40 let elektromobilů BMW: MINI E (2008)

Jan Horčík - 21 Leden 2013

Po čase se opět vracíme k seriálu o . Když společnost BMW Group v roce 2008 poprvé prezentovala , přišla s flotilou více než 600 čistě elektrických vozů určených pro každodenní použití. Mini E

Mini E - první elektromobil BMW, který se vyráběl po stovkách kusů
foto: BMW

V roce 2008 tak automobilka BMW odstartovala pilotní projekt, jehož smysl spočíval v tom, že byly dodány vybraným soukromým a firemním zákazníkům nejprve v , a následně také v Evropě.

Vývoj lithium-iontových akumulátorů v MINI E dosáhl nové úrovně, když výkon, kapacita i samotné rozměry dosáhly velmi dobrých hodnot.

Zákazníci poprvé dostali speciální dobíjecí stanici známou jako „wall box“, jež dovolovala plné nabití v čase dvou a půl hodiny. Výkon, dojezd a každodenní využitelnost MINI E napomohly zvýšit zájem o elektřinou poháněné automobily a jejich přijetí v následujících letech.

elektromobil Mini E

Poznatky získané každodenním využíváním byly vyhodnoceny a nasměrovány přímo do procesu vývoje produkčních vozů. V té době již BMW prezentovalo své plány s vývojem sériové verze vozu MCV (BMW Megacity Vehicle), později , určeného pro velké světové metropolitní oblasti.

BMW Mini E (2008): Technické údaje
Motor asynchronní elektromotor
Výkon/max. výkon 150 kW
Akumulátory li-ion
Kapacita 35 kWh
Hmotnost 260 kg
Jízdní parametry
Max. rychlost 152 km/h
Zrychlení 0-50 km/h 8,5 s
Dojezd v městském provozu 250 km
tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kazdopadne oproti predchadzajucim elektryckym modelom v seriali od BMW, tento model uz ma KONECNE maximalku (152kmh) vhodnu aj na dialnice, a dojazd (250km), ktori vystaci aj na kratky vylet do prirody za mesto a spat.

Pro auto velikosti a hmotnosti Mini je zrychlení z 0-50km/h za 8,5sec se 150kW!!! motorem nesmysl.

Těch 8,5s platí pro zrychlení 0-100km/h (resp 0-62mph)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?