Berlín: poslední město seriálu závodů elektrických formulí Formule E

Jan Horčík - 15 Červenec 2013

Berlín, hlavní město Německa, se stal posledním desátým hostitelským městem šampionátu Formule E. Závody elektrických formulí podporované FIA se mají jet v letech 2014/2015 po celém světě.auto elektromobilita Formule E Berlín Braniborská brána Německo

Předváděcí stroj Formule E před Braniborskou branou, Berlín, Německo
foto: Formula E

Formule E bude podobným formátem jako Formule 1. Půjde o globální sérií závodů, které mají za cíl propagovat elektromobilitu a její výhody. Také proto se závody budou jezdit v centrech největších světových metropolí.

Tím bude Formule E prakticky ukazovat, že elektrická auta mohou nabídnout nulové emise a zanedbatelné zvukové znečištění. Jezdci budou v rámci jednoho závodu vždy střídat dva vozy. Závod v Berlíně se pojede pravděpodobně v roce 2015.

Seznam měst tedy dnes vypadá následovně: Londýn, Řím, Los Angeles, Miami, Peking, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Putrajaya, Bangkok, Berlín (dost možná se i zhruba v tomto pořadí závody nakonec pojedou).

Elektrické formule dokážou během závodů dosáhnout rychlosti až 220 km/h. V současné době bude ale největší výzvou pořadatelů soutěže najít samotné účastníky závodů. Celkově se má šampionátu zúčastnit 10 týmů po dvou jezdcích. Každý ze 42 vozů (2 na každého závodníka) bude závodit asi 25 minut.

Mezi firmy, které jsou ve Formuli E již zainteresované patří: Renault (ovládání elektroniky), Dallara (šasi), McLaren (elektromotory), SPARK (design vozů), Williams (BMS a baterie), Michelin a Tag Heuer. O účast na budoucích ročnících závodů už údajně podle organizátorů projevilo zájem na 18 týmů.

Vyhlášení Berlína posledním soutěžním městem představovalo velkou slávu, která se konala před Braniborskou branou. Závodit se bude na speciálně vybudovaném okruhu na bývalém letišti Tempelhof (sekce Apron).

V Berlíně v současné době jezdí kolem 1200 elektromobilů pro které je k dispozici na 220 veřejných dobíjecích stanic. Šéf Formule E Alejandro Agag řekl, že Berlín je vedoucím evropským městem v oblasti inovací a udržitelné mobility. “To je důvod, proč byl zvolen jako hostující město Formule E,” dodal.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station