Audi e-tron: dojezd přes 400 km WLTP, nabíjení doma až 22 kW!

Smršť německých elektromobilů se blíží. Audi e-tron bude mezi prvními – na trh má jít už letos.

Dojezd přes 400 km (WLTP), rychonabíjení až 150 kW. To bude nový elektromobil Audi e-tron.
foto: Audi

Trh s luxusními elektromobily se konečně začíná plnit. Po Tesla Model S a Tesla Model X přišel nedávno nový Jaguar I-Pace. Teď jsou na řadě Němci.

Mezi prvními na trhu má být Audi e-tron. Aktuálně bylo auto k vidění na okruhu Nürburgring, viz. video níže. Šlo o jeden z 250 prototypů, které má dnes Audi na silnicích.

Zatím neověřené zprávy hovoří o tom, že elektromobil bude vybaven dvěma elektromotory (po jednom na každé ose) s celkovým výkonem 320 kW (379 kW v módu boost). Dojezd bude 500 km NEDC a „přes 400 km“ dle nového měřícího standardu WLTP.

Představením sériové verze Audi e-tron prý pro značku začne nová éra. Společnost prochází transformací z klasického výrobce automobilů na systémového poskytovatele mobility, který bude svým zákazníkům nabízet na míru střižená řešení pro nabíjení doma i na cestách.

Jako první automobil na trhu bude možné sériovou verzi prototypu Audi e-tron nabíjet na rychlonabíjecích stanicích s výkonem až 150 kW. Elektrické SUV tak bude během necelých 30 minut připraveno na další etapu dálkové jízdy. Sada lithium-iontových akumulátorů s vysokou kapacitou umožní dojezd více než 400 kilometrů v jízdním cyklu WLTP.

Scénář: tančící světelný blesk a pulzující zvukové efekty nad střechou automobilu

Faradayova klec ve vysokonapěťové zkušebně berlínského závodu Siemens pro výrobu spínačů má rozměry 42 krát 32 krát 25 metrů. Tým elektrikářů a inženýrů v největším závodě pro výrobu spínací techniky na světě zkoumá rázové napětí ve výši až tři miliony voltů, způsobované blesky.

Elektromobil Audi e-tron ve Faradayově kleci

Elektromobil Audi e-tron ve Faradayově kleci
foto: Audi

V roce 1958 vybudovaná parabolická hala je za tím účelem vybavena velmi vysokým generátorem rázového napětí. Uprostřed haly stojí prototyp Audi e-tron. Světelný blesk tančí s pulzujícími zvukovými efekty po střeše automobilu a osvětluje 25 metrů vysokou halu.

Odborníci cíleně přivedli elektrostatický výboj na automobil. Tento experiment ztělesňuje tisíciletý sen lidstva: chytání blesků a využívání jejich energie.

Elektromobily sice ještě ani dnes nelze nabíjet bleskem, avšak inženýři učinili další významný krok k realizaci vize „bleskově rychlého“ nabíjení. Sériovou verzi prototypu Audi e-tron bude možné jako první automobil na trhu nabíjet výkonem až 150 kW.

Nabíjení na cestách: s výkonem až 150 kW na vysokovýkonných nabíjecích stanicích

Na rychlonabíjecích stojanech s evropským standardem nabíjení CCS (Combined Charging System), například v síti Ionity, bude prototyp Audi e-tron připraven pro další etapu dálkové jízdy za méně než půl hodiny.

Základem tohoto procesu nabíjení je náročný systém řízení teploty lithium-iontových akumulátorů. Sada akumulátorů, uložená pod podlahou vozidla, pojme 95 kWh energie, a umožňuje tak dojezd více než 400 kilometrů podle realistické zkušební metodiky WLTP.

SUV bude díky tomu vhodné pro každodenní provoz. Na konci roku 2018 bude v Evropě téměř 200 vysokovýkonných nabíjecích stanic HPC (High-Power-Charging), každá s šesti nabíjecími stojany. Do roku 2020 se plánuje výstavba 400 stanic na dálnicích a hlavních silničních tazích, vzdálených od sebe 120 kilometrů.

Kromě rychlonabíjení stejnosměrným proudem lze elektricky poháněné SUV nabíjet na cestách také střídavým proudem – sériově s výkonem až 11 kW, na přání s výkonem 22 kW. Zákazníci tak budou mít k dispozici celkem více než 65 000 veřejných nabíjecích stanic v Evropě. Jejich počet v nadcházejících letech ještě výrazně vzroste.

Prostřednictvím nové nabíjecí služby Audi poskytne společnost majitelům vozů e-tron v době uvedení na trh zjednodušený přístup k cca 80 % uvedených nabíjecích stanic. Spouštění nabíjecího procesu, lhostejno, zda se stejnosměrným nebo střídavým proudem a výkonem 11 kW nebo 150 kW, bude snadnější.

Zákazník se za tím účelem jednorázově zaregistruje na portálu myAudi a uzavře individuální smlouvu pro nabíjení. Vyúčtování bude realizováno automaticky bez fyzického placení.

Celý proces bude ještě komfortnější od roku 2019 díky funkci Plug & Charge. Autorizace automobilu připojeného k nabíjecímu stojanu proběhne automaticky a po jejím uskutečnění se spustí nabíjení bez nutnosti použít kartu.

Řidič si může naplánovat delší jízdu buď v aplikaci myAudi App, nebo přímo v automobilu. V obou případech zákazník obdrží vhodnou trasu se zobrazením nabíjecích stanic pro nezbytné doplnění elektrické energie.

Navigační systém přitom zohlední kromě stavu nabití akumulátorů také dopravní situaci a vypočte dobu příjezdu včetně nezbytné doby nabíjení. Mapové podklady obsahují jak nabíjecí stanice se stejnosměrným proudem, tak i většinu stanic se střídavým proudem v celoevropském měřítku.

Domácí nabíjení: sériově s 11 kW, na přání s 22 kW

Audi nabídne různá řešení pro domácí nabíjení. Servisní organizace, zprostředkovaná místním prodejcem Audi, na přání zákazníka ověří možnosti pro nabíjení ve vlastní garáži a nainstaluje příslušnou techniku.

Sériově dodávaný přenosný nabíjecí systém lze využívat dvěma způsoby: připojením k zásuvce domácí elektrické sítě 230 V s nabíjecím výkonem až 2,3 kW, nebo připojením k zásuvce s třífázovým proudem 400 V s nabíjecím výkonem až 11 kW.

Při využití druhé uvedené možnosti dojde ke kompletnímu nabití akumulátorů během cca osmi a půl hodiny. Na přání dodávaný nabíjecí systém connect zvýší nabíjecí výkon na 22 kW, pokud bude elektricky poháněné SUV vybaveno nezbytným druhým nabíjecím zařízením.

Prodejní síť Audi v České republice bude navíc do roku 2020 vybavena stejnosměrnými dobíjecími stanicemi o výkonu až 150 kW.

Ve spolupráci se systémem řízení využívání energie v domácnosti nabídne nabíjecí systém connect inteligentní funkce nabíjení. Prototyp Audi e-tron bude možné nabíjet maximálním dostupným výkonem, který dovoluje domovní přípojka i automobil, a přitom budou zároveň zohledněny potřeby ostatních spotřebičů v domácnosti.

Tím se zabrání přetížení domovní přípojky. Kromě toho si bude zákazník moci stanovit individuální priority, například nabíjení v době s výhodnějším tarifem. Je-li dům vybaven fotovoltaickým zařízením, může automobil přednostně využívat elektrickou energii z vlastní výroby, přičemž se zohledňují také předpokládané fáze slunečního svitu.

Komfortní ovládání z pohovky umožní myAudi App. Jejím prostřednictvím lze plánovat, dálkově ovládat a sledovat procesy nabíjení a klimatizace interiéru elektricky poháněného SUV před zahájením jízdy. Zákazník může například nastavit časovač pro dobu odjezdu, aby byl prototyp Audi e-tron v požadovaném okamžiku nabitý a/nebo klimatizovaný. Aplikace navíc zobrazuje údaje o nabíjení a jízdách.

tisková zpráva, InsideEVs

106 Comments on “Audi e-tron: dojezd přes 400 km WLTP, nabíjení doma až 22 kW!”

  1. off
    Fully Charged budou v pořádat vlastní show „Fully

    off

    Fully Charged budou v pořádat vlastní show „Fully Charged Live 2018“ v Silverstonu v hale. Pokud máte něco zajímavýho co tam lze vystavit nebo ukázat tak jim napište, pokud se tam budete chtít podívat tak je to 9.-10. června

    https://www.youtube.com/watch?v=VXiPzcOd0mw

    lístky zde
    http://www.fullychargedshow.co.uk/fully-charged-live-event

    1. Podíval jsem se na to. Všechno jsou to dost detaily a dá se
      Podíval jsem se na to. Všechno jsou to dost detaily a dá se to vychytat. Asi největší mechanický problém vidím v těch zadních wings při otevírání v silném dešti to bude dost nepříjemné, dostat sprchu na hlavu, ale i to je technicky řešitelné.

  2. Prožívám „de-ža-vi“ (kdo ví jak se to
    Prožívám „de-ža-vi“ (kdo ví jak se to píše).
    Připomíná mi to jeden z největších softwarových gigantů, který taky dělá velký haloooo když vydává novou verzy windowsů a uvádí, co že tam nemá zanovinky, které už ostatní systémy používají 5 let!!!

    Tady to samý a ještě ta provokativní reklama „náskok díky technice“, kdy ta technika je 10 let stará o proti konkurenci.

    150 kW nabíjení je sice krásný, ale nabíječky jsou na světě asi 2, takže milým zákazníkum pěkně naslibujeme, že mají nejrychlejší nabíjení na světě, ale nabít si to můžou leda tak v pr…..
    Takže jim zbyde jen nabíjení maximálně 50 kW, nebo za příplatek 22 kW. FAkt výhra.

    Zatímco konkurence má už 5 let nabíjení sice o trochu menší asi jen 120/130 kW. Ale na rozdíl od AUDI už funguje a je jich po světě několik tisíc a každým měsícem příbívají další a další.

    To je k pláči jak lžou lidem do očí.

    1. V článku nepíší 2, ale že jich do konce tohoto roku bude
      V článku nepíší 2, ale že jich do konce tohoto roku bude v Evropě 200.
      Jinak co má větší budoucnost je jasné, když skoro všechny evropské automobilky se zavázaly k tomuto výkonnému standartu s možností růstu až na 350kW, a není to blokované patenty jako systém japonský nebo teslovský.

              1. Jste vtipalek. Pro jeden nabíjecí port o výkonu 350 kW na
                Jste vtipalek. Pro jeden nabíjecí port o výkonu 350 kW na DC potřebujete rezervovaný proudovy příkon na NN AC 400 V cca 600 A. Plnohodnotné porty CCS2 tam budou 2. Navíc při schvalování dotace se schvalovala i lokaklita z hlediska vhodné dispozice v dopravní síti

                1. Prosim Vas, kdyz jste „u toho“, mne zajima pouze CHAdeMO DC,
                  Prosim Vas, kdyz jste „u toho“, mne zajima pouze CHAdeMO DC, bude tam take? 22kW by uplne postacilo. Taky to CCS je pro nemecka auta, CHAdeMO maj Peugeoty, Citroeny, Mitsubishi, Nissany. Taky ty plnohodtne porty CCS2 fakt nikdo nevyuzije, navic takove proudy klasicke EV stejnak nepoberou, to by poskozovalo baterku, leda ze by vymysleli nejakou uplne novou baterii nebo do auta nacpali 200 kWh baterie.

                2. Aha, takze za dotacni EU penize z nasi kapsi si helmuti buduji
                  Aha, takze za dotacni EU penize z nasi kapsi si helmuti buduji stanice pro vlastni znacky. Budou chtit % podily za cerpani ? nebo radeji rovnou mesicni ci rocni pausaly?!

                3. Do těch autíček co jste vyjmenoval stejně vykon 350 kW
                  Do těch autíček co jste vyjmenoval stejně vykon 350 kW nevyužijete, navíc je to údaj pro trakcni baterií o napětí 800 V. Nové auto s Chademem tu koupíte akorát u Nissanu. Zbytek respektuje evropské normy včetně Korejců. Vývoj je překotný co bylo včera nové je dnes staré, mix do Trabanta už u pumpy taky nekoupíte…
                  Mimochodem Chademo konektorů je teď v ČR více než CCS2 a v 50 kW standardu se budou stavět dál.

                4. Novy Peugeot Partner Electric ma CHAdeMO, to VW CCS je nemecky
                  Novy Peugeot Partner Electric ma CHAdeMO, to VW CCS je nemecky zadny evropsky, navic CHAdeMO je open narozdil od nepristupneho CCS.

                5. Technika letitého Mitsubishi I-Miev + 22 kWh baterka? 100 km
                  Technika letitého Mitsubishi I-Miev + 22 kWh baterka? 100 km dojezd? Tak z téhle nabídky mají jistě německé automobilky nahnáno. Nezlobte se v téhle diskuzi už nebudu pokračovat.

                6. Vy děláte jako kdyby mít „normální“elektroauto byla
                  Vy děláte jako kdyby mít „normální“elektroauto byla pomalu ostuda a dle Vašich příspěvků by člověk málem získal dojem,že se snad už prodávají jen super elektroauta a to ještě snad po milionech….
                  Byl bych docela nerad aby se pro pár zbohatlíků stavěli mega giga nabíječky a na normální lidí s normálníma autama se zapomnělo…

                7. Na normalni lidi dojde trochu pozdeji. Tesle taky trvalo 6 let
                  Na normalni lidi dojde trochu pozdeji. Tesle taky trvalo 6 let nez udelali novou generaci auta.
                  To co je ted jen pro Porsche bude za 6 let i pro nas ostatni…

                8. Akurat si nie som uplne isty ci to Tesla postavila s takou
                  Akurat si nie som uplne isty ci to Tesla postavila s takou stedrou dotacnou podporou a z dani aj(alebo hlavne?) tych ludi, ktori by radi investicie do spolocnej infrastruktury z dani vyuzili pre stavbu nabijaciek pre vacsinovo zastupene(rozumej lacnejsie,masovejsie) elektroauta a nie pre Porche abo Audi. Nech si Porche(Audi) kludne za svoje peniaze stavia drahe a vykonne nabijacky, ale nech sa spolocne peniaze pouziju primarne na stavbu infrastruktury pre nabijacky pouzitelne pre vacsinu elektromobilistov…

                9. Prave naopak, chademo je uzavreny a licencovany (vyjimkou je
                  Prave naopak, chademo je uzavreny a licencovany (vyjimkou je nejaka nehotova verze 0.9 nebo tak nejak)

                10. CCS nikde na webu neni volne dostupna dokumentace k sehnani.
                  CCS nikde na webu neni volne dostupna dokumentace k sehnani. Na CHAdeMO je toho plno i Arduino CAN bus knihovna a veskere zapojeni dostupne zadarmo. Kde tedy najdu navod, jak si doma vyrobit CCS DC wallbox ?

                11. Komunikacni vrstva CCS (Homeplug Green PHY) je tady:
                  Komunikacni vrstva CCS (Homeplug Green PHY) je tady: http://www.homeplug.org/tech-resources/download-specs/
                  Kde je ta specka pro aktualni chademo?
                  Ze pro to nebo ono existuje kod pro arduino nebo jinou platformu vubec neznamena, ze je to lgalni (nejspis je podle te verze 0.9 a pro „domaci bastleni“ – nevydelava se na tom – to vyhovi). Jen ze to nekdo potreboval/chtel a ze to niomu nestoji za reseni.

                12. E-Ryc víceméně shrnul podstatné body problematiky. CHAdeMO
                  E-Ryc víceméně shrnul podstatné body problematiky. CHAdeMO je licencovaný a tedy uzavřený protokol. Fakticky to znamená, že pokud chcete prodávat CHAdeMO stanice, nebo vozy s certifikátem CHAdeMO, tak si musíte licenci zaplatit. Bez tohoto certifikátu si od vás žádný operátor CHAdeMO stanici nekoupí. Nicméně zde do toho vstupuje regulátor trhu, který zatlačil, aby CHAdeMO podstatné informace o protokolu vydalo jako průmyslový standard. V Japonsku to je pro Chademo JIS TS D0007:2012 a v EU IEC61851‐23, ‐24 (-24, který obsahuje nejdůležitejší informace v podobě popisu CAN rámců, byl přeložen i do češtiny a harmonizován s ČSN, tuším díky přispění pana Kubiše)

                  Průmyslový standard obsahuje nejstarší verzi CHAdeMO 0.9.0, nicméně CHAdeMO tvrdí, že bude zachovávat zpětnou kompatibilitu, takže i vyšší/novější standardy by se měly být schopné se s 0.9.0 domluvit.

