Autosalon Detroit 2013: plug-in hybridní truck se spotřebou Priusu

Jan Horčík - 17 Leden 2013

Bob Lutz, bývalý šéf automobilky GM a veterán automobilového průmyslu vůbec, bývá také přezdíván “otec Chevroletu Volt”. Když z GM odešel, našel nové místo u společnosti Via Motors. Ta aktuálně na autosalonu v Detroitu představila svůj plug-in hybrid. Obří americký truck, který ale jezdí se spotřebou jako Toyota Prius.auto plug-in hybrid Via Motors XTRUX

Americký pick-up jako plug-in hybrid, to je Via Motors XTRUX
foto: Via Motors

Nový plug-in hybridní truck nese označení XTRUX. Bob Lutz tvrdí, že bude mít krouťák jako monster truck a spotřebu jako Toyota Prius. Aby svým slovům dodal váhu, vzal si s sebou do Detroitu i lidi ze společností Verizon (telekomunikace) a PG&E (enegetika).

auto plug-in hybrid Via Motors XTRUX

foto: Via Motors

Právě tyhle dva obory nejčastěji využívají velké trucky – jejich zaměstnanci se totiž musí spolehlivě dostat i do těch nejhůř dostupných míst, často s velkým nákladem. Verizon a PG&E zároveň pomáhali Via Motors s testováním jejich plug-in hybridního pick-upu.

Via Motors nevyrábí tak docela svá vlastní auta. Má dohodu s General Motors a jejich auta dál upravuje tím, že do nich montuje svůj plug-in hybridní pohon. Např. model VTRUX je vlastně legendární Chevrolet Silverado 1500.

Novinka XTRUX oznámená na autosalonu v Detroitu v pondělí nabízí výkon 800 koní a sílu známých, v oblíbených “monster trucků”. Podle Lutze je spotřeba přes 100 MPGe a čistě na elektřinu auto ujede 60 až 65 km.

VYSVĚTLENÍ: MPGe je jednotka udávající ekvivalent k ujetým mílím na galon (3,785 l) paliva s tím, že je určeno, že 1 galon benzínu = 33,7 kWh.

Jak přesně k téhle hodnotě přišel je ale záhada. Pochopitelně záleží na tom jak jsou auta využívána. Jejich baterie totiž může posloužit přímo jako zdroj elektřiny pro připojené spotřebiče. Pak může vůz skutečně ujet na elektřinu jen zlomek z výše uvedených hodnot, nebo třeba taky nic.

Zajímavý je plán PG&E, který počítá s tím, že z aut se stanou 120kW generátory schopné posloužit jako záložní zdroje při výpadcích produdu pro celé čtvrti.

auto plug-in hybrid Via Motors XTRUX

foto: Via Motors

Další podrobnosti bohužel zatím firma neohlásila. Zato představila další dva vozy, a to luxusní “prezidentské” SUV založené na modelu Cadillac Escalade a plug-in hybridní van. Oba modely využívají 400koňovou verzi hybridního pohonu.

Zpět na HybridPřidat komentář

Verzion (telekomunikace) = Verizon?

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012, jen 1-f 3,6kW

Obrázek uživatele Jan Horčík

Jistě, díky za upozornění.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil