A4000i: elektroskútr s telefonem místo palubní desky

Jan Grohmann - 16 Červenec 2013

U dopravních prostředků lze nyní pozorovat vznik nového fenoménu. Místo klasické palubní desky s ukazateli jízdních údajů, je na místě pouze přípojný slot pro chytrý telefon. Jako informační ukazatel vozidla tak slouží displej smartphonu. Důkazem nového trendu nechť je elektrický skútr A4000i japonské společnosti Terra Motors.chytrý telefon A4000i

Chytrý telefon jako informační displej vozidla. Budoucnost nebo módní výstřelek?
foto: Terra Motors

Myšlenka využití mobilního telefonu jako informačního displeje je krásně jednoduchá a přitom efektivní. Nač na motorce či autě zdvojovat zařízení, které již prakticky má každý člověk u sebe? Využití chytrých telefonu není jen materiálně efektivní, ale také teoreticky levnější (levnější výroba vozidla) a více komfortní.

Skútr A4000i však není první dopravní prostředek využívající podobný koncept. Můžeme zmínit studii skútru MINI Scooter E nebo auta Toyota ME.WE. Oba koncepty spojuje stejná idea.

Chytrý telefon poslouží nejen jako informační displej vozidla, ale také jako elektronický klíč pro nastartování, komunikační centrum, GPS navigace či záznamové zařízení jízdy. Teoreticky může telefon sloužit i jako černá skříňka vozidla.

 Skútr A4000i

Skútr A4000i
foto: Terra Motors

Japonský skútr A4000i má na palubní desce jednoduchý nouzový LCD displej a velký slot pro mobilní telefon (3G nebo vyšší). Po připojení mobilu na šířku a spuštění aplikace se mobil připojí na cloud službu Terra Motors. Podmínkou fungování systému je tedy připojení na internet.

Po připojení ke „cloudu“ pak aplikace kromě ukazatele rychlosti a dojezdu dokáže ukázat spotřebu energie, zbývající množství energie nebo různé statistiky jízdy.
Samozřejmě motorka skrze chytrý telefon spolupracuje i s GPS navigací, takže můžete zjistit, zda Vám do zvolené cílové destinace zbývá v motorce dostatek energie.

Skútr A4000i

Baterie je snadno přístupná a vyměnitelná
foto: Terra Motors

Japonský skútr má výkonný elektromotor ukryt v zadním kole. O dodávky elektrické energie se stará baterie o kapacitě 1,92 kWh. Podle oficiálních materiálu Terra Motors se vyznačuje baterie velmi dlouhou životností, údajně až 50 000 kilometrů jízdy. Dobíjecí čas baterie je z klasické sítě 4,5 hodiny.

Motorka váží slušných 118 kilogramů, z toho 16 kilogramů připadá na baterii Maximální rychlost jízdy je 65 km/h při maximálním dojezdu 65 km (při rychlosti 30 km/h).

Terra Motors plánuje prodávat A4000i v zemí s rozsáhlou kulturou jízdy na skútrech, tedy především v jihovýchodních zemích Asie. Cena se má pohybovat kolem 4500 dolarů (87 700 Kč).

Terra Motors
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t

Nevím kdo byl první? Pokud vám k tomu dají i nový Apple iPhone 5 64GB dobrý ? Jen ten dojezd slabota.
Smart E Scooter Concept
Nevím kdo byl první?
http://www.youtube.com/watch?v=kGpAkS13Uto
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=eXi3t3jMvzM

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Teď je otázka zda dávají ten skútr k tomu telefonu nebo obráceně. :-D

No nevim, zda se mi to nejak moc penez na to ze ujede pri 30km/h jen 65km!
Kolega ma maly skutrik, s nim ujede cca 40km pri 30 km/h, ale stal ho celkem cca 10k Kc!!!


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station