Air Products postaví největší výrobnu modrého vodíku se zachycováním a skladováním CO2 na světě

Společnost Air Products, přední světový výrobce průmyslových plynů, postaví zařízení, které denně vyprodukuje více než 21 milionů krychlových metrů vodíku modrého, při jehož výrobě se zachytí a uskladní 95 procent oxidu uhličitého.

Díky tomu je modrý vodík považovaný za bezemisní zdroj energie, stejně jako zelený vodík, který je vyráběný pomocí obnovitelné elektřiny. Komplex poblíž města Ascension Parish v americké Louisianě za 4,5 miliardy dolarů bude dosud největší světovou výrobnou čisté energie se zachycováním a skladováním CO2 (Carbon Capture Storage). Má být spuštěn v roce 2026 a měl by v regionu vytvořit téměř 600 nových pracovních míst.

Přibližně 5 milionů tun oxidu uhličitého ročně bude zachycováno, stlačováno a přepravováno potrubím do několika úložišť umístěných vzdálených až 55 mil na východ od komplexu. Stlačený plyn bude trvale izolován v geologicky vhodném podloží okolo 1 600 metrů pod zemí. Společnost Air Products k tomu získala souhlas Státního úřadu pro minerální a energetické zdroje.

Projekt je součástí strategie přechodu státu Lousiana na čistou energii. Guvernér státu John Bel Edwards prohlásil, že zachycování a ukládání uhlíku je důležité pro úsilí země snížit emise oxidu uhličitého při zachování růstu moderního průmyslu v zemi. „Tento významný megaprojekt učiní Louisianu lídrem USA ve snižování emisí skleníkových plynů, zajistí ekonomický rozvoj a zároveň vytvoří kvalitní pracovní místa,“ řekl Seifi Ghasemi, výkonný ředitel společnosti Air Products.

Část vyrobeného modrého vodíku bude Air Products dodávat zákazníkům prostřednictvím sítě vodíkového potrubí na pobřeží Mexického zálivu, které se podle ní táhne více než 1130 kilometrů od Galveston Bay v Texasu do New Orleans v Louisianě. Zbylý vodík bude použit k výrobě modrého čpavku, který může být snadno přepravován po celém světě a přeměněn zpět na modrý vodík pro bezemisní dopravu a dekarbonizaci průmyslu.

zdroj: tisková zpráva

49 Comments on “Air Products postaví největší výrobnu modrého vodíku se zachycováním a skladováním CO2 na světě”

    1. Emisni povolenky zacaly fungovat v roce 2005. Od te doby bylo hodne casu zmenit cele fungovani energetiky. Kdo se na to vyflaknul, ted krici nejvic. Vzdy ma platit pravidlo, ze zodpovedne firmy by se mely odmenit a ty co na vse serou, by se mely potrestat. Tak at Polaci drzi zobak a zavrou Turow a dalsi.
      Take nekteri zde argumentuji proti EV, ze v DE je mnoho uhelnych elektraren. Ale zapominaji rict, kdo ze ty spinave elektrarny zdima? Cesky podvodnik Kretinsky koupil za cenu srotu DDR elektrarny a jede hlava nehlava. Ten srot mel davno byt pretaven na EV. A jeste si ten xindl narokuje nahradu za utlumeni. Nasrat vsem ceskym vydriduchum.

  1. Výstavba přenosových vedení je v Německu obecně problém
    * je aktuálně plánováno přes 12.000 km nového přenosového vedení
    *pouze 1800 km je ale dokončeno
    *přes 6000 km je právě v povolovacím procesu
    *ročně se postaví pouze cca 400 km nového přenosového vedení …. ;(((((((((

      1. Diky za odkaz. Mene nez 100 USD znamena mene nez 89 Eur/kWh.
        Tim padem stoji 40 kWh baterka mene nez 3600 Eur, to je nejakych 90.000 CZK za clanky. Kolik stoji krabice a draty plus par cipu? Urcite mene nez 10.000 CZK.
        Kdyz se vyhazi cele spalovaci harampadi, tak musi byt BEV levnejsi nez spalovak. Nejak nas berou na hul. Vypada to spis, ze BEV dotuje ztratovou vyrobu spalovaku. Akorat ze zaspali, tak nemuzou prejit hned na 100% BEV, protoze nemaji dostatek kapacity a baterek.

    1. Ajaj, takže spotový trh minimálně někde na 400 éček za MWh… a mimochodem meziroční zdražení elektřiny 1000%, tak to se svazu zelených evropských úderníků opravdu povedlo 😀

      To se tady z toho elektromobilisti po****ou.

      Pane Horčíku, tohle si dejte na hlavní stránku, to je totiž zpráva roku.

        1. Ale za to mohou zelení evropští úderníci.
          – Extra daň na uhlí
          – Extra daň na plyn
          – „zákaz“ financovat nové elektrárny (kromě FVE, VTE, bioplynu)
          – přednostní přístup na trh s elektřinou (povinný výkup FVE a VTE)
          Tohle všechno způsobilo, že se utlumila těžba uhlí, nedělala se generační obnova elektráren. A teď jsme v situaci, kdy chybí zdroje (papírově máme hromadu zdrojů, reálně ty zdroje nevyrábí, takže nemáme nic).

          1. Taliban chte stejne jako vy zacementovat minulost na veky. Jakekoliv zmeny jsou pro hlupaky nemyslitelne. Pracne natrenovane zvyklosti jsou najednou bezcenne a nove triky stareho psa nenaucis. Zmena prinasi pro neschopne ztratu orientace, ztratu dosazene pozice a bidne vyhlidky do budoucnosti.
            S vasi strategii bysme jeste behali po ctyrech.
            Zmena byla, je a vzdy bude klic k uspechu.

        1. Faktura domácnosti za elektřinu bude ten nejmenší problém.

          Pokud to někdo nechápe, tak koukáme na čísla znamenající evropský bankrot. Nebo je tady snad někdo, kdo si myslí, že evropské nekonkurenceschopné hospodářství přežije desetinásobné zvýšení cen energií? Protože to je přesně to, co to pro výrobce znamená.

            1. 2022 – hluboká hospodářská krize EU
              2023 – vnitropolitické krize v členských zemích EU
              2024 – konflikt uskupení vedeného zatvrzelým Německem vs. uskupení rebelů, vedených pravděpodobně Polskem
              2025 – rozpad EU

              Dělat se s tím nedá nic. V podstatě je hotovo, protože implementací evropské energetické strategie z roku 2009 byla nastavena trajektorie směřující k hluboké ekonomické krizi a protože dnes už soudržnost EU tvoří pouze peníze, výsledkem bude rozpad EU.

              Voliči si chybu samozřejmě uvědomují vždy až v okamžiku, kdy jim krize zaklepe na domovní dveře. Pro mnoho z nich se stane příští rok realitou otřepaný vtip „Minulý rok na Vánoce jsme měli borovičku, letos bychom rádi jedli“.

                1. Rozpady říší se odehrávají většinou velmi rychle. Ideová krize většinou trvá nejdéle, v té už je ale EU dost dlouho. Politická krize unie už též nějakou dobu trvá. Ekonomická krize pak je otázkou jednotek let a samotný rozpad impéria pak otázkou měsíců.

                  Jsem tedy optimista 👍

                2. No jo, je videt jaky jste kolaborant s nepritelem. A ten nad vama, ten jakbysmet.

                1. Proto jsem to sem psal. Doufám, že sis vytisknul i moje prognózy k cenám energií z konce léta. Třeba tu, kde trpělivě vysvětluji místním idealistům,
                  kam a proč ceny porostou a proč se s cenami elektřiny nejedná o dočasný vzestup.

              1. Ano, a Češi jsou tak velká banda debilů, že většina z nich si myslí, že v EU se bude mít lépe než mimo, ačkoliv k tomu neexistuje racionální důvod. Nemůžete se mít dobře v uskupení, které kvůli své ideologické debilitě těžce prohraje ekonomický zápas s Čínou a USA (a taky Indií a spoustou jiných zemí). A tak stejně jak Němci pořád volí ty samé zelené blbce, tak Češi pořád neumí zvolit odchod z EU. Prostě zkurvená česká povaha vyčuránku až na půdu. A za ceny energii mohou samozřejmě ekonáckové z Bruselu, to je bez diskuzí.

                Jinak řečeno, souhlas, jen ten rok nevidím tak optimisticky. Socialismus taky byl nefunkční a jak douho to trvalo. Rád bych řekl slovy klasika: Dávám eurobolševikovi rok, maximálně dva. Ale bude to bohužel déle a o to budou škody větší.

                1. Nechcete si vy dva založit vlastní stát? Nafty má runner dost a až vyhladovíte tak vám občas hodíme přes plot chleba.😉

                2. My ale s Davidem25 máme vlastní stát. Českou republiku. Pokud odložíš předsudky a podíváš se na vztah občanů ČR k EU před deseti lety a dnes, tak ti musí být nad slunce jasnější, že při zachování trendu se do deseti let stěhuješ ty.

                3. Nemáte ČR pokud nevyhrajete referendum. A máš pravdu, že kdyby se to stalo tak budu odsud upalovat až se mi bude kouřit z výfuku který nemám.

          1. Jako by snad jinde ve světě byly zásadně odlišné ceny uhlí a plynu, když je celý svět tržně propojený. Jestli si to pamatuji dobře, tak v Číně omezovali nuceně výrobu kvůli nedostatku elektřiny a ne v Evropě. Znovu také opakuji, že Evropa má největší podíl OZE a JE, takže je nejméně náchylná k růstu cen komodit.

            Samozřejmě pro některé firmy to bude znamenat zvýšené náklady a pro ty, pro které to bude výhodné, přejdou do režimu nefixních cen.

            Beru to jako že uznáváš příchod trendu nefixování cen elektřiny.

                1. Toto už je poměrně složitá diskuze a na dlouho.
                  Účelem mého odkazu bylo názorně vyvrátit Vencovo pomýlené tvrzení „Jako by snad jinde ve světě byly zásadně odlišné ceny uhlí a plynu, když je celý svět tržně propojený.“

              1. To bylo myšleno především ve vztahu Evropy k Číně. USA mají „problém“ v tom, že nemají dostatečné vývozní kapacity, respektive Evropa a další dostatečné příjímací kapacity. Vzhledem k tomu, že se už staví nebo se bude v nejbližší době zahajovat stavba cca 20 dalších terminálů na LNG v EU (k těm cca 20 co už stojí), tak se ty ceny v USA a EU přiblíží.

                Jde především, ale o procentuální změnu a ta je srovnatelná po celém světě.

                Ceny uhlí si z taktických důvodů vynechal. Chápu.

                1. Procentuální změna že je stejná??? Ty ty grafy nechápeš, nebo co??

                  Napsal jsi, že „Jako by snad jinde ve světě byly zásadně odlišné ceny uhlí a plynu, když je celý svět tržně propojený.“
                  Což je naprostá kravina, tak buď chap a přiznej, že jsi neměl ani tušení, jak blbě je na tom Evropa ve srovnání s ostatními.

                  Cena uhlí v USA klesla za rok z 19.2$ na 7.5$. V EU se mírně zvedla ze 70 na 90$. Vliv uhlí na cenu nemá smysl řešit.
                  Za zdražováním v EU je především růst cen emisních povolenek díky systému jejich obchodování – dítě Evropské komise.
                  Je to naprosto jednoznačné a neokecatelné. Tečka.

                2. Přiznávám, že tam mělo být „jinde ve světě zásadně odlišný trend procentuální změny ceny“.

                  To spíš asi ty nechápeš grafy. Když se podívám na průměrné ceny Q2, tak se oproti posledním 3 měsícům v USA zdražilo cca o 200 % a v Evropě cca o 300 %, což je právě způsobeno faktory co jsem psal dříve.

                  Proč sem ale furt cpeš USA? Tou konkurencí, která by nás měla zničit si snad myslel Asii a hlavně Čínu ne? Proč se nepodíváš na ceny plynu v tam? Jo oni totiž stouply ještě více než v Evropě někde až o 500 %. To se pak blbě konkuruje.

                  Takže stejné množství uhlí stojí v USA 12x méně než v Evropě? Že bych si ho třeba nechal poslat letecky balíkem a stejně bych na tom vydělal. 😀
                  Vůbec nechápu, kde si přišel na ty čísla. Jo ty myslíš US coal index. To ale nemůžeš srovnávat s cenou za tunu to doufám chápeš.

                  Já vidím ceny uhlí za tunu v USA cca 90 USD, EU 130, Austrálie 120, Jižní Afrika 120, Čína 105, Rusko 105.

                  Cena uhlí byla v Evropě od léta 2019 do léta 2020 kolem 50, cena povolenky kolem 20. Teď uhlí přidalo 80 a povolenka zhruba taky. U uhlí dělá povolenka zhruba polovinu ceny, u plynu je to ale daleko méně, protože vypustíš na vyprodukování MWh elektřiny daleko méně CO2.

Napsat komentář