Alternátor - navštivte jedinečné ekotechnické a vědecké centrum v Třebíči!

Jan Horčík - 19 Únor 2017

Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči stojí za návštěvu, ať už je vám 8 nebo 80 let. Propojuje se v něm dávná technická historie s nejmodernějšími poznatky a technikou dneška.logo Alternátor ekotechnické a vědecké centrum v Třebíči

Povedené logo Alternátoru bylo inspirováno známými stavebnicemi Merkur
foto: Hybrid.cz

Vědecko-technických center je zatím v Česku jako šafránu. Také ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči funguje teprve od poloviny roku 2015. Dozvíte se spoustu zajímavých informací i historii samotného objektu, bývalé Baťovy továrny na boty, ale také o obnovitelných zdrojích energie. A navíc tu mají celoevropsky unikátní projekci na kouli, na kterou budete zírat s otevřenou pusou!

Ale popořádku. Nově opravená hranatá budova Alternátoru, stojící hned vedle teplárny, upomíná k daleké minulosti 19. století, kdy se tu šily boty a probíhala jiná kožedělná výroba společnosti Karla Budischowského. Svého času šlo o význameného dodavatele bot pro celou střední Evropu. Později celý areál označovaný jako BOPO odkoupil Tomáš Baťa ml.

Už v přízemí, před vstupem do hlavní expozice, čeká na návštěvníky první zajímavost: jediný solární výtah v České republice! Pohánějí ho solární panely na střeše a umí i rekuperovat. Na dotykovém displeji si navíc můžete snadno zobrazit zajímavé statistiky vyrobené a spotřebované energie.

Třebíč Alternátor solární výtah jediný v ČR

Informační displej jediného solárního výtahu v Česku
foto: Hybrid.cz

Za ním už čeká historická expozice. Zaujme například více než desítka stabilních motorů, které dlouhodobě zapůjčila Střední průmyslová škola Třebíč. Úžasné historické stroje nadchnou každého technického fandu a vyvolají vzpomínky na film Na samotě u lesa. Kromě nich si můžete v přízemí prohlédnout také původní součásti kožedělné výroby.

Historie, které se můžete dotknout

Historie, které se můžete dotknout
foto: Hybrid.cz

První patro, do kterého vystoupáte po betonovém schodišti, ukrývá hlavní expozici. Můžete si tu prohlédnout solární pec, vlézt dovnitř lopatky větrné elektrárny nebo si třeba vyzkoušet jak těžké je vyrobit dostatek energie aby se elektromobil mohl vůbec hnout z místa.

Expozice je určena spíše pro školní děti, ale na své si přijdou i dospělí. Vrcholem Alternátoru je ale speciální sférická projekce, jedna z mála v Evropě i na světě. Jde vlastně o bílou kouli zavěšenou uprostřed místnosti, na kterou je ze čtyř projektorů promítána grafika - planety, Slunce a podobně.

Zjednodušená nástěnná mapa elektráren na Vysočině. Budete překvapeni, kolik jich je a jakých typů!

Zjednodušená nástěnná mapa elektráren na Vysočině. Budete překvapeni, kolik jich je a jakých typů!
foto: Hybrid.cz

Efekt projekce na kouli je v potemnělé místnosti opravdu dechberoucí a nejednoho hráče počítačových her by jistě bavilo mít něco takového doma po ruce pro hraní strategických her nebo jiných vylomenin. V posledním druhém patře Alternátoru pak na návštěvníky čekají tématické výstavy, teď momentálně jedna zaměřená na pasivní domy.

sférická projekce Alternátor Třebíč

Sférická projekce v ekocentru Alternátor v Třebíči. Pravá zábava začne, až když se zhasne.
foto: Hybrid.cz

Jak vlastně fungují domovní rozvody a jak se dá v domě šetřit energiemi si můžete prohlédnout přímo na jednoduchém modelu domu v životní velikosti.

Pozvánka do Alternátoru od mluvčího Milana Krčmáře

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář

Keby este mali na parkovisku nabijacku na elektromobily alebo aspon cerveny 32A petkolik, cez vikend tam vyrazim.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Alternátor jsme navštívili před časem s rodinou, kluci byli nadšení! Skvělé, interaktivní centrum, které dětem dovysvětlí za vás, jak se věci mají.


Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil