Autosalon Frankfurt 2013: představí Google svá robotická auta?

Jan Horčík - 26 Srpen 2013

Robotická auta společnosti Google jsou možná blíž, než jsme si mysleli. Reuters informuje, že společně s IBM aktuálně Google uzavřel smlouvu se společností Continental. Podrobnosti o tomto partnerství bychom se měli dozvědět na autosalonu ve Frankfurtu už během září.auto Google Car Toyota Prius hybrid robotické auto

Robotické auto Google Car čili hybridní Toyota Prius s autonomním řízením
foto: Steve Jurvetson, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic, retouch by Mariordo

Reuters své informace o dohodě Google-Continental zakládá na článku deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ten údajně cituje blíže nejmenované zdroje tvrdící, že podrobnosti dohody se dozvíme na blížícím se autosalonu ve Frankfurtu.

Google na robotických autech, která dokážou řídít zcela autonomně, pracuje již od roku 2010. Od té doby také provozuje v USA flotilu robotických aut, např. hybridy Lexus RX450h a Toyota Prius, které už najezdily statisíce kilometrů. Kalifornie už dokonce robotická auta legalizovala.

Proč je (pravděpodobná) dohoda mezi Google a Continental tak zajímavá? Continental má už z dřívější doby s ohledem na robotická auta dohodu s Cisco Systems, americkým výrobcem vybavení pro počítačové sítě. Právě komunikace mezi jednotlivými robotickými auty a silniční infrastrukturou je jedním z kritických bodů rozvoje autonomních vozidel.

O robotických autech navíc s Google jedná dokonce i Tesla Motors. Zmíněné firmy zdaleka nejsou jediné, kdo se o robotická auta zajímá. Volvo nabídne robotická auta už v roce 2014. Stejně tak Daimler a nejspíš i Volkswagen.

O tom, že Google má v oblasti mobility nemalé zájmy svědčí i aktuální investice $258 mil. finanční společnosti Google Ventures do sanfranciského startupu jménem Uber. Ta je autorem stejnojmenné mobilní aplikace, která propojuje pasažéry s řidiči luxusních limuzín.

Na podobném principu funguje i český startup Liftago. Ten se ale zaměřuje obecně na taxislužbu, nikoliv pouze na luxusní limuzíny. Podle podnikatele Martina Hausenblase, který za Liftago stojí, se Česko může díky robotickým autům znovu stát hospodářskou velmocí.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Roman

Bylo by moc krásné, kdyby se díky robotickým autům stala ČR hospod. velmocí. Problém je v tom, že pokud by k tomu měla naše země skutečně nakročeno, nerozeznáme to včas a prvenství nebo přední příčky celkově nám někdo jiný vyfoukne. Máme totiž talent na promarnění prvenství.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol