20 let odsíření: Emise popílku a oxidu siřičitého klesly u elektráren ČEZ o více než 90 %

Od konce roku 1998 akciová společnost ČEZ provozuje pouze takové elektrárny, které splňují přísné emisní limity zákona na ochranu ovzduší.

Nerychlejší ekologizace v Evropě stála 111 miliard korun
foto:

Poslední odsířený uhelný blok v rámci obřího ekologizačního projektu 90. let byl spuštěn do zkušebního provozu 12. listopadu 1998 v elektrárně Mělník. Druhá vlna modernizace uhelných zdrojů ČEZ za více než 100 miliard korun proběhla v letech 2008 – 2017. Na vybraných elektrárnách se v současnosti investuje do dalšího snižování emisí v rámci přípravy na evropské limity od roku 2020.

ČEZ v průběhu let 1992 – 98 odsířil 5 930 MW výkonu v uhelných elektrárnách a dalších přibližně 500 MW vybavil moderními fluidními kotli. Emise oxidu siřičitého i popílku se díky technickým opatřením snížily nejméně o 90 % a emise oxidů dusíku o 50 %.

Ve stejném období ČEZ také postupně odstavil celkem 2020 MW výkonu v nejstarších uhelných elektrárnách a jako náhradu tohoto výkonu dostavěl Jadernou elektrárnu Temelín, jejíž rozestavěnou stavbu zdědil po rozdělení státního podniku Českých energetických závodů.

Elektrárenská společnost ČEZ tak v sedmi letech zrealizovala patrně vůbec nejrozsáhlejší a nejrychlejší ekologický program v Evropě (v Německu trval tento proces dvojnásobnou dobu). V rámci tohoto programu bylo v elektrárnách instalováno celkem 28 odsiřovacích jednotek a 7 fluidních kotlů, rekonstruovány odlučovače popílku a modernizovány řídicí systémy elektráren. Celkem bylo do modernizace, odsíření a dalších opatření uhelných elektráren investováno 111 miliard korun.

„Málokdo si dnes při pohledu na zelené vrcholky Jizerských a Krušných hor vzpomene na to, jak vypadaly před více než dvaceti lety. Ostatně protesty proti stavu ovzduší v severních Čechách dokonce v listopadu 1989 o pár dní předstihly studentský protest na Národní třídě, když lidé již 11. Listopadu demonstrovali v Teplicích. Znovu zalesněné stráně mohou pamětníkům připomenout, jak obrovský kus práce ČEZ, a nejen on, odvedl a jak výrazně zlepšil za posledních dvacet let životní prostředí v severních Čechách,“ říká ředitel divize klasická energetika a člen představenstva ČEZ Ladislav Štěpánek

Náprava hříchů minulosti

Období před rokem 1989 bylo v energetice charakteristické prioritní politikou levné energie. To však mělo neblahé důsledky – plýtvání energií a neúnosným stavem životního prostředí. Již v roce 1986 sice vznikl Komplexní energetickoekologický program k odsíření a denitrifikaci největších elektráren na Severu Čech, ale vhodné technologie odsíření spalin na východ od železné opony na trhu nebyly k mání. Utrácení vzácných valut na z pohledu tehdejší politické reprezentace okrajovou záležitost, jejíž řešení bylo možné odložit na později, bylo nemyslitelné.

Řešení tohoto dluhu minulosti“ se stalo prioritou pro tehdejší nově vzniklou energetickou společnost ČEZ. Nový zákon o ovzduší z roku 1991 stanovil, že vše se musí stihnout do konce roku 1998. V prvé řadě bylo třeba připravit transparentní, důvěryhodný a realizovatelný plán.

V tak krátkém čase nebylo možné provést náhradu zcela novými technologiemi. Proto se program zaměřil na vymezení těch elektráren, které budou odstaveny z provozu, a ty, které budou opatřeny zařízeními na čištění spalin.

Zásadní problém představovalo zajištění financí na tak náročnou investici. V roce 1991 bylo nemožné získat u bank desítky miliard korun. Do projektu se však podařilo zaangažovat Světovou banku. Podpisem půjčky ENERGY I. ve Washingtonu v červenci 1992 se ČEZ stal první obchodní společností v bývalém východním bloku, která od Světové banky úvěr získala.

Byl to signál bankovního domu s vysokou mezinárodní autoritou, že ČEZ je důvěryhodná společnost, která je schopná dostát svým závazkům. To podpořilo snahu ČEZ si dále již značnou část financí obstarat vlastním jménem, bez státních garancí. V roce 1994 tak ČEZ, opět jako první firma z východního bloku, získala od společnosti Standard & Poors investiční rating BBB- a vydala dluhopisy na evropském kapitálovém trhu.

tisková zpráva

29 Comments on “20 let odsíření: Emise popílku a oxidu siřičitého klesly u elektráren ČEZ o více než 90 %”

  1. off
    Ve Valencii ve Španělsku zrušili zákaz spalování

    off

    Ve Valencii ve Španělsku zrušili zákaz spalování extrémně tlustých nebožštíků, protože to prý bylo diskriminující.
    Když se spálí takovej tlusťoch tak jde do ovzduší až 400 kg CO2. Taky je na to potřeba spousty paliva a výsledkem je spousty škodlivejch emisí. Pohřby žehem ve Valencii narostli z 16ti na 36 % a stále rostou. Jak vidno za chvíli budou i lidi muset chodit na emise :))

    Valencia drops plan for ban on cremations for morbidly obese
    https://www.bbc.com/news/world-europe-46207354

  2. off
    Jak naše milijardy vyhučeli komínem v turecké

    off

    Jak naše milijardy vyhučeli komínem v turecké elektrárně

    Turci začali s prodejem elektrárny Adularya, doufají v pět miliard. Český stát do neúspěšného projektu přitom investoval více než dvojnásobek
    https://archiv.ihned.cz/c1-66338410-turci-zacali-s-prodejem-elektrarny-adularya-doufaji-v-pet-miliard?utm_source=aktualne.cz&utm_medium=carousel

  3. Na každej pád jsem rád, že po ’89 se zlepšila
    Na každej pád jsem rád, že po ’89 se zlepšila dýchatenost vzduchu a vzrostl počet živočišných druhů, některé se přemnožují. U nás na sídlisku se perou sojky o pozornost za zvuků datla a řvaní strak. To jsem neznal. Straku jsem viděl jen na obrázcích od Lady a pak v zologický, sojka prej byla vidět kromě na kloboucích od myslivců vzácně v lesích a občas tam byl slyšet i datel.

  4. ČEZ: „20 let odsíření: Emise popílku a oxidu
    ČEZ: „20 let odsíření: Emise popílku a oxidu siřičitého klesly u elektráren ČEZ o více než 90 %“

    21 let levný čezký elektřtiny na vývoz do germánie a jinam, díky který nemůžeme mít elektromobily ;))
    První TerraWatthodinu jsme vyvezli už v roce 1997! 😉
    https://bit.ly/2z9D21H

    Ale ty emise jsme nevyvezli, a nechali jsme si je tu pro sebe >:-((

  5. hnedouhoľná elektráreň (nováky/kostoľany) dostala
    hnedouhoľná elektráreň (nováky/kostoľany) dostala odsírenie okolo 1966, vtedy sa začali k prievidzi, bojniciam vracať muchy a komáre, o niekoľko rokov už odvážlivci dovážali včely.
    a elektráreň a hnedouhoľné bane koš, ováky, handlová to majú zrátané. ani sociálna vláda nepristúpila na „masový protest/podpisovú aktivitu“ jednoduchých baníkov a nechala „miestny parlament“ (poslanci tn samosprávneho kraja) nepovoliť „prelomenie“.

  6. Připomínám, že s tím Temelínem je to tak trochu lež,
    Připomínám, že s tím Temelínem je to tak trochu lež, protože od jeho dostavení je ekvivalent celé jeho produkce exportován. Tj. máme dlouhodobě přebytek výroby v uhelných elektrárnách, asi 25-30% uhlí, které se v ČR spálí je kvůli exportu elektřiny.

        1. Dokud se nerozběhnou nové jaderky na Slovensku a v
          Dokud se nerozběhnou nové jaderky na Slovensku a v Maďarsku, tak v našem regionu hrozí nedostatek elektřiny, a Česko musí zodpovědně zajišťovat silně přebytkovou výrobu, když na to ostatní kašlou.
          Protože uhelná výroba se tu neustále snižuje a bude nezadržitelně dál klesat, a nebylo dlouho jasné kdy přijde slibovaný obří výpadek v Německu, když tam chtějí ukončit jádro.
          Hlavní chybou bylo prodávat na západ a jih toto desetiletí tak levně, raději jsme měli zelené germány okamžitě nemilostrdně skřípnout, a postavit ty hraniční omezovače za miliardy daleko dřív.

          1. To jako, že ten 1 GW na Slovensku někoho vytrhne? 🙂
            ČR

            To jako, že ten 1 GW na Slovensku někoho vytrhne? 🙂
            ČR nemá zodpovědnost za žádný okolní stát, my jsme akorát za osly, kteří prodávají pod cenou své nerostné bohatství a životní prostředí.
            Němci jsou schopni během odběrových špiček exportovat více než je celá česká spotřeba, jejich elektroenergetika je 10x větší než česká, ČR může tak maximálně vedle nich přicmrndávat, ale to je asi tak vše.
            Obří výpadky už na českých webech slibují všichni ti Wagneři už tak 15 let a furt nic, skutek utek.

          2. A proč by jako ausgerechnet ČR mělo někoho zachraňovat?
            A proč by jako ausgerechnet ČR mělo někoho zachraňovat? To nestačí že jsme zachránili CME, Erste …. a podobnou pijavickou pakáž? Každý ať se stará o sebe za své! Tak nám to cpou do hlav a nevidím proč by se podle svých keců neměli začít konečně chovat. Prostě si vyrobím a případně naakumuluji za levno co budu potřebovat a basta. Klidně ať burza v Lipsku vyletí cenově do výšin, když jim nebudeme prodávat EE z Tunelína. A je ticho. Voni se totiž kvůli nám nepo…… nejsme pupek světa a není důvod k rektálnímu alpinismu.

  7. A jak psal Venca Klausů ve svém pamfletu o modré planetě,
    A jak psal Venca Klausů ve svém pamfletu o modré planetě, vše zařídil svobodný trh 🙂
    A přitom tady jasně čtu, že to byla státní regulace a levné prachy ze Světové banky, což je politická organizace.
    Trh se projevil až potom, když na základě vytvořené poptávky byl schopen dodat účinná protiemisní opatření za rozumnou cenu.

        1. No jasně.
          Klaus byl blbec, i když za něj proběhlo

          No jasně.
          Klaus byl blbec, i když za něj proběhlo nejrychlejší odsíření na světě, a čeští miliardáři už začali skupovat i poměrně klíčová aktiva v Německu a Francii.
          Tvrdík je neschopa, i když provedl nejrychlejší profesionalizaci armády na světě.
          A Zeman je totální český balík, i když má na celém světě ze všech prezidentů nejlepší vztahy s hlavní globální trojkou hlav Číny, Ruska a USA.

    1. psal sice o modré planetě, ale jaksi nerozpoznal, že FV
      psal sice o modré planetě, ale jaksi nerozpoznal, že FV panely na polích září modře a že cacloní tu pro něj nechutně zelenou krajinu. Takže je to pouhý tlučhuba, který říká pouze to na co v aktuální době lidé slyší a co se mu hodí do krámu. Manipulátor je to.

Napsat komentář