BMW Vision iNEXT: robotický elektromobil, kterým chce automobilka už za tři roky vstoupit do budoucnosti

Jan Horčík - 17 Září 2018

Obří přední gril, který jako by upomínal k nejluxusnějším limuzínám Bentley. To je poznávací znamení nového konceptu robotického elektromobilu BMW Vision iNEXT.auto elektromobil BMW Vision iNEXT

BMW Vision iNEXT
foto: BMW

Automobilka BMW momentálně létá s novým konceptem robotického elektromobilu BMW Vision iNEXT po celém světě v letadle nákladním letadle Boeing 777F a předvádí auto novinářům.

Pozvaní hosté si nejen mohli prohlédnout samotný průkopnický koncepční vůz, ale současně jim byla poodkryta také budoucnost BMW Group. To vše v uzavřeném prostoru speciálně navrženém pro tuto příležitost.

Na výroční konferenci BMW AG v květnu 2018 Harald Krüger, Předseda představenstva BMW Group, popsal iNEXT slovy: „Projekt iNEXT bude naším stavebním kamenem pro budoucnost, z nějž bude celá naše společnost a všechny její značky profitovat.“

BMW Vision iNEXT

BMW Vision iNEXT
foto: BMW

iNEXT je odpovědí na otázku, která provází BMW Group každý den: „Jak budeme cestovat v budoucnosti?“ iNEXT jednoznačně vychází z myšlenek, které poprvé formoval „project i“ v roce 2007, z nějž se v roce 2013 vyvinulo BMW i3 a BMW i8.

Velikostně je iNEXT podobné řadě BMW X5. Mnichovská automobilka chce vůz uvést na trh v roce 2021, krátce po BMW i Vision Dynamics neboli BMW i4. O ceně, dojezdu ani konkrétních specifikacích samozřejmě zatím není ani vidu, ani slechu.

BMW Vision iNEXT

BMW Vision iNEXT
foto: BMW

Zajímavostí, která se podařila zjistit redaktorům magazínu InsideEVs, je fakt, že BMW si pro iNEXT vyvíjí vlastní bateriové články. Ty chce pak využívat ve všech svých elektromobilech a plug-in hybridech. A že se jich prodává čím dál tím víc.

Vyrábět je nicméně podle návrhu BMW bude rostoucí čínský bateriový tygr CATL a možná i další výrobci. Půjde o velkoformátové obdélníkové články ve dvou velikostech - nižší (pro sedany) a vyšší (pro SUV).

Auto má být doslova napěchované nejnovějšími technologiemi. Zaujme třeba rozlehlý displej prakticky přes polovinu palubní desky. Zajímavým prvkem konceptu jsou také proti sobě otevírané dveře bez středového B-sloupku.

BMW Vision iNEXT

BMW Vision iNEXT
foto: BMW

Po otevření zajistí nerušený výhled do celého vnitřního prostoru a také na povrchy vyrobené z uhlíkových kompozitů. Černé obklady spodních částí dveří dodávají automobilu styl, modrý proužek poukazuje na elektrický pohon.

Jízdní režimy

Řidiči BMW Vision iNEXT mohou volit mezi tím, zda řídí sami (režim „Boost“), nebo je veze vozidlo (režim „Ease“). „Boost“ využívá elektrický pohon k dynamické a téměř tiché jízdě s nulovými emisemi.

Režim „Ease“ zajistí, že automobil posádce nabídne celou řadu různých aktivit. BMW Vision iNEXT dokáže být místem pro relaxaci, ale také interaktivním nebo zábavným partnerem. Možnosti se přizpůsobí požadavkům posádky. Kabina připomíná komfortní a moderní obytný prostor s nábytkem na kolech.

BMW Vision iNEXT

BMW Vision iNEXT
foto: BMW

Režimy „Boost“ a „Ease“ mění prostředí uvnitř vozu. Místo řidiče je v prostorném interiéru jasně rozpoznatelné podle dvojice velkých barevných displejů a volantu.

Nízká palubní deska s béžovým látkovým čalouněním vhodně ladí s dřevěnými výplněmi, stejně jako s dřevěnou podlahou. Společně vytvářejí uvolňující vnitřní prostor. V režimu „Boost“ jsou volant a displeje nasměrovány k řidiči.

Po aktivaci režimu „Ease“ se prostředí kolem řidiče změní: volant se mírně odsune a vytvoří otevřenější prostor před řidičem. Zobrazení na displejích změní podobu z informací zaměřených především na jízdu na režim „objevování“, který řidiči a spolujezdcům nabízí různá místa a akce probíhající v okolí, jež by je mohly zajímat.

Shy Tech: Inovativní technologie, která není vidět

Kromě volantu a displejů před řidičem nejsou v BMW Vison iNEXT k vidění žádné další displeje nebo ovladače. Aby si zadní prostor zachoval charakter obývacího pokoje a posádku nijak nerušil, jsou prvky inteligentních technologií skryté.

BMW Vision iNEXT

BMW Vision iNEXT
foto: BMW

Pouze když jsou ovladače potřeba, objeví se a lze je používat. V budoucnu by proto mohlo být možné obsluhovat různé funkce prostřednictvím dotyku na dřevěné nebo látkové povrchy.

Displeje by již nemusely být potřeba, protože projekční technologie může z každého povrchu vytvořit interaktivní displej. BMW Vision iNEXT ukazuje tři různé vizionářské aplikace přístupu „Shy Tech“ v podobě Inteligentního osobního asistenta, inteligentních materiálů a inteligentního osvětlení.