                13. S CCS by to bylo na delší povídání, jen ve zkratce
                  S CCS by to bylo na delší povídání, jen ve zkratce 🙂

                  CCS je volně dostupný jako průmyslový standard, veškeré novinky se promítnou ve změně průmyslového standardu.

                  V EU je standard CCS 1.0(bavíme se teď o protokolu, nikoliv typu konektoru) dočasně standardizován jako DIN SPEC 70121:2014-12 (zde naleznete pro implementaci nejdůležitější popis rámců komunikace po PLC). V dohledné době (s příchodem standardu CCS 2.0) bude ale převeden pod společný standard s AC dobíjením ISO 15118-x.

                  CCS 1.0 podporuje:
                  nabíjecí výkon 0-80kW

                  CCS 2.0 bude podporovat:
                  zpětně kompatiblilní s CCS 1.0
                  nabíjecí výkon 0-350kW
                  nabíjecí rozsah 200-1000VDC
                  Plug and Charge (PnC) pro EIM (od roku 2020 bude v EU povinná identifikace „externími prostředky“ tzn. něco jako má Tesla, že nebudete potřebovat žádný čip, ale vůz se bude moci identifikovat přímo sám)

                  CCS 3.0 bude podporovat:
                  zpětně kompatiblilní s CCS 2.0
                  Wireless communication,
                  Inductive charging,
                  Reverse Power Transfer and support for Electric Busses (e.g. Pantograph).

                14. Referencni implementace Chademo 1.0 vcetne CANBUS softwaroveho
                  Referencni implementace Chademo 1.0 vcetne CANBUS softwaroveho protokolu, vse velmi pekne zdokumentovane, tady dokonce pro stranu auta.

                  github.com/collin80/JLD505

                15. V garazi pro svuj DC wallbox zadne licence nepotrebuji, tech
                  V garazi pro svuj DC wallbox zadne licence nepotrebuji, tech par power mosfetu a to arduino pro canbus com mne vyjde na par tisic max. Situace je momentalne takova, ze CHAdeMO 1.0 je dostupne, dobre zdokumentovane, pristupne na webu a zbastlite si to sami, referencni implementace existuji vcetne softwaru na githubu. CCS je totalne obskurni. Ten odkaz na te cinsky web, to je opravdu pouzitelne? Existuje k tomu nejaka referencni implementace, komunikacni software knihovna?

                16. To já si rád zavtipkuji, ale zrovna v kontextu tohoto
                  To já si rád zavtipkuji, ale zrovna v kontextu tohoto článku jsem předpokládal, že je řeč o 150kW stanicích.

                17. Next-e, Ionity… a hlavně také 800V napětí trakční
                  Next-e, Ionity… a hlavně také 800V napětí trakční baterie… Nic Vám to neříká?

                18. Podle me to byla legitimni otazka od Pajdy…
                  Nesouhlasim, ze

                  Podle me to byla legitimni otazka od Pajdy…
                  Nesouhlasim, ze potrebujete pro jeden nabijeci port rezervovat 3f/400V/600A. Podle me tento prikon lze sdilet mezi vice portu.

                  Budou ty stanice od Ionity umet sdilet vykon tak jako Tesla SuperChargery? Anebo jeste lepe i mezi vice nez 2 sloupky?

                  Co povazujete za plnohodnotny CCS2? 150kW nebo „350kW“?

                  EDIT:
                  A co je vlastne spatneho na tom ze by se musel rezervovat treba 1MW nebo 2MW prikonu? Tesla na vytizenych mistech stavi nabijeci stanice s 20-50 sloupky…

                19. Tesla ano, výkon jednoho stojanu v singl provozu je reálné
                  Tesla ano, výkon jednoho stojanu v singl provozu je reálné 110 kW. Teslu X90 jsem takle dobijeni ve Vystrkově na 80% přes 40 minut v létě v noci. Tahle nabíječka mi nabíjet Mission E s obdobnou baterkou za 15 minut na 80%. I kdybych přijel těsně jako druhý, tak odjedu za 30 minut s 70 kWh navíc. Snad jsem popsal srozumitelně, jaký pokrok přinesou tyhle 350 kWh nabíječky + 800 V napětí trakční baterie.
                  Shrnuto 2 stojany, oba s plným výkonem 350 kW. Tohle fakt nebude pro E-golfy…

                20. btw, uz se vi zda bude Mission E schopno nabijet i na
                  btw, uz se vi zda bude Mission E schopno nabijet i na „starych“ nabijeckach s max napetim 500V?
                  Bude umet preswitchovat baterku z 800V na 400V pred nabijenim?

                21. O tomto mluvil Kuželka z ABB mimojiné na letošním Ampéru
                  O tomto mluvil Kuželka z ABB mimojiné na letošním Ampéru (lze stáhnout jeho prezentaci), kde uklidňoval, že to samozřejmě možné bude.

                22. A pak to Člověk z Porsche dementoval s tím, že: DC 800 V
                  A pak to Člověk z Porsche dementoval s tím, že: DC 800 V az 350 kW, AC 400 V 11 kW – 22 kW, priplatkově indukce. Já věřím výrobci vozidla!

                23. Po 5 letech zkušeností s elektromobily i nabíječkami
                  Po 5 letech zkušeností s elektromobily i nabíječkami různých značek nevěřím ani jednomu z nich. Bohužel 🙁

                24. Jestli Porsche nebude umet nabijet na 500V CCSkach, tak to se
                  Jestli Porsche nebude umet nabijet na 500V CCSkach, tak to se pekne streli do nohy 🙂
                  Ale ja uz se nedivim nicemu, vyvoj je ted opravu prekotny.

                25. Ale ja nerozporuju prinos 350kW nabijecek. Podle me je to
                  Ale ja nerozporuju prinos 350kW nabijecek. Podle me je to super krok dopredu a pokud do te doby Tesla neprijde s vlastnim 350kW SC nebo s nativni podporou CCS, tak bude pekne v pytli. Na Porsche se velice tesim. Verim, ze to presvedci peknych par petrolheadu…

                  Ja rozporuju to prohlaseni, ze na jeden stojan je treba 414kW rezervovaneho prikonu. Podle me tento prikon lze rozpustit minimalne do dvou ne-li do 4 stojanu. Pajdova otazka tedy byla zcela legitimni a nevidim na ni nic vtipneho.

                  Chapu tedy vasi odpoved tak, ze se v CR planuje 5 stanic, a na kazde budou dva 350kW stojany, ktere mohou jet soucasne na plny vykon.

                  EDIT:
                  pokud je mi znamo tak CCS je omezeno na max 350A, tedy 350kW nemuze nikdy dosahnout v beznem provozu a je to ciste jen marketingova hodnota, pletu se?

                26. k editu: Nejsem si tím úplně jist, ale CCS 1.0 má myslím
                  k editu: Nejsem si tím úplně jist, ale CCS 1.0 má myslím softwarově omezen v DIN 70121:2014-12 právě výstupní výkon na 80kW max (bez ohledu na napětí). Praktické omezení proudu je pak dáno jediným na trhu dostupným dostupným CCS konektorem na 200A.

                  Myslím že u CCS 2.0 se plánuje podobné sw omezení výkonu na 350kW, kde povolený napěťový rozsah je 200-1000V. Takže pokud bude existovat dostatečně dimenzovaný konektor, tak na 800V by to mělo teoreticky umět opravdu plných 350kW.

                  Jinak zatím nic nevyvrátilo moji skepsi v tom, že do cca 100kWh baterie (která se vejde do vozu typu TMS, či Porsche) dnes nedostane nikdo víc jak 200kW a to ještě pouze krátkodobě. Podle mne Porsche normálně kecá a pokud vůbec auto v roce 2019 vyjede, tak bude umět těch max 200kW. Těch 350kW jestli vůbec někdy dostane, tak nejdřív v 2022 ale spíš ani to ne. Jo a strašně rád bych se v tomto odhadu mýlil 🙂

                27. Kapalinou chlazené CCS2 konektory jsou stavěny na 1000 V a
                  Kapalinou chlazené CCS2 konektory jsou stavěny na 1000 V a 400 A.

                28. O těch konektorech se toho mimochodem taky hodně napovídá
                  O těch konektorech se toho mimochodem taky hodně napovídá a realita bývá odlišná. Typicky výrobců CHAdeMO konektorů je spousta, ale osobně jsem nenarazil na žádného, který by uměl víc jak 125A, čímž netvrdím že nejsou, ale stále jsem neviděl veřejnou stanici která by uměla 100kW přes CHAdeMO.

                  Co se týče CCS tak tam je z nějakého důvodu stále dominantním výrobcem konektorů Phoenix Contact a ten již nějaký ten pátek běžně nabízí 125A a 200A verze bez chlazení. No a nedávno uvedl prototyp 350A s vodním chlazením, který se ale tuším vůbec nedostal do výroby a byl hned nahrazen vodou chlazenou řadou HPC s 500A/1000V viz youtube HPC a stránky Phoenix Contact která by měla jít v dohledné době objednat (dokud to nebude mít objednací číslo tak je to jen hezká prezentačka)

                29. diky za info, od vas se clovek vzdycky neco dozvi 🙂
                  500A, to

                  diky za info, od vas se clovek vzdycky neco dozvi 🙂
                  500A, to uz je fakt hezke 😀
                  Tesla u Modelu 3 pise max 525A DC charging, bohuzel to maji zatim jen na papire pro EPA a v realu to furt nabiji jen na soudobych SuperChargerech.

                30. To moderní honění se za nabíjecím výkonem /proudem
                  To moderní honění se za nabíjecím výkonem /proudem nabíjecích stanic je především marketing a dle mého vlastního názoru dost hloupě vedený. Běžná člověk, co viděl elektromobil pouze na obrázku ani náhodou nerozpozná jaký je rozdíl mezi 50kW vs 350kW, resp, k čemu je ten údaj vůbec dobrý. Informovaný laik zas ví že 350kW je dnes a minimálně do roku 2022 zůstane zcela nepoužitelné pro osobní BEV (Porsche to fakt nedá). 350kW spolu s 900V ale může mít velký smysl už dnes, ale pouze pro pořádně elektrobusy a nákladní vozy (nic z toho ale na trhu zatím není)

                  Těch 525A u Tesly je zas nějaký nehorázný hausnumero, které nemá vůbec nic společného s reálným nabíjecím výkonem. 80kWh baterie TM3 jede při 120kW (myslím že špička je dokonce jen 116kW) již na svém nabíjecím maximu(pro zachování životnosti) pro současnou technologii článků.

                31. Byly časy, v předminulém století, kdy v novinách psali
                  Byly časy, v předminulém století, kdy v novinách psali že „záliba v samohybech motorových jest jen jevem dočasným“ a že „muži serióznímu nejlépe v sedle koně jest“. No určitě měli pravdu…

                32. A jejich potomci tak činí dodnes, zejména na autoforum,
                  A jejich potomci tak činí dodnes, zejména na autoforum, auto.idnes.cz ap. spalovacích škvárech. Jen „samohyb motorový“ jest nahrazen „samohybem elektrickým“ a „v sedle koně jest“ nahrazeno „za volantem osmiválce jest“. 🙂

                33. Ano, taky by me zajimalo proc Tesla pro EPA uvedla takove
                  Ano, taky by me zajimalo proc Tesla pro EPA uvedla takove hausnumero. Predpokladam, ze se to casem dozvime. Urcite ale ne driv nez to bude podporovat i Model S/X.

            1. Také si myslím, že zrovna koncern to nestihne, ale kdyby
              Také si myslím, že zrovna koncern to nestihne, ale kdyby dal prostor menšímu soukromníkovi zaplatil ho, šlo by to.
              Příklady z praxe známe. ČEZ ČR 40 rychlonabíječek od roku 2011 do roku 2018. Greenway Polska 51 rychlonabíječek od srpna 2017 do dubna 2018. Cíl mají 200 do 2020.

    2. 150kW je kosočvercovina na lízink. Pokud má někdo více
      150kW je kosočvercovina na lízink. Pokud má někdo více než 40kWh akumulátor, tak reálně na cestách nepotřebuje nabíjet rychleji než 50kW. Po 300km jízdy NORMÁLNÍ člověk klidně zapadne na jídlo a třičtvrtěhoďku si dá voraz. Doma bude stejně nabíjet 8hod. na „noční proud“ a to mu stačí v pohodě 3x16A nabíjení. Otrlým by stačilo i 1x25A.
      150kW jen tak někdo nebude krmit ze své FVE na střeše. Zatímco já již druhý víkend pomaličku 1x10A láduji do vozu to co by ode mne koupil obchodník za 0,5Kč*kWh. To se to potom jezdí za 0,06Kč*km 😉
      150kW je jen cesta jak dokázat že jsou zapotřebí masivní investice do rozvodné infrastruktury což je absolutní nesmysl.
      150kW je cesta jak si distribuční společnosti mohou vydělat další chechtáky na sponzorování nesmyslů typu sport, po(b)litické strany, kmotry ….
      150kW je pro masturbátory zvyklé honit péro, výkon motoru, decibely kraválu, prostě žít bláhovou představou, že to někoho tankuje. Netankuje.
      150kW je pro automo(de)bilky které potřebují oholit masturbátory o veškeré peníze.
      Reálný efekt 150kW=0 nebo spíše <0

        1. Chápu, že existuje počet km kde se láme životní styl
          Chápu, že existuje počet km kde se láme životní styl běžného člověka. Ale k věci. 5000km/měsíc=250km/pracovní den(so+ne vynechávám). Dojezd s 31kWh akumulátorem je kolik? 200km? Takže kromě nočního nabíjení 8hod. v NT (každý normální člověk spí) to je jedno pošťouchnutí zvící 15min/den někde cestou na rychlonabíječce 45kW. To mi nepřipadá jako nic co by mne mělo omezovat. Mnohdy ztratím více odpočíváním na odpočivadle po jízdě kdy mne míjel trotl. A že jich na cestách přibývá……

          1. Jenže já bydlím v Opavě a služebně jezdím celou ČR. A
            Jenže já bydlím v Opavě a služebně jezdím celou ČR. A občas i Rakousko. Ten Váš výpočet je velmi teoretický. Na dosažení pražské kanceláře obvykle potřebují 58 až 67 kWh. Záleží na trase a ročním období. Má nejdelší trasa během jednoho dne byla 700 km v Prosinci.
            Mimochodem, i přesto nabiji doma na wallboxu (2x16A) cca 60 % měsíční spotřeby.

            1. Pokud jezdíte autem takovéhle dlouhé trasy, tak jste
              Pokud jezdíte autem takovéhle dlouhé trasy, tak jste evidentně zvolil „zatím“ špatný druh pohonu.

              Jak Vám to vychází finančně a časově? Dokud bude nabízet Čez ten směšný paušál za neomezené dobíjení a u nabíječek nebudou fronty, tak asi zatím dobře?

              Máte pravdu , že právě to nabíjení 350 Kw bude nutnost na takovéto přesuny pro normální lidi. Jinak to nikdo kupovat nebude.

              1. Udo to není pro normální lidi, to je pro obchodníky
                Udo to není pro normální lidi, to je pro obchodníky kteří hltají kilometry. Normální člověk jede na 6 do kvelbu a po odmakání zase z5. Potom jede na víkend na chalupu orazit celotýdenní stres. A na dovolenou lze jezdit i tak, že si prohlédnu cestou pamětihodnosti.

      1. 3x16A vám už nikdo nenamontuje, leda sám domo na černo.
        3x16A vám už nikdo nenamontuje, leda sám domo na černo. Tak tady neklamte… Asi jinej oddíl.
        Dnes je asi zbytečný nabíjet celou noc, když i ty domácí Charger station to tlačí rychleji.
        To jen že Vám ten noční proud taky nenamontují…

        1. O klamání se jedná v Tvém případě. Jsem zvědav na
          O klamání se jedná v Tvém případě. Jsem zvědav na Tvůj argument. Můj je v případě 3x16A cenové rozhodnutí ERÚ ve kterém je jasně stanoven nejen 3x16A ale dokonce i 3x10A. Takže jinej oddíl je v tomto případě u Tebe demagogu.
          Zmínka o zbytečnosti zase svědčí pouze o Tvé neznalosti na čem závisí životnost dnes do BEV montovaných akumulátorů. Jedním z faktorů je i velikost nabíjecího proudu. Zvlášť v zimním období. Každý elektromobilista Ti ze své zkušenosti řekne, že v zimě nabíjí na rychlodobíjecích stanicích déle. Proč asi?
          Takže nabíjet doma 8 hodin není zbytečný, ale je to šetrné. Zvlášť po pokusu ERÚ o platbu domácností za příkon (NTS). Ono to na nás znovu dopadne v průběhu několika let. Takže je to do budoucna i ekonomické.
          No a k nočnímu proudu dodám pouze dva argumenty. Prvním je, že půlka obyvatel ČR žijících v rodinných domech jej má z důvodu elektrického bojleru, a tím druhým je tarif D27 pro toho, kdo se prokáže vlastnictvím elektromobilu – nechť si jej každý najde v ceníku svého dodavatele elektřiny.
          Takže za toho kdo žere seno a přihrává peníze za nic distributorům elektřiny jsi zde zase Ty milý masturbátore – trole.

          1. Vycházím pouze z reality, to co musím zde v bytě mít a
            Vycházím pouze z reality, to co musím zde v bytě mít a přesto revizák+dodavatel nenahodí proud.
            A vaše zase klamavá s Bojlerem mne pobavila, pokud ho máte na 16A tak zase jedete na černo, pokud to není jen ohřívač vody do zásuvky na 220.
            Vůbec ste nepochopil, že nejsou lidi jako Vy, kterej to asi má zadarmo, a nemají zahrádku na střeše auta jako Vy.
            Možná bude problém jakého máte distributora a v jaké ste lokalitě.
            Troll lokalita + Masturbator distributor s tarifem na anonymitu

  3. 95 kWh baterka a dojezd jen 400 km? S EPA bude asi ještě
    95 kWh baterka a dojezd jen 400 km? S EPA bude asi ještě menší.
    Tesla X má o dost větší dojezdy. (EPA)
    100D 475 km
    P100D 465 km
    75 kWh 381 km
    Kde udělali němečtí soudruzi chybu? To neumí nebo nechce skoro největší koncern ukázat, že to umí líp? Oni asi radši jen změní logo koncernu, aby „evokovali lídra elektromobility“…

        1. S tou batekrou to není tak jednoduché, On ten E-tron Quattro
          S tou batekrou to není tak jednoduché, On ten E-tron Quattro je taky o těch 5% (kapacity baterie) úměrně menší než TMX. A Tesla aktuálně nemá články na další navýšení kapacity baterie bez zvětšení krabice. Takže já nemám problém baterii zařadit za to nejlepší co je na trhu za ještě rozumné peníze.

          Jinak bych se nebál vsadit na to, že Quattro sice nebude mít takové zrychlení, ale ostatní jízdní vlastnosti bude mít díky třímotorové konfiguraci „o světelný rok“ lepší, minimálně do doby než to Tesla dorovná použitím stejné koncepce v druhé generaci svých vozů.

          1. To bude nějak výrazně levnější než Xko? Od pohledu to
            To bude nějak výrazně levnější než Xko? Od pohledu to nevypadá na malé SUV a ani nepředpokládám, že Audi sleví ze své úrovně, ani že by se mu chtělo startovat v elektroautech s něčím obyčejnějším, takže předpokládám že to bude ve stejné třídě jako Xko a za větší než rozumné peníze.

    1. Toš, tak zase 23.75kWh/100km je na take velke auto po
      Toš, tak zase 23.75kWh/100km je na take velke auto po dialnici a v priemere leto/zima celkom realne, mozno i malo… Som zvedavý kedy zacnu riesit ludia ‚spotrebu‘ EV, ono sa to nezda ale taka TMS a TMX obzvlast maju fest spotrebu oproti napr Hyundai ioniq ci TM3, i o 25% viac. Neriesia to ti co ficia na Superchargeroch zdarma 🙂

      1. Tesla S, X ma indukcni stator i rotor v tom el. motoru, ty
        Tesla S, X ma indukcni stator i rotor v tom el. motoru, ty asijske EV maj s permanentnimi magnety, maji mensi spotrebu, ale limitovany vykon (temi magnety). Tesla ma vetsi vykon i kroutak, ale zere to pak vic. Dalsi vyhoda je, ze ten indukcni Tesla motor nestarne demagnetizaci.

    2. Helmuti to proste salamuji jako u Intelu. Rozumnejte, ty
      Helmuti to proste salamuji jako u Intelu. Rozumnejte, ty Audi,VW jsou i5, Skoda je Celeron, i7 Porsche a i9-Extreme je Lambo a Bugatti, sak oni ve Vlkohradu vedi jako polozit na lopatky i emisni STK, to se budeme jeste divit, jak s tema jejich EV na trhu zacvici.

      1. Teplotní manažement bude třeba skvělej, ale ta falešná
        Teplotní manažement bude třeba skvělej, ale ta falešná maska bude furt zbytečnej a ošklivej pozůstatek po spalovácích, ktery jsou schopný v pohodě uchladit auto i s tou dírou co je pod nárazníkem a vůbec nemusej mít na kapotě bombastickou masku jak vrata do stodoly 😛

  4. Chci se zeptat, napadá někoho, jak za rozumnou cenu
    Chci se zeptat, napadá někoho, jak za rozumnou cenu dotáhnout elektromobil ze zahraničí? Zapůjčení značek na převoz je cca 200 EUR na den a nějakými komplikacemi a případné dotažení je cca 18 CZK na kilometr. To není úplně ideální cena.
    Případně díky

      1. Na to vetsina lidi nebude mit ridicak (E). Kdyby mel, nebude
        Na to vetsina lidi nebude mit ridicak (E). Kdyby mel, nebude se ptat.

        EDIT: co jsem se zatim dival, tak Nemecko a Holandsko trimesicni prevozky cca 150EUR, tomu pujcovnikovi za 200/den bych na****.

        EDIT2: O tech „prenositelnych“ prevoznich znackach (v Nemecku se zlutym pruhem) se obecne tvrdi, ze policajti je vidi neradi, protoze nejsou spojene s konkretnim autem v evidenci a tudiz se zneuzivaly pri trestne cinnosti. Docela se vedou spory jestli je v CR musi uznavat nebo ne.

        1. Za 150 na celou dobu by to bylo super. Já jsem koukal a
          Za 150 na celou dobu by to bylo super. Já jsem koukal a našel taky nějaké levnější. Máte případně odkaz? Jinak říkal jsem si, že třeba někdo zde bude mít zkušenost s dotažením elektromobilu. 🙂

          Na to jsem byl také upozorněn, že kor v případě italských převozních značek bych mohl mít v DE problém. Ještě zvážím dotáhnutí, pokud to bude cca do 12 Kč/km, tak by to celkem šlo, ale někteří chtějí i 20, což mi připadá právě přehnané a na víc by mě bavilo ujet první dlouhou cestu elektromobilem a dokázat (nevěřícím kolem), že nějakých 600-900 km s elektromobilem není problém. 🙂

          1. Priznam se, ze jsem si zalozky neukladal (zatim jsem v
            Priznam se, ze jsem si zalozky neukladal (zatim jsem v pripravne fazi:)), ale zkusil jsem vylovit. Vypada to, ze velka cast je pojistka, mozna by se dalo usetrit povinnym rucenim udelanym na VIN tady. To jsem zatim neoveroval.

            Nemecko: http://www.autoscout24.de/themen/autorecht/auto-anmelden/kurzzeitkennzeichen/
            Holandsko: https://www.vwe.nl/SubSites/Engels/Home/Import
            a jako vedlejsi efekt jsem nasel tohle, ze zlute nemecke uz se pry uznavaji: http://www.uamk.cz/garaz/1346-prevozni-znacka-z-nemecka

            Tohle asi znas, jak moc je to aktualni, nevim: https://dovoz-auto.cz/

            EDIT: ohledne italie, cetl jsem, ze nekdo se cestou stavil v Nemecku, nechal vystavit zlute a na tech vezl neco z Italie do Cech. Ale uplne bezpecne to asi nebude 🙂

            1. Čtu Vaši diskusi pánové a ježí se mi chlupy na těle –
              Čtu Vaši diskusi pánové a ježí se mi chlupy na těle – takže toto je Evropská unie a jeden z jejich 4 základních pilířů – volný pohyb zboží mezi členskými státy – v praxi roku 2018?! Lze se pak divit brexitu a dalším odstředivým věcem? Asi ne.

                1. Ja osobne nejvetsi riziko ohledne prevozek vidim v tom, ze
                  Ja osobne nejvetsi riziko ohledne prevozek vidim v tom, ze urednik nebude chtit komunikovat nejakym „globalne pouzitelnym“ jazykem, ale bude trvat na sve materstine stejne jak ti nasi. Mame ve firme spoustu (vesmes vysokoskolsky vzdelanych) cizincu, jejich zazitky zvlast s cizineckou policii (ale i ostatnimi institucemi) obcas stoji za to. I proto treba vicemene preskakuju nabidky z Francie.

                2. Cizinecká polici pouze důsledně plní heslo Pomáhat (všem
                  Cizinecká polici pouze důsledně plní heslo Pomáhat (všem ven z ČR) a Chránit (území ČR před jakýmykoliv cizinci). 🙂
                  Že se v kontaktu s cizinci chová většina jako prasata je taky známé. Něco jak se většina občanů ČR chová v obchodě k majiteli vietnamského původu, rovněž občanovi ČR.
                  Nedůstojnými řadami počínaje, omezenou pracovní dobou pokračuje a tykačkou s vyhazováním pro malichernosti nebo jazykové nedorozumění s nutností dojít znovu konče.
                  Ale je to taková odrůda lidstva, zážitek 1991 ze Švýcarska – civilní Audi nás zastavuje policejní plácačkou z okna za jízdy. Dochází borec v civilu a chce papíry. Žádám aby se legitimoval. Ukazuje že má pod bundou bouchačku. Říkám, že mám taky zbrojní pas a bouchačku, že to nic nedokazuje a trvám na prokázání příslušnosti k policii. Neochotně mávne jakousi průkazkou. Trvám na předložení. Neochotně podává do polostaženého okénka. Opisuji si číslo průkazu a policisty. V ten okamžik startuje on i kolega, lomcují klikami uzamčeného vozu a řvou na nás. Usmívám se a podávám mu pas. Ptám se na pokyny. 20 minut kontrolují pasy posádky auta u sebe a telefonují z vozu. Pak se ptá, kam jedeme, my že na hranice. Tak nás tam eskortují, předávají kolegovi a ten nás nekompromisně vykazuje do Rakouska za čáru. Konec příběhu.
                  Přitom cestou do Švýcarska jsme museli – poučeni z praxe – doslova uprosit borce na horské hranici, aby nám dal do pasu razítko na vjezdu. Pořád trval na tom, že s Rakouskem mají volný průjezd a že nic činit nebude. Nakonec ho tam otráveně vrazil a zbavil se nás. Byli jsme tam přitom úplně sami. 🙂

  5. Má-nemá, bylo-nebylo. Sliboval i Elon. Ale jeho vozy již
    Má-nemá, bylo-nebylo. Sliboval i Elon. Ale jeho vozy již jezdí a on vyrábí. Faultcvágn jaksi nevyrábí – to co produkuje je vzhledem k velikosti automo(de)bilky šťárání se klacíkem v písku na pobřeží. Ráno to již není vidět.

Napsat komentář