci? Jelikoz nas tam nepusti, tak mate odkaz na ucebnici, ve ktere to je?

Off:
Německo plánuje 1000 rychlonabíječek s až dvouciferným, někdy až tříciferným počtem stojanů s minimálním výkonem 150kW s možností rozšiřitelnosti, infrastrukturou atd. Více odkazy.

https://www.electrive.com/2020/06/18/1000-dc-charging-sites-now-the-german-government-is-building-superchargers/

https://www.electrive.net/2020/06/18/1-000-dc-ladeparks-jetzt-laesst-der-bund-deutsche-supercharger-bauen/

Bude podporované taky ChaDeMo?

Obrázek uživatele Jan Veselý

My dva asi nijak (teda pokud nejste ten Křetínský z Brna :-). Pokud pod pojmem "my" myslíte ČR, tak se teď rozhoduje jestli to bude zařizovat státní monopol. Těšíte se na ty ceny, průtahy a průšvihy? Osobně bych dal přednost tomu, aby to zařídil "trh". A aby "my" znamenalo střední Evropa, resp. EU. Na to by v reálu stačilo pár desítek km drátů VVN pro lepší propojení ČR s okolními zeměmi. A dát do šusu legislativu.

Já hlavně vidím, jak se vymýšlí jedna ptákovina za druhou...bez hlubších znalostí problematiky...a navzájem si všechny utopické teorie odporují a když se zeptám konkrétně...tak dostanu odpověď typu hlavně ne stát, ale trh.. a udělá se pár a tohle.. na to je vždycky otázka kdo, jak a za co..
To není o tom, že pár jedinců si udělá velkou FVE na baráku, koupí elektromobil a protože jich je pár a dokáží si na to nastavit speciální okrajové podmínky, že jim to funguje... ono bohužel tak realita je, že to musí fungovat pro velké procento lidí (nebudu psát jaké, protože se to liší od technologie po technologii), aby to bylo masově aplikovatelné...

Mě jenom zajímá, když si řekněme šedesát procent lidí v republice udělá padesát procent spotřebované elektřiny ve vlastních FVE, kde a jak se vyrobí a rozdistribujuje ten zbytek. Nepočítaje v to dopravu - která se na elektřině také stana prakticky závislou. Jak bude pak ta decentralizace výroby fungovat a nepotřebuju slyšet povídačky o trhu - chci vědět kolik z čeho a za kolik se udělá a jak budou kryty výpadky a jak bude řešeno aby byla udržena nějaká soběstačnost.
A tím vůbec netvrdím, že je hloupost dělat lokální FVE na střechách domů

---
Obrázek uživatele Jan Veselý

Mám to chápat tak, že prostě chcete získat klid v duši díky centrálnímu plánovači? Tak to vás zklamu, já na centrální plánování nevěřím. Naopak věřím na stanovení pravidel hry.
Pokud vás opravdu zajímá můj názor, tady ho najdete.

Tak pravidla hry stanovena máme - Fyziku věci prostě vokecat nejde :D A jestliže nepojedou ty domácnosti v ostrovním režimu, což drtivá většina z nich nejede, tak tu centrální plánovač nutný je = Distributor a česká přenosová soustava. Jestliže ta pak má technicky fungovat, musí se regulovat výroba a spotřeba a to připojováním a odpojováním. Na to jsou nějaká pravidla a funguje to. Tedy ano, máme tu centrálního plánovače a máme taktéž stanovena pravidla hry. Z technického pohledu na věc.

Z toho ekonomicko politicko něco pohledu je to jinak. Osobně preferuju tu jaderku, ale je vlastně jedno, jestli k tý soustavě bude připojena jedna jaderná elektrárna, nebo přehršel FVE s odpovídajícím množstvím záložních zdrojů (baterky, uhelky, plynovky, eeee-ky). Zastávám ten názor, že infrastrukturu by měl vlastnit stát (my všichni). Tou infrastrukturou mám na mysli distribuční soustavu, síť silnic, vodovodů, jiných vodů, železnice, hyperloopy atd. K nim by stát měl stanovit pravidla přístupu a užívání a umožnit tak soutěž nabídky a poptávky. Přičemž je ale kruciálně nutné nezapomínat na fyziku věci, protože na ní to stojí a změnit nelze. Takže je tak trochu debilita, nakupovat si do zásuvky elektrony v zelenejch trenkách, když mám za humny jaderku (žluté trenky), uhelku (černé trenky). Je to jen marketing popírající realitu a sloužící jen a pouze k vyššímu zisku. (PRE mi nechce prodat elektřinu s certifikátem půdovu z jádra :).

Zpětně k tý jaderce, stavba je drahá, likvidace taky něco stojí. Provoz je dlouhodobou záležitostí - desítky let. Proto se do tohodle podniku v Evropě žádná soukromá firma nehrne. A proto je třeba mít státní garance. Ideálně podmíněné státním zájmem, tedy státními financemi. To je realita Evropského energetického trhu a pravidel. A je to mimo jiné důvod, proč si stát pak legislativu nastavuje tak, aby se tyhle zdroje používaly. Přese všechno je elektřina z jádra levná.

Ty strechy budou dodavat do site a samozrejme to musi byt nejak regulovane. Pri nadbytku se muzou menice omezovat jako v DE. Vse je o ramcovych podminkach. Jak jsem psal uz kdysi, tak v lete je FVE dostatek a tak zadne plynove a uhelne elektrarny nemusi bezet. A v zime se muze vyrabet z toho usetreneho plynu ktery se v lete nemusel palit.

nemusí běžet, jenom vypnuté čekají na zimu :D A víte jak fungují elektrárny, že když nejsou potřeba, tak stejně musí jet na minimální výkon, takže pálí a pálí a lidi platí a platí...

Jinak řečeno co máš ve FVE/větru platíš zároveň v uhelné a plynové elektrárně jako záložním zdroji (jasně není to 100procent, ale adekvatně statisticky, ale nebudete 10procent apod. trapny cisla) a ty jedou, sice na minimum, ale jedou celý rok :D
Pokud nebudeš mit akumulatory o kapacite zaloznich elektraren, tak stejnak budes palit uhlí/plyn, takže neušetříš co si myslíš...

Toto jste vycetl u definice studene zalohy? Mate odkaz?

Ok konečně rozumné argumenty - otázka je jak regulované, jaké plynovky, kde budou, kolik budou stát - dokud nebude vyřešeno a zodpovězeno, nelze začít masivně realizovat

---

Kdo bude půl roku platit ty odstavené zdroje? Jejich zaměstnance a údržbu?

no, oyn nestojí, oni jedou a pálí ten plyn/uhlí, protože jinak by jejich nabehc byl, řekněme pomalí...

Fakt by se sluselo dat odkaz :-)

Na to jsem se zeptal už před vámi

---
Obrázek uživatele 13G

Jeste mi u JE vadi klesajici ucinnost vlivem stoupajici teploty - napr. v pousti kde neni voda a je bezne +50C je to nepouzitelna technologie a premyslet stylem: u nas nikdy nebude +40C nebo kdyz se voda odpari u nas, nekde jinde spadne - ano spadne, ale vitr tu paru odfoukne a spadne treba az nad morem..

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Zatímco účinnost solárního článku je nezávislá na teplotě, že ?

Účinnost tepelné elektrárny je daná rozdílem teplot (a je jedno čím se v ní topí). Pokud na stupu je cca 320°C, tak není zas tak zásadní zda na výstupu bude 30°C nebo 50°C. Fungovat to bude.

Obrázek uživatele 13G

Tak proc se delaji vzdy v lete odstavky s tim, ze se zapojuji dve chladici veze na jeden blok, kazde leto s tim maji Francouzi vetsi a vetsi potize - cim je tepleji, tim potrebuji na blok zapojit vice chladicich vezi... v lete zkratka nejedou nikdy vsechny bloky.. cim je vetsi teplo, tim mene bloku jede.

Jasne, FVE, baterky, hustota vzduchu u vetru - vse je zavisle na teplote..

Tam nejde o to, ze na vstupu je 320C .. tam jde o to ze se ta voda dokaze ochladit jen o nejakou deltu C a kdyz je teplejsi vzduch, tak ta schopnost ochladit kapalinu o deltu C klesa az k mezi kdy to nestaci a musi se pridat na dochlazovani dalsi chladici vez..

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

A vody je cim dal mene. Takove plytvani je trestuhodne. Kdyz si zaleju zahradku, tak se nevypari tak rychle jako v elektrarne. A na zalevani me vyhrozuji pokutou. Budu se branit, treba soudne.

