Autosalon Detroit: elektrický Jeep od AMP

Jan Horčík - 23 Prosinec 2011

Společnost AMP se už začátkem letošního roku blýskla elektrickou přestavbou luxusního SUV Mercedes-Benz ML 350. Těch si 1000 kusů objednala islandská energetická společnost. Na autosalonu v Detroitu představí AMP elektrický .auto elektromobil Jeep Grand Cherokee

Elektrický Jeep se naplno ukáže na autosalonu v Detroitu. Pokud chcete vidět flotilu 1000 luxusních elektrických SUV Mercedes od AMP, vyražte na Island!
foto: AMP

AMP založila už v roce 2007 skupina amerických podnikatelů s letitými zkušenostmi. Správně se rozhodli, že elektrický pohon bude nejrpve třeba nabídnout v luxusním balení. Vývoj a výzkum si sice odkoušeli na “spotřebáckých” verzích modelů od GM jako Saturn Sky a Chevrolet Equinox.

To byla ale jen zastávka na cestě k vysněnému cíli. Skutečnost, že dnes AMP může nabídnout plně elektrickou přestavbu luxusního SUV Mercedes-Benz ML 350 a v lednu 2012 na autosalonu v Detroitu představí i plně elektrický Jeep Grand Cherokee, je spojena s jedním z historických rozhodnutí.

Ještě v době manželství DaimlerChrysler se totiž obě automobilky dohodly, že budou svá luxusní SUV stavět na stejném podvozku. A protože AMP už má konverzi ML 350 hotovou, nebyl vůbec žádný problém připravit na elektřinu také Jeep Grand Cherokee.

Auto vybavené 37,6kWh lithium-železo-fosfátovou baterií nabídne dojezd 160 km. Cenově by se měl elektromobil Jeep Grand Cherokee pohybovat někde kolem $60 000 dolarů před dotací. AMP chce ceny záměrně držet v cenových relavích podobných Tesla Model S.

Ač jde totiž o zcela jinou třídu automobilu, jiný rodinný elektromobil v polovině roku 2012 na americkém trhu prostě nebude. A tak spolu Tesla Model S i Jeep Grand Cherokee EV budou chtě nechtě soupeřit.

Už příští rok ale začne duo Toyota a Tesla Motors nabízet také elektrickou verzi oblíbeného SUV Toyota RAV4 s přídomkem “EV”. O rok později by měla samotná Tesla nabídnout také své vlastní SUV prozatím označenované jako Model X postavené na podvozku Modelu S.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dojazd 160 km je na takúto cenu smiešne malý. Už aj základná verzia Tesly S za podobnú cenu ponúkne o 96 km viac a ešte k tomu lepšie vyzerá.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil