Biopaliva se i díky současným cenám ropy mohou stát konkurenceschopnější

S benzínem a naftou dnes o výhodnější prodejní ceny tvrdě soupeří kromě dalších alternativ také . Podle aktuální studie by v případě dostatečného zvýšení produkce motorových paliv vyrobených z rostlinných zbytků mohla být biopaliva vysoce konkurenceschopná. Zvláště dnes, kdy jim nahrávají rostoucí ceny ropy.

Rafinerie na výrobu bionafty v americké státě Washington
foto: Imperium Renewables

James Manganaro a Adeniyi Lawal ze Stevens Institute of Technology ve své nedávné studii provedli předběžnou analýzu zpracování biomasy v biorafinériích procesem, který je založen na zkapalnění biomasy a bioodpadů rychlou pyrolýzou následovanou Fischer–Tropschovou syntézou. Výsledným produktem je pyrolýzní bioolej, jež je využíván jako palivo nebo jako surovina pro další chemické zpracování.

Při posuzování požadované prodejní ceny v závislosti na množství zpracované biomasy za den vědci zjistili, že pokud by rafinérie takto zpracovala 35 tisíc tun biomasy za den, pak by se mohlo prodávat toto palivo z rostlinných zbytků a odpadů za 2,06 dolaru za galon.

To je téměř polovina dnešní ceny benzínu (průměrná cena benzínu v USA se aktuálně nachází těsně pod 4 dolary za galon). Bylo vypracováno posouzení i pro výkon 2 tisíce a 10 tisíc tun zpracované biomasy za den, což by znamenalo prodejní ceny 3,30 dolarů, respektive 2,40 dolarů za galon.

Studie také předpovídá, že k tomu, aby bylo snížení spotřeby fosilních paliv v USA vůbec měřitelné, budou potřebovat asi 10 takových biorafinérií s celkovým výkonem produkce 200 tisíc barelů paliva za den.

Významným dílem se na ceně biopaliv vyráběných z biomasy podílí biomasa samotná, tudíž je třeba hledat lepší metody k jejímu shromažďování. Výhodou však je vedlejší produkt zpracování biomasy – dřevěné uhlí. Jeho prodej za 500 dolarů za tunu redukuje cenu nafty o 0,35 dolarů za galon.

gas2.0

5 Comments on “Biopaliva se i díky současným cenám ropy mohou stát konkurenceschopnější”

  1. Ohledne konkurenceschopnosti
    Ohledne konkurenceschopnosti – zapomnel jsi zapocitat jak slozite je ropu ziskat v porovnani s vypestovanim.
    Ale mas pravdu. 35 tisic tun odpovida asi tak 50 000 m3 dreva denne. Nebo taky cca 600 vagonu dreva denne :).
    Pokud pro USA jde o 10 takovych zarizeni, potom se jedna o 6000 vagonu dreva za den. To je pro USA bezproblemove.

Napsat komentář