4ekolka: originální český elektromobil z 3D tiskárny

Jan Horčík - 03 Říjen 2016

Designér a architekt Petr Chládek z Prahy si navrhnul a zkonstruoval vlastní elektromobil. 4ekolka je dnes pojízdný stroj a dokonce "na značkách". Jak vlastně vznikal?auto elektromobil Petr Chládek 4ekolka EV

S městským elektromobilem 4ekolka by podle našeho názoru mohl Petr Chládek šmahem jít na trh.
foto: Petr Chládek

"Základní myšlenkou projektu bylo, že všechny současné způsoby dopravy osob po městě nejsou dobré," říká Petr Chládek. Inspiroval se přitom starším textem Tomáše Zikmunda, autora projektu elektromobilu REX stream, z roku 2010. A vyjmenovává konkrétní příklady:

: jezdí jenom na vytyčená místa a jen někdy, což nemusí korespondovat s vašimi potřebami.

Auto: v 60 % jede v autě po městě jen jedna osoba. Je opravdu nutné na přepravu svých +-100 kg váhy s sebou "tahat" 1000+ kg železa?

Taxi: jednorázově efektivní, ale pro každodenní používání zbytečně drahé.

Motocykl/skutr: nechrání posádku ani při případné kolizi, ale hlavně před nepřízní počasí.

Jízdní kolo: dtto co motorka a navíc ne každý má dostatečnou fyzičku. Zpocený cyklista také rozhodně není vhodný partner např. pro obchodní jednání nebo posezení u stolu.

Podle řady evropských výzkumů nejméně 80 % běžných uživatelů aut ujede denně kolem 50 km. Jezdí hlavně do práce a zpět. "Do města tedy potřebujeme něco malého, levného, bezpečného, celoročně použitelného, maximálně pro dvě osoby, s max. rychlostí 55 km/h," říká Chládek. Pokud možno aby to bylo zároveň praktické a elegantní.

Protože se dlouhodobě zabývá designem, navrhl Chládek a spolu s dalšími spolupracovníky i vyrobil elektromobil 4ekolka, který splňuje výše zmíněné požadavky. Nabízí úplně nový design a image vozidel, které se nedají porovnávat se standardním portfoliem automobilky.

Koncept je postaven s maximálním důrazem na snížení hmotnosti a spotřeby. "Tohle auto otevírá možnosti pro zcela nové typy vozidel, která budou mnohem zodpovědnější a udržitelnější směrem k budoucnosti," dodává Chládek.

Max. rychlost vozu je 55 km/h. Sportovnější řidiče osloví výjimečný krouticí moment elektromobilů, který začíná už od nulových otáček a poskytuje vynikající akceleraci. Baterie LiFePO4 mají kapacitu 200Ah@48V - 9,6 kWh.

Vzhledem k velmi nízké hmotnosti to vystačí k dojezdu až 200 km na jedno nabití. Klasické elektromobily spotřebují na jeden kilometr jízdy přibližně 200 až 300 Wh elektrické energie. 4ekolka spotřebuje kolem 100 Wh.

auto elektromobil Petr Chládek 4ekolka EV

4ekolka se neustále vylepšuje. Kabina se například nyní odklápí s pomocí elektromotoru.
foto: Petr Chládek

"Povědomí veřejnost o elektromobilech je značně zkreslené," zdůrazňuje Chládek. "Elektromobily dokáží s vysokou účinností využít energii a mohou jezdit bez místních, či dokonce jakýchkoli emisí, a výrazně snížit smogové zatížení v české kotlině," doplňuje.

Elektromobily mají podle něj potenciál změnit dopravu stejným způsobem jako smartphony změnily naši komunikaci. Nabízejí přidanou hodnotu, image technické dokonalosti, jsou čisté i stylové, a i když budou dražší než standard, mohou být užitečnou součástí domácnosti.

V každém případě se podle něj vyšší pořizovací cena elektromobilu vykompenzuje za pár let provozu. Hlavní přednost přitom zůstane – elektřina se bude vyrábět z čistých obnovitelných zdrojů a automobil nevypouští škodlivé emise.

Dnes se podle Chládka všude v Evropské unii podporuje elektromobilizmus a už i v Praze je možné jedině elektromobilem parkovat kdekoliv za 100 Kč na rok. Stává se běžným bezplatný vjezd do center měst, kam jinak "spalováky" musí platit poplatek.

4ekolka je podle svého autora plně dostačující jako městské vozítko a komfortnější než kolo nebo skútr. Z běžné zásuvky se dá nabíjet jak doma, tak zadarmo v nákupních centrech.

Náklady na palivo jsou u elektrovozů oproti ostatním autům asi třetinové. Využití by mohlo najít také v různých městských firmách a institucích, například pro potřeby městské policie či komunálních služeb.

Výroba prototypu podle Chládka vyšla zhruba na 300 000 Kč, zhruba polovinu ceny tvořily baterie a management systém baterií (BMS). S tím, že část vozu dokonce vznikala na 3D tiskárně, kterou jako architekt běžně využívá ve své praxi.

