Autobusy na CNG pomáhají zlepšovat ovzduší ve městech

redakce - 18 Březen 2016

V případě pohonu na stlačený zemní plyn se nejčastěji skloňují finanční výhody. Velký přínos má ale toto fosilní palivo také pro kvalitu ovzduší ve městech.auto nové CNG autobusy na plyn stlačený zemní Dopravního podniku města Brna

Nové autobusy na stlačený zemní plyn Dopravního podniku města Brna
foto: DPMB

Podle studie ministerstva zdravotnictví umírá v České republice ročně 5000 až 8000 lidí v souvislosti se stavem životního prostředí. Na jeho zhoršení se ve velké míře podílí i emise škodlivin z dopravy.

Největší problém způsobuje doprava hlavně ve velkých aglomeracích, jako jsou Praha, Brno nebo Ostrava. Snahou velkých měst je co nejvíce omezit individuální automobilovou dopravu ve prospěch hromadné.

Například i zaváděním tzv. nízkoemisních městských zón, kam by směly vjíždět jen ekologické automobily. I hromadná doprava by však měla být co nejekologičtější.

Z hlediska lokální produkce emisí škodlivin jsou nejčistší , či . Navzdory tomu ale bohužel tvoří základ městské, resp. příměstské hromadné dopravy ve většině měst České republice autobusy s klasickými naftovými motory.

Přestože dopravní podniky v poslední době masivně investují do nových autobusů, v našich městech stále jezdí často deset i patnáct let staré vozy.

Stlačený zemní plyn je totiž na rozdíl od nafty tvořen téměř výhradně nejjednodušším uhlovodíkem metanem, jehož spalováním vzniká v motoru významně méně škodlivin, než je tomu u chemicky velmi složité nafty.

Například ve srovnání s moderním naftovým motorem Euro 5 produkuje ten plynový o 95 % méně jedovatého oxidu uhelnatého a zhruba o čtvrtinu méně nespálených uhlovodíků, které jsou zdraví velmi škodlivé. Vypouští i o 75 % méně pevných částic. Černý kouř z plynového autobusu prostě neuvidíte.

„Autobusy na zemní plyn jsou proto optimálním řešením jak do velkých měst, tak i pro příměstskou dopravu. Kromě ekologického hlediska jsou i mnohem tišší, což se hodí zejména při provozu v noci,“ upozorňuje Václav Holovčák, místopředseda představenstva Bonett Gas Investment.

Díky dotacím od státu došlo v posledních dvou letech k masivnímu nákupu autobusů na CNG i výstavbě plnicích stanic. Například pro dopravní podniky v Brně a Ostravě vybudovala společnost Bonett, největší prodejce CNG v Česku za rok 2015, obří plnicí stanice na CNG.

„Výkon přes 4000 kubíků plynu za hodinu z nich dělá dvě největší CNG stanice ve střední Evropě,“ říká Václav Holovčák. „Každá z nich plní denně přes 100 autobusů,“ doplňuje.

Například v Brně se díky provozu autobusů na CNG do ovzduší vypustilo o 9,4 tun oxidu uhličitého, 61,5 tun oxidů dusíku a 2,3 tun pevných částic méně.

Další šance na zlepšení ovzduší ve městech nabízí nový dotační program nazvaný Nízkoemisní a bezemisní vozidla, který vyhlásilo v polovině ledna 2016 Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.

Ten je určen pro nákup silničních vozidel využívajících alternativní palivo, resp. pro nákup drážních vozidel městské dopravy pro zajištění dopravní obslužnosti podle smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících. V pokladně je připraveno přes 1,3 miliardy korun.

Nicméně tento dotační program má tak nastavené podmínky, že ho tentokrát nelze moc použít na pořízení příměstských ekologických CNG autobusů.

„Příjemce dotace totiž musí prokázat, že disponuje smlouvou v závazku na veřejnou dopravní službu po dobu minimálně pěti let. Bohužel většina stávajících kontraktů dobíhá, dopravci mají s většinou krajů smlouvu maximálně do roku 2019, a nové soutěže mnohdy nebyly ještě ani vyhlášeny. Prokázat tedy smlouvu s krajem s delší platností než 5 let je v řadě regionů nemožné,“ upozorňuje Václav Holovčák ze společnosti Bonett Gas Investment.

Šanci tak mají především městské dopravní podniky, které mají dlouhodobé smlouvy. I samo Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že se dotace z tohoto programu využijí spíše na nákup trolejbusů či elektrobusů.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Ale ty ceny to je hrůza a podpora leda tak velké firmy a ještě nejlépe příspěvkovky. Podpora na sever u nás hnedle za Děčínem viz odkaz: http://www.suell.de/cms/Service/Erdgasfahrzeuge/Foerderprogramme/Foerderprogramme.html
v kostce: 360,-€ roční příspěvek na provoz -nákup plynu pro majitele v oblasti s trvalým bydlištěm v oblasti SULL(Brandenburg). To je jasná podpora než nějaké nesmyslné slevy 3%, 5% nebo 10% z nadsazených cen co například Nabízí PPAS. A pak ještě p. Rataj se tváří nebo na účtárně, jako by slevu dávali ze svého.......ať si počtou,pokud zvládají!!

---

FVE,Hybridní FVE,TČ,Eltra,Leaf,Ion,Fiat 500E-karabag; MB 250 Electric Drive,s EV od 2009

Obrázek uživatele JIP

Jakpak autobusy na CNG pomáhají zlepšovat ovzduší ve městech?
Oni ho nějak čistí? Jako stromy a jiné rostliny?

---

Můj článek o tom jak jsem navštívil Tesla Motors ;)

Obrázek uživatele ozana

méně špiní a když nasadíte 100 CNG autobusů místo nafťáků tak se ovzduší zlepší

---

Sbírka na zadržení zločince č.1
http://amp.gs/bArR

Свободy Алексею Навальнomy!
Свободy Раманy Пратасевичy!

Sprosté debily ignoruji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

méně špinit a čistit jsou setsakra jiné pojmy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

CNG je zastaralá technologie Západní Evropy MINULÉHO DESETILETÍ exportovaná zbavující se jí ho západem teď a právě na východ evropy do béčkových státu :)))
CNG měli tlačit 2000-2010 jako v Itálii
Teď 2015 je už daleko lepší ELEKTROBUS s TROLEJÍ

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak snad první "trolejbus" jezdil někde mezi Gmündem a Českými Velenicemi, ale jistý si tím nejsem.

Problém proč se u nás jede v CNG a všechno krom IT je za opicama, je v lidech, lidé volí a takové máme zákony a reprezentaci, ta zěptně ovlivňuje jak se tu žije. A pokud lidé skočí na propagandu proti OZE, po tom co zde byl záměrně tunelový zákon, kde z 7Kč skočila podpora na 18Kč a pak klesla na 12Kč, pak se udělalo halo a rozjela se propaganda, pak se nedivme že se nám sem tlačí zastaralá technologie.

Hodně lidí vám potvrdí jak se třeba dívají nečtenáři hybrida na elektromobily. A vůbec, vždyť se pro ně vžil název petrolheadi.

Obrázek uživatele JIP

Jj zastaralá. Ale proč západní? Před 10-ti lety jsem byl na Ukrajině a v Mukačevu ani Užgorodu si nepamatuji jiné než stařičké autobusy na zemní plyn. Tak jsme se dočkali i my :D

---

Můj článek o tom jak jsem navštívil Tesla Motors ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No tě pic Ukrajinci dávno jezdí CNG busy, když mají přez celou zemi nataženou trubku ze který doslova chčije sibiřský permafrostový CNG
Tak to sme občany dokonce 3tí kategorie ... nebo spíš rukojmími ;)

Ano, jak bylo konstatováno na Konferenci Perspektivy e-mobility VIII na Ampéru- veškerá podpora jde do plynu a elektromobilita je sprosté slovo.
Ten el. autobus co tam byl vystaven by také stál za článek.

---

Elektromobil Peugeot Ion sdílený se sousedy od 7/2018, najeto 99000 tis. km.
Hyundai Kona electric najeto 87 tis. km.

Obrázek uživatele Vasek e-UP

hodne je tadyhttp://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita/206.php


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol