Auta do zásuvky tvoří až čtvrtinu nově prodaných aut v Norsku

Jan Horčík - 28 Květen 2015

Norsko je nekorunovaným králem elektromobility v Evropě. Díky daňovému zvýhodnění tak auta do zásuvky, tedy elektromobily a plug-in hybridy, tvoří pětinu až tvrtinu celkových měsíčních prodejů.auto elektromobil Volkswagen e-Golf

Elektromobil Volkswagen e-Golf patří v Norsku k nejprodávanějším a rychle si získává oblibu i ve zbytku Evropy
foto: Volkswagen

V březnu 2015 se v Norsku prodalo celkem 3391 elektromobilů. Šlo o 24 % ze všech nově prodaných aut. V dubnu to bylo 1975 aut a podíl činil něco málo přes 15 %. Proti rokům 2013 i 2014 je patrné skokové navýšení.

Pokud mezi prodaná auta počítáme také plug-in hybridy, pak za duben 2015 jde o 584 kusů a celkové prodeje aut do zásuvky činí 2559 (20 % podíl). Čísla zahrnují 282 dovezených aut do zásuvky a 35 elektrických dodávek.

Nejprodávanějšími elektromobily v Norsku za duben 2014 jsou Volkswagen e-Golf a Volkswagen e-Up! (dohromady přes 1100). Na třetím místě je pak Tesla Model S (230) a na čtvrtém Nissan Leaf (167). Dobře se vede i (154) a BMW i3 (102).

Zatímco ještě v srpnu 2013 představoval elektromobil Nissan Leaf prakticky jedinou volbu pro zájemce o elektroauto v Norsku, dnes je situace radikálně odlišná. Konkurence přibývá a tržní podíl Nissanu díky tomu klesl z téměř 100 % pod 10 %.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Norsko vyrabi vlastni EV? "Čísla zahrnují 282 dovezených aut..." Ostatni jsou teda domaci vyroby.

Ctenar se muze domnivat, ze autor chtel rict ze to jsou individualne dovezena auta. Ale co to je za clanek, kdyz si ctenar vse musi domyslet jak to asi ma byt.
Ctu nemecke clanky a tudiz porovnavam a ty ceske jsou jaksi nedodelane.
To je prosim tak tezke napsat kloudny clanek a jeste si ho umet po sobe precist?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

mozno to pise robot alias kyberneticky orgazmus

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

když pomineme to jejich masové kradení dětí od imigrantů, tak je to nejrozumnější národ v Evropě

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A co je na nich rozumného, mají 2,7x větší spotřebu ropy na hlavu než my a jejich spotřeba stále roste levicový národ co se válí na ropě a plynu něco jako lepší verze Saudské Arábie, kde žijí nejlínější lidé na světě.

Co vam na tom prijde rozumne, dyt to je normalni komunisticka zeme. Z dani za benzin a naftu se plati kde co. To je pak jasne, ze se lidi snazi z toho nejak vymanit.

Tak se není čemu divit, mají zhruba o minimálně 10Kč dražší benzín/naftu a asi o 20% levnější elektřinu (údaje z roku 2013) a ještě k tomu dostanou dotaci. Já se tomu vůbec nedivím, ekonomicky se to vyplatí a jako bonus jim to nesmrdí a nevibruje atd.

Obrázek uživatele Jolinar

pokud vim, tak nedostavaji dotaci. Pouze neplati dan jako na spalovaky. Ja v tom teda vidim zasadni rozdil.

Co by se mozna dalo nazvat dotaci jsou ty verejne dobijeci stanice zdarma nebo levnejsi preprava trajektem, atp.

Dobrá tedy rozdíl v tom asi je. Takže v Norsku mají podporu při koupi elektroauta, ale na výsledku to moc nemění. :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

az na to ze tazia ropu z oceanu a maju z toho kopu susnov, narodu nic nedaju, aby sa vedeli sami o seba postatrat, a tak im ako bonus uvalili take dane az sa im panenky pretacaju.

Doporučuji přečíst tento článek

S tím, že narodu nic nedají je nesmysl, kazdy dostava z ropy na svuj duchod, jako to bylo v Libyi než jim to tam Usáci rozesr....


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?