V létě se dělají odstávky, protože je menší spotřeba elektřiny a prote není takový problém odstavit velký zdroj. Není to tím, že by se nestáhalo chladit.

A ja porad slycham jak diky EV zkolabujou site a najednou se odstavuji bloky kvuli nedostatku odbytu.

A co nechapes, neni odber, ale slunce sviti a FVe dodava moc do site, tak kolabuje, protože přebytek. Viz německo, když zafouká, tak to posílají přes polsko a Čr a pak kolabuje i naše síŤ...

Krasne si timto prispevkem, ze to nechapes ukazal, ze vis prd o rozvodu el. energie :D

Co se naučit něco o eletřině, dkyž o ní tzak zasvěceně píšeš,ale jak se ukazuje, víš jenom že kope?

A to odstaveni protože nedostatek odbytu, je lež... Ty naznačuješ, že když není odběr tak alespon uděláme úpdržbu, ale je to jenom swtav, který je známý a udržba se planuje, vždy do období z nejmenší zátěží...
Třebas ve firmě se dělá údržba, když je dovolená, ale to by chtělo znát něco o chodu firem ne jenom fanaticky bojovat za něco co si myslíš,a le nic o tom nevíš ;)

V DE ma kazda domaci FVE s vykonem pod 30kW povinnou regulaci. Existuji 4 moznosti, jak omezit vykon pri nadprodukci. Pro vas to nemusim zduraznovat, ale pro vsechny ostatni kteri nedosahuji vasi kvalifikace to zminim. Pokud je nadprodukce, tak zacina se zvysovat frekvence. Pri 50,2Hz je definovan stav nadprodukce a stridace musi skrtit vyrobu. Podle zvoleneho druhu Einspeisemanagement to muze byt plynula regulace, nebo skokova. Pokud by frekvence stoupala, dojde k odpojeni stridace.
Pro vasi info, tak stabilita site v cr nebyla z nemecke strany nikdy ohrozena. Ohrozeno bylo akorat monopolni postaveni vyrobcu elektriny. V pripade vetsich pretoku z DE byla elektrina zadarmo a prodejci ji prodavali malospotrebitelum za normalni cenu. Nadbytek energie z DE ukrajoval profit ceskym vyrobcum. Proto instaloval Cez tzv. fazove transformatory na predavacich bodech s DE a tim si upevnil monopolni postaveni. Proto od te doby stoupla cena elektriny v CR. Jen pitomci veri tomu, ze fazove trafa slouzi nasemu dobru. Duvodne se domnivam, ze jste zastance fazovych transformatoru.

Ceny elektřiny v Evropě
Vývoj ceny silové elektřiny v ČR

Kde je ten nárůst cen od 17.1.2017? Já vidím nějaký nárůst až v polovině roku 18... A jestli se dobře pamatuji, bylo kvůli nárůstu cen paliv.

Fázové transformátory: "Jedná se o síťové prvky, které umožňují přerozdělit toky výkonů v propojených sítích a odlehčit přetěžované linky přesunem toků výkonů na jiný, méně zatížený paralelně provozovaný síťový profil. Oproti výstavbě nových posilujících přenosových linek je instalace PST časově výhodnější a není tak náročná na projednání územního a stavebního řízení."

Čili prosím, nastudujte nejprve něco o tom, jak funguje přenosová soustava a pak se vyjadřujte. Oddělovací trafa totiž brání přetěžování tuzemské rozvodné sítě, kterou si Němci vesele používali, namísto svého vlastního severo-jižního vedení.

Pisete to oficialni oduvodneni od Cezu. Ale pravy duvod je odstraneni levne dovezene elektriny a odstraneni z trhu, teda likvidace konkurence a upevnovani monopolniho postaveni. Narust ceny je tim automaticky spojeny. Ale jak Cez tvrdi, chteji nase nejlepsi. Ale ja jim moje nejlepsi nedam.

A vy neumíte číst: "Zpracováno podle článku „Nastal čas pro instalaci PST do přenosové sítě ČR?“, autorů Jiřího Ptáčka, Petra Modlitby, Milana Krátkého z EGÚ Brno, a.s. a Svatopluka Vnoučka, Andrew Kasembeho z ČEPS, a.s., otištěného v časopise Energetika č. 3/2013"

Pravý důvod ale není nějaké odstraňování konkurence, ale přetížení naší přenosové soustavy.

Takže pokud nechcete žít v ostrovním systému, musíte se fyzice věci podřídit. Ekonomika s tím jde pak ruku v ruce, protože za všechny ty soláry, bez akumulace, musí někde stát zdroj stejného výkonu, vykrývající jejich nevýrobu. Proto je cena jimi vyrobené elektřiny nízká. I když je legislativně nařízeno je vykupovat přednostně, což je forma dotace, jdoucí proti fyzice věci. Což vede k jejich umělému upřednostňování, politika. Ve výsledku právě soláry a VTE zdražují elektřinu. Kdyby měly všichni povinnost vystavět nějakou akumulaci (náhradní špičkový zdroj), která by pak vykrývala špičky (do nějaké rozumné úrovně), už by to nebyly tak levné zdroje...

Díkes Fišero za odkaz/zdroj. To je přesné vyjádření od lidí, co tomu rozumí. Ne jak místní borci, co umí zasunout na tři fáze do maminy :-) a už jsou silnoproudaři a jaderní inženýři :-) :-)

Obrázek uživatele Kuk

Tak ty si umíš akorát poslintat nátělník a proprdět trenky i se židlí.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Mate odkaz na to, kdy nam kolaboval sit? A jak se to vlastne pozna? "Zkolabovala sit" je dle me jednoduse zjistitelne, ale "kolabuje sit"... Poucte nas, prosim.
Mimochodem, JE bylo za poslednich par let odstavene docela casto, napr. i 24. 12. 2019 (JEDU (az do 11. 2., na konci ledna se odstavil dalsi blok) a JETE po jednom bloku). Opravdu je konec prosince az zacatek brezna doba s nejmensi zatezi? A kdy je dle Vas doba s nejvetsi zatezi?
Jo a existji i neplanovane odstavky JE.

odkaz

"Důsledkem těchto neplánovaných toků docházelo v PS ČR k neplnění bezpečnostního kritéria N-1 na profilech česko-německo a česko-rakousko v období 10. – 12. 12 2014, 18. a 20. 12. 2014 a 1. – 2. 1. 2015. Z tohoto důvodu byla použita následující nápravná opatření ke snížení zatížení přeshraničních profilů:"

Analýza ČEPS

Teď jsem si přečetl všechny vaše nové příspěvky a nevím, jestli jste byl/byla naštvaný/á, protože téměř ve všech se posmíváte nebo posíláte ostatní do školy a tak... Většina z nás jsme fandové nových technologiích ale nejsme špičkami v těchto oborech. Jestli něco chápeme špatně a vy víte, jak je to správně, tak není lepší nám to vysvětlit než nás posílat do školy? Proto tady ta diskuze je, ne?

+1
Pekne napsane

Obrázek uživatele 13G

Pan profesor docent doktor Karol kandidat ved by nas vsechny nechal rupnout uz jenom z principu nasi malickosti proti jeho velke hlavicce. :-D a jsi po skole ty malej ha!!

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele 13G

Praveze u toho breci, ze je vetsi poptavka cim dal vic - vic lidi ma klimu, vetsi spotreba a jeste musi odstavovat vlivem tepla bloky. Letni teploty nad +40C zacinaji byt v Evrope zcela bezne.

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele 13G

jeste bych mel proti JE jeden argument - nyni v dobe "ked mame henten Mier" zdanlice nepodstatny - ale JE se stava prvnim jednoduchym vojenskym cilem v pripade valecneho nebo teroristickeho konfliktu, kdezto az ve valecne zone nekdo vyhodi do vzduchu velkou FVE, tak se toho "az" tak moc nestane..brzy se jednoduse postavi znovu

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

K tomu je ale třeba říct, že prostřílet se k reaktoru a k palivu dá dost práce. Ten železobetový kontejment nad reaktorem je dost slušný bunkr a reaktor taky není zrovna z papíru.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Ani ne, dnes už jsou k dispozici střely, pro které ani 6 metrů železobetonu není problém.
Ale proč se s tím namáhat? Nejslabší místa JE Temelín jsou trafostanice Kočín a vodní nádrž Hněvkovice. Obojí se dá zničit lehce, obojí je prakticky nechráněné, obojí by zvládlo družstvo Specnaz, obojí by v JETE efektivně zastavilo výrobu, na dlouho.

