BMW představuje koncept elektromotorky. Vypadá jako ze sci-fi filmu!

Jan Horčík - 27 Červen 2019

Když před třemi lety ukázala motocyklová divize BMW Motorrad koncept Vision Next 100, bylo jasné, že i tam se připravují na budoucnost. Dalším krokem je koncept elektrické motorky Vision DC Roadster.elektromotorka BMW Motorrad

Koncept BMW Vision DC Roadster připomíná motorku budoucnosti.
foto: BMW

Po více než 90 let byl dvouválcový motor boxer klíčovou součástí identity motocyklů BMW Motorrad, ať již z hlediska technologického nebo vizuálního. Ale v době, kdy BMW Group intenzivně směřuje k elektrifikaci, vyvstává otázka, jak by mohl motocykl BMW vypadat, kdyby byl poháněn elektřinou?

BMW Vision DC Roadster

BMW Vision DC Roadster
foto: BMW

Uprostřed rámu konceptu Vision DC Roadster je vertikálně umístěna baterie, která svým vnějším vzhledem upomíná ke slavným dvouválcům BMW Boxer. Pro účely chlazení z ní vystupují dva boční prvky s chladicími žebry a integrovanými ventilátory.

Stejně jako u motoru boxer modelu BMW E 32, na jehož vývoj dohlížel Max Friz v roce 1923, jsou chladicí prvky umístěny v proudu vzduchu.

Elektrický motor válcového tvaru se nachází pod baterií a je přímo připojen k hnací hřídeli. BMW Motorrad Vision DC Roadster tak demonstruje chytrou architekturu pohonného ústrojí, která vizuálně odráží historii BMW Motorrad a zároveň jde o další krok dál.

BMW Vision DC Roadster

BMW Vision DC Roadster
foto: BMW

Velká baterie s do stran vystupujícími systémy chlazení je umístěna ve středu rámu vyfrézovaného z hliníku. Trojrozměrná povrchová úprava krytů baterie ztělesňuje moderní estetický charakter s precizními konturami.

Chladicí prvky odrážejí mírně vpřed nakloněnou siluetu baterie, což dává bočnímu pohledu dynamický nádech. Při nastartování elektrického motoru se tyto chladicí prvky mírně pohnou, čímž prozrazují, že je motocykl připraven vyrazit.

BMW Vision DC Roadster

BMW Vision DC Roadster
foto: BMW

Špičkové materiály jako karbon a hliník snižují celkovou hmotnost a dodávají BMW Motorrad Vision DC Roadster technickou estetiku. Zároveň tu jsou kontrastní červené prvky a broušený hliník na vybraných místech, jako je baterie, rám a chladicí systémy, které společně zdůrazňují inovativní geometrii motocyklu.

V rámci celkově povětšinou tmavé barevné koncepce to jsou mechanické prvky jako odhalený hnací hřídel a vidlice Duolever, které tvoří působivé kontrasty. Přední světlomet obsahuje LED světlo pro denní svícení v dynamickém tvaru plochého U, zatímco dvě kompaktní LED čočky po obou stranách zajišťují potkávací a dálkové světlo.

BMW Vision DC Roadster
foto: BMW

Na bocích pneumatik, které exkluzivně pro koncepční motocykl vyrobila firma Metzeler, je integrováno pět fluorescentních prvků, každý přibližně o velikosti poštovní známky. Protože jde skutečně jen o studii, BMW nedává k dispozici prakticky žádné konkrétní specifikace jako je třeba kapacita baterie, max. rychlost, dojezd apod..

Chytré vybavení pro jezdce

Funkční dvoudílná kombinéza není na první pohled rozpoznatelná jako ochranné oblečení: především působí jako moderní, emocionální módní outfit. Lehká bunda s výraznou grafikou v iridescentním zbarvení a stylové černé kalhoty kombinují módní styl s novou funkčností.

BMW Vision DC Roadster

BMW Vision DC Roadster
foto: BMW

Ochranné prvky jsou všity téměř neviditelně, zatímco integrované technologie umožňují nabídnout nejrůznější funkce osvětlení, stejně jako podporu digitální konektivity budoucnosti.

Vybavení tohoto konceptu dovršuje asymetrický batoh, který je k bundě připevněn magnety a nabízí odkládací prostor a další funkce. Díky permanentním magnetům lze batoh snadno obléci či odložit.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

Kam se na tom dává ta hezká slečna? Leží pod borcem na zádech s hlavou mezi řídítky nebo sedí za ním a má v zadku zařezanou tu úzkou židličku? :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

koncept od výrobců fosilů =článek je hodný ignorování, také se tak stalo a nejvíc se stejně dovím až v diskusi :)

To musí byť pohodlné ako prasa :)

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Přesně tak. Tohle je falešná obluda.

Obrázek uživatele PaRi

Původní BMW Motorrad se staly ikonou proto, že jejich vzhled vycházel z funkce a vše na nich mělo své technicky zdůvodněné umístění a tvar. Proto z jejich tvarů nebyla cítit faleš. Tady je to naopak a tak si troufám tvrdit, že tohle se ikonou nestane.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (14000 km)

+1

Úspěšný design vždycky vychází zevnitř.
Tj. z funkce pro kterou se vytváří, ne naopak.

Tak doufám, že to lidi prokouknou a pochopí, že je to jen nablýskaná obálka, která s obsahem nemá nic společného.

Naprostý souhlas.

---

30 tis km elektricky od roku 2018


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station