Audi představuje e-tron FE05 pro novou sezonu Formule E

redakce - 05 Říjen 2018

Dne 15. prosince začne v Ad Diriyahu (Saudská Arábie) nová éra šampionátu Formule E ABB FIA, protože díky delšímu dojezdu budou jezdci poprvé absolvovat celý závod pouze s jediným vozem.Nová generace mistrovského vozu pro tým Formule E Audi Sport ABT Schaeffler

Nová generace mistrovského vozu pro tým Formule E Audi Sport ABT Schaeffler
foto: Audi

Audi nyní představuje nově vyvinutý monopost Audi e-tron FE05, s nímž budou znovu bojovat o titul jezdci Daniel Abt a Lucas di Grassi. Jedná se o dosud největší novinku v historii Formule E.

Poprvé od založení závodního seriálu v roce 2014 bude mít v nové sezoně 2018/2019 každý jezdec k dispozici pouze jeden závodní vůz. Povinné střídání vozů během závodu patří minulosti, protože kapacita akumulátorů již postačuje pro celou dobu závodu, který trvá 45 minut. I to je důkaz toho, jak motoristický sport a především Formule E urychluje vývoj inovací a vyspělé techniky.

Značka Audi se s vozem Audi e-tron FE05 připravila na nové technické a strategické výzvy. To platí zejména pro systém pohonu, který je srdcem monopostu Audi e-tron FE05. Mezi jeho součásti patří elektromotor, invertor, převodovka, části zadní nápravy a příslušný software.

Vzhledem k tomu, že ostatní části vozu jsou pro všechny týmy stejné, prokazují výrobci své technické kompetence v oblasti pohonu. Již ve čtvrté sezoně seriálu závodů elektromobilů, která skončila v polovině července v New Yorku pro tým Audi Sport ABT Schaeffler ziskem mistrovského titulu, bylo Audi e-tron FE04 velmi často nejhospodárnějším vozem. Nástupce je evolucí tohoto úspěšného modelu.

Jednotku elektromotoru a generátoru s označením Audi Schaeffler MGU03 vyvinula značka Audi společně s technickým partnerem Schaeffler. Inženýři se zaměřili především na další zvýšení účinnosti a hospodárnosti.

Jezdci Daniel Abt a Lucas di Grassi u svého nového monopostu.

Jezdci Daniel Abt a Lucas di Grassi u svého nového monopostu.
foto: Audi

„Zachovali jsme základní koncept s jednostupňovou převodovkou a zároveň jsme v detailech zdokonalili a nově vyrobili všechny komponenty,“ říká Tristan Summerscale, vedoucí projektu Formule E ve společnosti Audi. Celkem 95 procent všech dílů systému pohonu je nových. Inženýrům se přitom podařilo snížit hmotnost o deset procent.

Již v polovině roku 2017, tedy ještě před zahájením uplynulé čtvrté sezony, začal Summerscale se svým týmem pracovat na vývoji monopostu Audi e-tron FE05. Na konci července 2018 homologovala vozidlo mezinárodní automobilová federace FIA (Fédération Internationale de l’Automobile).

Nyní již nejsou povoleny změny. Vývojáři smějí během sezony zdokonalovat pouze software. V polovině října je na programu ještě společný test se všemi týmy ve Valencii (Španělsko). Poté čeká závodní vozy a veškeré vybavení přeprava do Saudské Arábie.

V páté sezoně Formule E smí mít elektromotor v kvalifikaci nejvyšší výkon 250 kW (340 k). V závodě je nejvyšší výkon omezen na 200 kW (272 k). Novinkou jsou tzv. aktivační zóny.

Pokud jezdec vjede na závodním okruhu do této zóny, zvýší se výkon jeho vozu krátkodobě na 225 kW (306 k). Fanoušci Formule E mohou své oblíbené jezdce i v této sezoně podporovat internetovým hlasováním. „FanBoost“ tímto způsobem zvýší výkon krátkodobě až na 250 kW (340 k).

Všechny týmy Formule E používají identické akumulátory McLaren o hmotnosti 374 kilogramů. Lithium-iontové akumulátory, uložené mezi sedadlem jezdce a systémem pohonu, mají kapacitu 52 kWh a jejich nabití trvá 45 minut. Pro pátou sezonu byla zcela nově vyvinuta brzdová soustava „brake-by-wire“.

Ovládání brzd je elektronické bez mechanického propojení mezi brzdovým pedálem a brzdovou soustavou na zadní nápravě. Tím je zajištěno vždy optimální rozdělení brzdné síly mezi nápravy a rekuperace může probíhat s ještě vyšší účinností.

Stejně jako ve Formuli 1 sedí jezdec v monopostu se skořepinovou konstrukcí z uhlíkových kompozitů, která byla vyvinuta v souladu s bezpečnostními standardy FIA. Maximální bezpečnost zajišťují deformační zóny na přídi, zádi a bocích. Hlavu jezdce chrání podobně jako ve Formuli 1 systém „Halo“ nad kokpitem.

Minimální hmotnost závodního vozu Formule E je 900 kilogramů (včetně jezdce). Závodní elektromobil zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,1 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 240 km/h. Mimořádně nápadná je u nové generace monopostu Audi e-tron FE05 nepřítomnost zadního spoileru, což je v motoristickém sportu jedinečné. Přítlak místo něj vytváří velký difuzor na zádi.

„Batmobil“, „Star Wars“, „kosmická loď“ – tak zněly komentáře fanoušků a médií na adresu futuristického vzhledu závodního elektromobilu Audi po prvních testovacích jízdách. „Když jedu mezi ostatními vozy na závodním okruhu, připadám si jako ve filmu sci-fi,“ říká Daniel Abt. „V porovnání s předchůdcem má nový model výrazně agresivnější design.“

Pátá sezona závodního seriálu pro elektricky poháněné vozy má na programu 13 závodů ve 12 metropolích. Mezi úvodním podnikem v Ad Diriyahu a oběma finálovými závody v New Yorku v polovině července 2019 se uskuteční závody mimo jiné v Marrákeši (Maroko), Mexiku, Hongkongu (Čína), Římě (Itálie), Paříži (Francie), Monaku a Berlíně (Německo). Každý závod trvá 45 minut plus jedno kolo a převážně se jezdí na dočasně vytyčených městských okruzích.

V sezoně 2018/2019 budou kromě továrního týmu Audi s vozy Audi e-tron FE05 poprvé startovat také jezdci britského závodního týmu Virgin Racing. Partnerství je další novinkou od páté sezony a má zdravou konkurencí mezi oběma partnerskými týmy průběžně zvyšovat také úroveň výkonů.

Tým Audi Sport ABT Schaeffler je zakládajícím členem Formule E, jíž se účastní od první sezony s jezdci Danielem Abtem a Lucasem di Grassim. Brazilec ve třetí sezoně (2016/2017) získal titul v hodnocení jezdců. Sezonu 2017/2018 dokončili di Grassi a Abt na druhém, resp. pátém místě.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Krueger

Prikazy, zakazy, omezeni, vse stejny.... = nezabavny a k nicemu, alespon pro me :-(((

Souhlas, myslím, že z podobných důvodů skončila skupina B v rallye. A jak jsem to tehdy jako ogar žral, 390kW při 800kg (jestli se dobře pamatuju) to byl masakr, ale zavánějící průserem. Udržet takové autu na cestě musela být psychárna. Na téhle elektrické formuli se mi líbí (krom toho, že jezdí na baterky), i to že pravidla je nutí i zvyšovat účinnost pohonu. A v roce 1987, kyž jsem byl unesený z RC aut na Poháru Elišky Junkové v Konopišti (myslím že jezdily spalováky, ale už i baterkáče), že se závody budou jezdit i s baterkáči v měřítku 1:1.

Udivuje mne, že tento článek je zatím naprosto bez odezvy.
Netvrdívalo se, že závodní auta jsou líhní nápadů, které posléze (pokud se osvědčí) přejdou do civilní sféry?

Obrázek uživatele Kuk

Obecnej blábol, kterej už neplatil ani u F1. Ty nápady maj smysl jen v extrémních případech a u extrémních technologiích. Už se to blížilo spíš problémům stíhaček než problémům aut.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele ozana

Ve F1 mohli vyzkoušet spoustu věcí a u většiny bylo jasné, že do běžné produkce aut se takové technologie nehodí anebo jsou příliš drahé.

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Obrázek uživatele Kuk

F1 už ani není auto, je jen otočená stíhačka na kolech. Je to drak a k tomu je připojenej motor.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol