Audi rozšiřuje nabídku CNG vozů. Mimo A3 nyní koupíte také A4 a A5.

Petr Soukup - 11 Říjen 2017

Vozy na stlačený zemní plyn si v poslední době oblíbily zejména firmy. Některé z nich dokonce požadují pouze CNG modely. Až doposud však chyběli zástupci v prémiovém segmentu, což se nástupem modelů A4 a A5 od Audi mění. I vyšší management si tak nyní přijde na své.audi g-tron

A3 Sportback g-tron, A5 Sportback g-tron, A4 Avant g-tron.
foto: Audi

A4 bude dostupná pouze v praktičtějším provedení kombi (A4 Avant g-tron) a A5 zase v pětidveřové verzi Sportback. V obou případech je použitý motor 2.0 TFSI, který poskytuje nejvyšší výkon 125 kW (170 k) a maximální točivý moment 270 N.m. Nově vyvinutý agregát vychází ze zážehové jednotky 2.0 TFSI na benzin s inovativním procesem spalování.

Bivalentní modely g-tron ujedou v kombinovaném režimu EU na zemní plyn až 500 kilometrů. Jakmile poklesne tlak v nádržích při zůstatkovém množství zemního plynu cca 0,6 kilogramu na méně než 10 barů, přejde řídicí jednotka motoru samočinně na spalování benzinu.

Řidič tak má k dispozici ještě dojezd více než 450 kilometrů. Velmi odolné a bezpečné nádrže na zemní plyn z kompozitů vyztužených uhlíkovými a skelnými vlákny jsou uloženy pod podlahou v zadní části vozu.

Při tlaku 200 barů pojmou 19 kilogramů zemního plynu. Oba modely nabízejí plnohodnotný zavazadlový prostor, který má v modelu A4 Avant g-tron objem 415 litrů, v modelu A5 Sportback g-tron je to 390 litrů.

audi g-tron nádrže

Audi nepoužívá klasické těžké ocelové nádrže, ale kombinaci plastu a sklolaminátu. Hmotnost je téměř na polovině.
foto: Audi

S modely g-tron je spojeno palivo Audi e-gas. Toto syntetické palivo se vyrábí s využitím energie z obnovitelných zdrojů z vody a CO2 nebo z biologického odpadu, jako je sláma a posekaná tráva. Audi e-gas přitom váže stejné množství CO2, které je následně emitováno vozidlem.

Zákazník čerpá palivo do svého vozu g-tron na jakékoli plnicí stanici CNG a platí za něj běžnou cenu. Audi zvýší ekologičnost provozu a zajistí související snížení emisí CO2 tím, že spotřebované množství paliva po dobu tří let dodá ve formě plynu Audi e-gas opět do distribuční sítě se zemním plynem.

Audi tak snižuje emise CO2 vozidel g-tron při provozu na zemní plyn až o 80 %. Zákazník k tomu nepotřebuje žádnou speciální tankovací kartu. Místo toho vypočítává Audi množství automaticky na základě průzkumu a servisních dat vozidla.

audi g-tron

A5 Sportback g-tron
foto: Audi

Na celý proces dohlíží, včetně certifikace, nezávislá organizace TÜV Süd. Zákazníci, kteří se rozhodnou pro model g-tron, obdrží dokument, který potvrzuje zásobování jejich vozidla palivem Audi e-gas a informuje o certifikaci.

Cena modelu A4 Avant g-tron na českém trhu byla stanovena na 1 113 900 Kč, model A5 Sportback g-tron má základní cenu 1 118 900 Kč.

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ví někdo kolik rakovinotvorných látek se uvolní do vzduchu při výrobě takového 1ks Audi?

ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2270599-ktere-firmy-nejvice-znecistuji-cesko-spolana-elektrarny-a-ostravske-hute-rika-nova

A kolik elektrické energie k výrově je potřeba? Jen takové osoustružení všech součástek motoru, to bude pár megavatů

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

oceolvy lahve se uz nepouzivaj ani na klasicky propan butan lahve, to je zas nejakej mimo info prispevek k tomuhle vozidlu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak Audi A4 g-tron už tu s námi nějaký pátek je... psalo se o tom i tady na hybridu už v roce 2015.

Každopádně velké zklamání, že stále není k dispozici motor na CNG s větší náloží výkonu, než 170k. Nechápu. Takový V6 3.0 g-tron by si koupila spousta lidí namísto 3.0 TFSI i kdyby se výkon snížil třeba na 270k a určitě i flotiloví zákazníci. Zjevně to s tímhle palivem nemyslí zas tak vážně. To už je lepší koupit nějakou starší V6 a zůstat u LPG. Já zůstanu u svého L4 2.5 125kW na LPG s nádrží na 51 litrů a vzbuďte mě, až se objeví něco pořádného na CNG (dřív, než budou levnější elektromobily).

Novy Golf jiz take ma sklolaminat. Skoda G-TEC,Seat i trojcata z Bratislavy zustavaji na oceli puvodem pravdepodbne z Vitkovic.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Podle mých informací Vítkovice do Škoda Auto nádrže nedodávají. Nebo alespoň cca před rokem a půl to tak nebylo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a reznou tomu taky jako VW 200 barový metanový nádrže pod zadníma sedačkama nebo si VW Audi vydupala něco lepšího? ... za ty prachy

cnginfo.volkswagen.com/cz/cs/home.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Audi používá kevlarové nádrže.

Obrázek uživatele Kuk

Uhlíkový nádrže zase bouchaj Elonovi.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ale to byl zátěžový test na maximum. Hranice kterou chtěli dosáhli, tak vyzkoušely maximální tlak. :)

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012, jen 1-f 3,6kW


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol