BMW a General Motors: partnerství v oblasti aut na vodík

Jan Horčík - 12 Prosinec 2011

Německý ekonomický magazín WirtschaftsWoche informuje, že dohoda mezi BMW, největším světovým výrobcem prémiových vozů, a General Motors, je na spadnutí. Půjde v ní o vodíková auta.BMW Hydrogen 7

BMW to s vodíkem zkoušelo už dříve - s modelem BMW Hydrogen 7 i několika před ním. Bohužel, neúspěšně. Přímo spalovat vodík se neukázalo být dobrou cestou.
foto: BMW

BMW vyvolalo senzaci už před pár dny, když na autosalonu v Tokyu uhlásilo novou spolupráci s automobilkou Toyota v oblasti elektrických aut. Podle WirtschaftsWoche se chystá uzavření další důležité smlouvy, tentokrát s General Motors, mateřskou automobilkou značky .

Nová smlouva má zajistit BMW přístup k technologii palivových článků a vodíkovému pohonu GM (současný lídr, společně s automobilkami Daimler, Honda a Hyundai) výměnou za finanční kompenzaci ze strany BMW.

Nové partnerství má být utvrzeno na lednovém autosalonu v Detroitu, který začíná přibližně za měsíc. Ačkoliv v případě automobilek Toyota i GM jde či půjde zatím o víceméně partnerství v oblasti výzkumu, podle insiderů doufá Norbert Reithofer, šéf BMW, v postupné prohloubení spolupráce.

Navíc, auta na vodík jsou společně s elektromobily jasnou cestou do budoucnosti. BMW to dobře vidí na domácí konkurenci v podobě koncernu Daimler. Vzájemná spolupráce BMW a Daimleru, dvou blízkých prémiových automobilek, však tímto začíná ustupovat do pozadí.

V případě automobilek Toyota a GM sáhl Reithofer vždy po vůdčí automobilce toho kterého – severoamerického, resp. japonského, trhu. V Evropě BMW dlouhodobě spolupracuje s PSA Peugeot Citroen, která je po Volkswagenu evropskou dvojkou.

Pro zajímavost, Daimler dlouhodobě v oblasti vodíkových aut spolupracuje s automobilkou Ford. BMW se vodíkem samostatně zabývalo už před lety – šlo ale slepou uličkou přímého spalování vodíku.

První z dílny automobilek Toyota, General Motors, Daimler a Hyundai by mohla vyjet už kolem roku 2015. Podle BMW mohou být zajímavou alternativou ke klasickým bateriím. Ovšem teprve kolem roku 2020. Tak se nechejme překvapit!

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol