Autosalon Ženeva: elektromobil Smart ForSpeed

Jan Horčík - 02 Březen 2011

představil na koncept nového kabrio Smart ForSpeed. Futuristický elektrický je určen čistě do města. Tomu odpovídají i parametry v čele s max. dojezdem 136 km.   
smart forspeed

Další parametry už zas tak dechberoucí nejsou: zrychlení z 0 na 60 km/h během 5,5 sekundy, max. rychlost 120 km/h. Nicméně o ně tu v první řadě nejde. Nejdůležitější na tomhle autě je tzv. "fun factor", tedy řekněme "faktor zábavnosti".

A ten je od pohledu značne vysoký. Vyvolává emoce, a to je primární účel tohoto auto. Navíc se jeho baterie dokáže dobít na 80 % během pouhých 45 minut, což přináší v městském prostředí tolik potřebnou flexibilitu.

Smart ForSpeed Smart ForSpeed Smart ForSpeed

O pohon auta se stará 30kW elektromotor umístěný vzadu. Navíc je k dispozici "videoherní" tlačítko pro okamžité krátkodobé zvýšení výkonu o 5 kW. To když chcete třeba předjíždět.

Energii dodává elektromobilu Smart ForSpeed lithium-iontová baterie o energii 16,5 kWh, kterou lze dobíjet z běžné 220V zásuvky. Zástrčka je skryta ve třetím brzdovém světle za logem smart, které stačí prostě stisknout.

Navíc je smart forspeed vybaven také menším solárním článkem, který dodává energii palubní elektronice. výrazně snižují spotřebu proti klasickým světlometům.

Sportovně laděný exteriér doplňuje odpovídající interiér, např. kožené sedačky a další prvky z různě barevné kůže. Malý dvoumístný elektrický vůz byl schválně navržen tak, aby na dveřích nebyla z vnější strany klika. K otevření stačí vnitřní držadlo.

Designéři smart forspeed se při návrhu auta silně inspirovali leteckým průmyslem a návrhem klasických letadel minulosti, zejména kokpitu jako takového. Zatímco řidič se stará o řízení a rychlost (přímo před sebou vidí rychloměr), spolujezdec je zodpovědný za komunikaci a navigaci.

V pravé části kabiny elektromobilu se proto nachází smartphone, který lze navíc natočit i na řidiče. Na chytrém telefonu (což by měl být nejlépe stylový ) běží speciální smart drive aplikace, která poskytuje všechny důležité služby potřebné při řízení. Hands-free volání, navigaci a další.

Futuristický koncept se těžko kdy dostane do výroby v této podobě. Přesto jde o zajímavý koncept, který odpovídá současným retro trendům a tak trochu upomíná k vizuálu nedávného filmu Tron 2. Zároveň dobře doplňuje už představený elektroskůtr Smart.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?