Autosalon Detroit 2012: plug-in hybrid Volvo XC60

Ivo Hradil - 05 Leden 2012

Automobilka Volvo naštěstí nemusí řešit problémy jako společnost a hodlá na nadcházejícím prezentovat svou nejnovější hybridní technologii na dvou automobilech. Kromě již dříve avizovaného dieselového plug-in hybridu představí švédové také koncept benzínového plug-in hybridu XC60, jehož nové fotografie nyní automobilka zveřejnila.Volvo XC60 hybrid

Elegantní plug-in hybrid severské provenience Volvo XC60 míří do Detroitu.
foto: Volvo

XC60 využívá přeplňovaný zážehový čtyřválec z připravované řady úsporných motorů VEA (Volvo Environmental Architecture) s výkonem 205 kW a točivým momentem 380 Nm, kterému přizvukuje 50kW elektromotor.

Řidič má možnost stiskem tlačítka zvolit jeden ze tří jízdních módů – pure, a power.

Jízdní režim pure (čistý) je určen pro jízdu převážně v městských lokalitách a využívá pouze sílu elektromotoru napájeného 12kWh umístěnou pod podlahou nákladového prostoru. Při čisté jízdě bez tvorby škodlivých emisí může hybrid ujet dostačujících 45 km.

Volvo XC60 hybridfoto: Volvo

Jak už název napovídá, tento styl jízdy maximálně spojuje síly obou hnacích jednotek tak, aby byl negativní dopad na co nejmenší. Při tomto stylu jízdy je možné ujet bez zastávky téměř 1 000 km, přičemž za každý kilometr ujeté vzdálenosti vznikne pouze 53 g .

Nejdravější styl power je pak určen pro zábavnou sportovní jízdu. V takto nastaveném voze je možné zrychlit z nuly na sto za 6,1 vteřiny.

Volvo XC60 hybridfoto: Volvo

„Hybridní technologie použitá ve voze XC60 je jedinečná a geniální. Dosud žádnému jinému výrobci se ještě nepodařilo zkonstruovat prostorný a šetrný automobil této třídy s výkonem 350 koní,“ řekl prezident a ředitel Stefan Jacoby.

V prohlášení automobilky se bohužel neuvádí, kdy by se případná prodejní verze mohla objevit v nabídce, ale Stefan Jacoby předpovídá, že by se tak mohlo stát někdy v roce 2014. Návštěvníci detroitského salonu si však plug-in hybrid mohou prohlédnout už příští týden.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?