V současné době prototyp vozu 4ekolka homologovaný jako čtyřkolka s povolením pro vjezd na veřejné silnice Chládek testuje, můžete ho zahlédnout v Praze a okolí. Do budoucna přemýšlí o možnostech komerčního nasazení.

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář

I was even involved in the investment process of such cars, and being a writer at Handmade Writing, I can fully support the author's point of view. This subject can be a good topic for the next research paper. If you need help with writing tasks, check all the reviews for
essay writing service reddit

It's my first chance to speak on this website. I realized some exciting matters and I can implement the improvement of my own web page. Keep on sharing the more articles https://writemyessaytoday.us/

Prototyp je jedním ze stovek pokusů vytvořit vozidlo PERFECT. Jen pokus.

"Chládek se chystá provést testy vozu 4ekolka v Praze a doufá, že organizuje hromadnou výrobu těchto vozidel" (zde - http://smallcarsclub.com/catalog/4ekolka/4ekolka/).

OPRAVDU? A využijte 3D technologii tisku! Ach člověk, ty jsi sníl! Pro toto auto není žádná budoucnost.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Petr Chládek je trapnej plagiátor !!!

toto je opis mého textu (PDF) doložitelný z 04.06.2016 (samotný text je z roku 2010)
Račte srovnat s textem pana "architekta a designera" :(

Stručný popis projektu Myšlenka: všechny současné způsoby dopravy osob po městě nejsou dobré. proč ?
MHD: jezdí jenom na vytyčená místa a jen někdy, což nemusí korespondovat s vašimi potřebami
Auto: v 60% jede v autě po městě jen jedna osoba. je opravdu nutné na přepravu svých +-100 kilo váhy sebou "tahat"
1000 a více kilo železa ?
Taxi: jednorázově efektivní, ale pro každodenní používání zbytečně drahé.
Motocykl/skutr: nechrání posádku ani při případné kolizi, ale hlavně před nepřízní počasí. Použití ve sněhu, mrazu nebo
jen silnějším dešti by napadlo jen masochistu se sebevražednými sklony.
Jízdní kolo: dtto co motorka a navíc né každý má dostatešnou fyzičku a také zpocený cyklista rozhodně není vhodný
partner např. pro obchodní jednání nebo posezení u stolu.
Pěší chůze: je sice zdraví prospěšná, ale na delší vzdálenosti zoufale pomalá.
Výsledek: Do města potřebujeme neco malého, levného, bezpečného, celoročně použitelného, maximálně pro dvě osoby,
s rychlostí 50km/h, se zavazadlovým prostorem. Také pokud možno zároveň praktické i elegantní.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

rex-stream com
to že oprásknul starou verzi modelu eL dobrá ale na model eXss HCS stejně mít nebudeš trapko!

Obrázek uživatele Kuk

Twizzy F1 tuning
https://www.youtube.com/watch?v=u8CGmmhFCAU

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Sice tento pidistyl není nic pro mne, ale jinak se mi to docela líbí. Tedy až na rychlost, mohlo by to jet alespoň 80km/h. Ale kupovat to nebudu, takže mi to může být jedno. Ale jinak palec nahoru za to, že to navrhl a vyrobil sám, přeju mu, aby to mělo úspěch =)

Kdyby se toho někdo chytil, ještě se to trochu upravilo a začalo vyrábět jako sériovka s cenovkou kolem 150-200 tis. Kč, tak by to mohlo fungovat a prodávat se.

Jinak gratulace, že se pan Chládek do takového projektu vůbec sám pustil. Remcat umí každý, ale něco sám postavit to už chce čas, peníze a koule.

---

www.VarujMe.cz - Řidiči si pomáhají!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to pěkná věc. Připomíná to Twizzy. Pokud to má konkurovat e-skútrům tak cena musí spadnout.

Pokud by šlo řidiče posunout vpřed a za něj dát dvě místa vedle sebe - třísedačkové. Možná poskytnout trochu stínu ve stropu bubliny nebo také zvýšit rychlost na 80 km/h.

Byla by to pecka!

v době, kdy většina lidí chce auta typu crossover nebo suv jako imageovku (ať už si to zdůvodňují jakkoli), tak bohužel takovéto autíčko velký obchodní úspěch asi nezaznamená. Leda by lidi něco nutilo je kupovat a to by bylo třeba v textu zmiňované povolení pro vjezd od center měst, kam by např. nesměla auta nad 1000kg... Potom bych si dovedl představit i masovější zájem.

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Trabant s přehledem

Obrázek uživatele Josef

Limit 1000 kg je hodně málo. To nesplňuje snad nic kromě smartu a pár dalších vozítek, která má pár lidí. To už bych spíš zavedl limit 1200 kg, případně limit šířky vozu, což by bylo lepší.

"normální" auta se dnes opravdu do 1t nevejdou, proto jsem to napsal k danému článku. V článku uvedené vozítko se do limitu 1t vejde s přehledem.
Myslím, že většina městských aut typu WV up, Š sitygou atp. se do 1t vejde taky (+-).
Ale určitě nejde o to, jestli by to bylo 1,0t nebo 1,2t, ale že by takové omezení bylo... :)
Něco jako: do center měst pouze na elektriku nebo s auty do hmotnostního (nebo jiného) limitu - nebo tak něco. Je celkem úsměvné, když celkem běžně vidím, jak mamka třeba v X5 se pokouší zaparkovat u Penny...

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

OT: A proc myslis, ze u nakupaku vznikaji specialni parkovaci mista pro zeny, ktera jsou sirsi? Aby se tam s tim SUV vesly :)

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Kuk

Ženy jak známo si vždy myslí, že jsou tlustší než jsou a pak není divu že si taky myslí, že se do tý díry s autem nevejdou ;D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

To staré rčení, že i s malým kašpárkem se dá udělat velké divadlo, je lež... čím větší, tím lepší. I SUV je moc malé. V noci se mi zdává o tomhle (viz. odkaz), s tím bych neměla ten svůj obvyklý panický strach z parkování, s tím bych se dostala a zaparkovala úplně všude... a bez obav, že si svého miláčka škrábnu, nebo nedej bože ťuknu. Z popisu produktu vyplývá, že je tvrdší a rychlejší, než kdy dřív. Je vždy připraven, když ho budu potřebovat. Dává více za méně. A jeho celosvětová podpora se o mé potřeby postará vždy a všude. A to hlavní - je to hybrid!
Prostě dokonalý... Ach <3 =]

http://bit.ly/2dH9LDK

Obrázek uživatele Radovan

Ale musí to mít některé dámské úpravy. Třeba dost blbě se poleze na ty příkré schody v úzké sukni, o podpatcích zaseklých do mřížových stupňů ani nemluvě :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Na sukni nemám postavu, do schodů chodím po špičkách (podpatek mimo schod) a dolů je sjíždím po zábradlí... a nebo to beru rovnou z okna na koštěti :-p

Obrázek uživatele Kuk

Jen abys nelitovala :)
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/97/47/d0/9747d0c970b41257840b94225576876b.jpg

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ay caramba, taťko, tos mi neměl ukazovat... už se mě zase zmocňuje úzkost =( Konečně si vyberu vhodné eko-autíčko, které mi sedne po všech stránkách a ty mi to takhle zkazíš... fňuk... =[

Obrázek uživatele Radovan

Leží tam v oboře, nožky má nahoře, bojím se bojím, že umře :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Josef

Já bych se místo hmotnosti, která není až tak vypovídající, spíše soustředil na velikost, tedy rozměry.

Moje Polo vážilo méně jak tunu. 5 dveří, 4válec...

Bejvavalo, dneska nejlehci (jednolitr trivalec) 1050kg...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele M.Krupka

Jako dobrý. Nebylo vidět jak se do toho leze. Toyota má i road, jen škoda, že se Toyota nerozhodla přivézt pár kusů do ČR.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrá práce! Design je velmi atraktivní, kdo se neotočí za tímhle, ten už se neotočí za ničím :-) Zašupovací kokpit je neokoukané řešení, do kterého se jen tak někdo nepustil. Přeji hodně úspěchů v tomto velmi zajímavém projektu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tak ja som na 3D tlačiarni vyrobil iba elektromotor:
youtu.be/tJes0wMoS3A

vyrobiť auto, som uvažoval, ale iba take alé, pre jedného,
len akosi času neostáva, musím aj zarábať.

Pokusy vyrabet takova vozitka vzdy skonci fiaskem. Kdyz nekdo potrebuje takove vozitko, tak radeji Renault Twizy. Kdyz je to homologovane jako 4-kolka, tak by to nemelo mit ani topeni.
Ojety Ion je za ty prachy lepsi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V čem se to liší od čínských 4 kolek a 3 kolek za 3000$, které jsou k dostání na Aliexpress? Jen větší baterií.

Obrázek uživatele Radovan

A tím že to může na naše cesty. Legálně, třeba jako Velorxtrike.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Velorxtrike je právě ta čínská tříkolka, o které mluvím. Jen má homologaci, která je samozřejmě důležitá.

Jako levnejsi konkurent Smarta, proc ne.
Jen predpokladam, ze ten nesmyslny rychlostni limit je dany zpusobem, jak to dostal na znacky, jet v tehle "skorapce" 55 po okruhu mezi nakladaky muze byt dobre adrenalinovy sport.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Radovan

Jednak na značky, jednak v tom pak mohou jezdit řidiči pod 18 let.
Je fakt, že třeba v Ostravě díky množství 4proudovek s limity 80 a 90 km/hod. plus bezplatnou dálnicí v úseku přes Ostravu až 130 km/hod. je člověk s tímhle fakt brzdou.
Sám jsem si to ověřil v Praze s elektroskútrem E.ON eMax 90, který to přes 50 nedal. Jakmile se vyjelo na 4proud, raději jsem se stáhl do odstavného pruhu. Jednak z ohleduplnosti, abych nepřekážel těm povoleným 80 km/hod., jednak protože každé prase to kolem švihalo 110 a více. I kamiony nad 90. A to je o hubu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a doprdele, to nemohlo aspon trochu vypadat jako auto ?

Obrázek uživatele Kuk

Jestli si to chceš do tý zadnice fakt strkat, tak bude tvar vhodnější :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station