Existuje wolframová bomba s proužky alobalu. USA ji úspěšně použila na Balkáně a vyřadila tak za pár korun všechny rozvodny v zemi. Prostým vyskratováním. Z taktického důvodu není vhodné ničit jadernou elektrárnu, protože bude jednak její energie po válce potřeba a za druhé, přece si nezamořím území?!?

Obrázek uživatele Jan Veselý

V podstatě by stačilo nějaké větší RC letadýlko s grafitovým tonerem. Nebo bagrista s autogenem, který by podříznul sloup VVN a bagrem ho shodil.

Na kazdou nohu stozaru maly balicek Semtexu a za 2 milisekundy je hotovo. Asi nejucinnejsi by bylo 5m nad terenem aby se to poradne rozjelo. Tesne u zeme by to mohlo zustat stan na vsech ctyrech nohou.
Ten toner by udelal asi jen kratas a nejaka nadproudova ochrana by to odpojila. To by byl maly efekt.

Předpokládám, že v době dronů tam mají rušení, nebo podobnou ochranu, těch sloupů VVN je tam víc, a tím autogenem by to nějakou dobu trvalo.

Kalsnikovem mozna, ale co timto?

Jasně, jako teroristi to přeci běžně koupíte na černém trhu a dovezete to na místo kamionem :

"MOAB je bomba 9,17 m dlouhá, v průměru 102,9 cm a vážící 9,5 tuny"

Jadernou elektrarnu silou nebudou likvidovat teroristi. Na to uz chce trosku vetsi silu. Teroristi se zameri na jednodussi cile, ktere popsal pan Vesely.

Obrázek uživatele 13G

Nekdo si snad mysli ze opice co znicili chramy v palmire bude zajimat nejake 50 tis. lete zamoreni uzemi bezvercu? :-D haha Myslim ze ve valecnem konfliktu nebude velky problem dobyt celou JE a to nemyslim ji dobyt mechanicky z venku.. prvni co se pri konfliktu nici je infrastruktura - rozvodny jdou samozrejme prvni.. valka muze trvat 10 - 20 let.. pak se viz. byvala Jugoslavie postupne muze vse obnovit, ale uzemi jako cernobyl - jaderny spad se ani po "kratkem" konfliktu proste neuklidi..

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Ten kdo píše "opice zničili v palmíře" je mentálně na úrovni těch opic či pasáků koz....

aJak byste Vy, zde vyhlaseny slusnak, pojmenova lidi, kteri nici tisice let stare pamatky?

Božíčku, další na mentální úrovni těch pasáčků. Já nepoukazuji na to, že pasáčky koz má autor za opice, to je celkem v poho :-). Já poukazuji na to, jaký je autor "skvělá češtin". Opice ničil"i", "Palmyra" je vlastní jméno. Takže neznalost základů mateřského jazyka autora i Tebe staví na přesně stejnou úroveň s těmi pasáčky. Tečka.

Vitejte do rodiny pasacku. My sice delame pravopisne chyby, Vy vsak nechapete gramatiku, kdyz na jednoduchou a srozumitelnou otazku odpovite uplne necim jinym. :-)

Obrázek uživatele 13G

Pro ty pastevce koz musime byt strasny slabosi a snadne cile.. dobrovolne si na svem vlastnim uzemi postavime JE ktere kdyz si psouknou tak to tu muzeme na 50 tis. let zabalit.. neni pak idealnejsi cil..
Samozrejme chapu, ze odpalit JE chce opravdu lepsi znalosti nez jen se naucit ridit letadlo..ale neni to nemozne a vyloucene.

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Mimochodem, plati nad jadernyma elektrarnama bezletova zona i pro meteority? :-) A co nase letectvo udela, kdyz ji nejaky meteorit porusi? Odkloni jej (najmou Bruce Willise) sestreli jej (najmou Toma Cruise) nebo evakuuji okoli?

To neni temner nic na svete.

Když politika zvítězí nad rozumem.

USA je na tom stejně.

Kdyz kozel chce rozhodovat co se ma pestovat. Jaderna energie je v pozici uhelnych dolu a ocelaren. Papalasi se predhaneji v gigantomanii, ale stejne jsou na pokraji krachu. Jadro je nechtene dite a nema budoucnost.

budoucnost jaderna energetika ma, ale ne v te podobe v jake se ji ted snazi tlacit treba vlada CR, budoucnost maj v jaderne energetice male modularni reaktory, tedy rychle postavene a rychle to dodava potrebny vykon do site, jako nahrada za velkou cast uhelek by to bylo idelani do doby nez se zacnou ve velkem stavet strednedobe a dlouhodobe zalohy site pro OZE

Modulární reaktory nejsou potřeba. Temelín má životnost do roku 2062, Dukovany do 2035 a dle nejvyššího odborníka Bureše se za 20mldKč dá prodloužit o deset let. Tak kde je málo času na ty úložiště? Půlku uhelek odstavit, půlku předělat na plyn. To bude stát určitě míň jak jaderný tunel.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Problém malých modulárních reaktorů je v tom, že se o ně bezvýsledně pokoušel leckdo. Francouzi, Američané, Japonci, Rusové na nich pohořeli. Malé reaktory se dnes používají prakticky výhradně pro vojenské aplikace, případně pro ruské machrování, tam cena nehraje roli.
Důsledkem je, že se dnes SMR nedají normálně pořídit. Existuje sice několik desítek firem a organizací, které SMR vyvíjejí, ale dříve než za 20 let z toho nic nebude.
Spoléháním na SMR kupujete oněm uhelným elektrárnám dalších 20 let života kvůli vizi, která má dost slušnou šanci se nenaplnit.

Nechápu, napíšete rus/amík se bezvýsledně pokoušel a zároven , mají to ve vojeských aplikacích, je super, že sám sobě dokazujete, že nemáte pravdu :D
A ta cena machroání rusa? Můžete dát odkaz, na tu cenu, jestli je to machrování, dosud vždy paltilo u každé armády, že neřekla skutečné náklady, atakže bych se rád podíval, kde někdo pustil reálné informace, máte je nebo jenom "kec co má podpořit, že něco"?

male jaderky do krajskeho mesta je blbost, protože místo sice jedné velké stavby co musím likvidovat dostanu hodně malých, které v součtu dají víc materiálu na likvidaci na jednotku výkonu než ta jedna velká...

Ale chápu, proč, protože to má zavřít "huby" odpíračům "tak když to nechcete, tak to naložíme na nákladák a převezem na druhou stranu města" :D, prostě vyjebávka z opíračema a oni to ani nechápou :D

SMR ma zavrit pusu nam odpiracum velkych JE. My je oditame kvuli jiz zminenym faktorum - delka vystavby, cena, spotreba vody, zatim plne nevyzkousena likvidace "na zelenou louku (mimochodem, obnovi po JEDU ty 3 vesnice?)". Naprosto minimalni vyuziti tepla. Nakladna likvidace odpoadu.
Pokud by SMR odstranila tyto problemy, tak nam vezme vitr z plachet a nebudeme tak prosazovat OZE.

Obrázek uživatele 13G

Vice mene souhlas, stejne tam pak jeste zustane to riziko bezpecnostni teroristicke/valecne.

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

a vzstavba velke jaderkz jako trva kratsi dobu ney 20 let? safra ze i v Cine Cinanum to trva v prumeru 16 let postavit jaderku, takze cekat ze v Evrope a nebo v CR by se to zvladlo rychleji je urcite pravdepodobne, asi jako ze Babis mavne kousel noulkou a najednou bude celej svet uplne uzasnej :D

jen pro uplnost, po celem svete je stacionarne provozovano celkem 19 stanovist s SMR reaktory a ve vystavbe jsou dalsi 2, a jeden z nich jiz ma i mezinarodni licenci pro stavbu v komercnim uziti ;)

Rusko ma od ledna letosniho roku podanou zadost o licenci na 2 typy SMR a Cina od lonskeho prosince na 1 typ SMR, vse reaktory od 80 do do 300MWe

jedno SMR se vyvyji primo v CR a to primarne jako nahrada malych uhelnych elektraren ktere slouzi v danych mistech i jako teplarny, mel by mit vykon do 8MWe + 20MWt, a jeho technicke specifikace pro licencovani se ocekavaji do roku 2025 ;)

koukam ze mas fakt nacteno co se okolo SMR deje :D


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.