Inteligentní osobní asistent se aktivuje po vyslovení „Hej BMW“. BMW Vision iNEXt se stává integrální částí digitálního světa svých majitelů a je automaticky propojeno s BMW Connected, chytrými zařízeními majitele a chytrou domácí sítí. Umožní například zavřít okna v domě prostřednictvím hlasového povelu.

Inteligentní materiály.Při jízdě v režimu „Boost“ se kontrolní displej obsluhuje standardním způsobem pomocí dotyku. V režimu „Ease“ ale ovládací funkci převezme dřevěný dotykový povrch konzoly umístěné mezi předními sedadly.

BMW Vision iNEXT

BMW Vision iNEXT
foto: BMW

Obsluha je podobně přirozená a snadná, jako v případě známého ovladače iDrive. Ruka je jednoduše položena na dřevěném povrchu a pohyby prstů vytvářejí konkrétní příkazy. Přirozenost celému tomuto procesu dodává specificky navržené osvětlení, které pohyby prstů na dřevěném povrchu následují a přirozeně je doplňují.

Podobná funkčnost je integrována také do žakárového čalounění v zadní části, kde se posádka dotýká pouze povrchu látky a osvětlení dotyky prstů následuje.

Inteligentní osvětlení

Pro obsluhu zábavního systému i různých funkcí se budou stále více propojovat digitální a analogové světly. Stále rozšířenější bude vizuální projekce informací na různé povrchy, což může být technologie, která v dlouhodobém horizontu postupně nahradí displeje.

BMW Vision iNEXT

BMW Vision iNEXT
foto: BMW

Technologie inteligentního osvětlení konceptu BMW Vision iNEXT se vydává právě tímto směrem a kombinuje lampičky pro čtení s projektory. Tím například umožňuje tištěný text doplnit obrázky, pohyblivým obsahem nebo interaktivními grafikami. Vždy s možností dotykové obsluhy.

BMW Vision iNEXT ukazuje možnosti autonomního řízení, které však podle tiskovky BMW není z tak vzdálené budoucnosti, jak by se mohlo zdát.

tisková zpáva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

Snůška píár keců a zřejmě už ne dvou, ale třítunová obluda zaparkovaná samozřejmě na lesní cestě uprostřed zeleně. Bože....

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tyoe to je strašná vobluda ;) svět se zbláznil za 3 roky 2021 elektromobil, dyt to nikam nedojede a f zatáčkách tomu upadávaj kolečka :)) co by tomu řekli kuci z fosilní motorárny soudruzi tak to by nešlo vižn nazdar :)))))))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Gril? To jako fakt? Nešlo by psát česky?

Obrázek uživatele Kuk

+1

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Pepa

Němci se nejspíš inspirovali americkou automobilovou minulostí,takové obludy budou potřebovat nové značení na parkovištích!

---

Pepa

Obrázek uživatele Joe

A čo si vlastně Kefalín predstavujetě pod takým slovom Vííížn íííínext.... ??? ...:-)))

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Tyvole to teda vypada. Bude to zdarma aspon?

Obrázek uživatele Kuk

Bude, a k tomu ti dodaj set aby sis z toho moh udělat pojízdnej včelín. ;-)
Proto to má tu medovou barvu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Koupil jsem si Google Home a tu bmw budoucnost mam uz ted. Za pak Euro.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Naštěstí nemusíme vědět co jsi si to od Gůglu koupil domů.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Odpovědnost za škody kdo...?
Firma BMW...?
Jo aha, tak zase nic...

:O))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Odpovědnost za jaké škody?

Co to řešíte? Je to přece jasné. Ale klid, na trhu to nebude ani za 12 let. A tím nemyslím jen od BMW ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

na trhu to bude, ale zajímal by mne psychologický posudek a trestní rejstřík toho kdo si to koupí. Klidně ať je anonymizovaný.

Ano, na trhu možná, ale funkční a bezproblémové určitě ne. Lidí co na to mají si to koupí hafo. Už dnes máte systémy o kterých ani lidí netuší, že je mají. Sotva, že to ví výrobce pro jejich množství ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neboj lidí, kteří se snaží koupit klasický mobil přibývá. Je to hlavně kvůli tomu, že nemám vedle sebe rád něco inteligentnějšího než já a hlavně BEZPEČNOST!

Nosíte triko "I am with stupid"? A vedle sebe blbou slepici nemusí být tak úplně blbý. Když to není na celý život. :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To kolik konceptu tyhle curaci ještě ukáží. Koncepty nikoho nezajímáji, zatímco tyhle blbeckove představují koncepty do budoucnosti v číně cinské automobilky prodávají 7% vseh aut jako elektromobily.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak si kup čínu chytráku a nech si svy moudra pro sebe

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jste asi telepat. Já vůbec netuším, co tím chtěl autor říct. Z toho příspěvku není vůbec jasné, jestli na čínu nadává nrbo ji chválí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hnusnější dizajn má už jen fiat multipla, hnussss !!!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

true, pekny hnus ten predok...

Obrázek uživatele Kuk

BMW strategie

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

No pokud bude BMW dodávat firma jako naše, tak Teslu nepředstihnou.

Obrázek uživatele Kuk

Další zbytečnej koncept, navíc odpornej a ve předu má pánevní kost :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

off

Jak funguje Toyota hybrid názorně
https://youtu.be/jNuixuVhc5E

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station