10 tipů jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě

Chladnější počasí zvyšuje efektivitu fotovoltaiky. Zatažená obloha ale dovolí solárním panelům vyrábět jen na 20 % letního výkonu.

Boom fotovoltaikých elektráren je v Česku obrovský. Loni u nás bylo spuštěno rekordních 240 MW a letošek bude možná ještě zajímavější. Mezi největší dodavatele solárních střešních elektráren patří i společnost ČEZ. Více než 6,5 tisíce domácností už má na vlastní střeše elektrárnu od ČEZ Prodej a tisíce dalších se k tomu kroku v nejbližších měsících chystají. V létě jednou panely naplno, co ale dělat ve dnech, kdy sněhová pokrývka a mlhy způsobí výrazný propad výroby? I při kratších dnech a menší intenzitě osvitu se vyplatí získat ze slunce každou kilowatthodinu. 

Mráz není pro soláry nepřítel aneb Top 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaik

1. dvakrát ročně (na jaře a na podzim) panely zkontrolujeme a vyčistíme, ideálně tlakovou „vapkou“ naplněnou speciálním čisticím prostředkem nebo ručně pomocí speciální stěrky – i díky čistému povrchu zbavenému pylů, prachu a dalších nečistot sníh v zimě z panelů lépe sjíždí

2. ideální sklon panelů, které směrují na jih je – pro solární parky 20-25 stupňů, ale pro rodinné domy 45-50 stupňů – nižší sklon u velkých parků zajistí, že si řady panelů vzájemně nestíní a zároveň dokážou využít i níže položené slunce v zimě k efektivní výrobě a přispět k odtávání sněhu. Panely na střeše domů si naopak nestíní, a rozhodující pro jejich sklon je tak tvar střechy a pomoc při efektivním odtávání sněhu.

– sklon celoročně optimalizuje výrobu a spotřebu během dne a zlepšuje výkon i v zimě

– panely se při první oblevě zbaví sněhu rychleji než okolní krajina či střecha 

3. kombinujeme předpovědi počasí z více kvalitních zdrojů 

chmi.cz, windy.com, in-pocasi.cz, wunderground.com, meteocentrum.cz 

– cílem je, abychom mohli přizpůsobit spotřebu v domě tomu, kdy fotovoltaika nejvíce vyrábí

4. pokud do 2-3 dnů přijde tání, necháme pracovat přírodu, jinak použijeme k odmetání smeták

– odmetáme jen dobře dostupné panely tak, aby nedošlo k úrazu. Za to rozhodně krátkodobé zvýšení výroby nestojí.

5. námrazu z panelů neškrábeme

– opět necháme působit tání nebo ručně odmeteme

6. i v zimě se snažíme o maximální využití solární energie – technologicky vyspělým domácnostem se vyplatí zapojit fotovoltaiku do komplexního systému pro správu domu, např. Tengeo umí řídit podle úrovně výroby nejdůležitější spotřebiče (ohřev teplé vody, tepelné čerpadlo atd.)

7. investujeme do moderních panelů s tzv. half-cut technologií 

– solárním článkům nevadí ani dílčí zastínění, např. nečistotami ale i sněhem na částech panelů, vyrábí elektřinu zbylou částí

8. při údržbě se zaměřujeme i na zdroje zastínění, především prořezáváme stromy 

9. správná péče o baterii

– pokud je součástí domácí FVE i baterie, měla by být umístěna na suchém místě, kde teplota neklesá ani v zimních měsících pod 0 °C; baterie by měla být ideálně v režimu nabití 30-90 %

10. nejhorší počasí s téměř nulovou výrobou můžeme využít s pomocí profesionála k diagnostice a preventivní údržbě, aby elektrárnu připravil na maximální využití v letním období

zdroj: tisková zpráva

60 Comments on “10 tipů jak zvýšit výrobu z fotovoltaiky v zimě”

  1. Zaujimave:

    13. Obnoviteľné zdroje síce nepredstavujú priamu záťaž na životné prostredie, sú však nestabilné (vietor, slnko). Ako vidíte ich budúcnosť, využiteľnosť na Slovensku a ako vidíte proces uskladňovania takejto energie?
    Netvrdil by som, že nepredstavujú priamu záťaž na životné prostredie. Môžem vám uviesť príklad z Austrálie, kde sa vybudovalo niekoľko 100 hektárové fotovoltaické pole a zistilo sa, že po dvoch rokoch je pod ním úplne mŕtva pôda a revitalizácia bude ďaleko náročnejšia ako samotný zisk. Málokto si uvedomuje, že prvých sedemdesiat centimetrov pôdy potrebuje slnečné žiarenie na udržiavanie mikroflóry. A keďže všetku slnečnú energiu pohltí fotovoltaika, tak pôda pod ňou je dlhodobo v tme.

    Nech ziju OZE :DDD

  2. Posledních 14 dnu kdy nesvítí slunce mi 10 kWp FVE vyrobi 3-5 kWh a tak na večer vypínám měnič Deye 12 kW, který má spotřebu cca 80 W. Nejhorší je FVE od ČEZu, která často montuje takzvané Battery Boxy, které mají spotřebu 300W – 7,2 kWh za den a tak se pak snadno stane, když je hnusně , že majitel FVE od ČEZu má větší spotřebu než když žádnou FVE neměl tomu říkám super business. Nechápu jak na to mohou dávat dotace. https://www.modrastrecha.cz/forum/volne-diskuse/cez-battery-box/

    1. Udavana spotreba 80W nebo 300W je cinny vykon, nebo treba jalovy? Jakym zpusobem to merite? Nektere pristroje maji relativne vysoky jalovy prikon, ale skutecny cinny prikon je zanedbatelny. Pokud teda merite proudy a vynasobite napetim a neznate cos fi, pak to je nespolehlivy vysledek. Doopravdy vam tech 7kWh napocita elektromer od Cezu? Muj menic Sungrow 10kW ma uplne zanedbatelny cinny prikon.

        1. To je mi jasne, ale prave pokud dotycny nezna tyto rozdily, pak muze vsechny prikony oznacovat ve Wattech. Typicky pristroj ktery lide casto zatracuji kvuli zravosti je pohybove cidlo. To nema plnohodnotny zdroj pro napajeni elektroniky, ale tzv. kondensatorovy zdroj bez transformatoru. Kdyz se zmeri napeti a proud, vychazi velky prikon, ale doopravdy je diky kondenzatoru fazovy posun mezi U a I velky a tudiz je cinny prikon maly. A presto lide mluvi o U*I jako o vykonu ve Wattech. Pritom to jsou VA.
          Autor komentare by se mel vyjadrit jak zjistil ty vysoke hodnoty. Pritom vlastni spotreba menice nejde ze site, ale z DC FVE.

          1. Hodně lidí měří příkon klešťovým ampérmetrem. To je možné dělat u žárovky nebo topného tělesa. Rozhodně ne u elektronických zařízení. Tam se to musí měřit vektorově. Ale ty Baterryboxy od ČEZu mají spotřebu opravdu velkou. Naštěstí už na nich netrvají a nechají zákazníka vybrat jiný.

      1. Deset sekund hledání 😛

        ==============
        Je pravda, že BATTERY BOX využívá zastaralý měnič?
        Není. Systém BATTERY BOX nevyužívá starý typ měniče. Měnič užitý v rámci systému BATTERY BOX je nízkonapěťový.

        Má měnič použitý v BATTERY BOXU nějaké výhody?
        Samozřejmě! A jsou významné. Systém BATTERY BOX obsahuje hybridní asymetrický měnič o jmenovitém činném výkonu 10kW s aktivním chlazením. Je to dáno tím, že disponuje možností navýšit svůj činný výkon až na dvojnásobek svého jmenovitého výkonu s využitím distribuční sítě. To sice vede k vytváření většího tepla a potřebě výkonnějšího chlazení, nicméně výkonem lidově řečeno strčí tento aktivně chlazený měnič své konkurenty s pasivním chlazením do kapsy.

        Jakou má měnič obecnou spotřebu?
        Záleží na velikosti asymetrií v jednotlivých fázích. Výrobci měničů udávají většinou spotřebu nejnižší možnou. Pokud hovoříme o výkonové řadě 10kW, pak se průměrná spotřeba těchto invertorů pohybuje okolo 100-150W.
        ===================

        Ano milé fotovoltaické děti, battery box ČEZu vám spapká 1MWh ročně vaší fotovoltaickou elektrárnou těžce vydřené elektrické energie. A to se vyplatí! 😀 😀 😀

        1. Blabolisto, i kdyby menic spotreboval onech 100-150W, tak jen v dobe kdy vyrabi. A jak sam porad uvadite, neni to 24h denne. Kdyz malo sviti, tak i malo spotrebuje. Tak 1MWh je z rise russkych bajek. Nicmene v zime ta ztrata prispiva k ohrevu objektu, tak take jen relativni ztrata. Samozrejme muze byt umisteny i venku, ale vetsinou bude instalovan v technicke mistosti. Vite kolik ztrat ma spalovaci kotel? Tam utikaji kilowatty.

            1. Nocni spotreba domacnosti je oproti denni mnohem mensi a tim i ztraty. Prumerna baterka bude mezi 5-10kWh a vyuzivana bude na 60%. Tak zadne velke skoky s tim nelze delat. TV, lednicka, mrazak, PC a trochu osvetleni, celkem do 500W. A po pulnoci 100W. A kdyz pres den sviti slunicko, tak ty ztraty jdou z panelu. Tak kdyz by to bylo 100-150W, pak staci pridat jeden panel 400W navic a ztraty mate vyresene. Bohuzel ta urednicka buzerace omezuje lidi si postupne FVE rozsirovat. Ale jako darek k vanocum je panel za 5000 kc lepsi nez nejaka kravina kterou clovek vubec nepotrebuje. Panely jsou investice ktere se casem samy zaplati.

            2. Runnere, ty tady předvádíš psychologický efekt jak z učebnice. Nevím jak se to odborně jmenuje.¨
              Prostě když něco nemám tak to musím pomluvit a sám sebe přesvědčit, že to je na howno a že jsem vlastně chytrý, že to nemám.
              Nic si z toho nedělej, je to normální. Já jsem si takto rozmluvil jachtu a soukromý tryskáč. 😉

                1. Dohledat ano, ale věřit jenom testům nezávislých laboratoří a ne reklamním kecům obchodníků.

                2. U auta také očekáváš menší spotřebu, než deklaruje prodejce? Nová doba, obchodnící spotřebu schválně nadsazují, aby to vypadalo co nejhůře a prodali toho co nejméně, že 😉

                3. U auta očekávám spotřebu horší než uvádí obchodník. Ale nejlepší je si to ověřit sám a nevěřit nikomu. Když se vrátíme k původnímu tématu tak o tom Baterry boxu jsem četl strašné věci ale neříkám nic protože jsem ho neviděl. Jenom vím, že ČEZ na něm už netrvá a nechá zákazníka vybrat.

                4. CEZ podil na nemecke firme Sonnen zase prodal, tak uz nemaji nutkani ty boxy lidem vnucovat. Netusim co je na tom tak zrave. Muj menic je skromny a ma pasivni chlazeni.

                5. Ty měniče dodávala ČEZu soukromá firma Martina Kuby bývalého ministra MPO. Na tehdejší dobu bylo pozoruhodné, že byl asymetrický. Z té doby taky pochází vyhláška o měření fází. Zajímavá náhoda.

                6. To musi byt uz muzealni stari. Mereni po fazich funguje v Cezku uz hodne dlouho. Asi proto zerou jak zajezd. Jsem zvedav zda to podvodne mereni nekdy nekdo zrusi. Ale Cezko je ve vsem specificke a takove exoticke narizeni se do Cezka hodi.

      2. Když se vyhodí 80% energie ve spalovací dopravě, to je v pohodě, ale když se nějaké procento výroby FVE ztratí v měniči, tak to už je hadr rudý pro kretény…
        Vlastní spotřeba hybridních měničů je často probíraná problematika, teda alespoň na serverech, kde se řeší technické věci a ne boj z kretény jako tady.
        Větší vlastní spotřebu mají obecně měniče s malým napětím baterie, protože je zde velký rozdíl mezi napětím baterie vnitřním napětím měniče, což je z principu méně účinné. Měniče s tzv. vysokonapěťovou baterií jsou proto trochu účinnější, včetně nižší vlastní spotřeby bez zátěže. Malé napětí baterie má zase jiné výhody, a proto je i toto řešení často používané.
        Výrobci se vlastní spotřebou pochopitelně moc nechlubí, ale z principu, když někde spínají tranzistory, tak vznikají ztráty. Některé měniče umí vypnout spínání při malém zatížení a tím nevznikají zbytečné ztráty, které by mohly být větší než je aktuální spotřeba ze sítě. Samozřejmě v takovém úsporném režimu není možné počítat s rychlou reakcí na zatížení, nebo rychlý přechod do ostrovu při výpadku.
        Změřit vlastní spotřebu bez zatížení chce trochu experimentování, nemusí stačit vyjít z údajů dostupných v aplikaci k měniči. Každopádně by to chtělo odpojit zátěže, ideálně vypnout jističe, měřit odběr z baterie a činný odběr ze sítě (třeba pomocí počítání bliknutí diody, protože běžný fakturační elektroměr okamžitou spotřebu neukáže). Účinnost měniče při zatížení je možné odvodit z výkonu panelů, baterie a sítě, které ukazuje aplikace, pokud nějaká k měniči je, jinak by to chtělo měření.
        Příklad údajů z datasheetu:
        Victron 1f 5kW – 18W
        //ecoprodukt.cz/product/20613/download/Technick%C3%A1%20dokument%C3%A1cia%20EN.pdf

        Asi by šly najít i údaje k jiným měničům, ale to je na dlouho.
        Jen tak z paměti vzpomenu si z jiných diskusí:
        infinisolar 10kw 3f – cca 150W
        Deye 3f 12kW – okolo 80W
        Imeon 3f – 100 – 150W
        //kutilska.poradna.net/articles/2755793-fotovoltaicka-elektrarna-cast-2

        Povídání o problematice vlastní spotřeby:
        //youtu.be/PjpBCZgq_8o?list=PLJpNgLIJ1aMxvf8UMm3fpu6sdfvOj0rqu
        Když ČEZ zakáže přetoky a dodá žravou krabici, tak vznikne hůl do ruky pro kretény.

          1. Spammer udělal pokrok v terapii a připustil, že využívání fosilií jednou skončí. Jedním z tisíců rejpanců chtěl naznačit, že v tom případě nebude stačit, že v zimě se pálí uhlí, které se ušetřilo v létě díky FVE, ale bude potřeba řešit pokrytí spotřeby z OZE i v zimě. Ještě ale zbývá krok nejtěžší a to je připuštění že konečnost by se mohla týkat i ropy…
            Měl by si ale taky rozšířit poznání, ze vzduchu se dělá teplo pomocí TČ, není potřeba pořád něco spalovat…

            Pro mnohé bude jistě šokující informace, že TČ je zdroj OZE, který funguje podle potřeby ve dne, v noci. To je ten důvod proč by k současným 300 000 ks v ČR mělo přibýt do roku 2030 dalších 800 000, TČ bude samozřejmě důležitým prvkem teplárenství celé Evropy.
            //vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/24819-tepelna-cerpadla-v-teplarenstvi-ano

            4:40
            //polar.cz/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-17-11-2022-17-14
            V Německu bylo loni TČ instalováno ve více než polovině nových budov.
            Celkem 170 000, z toho více než polovina mířila do stávajících budov.
            Plán po roce 2024 ročně instalovat 500 000 TČ.

            TČ umožňuje násobit elektřinu z OZE a nebo dodat 2 – 3x více tepelné energie z obecného paliva ve srovnání s lokálním pálením v kotlíku. U nás to stále více lidem dochází, a nebo se jen nechtějí hrabat se v kotli, takže TČ se instalují stále více:
            //vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/24075-tepelna-cerpadla-prodeje-v-roce-2021

                1. Paní učitelko, nemohl jsem udělat domácí úkol, protože jsem si musel uklidit pokojíček.

                  Koho to kurva zajímá? Výsledky němekcé energetické politiky jsou jasné, takže veškerá diskuze je o ničem.

                2. O nicem tady porad melete vy. Ac jsem zastance OZE, tak podporuji ted i zemni plyn, obzvlast LNG a vubec nejvic ten z USA. USA ma dodatecne prijmy z prodeje plynu a muze tim hrave poskytovat miliardovou zbranovou pomoc Ukrajine. Tak lidi dobre vule, palte plyn at Ukrajina vyhraje👍🇺🇦

                3. pro Runnču… Samozřejmě máš pravdu: nikdo nechce bydlet ve křivým baráku jen proto, že měl zedník chřipku …
                  ALE co navrhuješ ty = přiblížit Zemskou atmosféru k Venuši….
                  Nejsi trochu sobec????!!!!

              1. Německá čísla hovoří jasně.
                Emise CO2 z výroby uhelné elektřiny v Německu (MtCO2):
                2002 – 245.67
                2007 – 243.62
                2012 – 226.51
                2017 – 197.83
                2022 – 148.42
                A to byl rok 2022 rokem, kdy uhlím museli kompenzovat výpadky jaderné energetiky ve Francii, rekordně nízkou výrobu vodních elektráren v západní Evropě (bylo tam fakt sucho) a raketový růst ceny plynu.
                Tolik k tvým „rekordům“, ty kecko. Kdyby sis aspoň něco o energetice přečetl nebo si ta data ověřil. Úplně by stačil ten report, na který jsem ti onehdá posílal odkaz. Mají tam u toho přiložený úplně luxusní data set. Ta čísla jsou z něj.

                1. Dik za cisla a zdroj. Razantni snizovani uhli. Jsem zvedav na letosni cisla.

                2. Dík.
                  Běhna prodává svoje teoretizování. Já prodávám data.

                3. Nekončící agonie Honzíkovy nechápavosti. Tak po milion páté… pro to jak jsi velký vegetarián není podstatné, kolik salátů vypěstuješ, ale kolik jich sežereš. Pro ekologii Německa není podstatné, kolik vyrobily jejich FVE, ale jaký byl energetický mix jejich spotřeby. Německo se v roce 2022 stalo čistým importérem elektrické energie, a to dominantně z uhelných elektráren.

                  Žvaníš naprosté sračky o ekologii, zatímco německý průmysl jede na uhlí z dolu Turów.

                4. Jseš trapnej, běhno. Ty ses na ta data ještě ani nekoukl, že? Fakt si myslíš, že jednu vyvrácenou lež přebiješ lží jinou?
                  Pro tvoji informaci, Německou v roce 2022 vyvezlo o 26.81 TWh elektrické energie než dovezlo. Je to o cca 8 TWh více než v předchozích dvou letech.
                  Nějaká další trapná výmluva, ty saláte?

                5. Já se na ta data kouknu, hned jak budou mít tento formát:
                  Elektřina vyrobená na území Německa po jednotlivých hodinách a typech zdrojů mínus elektřina spotřebovaná na území Německa po jednotlivých hodinách.

                  Já ti můžu tvrdit, že „veškerá“ OZE elekřina je vyvezena v době mizivé poptávy a v době vysoké poptávky je dovezena elektřina z fosilních zdrojů. Vysoká čísla exportu a importu jsou způsobena započtením vstupu a výstupu tranzitu a ve skutečnosti místní spotřeba kvůli výrobní krizi německých podníků zásadně klesla a reálné emise podniků vůči výrobě stouply.

                  A teď to prosím na základě tvých čísel vyvrať.

                6. Nekoukneš, jsi totiž na reálnou analýzu dat moc líný a máš NÁZOR. Tebe realita nezajímá. I kdybys dostal odkaz, kde jsou ta tebou požadovaná data k dispozici, stejně bys s nimi nic reálného neděla. Ale můžeš mě zkusit překvapit.
                  A tvrdit si můžeš co chceš, jedna další lež navíc na tom nic nezmění. Je totiž snadno ověřitelné, že celkový objem exportu z Německa byl v roce 2022 75.4 TWh (import 48.6 TWh), což není ani třetina výroby OZE v Německu, která byla 250 TWh do veřejných sítí + 5.9 TWh pro samospotřebu.
                  Nějaké další lži?

                7. behna hleda socialni kontakt a zjistil, ze s kontroverznim postojem se chyta a dostava odpovedi. Udelejme chudakovi radost.

    1. Jste nefalsovany bolsevik. Komunisticka verbez se take sedlakum posmivala jak pracujou na svych polich i kdyz tam zadna uroda neni. A kdyz pak sedlak sklizel svou hojnou urodu, bolsevici meli hned choutky vsechno znarodnit a ukrast. Nase FVE jsou takova policka, ktera davaji urodu podle toho, jak se o ne pecuje. Pravda, ve stredni Evrope neni cely rok uroda, ale na preziti to staci.

          1. pre Drbodebila: Fakt? Nepotrebujem dohlad, nie som v psychiatrickej liecebni ako ty a jediny kto tu klame si ty. Teda pardon, nie si jediny kto tu klame, mas tu aj kamosov komplicov.

            Btw. minule sa mi dostal do ruk jeden clovek s podobnym myslenim ako tu mate vy, zeleni muzickovia a dostal po papuly (skoda ze nie odomna). Uz z domu teraz von nechodi a ked som videl jeho dom, ma tam nejako tmu 😉

                1. Pro XBlb…Vyvětrej si hajzlík sám, nebo co to čobolíš 😆

      1. Drbodebil: No to je pravda. Keby neboli tak by tie zdroje boli este lacnejsie a efektivnejsie nez OZE chujoviny. A mozno aj citas treti raz ale stale to nepomaha lebo dvoj maly mozocek tu informaciu nedokaze spracovat. Takze bez si nalozit drevo (co si zobral niekde pri ceste) do tej svojej vymyslenej kogeneracie a mozes si vyrabat elektrinu aj ked OZE vyraba prd.

    1. Jo, občas se v novinách objeví hoax, kterého se nějaký „somár sprostý“ chytne a klidně 15 let ho papouškuje dokola.
      V reálu byly FV farmám distributorem dodány špatně nacejchované měřáky, které ukazovaly nějakou malou kladnou hodnotu i při nulové výrobě. Vycházela z toho tak nějaká drobná neexistující výroba. Než se na tuhle chybu přišlo, jedny španělské noviny si v žertu zaspekulovaly, že někdo na panely v noci svítil. Zahraniční (včetně českých a počítám, že i slovenských) noviny to pak přejaly jako fakt. Následné vysvětlení už nebylo dostatečně skandální, že?

  3. Panely bych teda tlakovou vodou urcite necistil. Ono staci kdyz poradne prsi, stahnout panely gumovou sterkou a jsou zcela ciste. Nebo v zime kdyz na nich lezi snih a ten zacina tat. Pak se snih stahne sterkou a sebere veskerou necistotu sebou. Panely se diky cerne barve zahrivaji mnohem rychleji nez okolni predmety a i pri -2 st. pod nulou maji teplotu nad nulou. Pokud je snih namrzly, setru jen nenamrzly snih a pockam az slunicko zahreje panely. Pak to jde nadherne stahnout sterkou. Rozhodne nejsem fanda hoblovani namrazy. Co me ale udivuje, ze kazdy panel ma jinou tepelnou absorpci. Nektere panely jsou ohrate za par minut a nektere potrebuji mnohem dele. Na nekterych zustava maly ledovy ostruvek a ostatni uz davno vyrabi elektrinu.
    V zime by byl sklon 70 stupnu idealni. Nizke slunicko by dopadalo temer kolmo a snih by se takrka neudrzel. Na strese RD to je skoro neproveditelne, ale na stenach domu by to bylo mozne.

  4. Zahajuji diskusi:

    Body 1,4,5 – už dříve jsme se usnesli, že kdo není na elektřině z panelů závislý, radši by se na to odmetání/čištění měl vykašlat. Výsledkem jsou často podrápané panely, zlomená pánev a ušetříte tak stovku za celou zimu.
    Bod 2 – hraběcí rada, cože, mám jako předělávat sklon střechy?
    Body 3,6,9 jsou v rozporu s nadpisem.
    Bod 7 – to je taky hraběcí rada, je to vlastně v rozporu s nadpisem
    Bod 8 – hurá tohle reálně pomůže, v zimě je slunce nízko, dlouhé stíny vrhají i psí boudy, stromy na podzim prořežte aby v zimě nevrhaly, stejně je musíte prořezávat, udělejte to na podzim
    Bod 10 – vyhozené peníze, jestli to funguje, je to samoúdržbové, pokud dojde později k poruše, prachy vám stejně nevrátí.

    Přínosem těchto 10ti bodů je, že s tim víceméně nic nenaděláte a je dobré to vědět dopředu.

    1. Přínosem těchto 10ti bodů je táto časť zdelení:

      Mezi největší dodavatele solárních střešních elektráren patří i společnost ČEZ. Více než 6,5 tisíce domácností už má na vlastní střeše elektrárnu od ČEZ Prodej a tisíce dalších se k tomu kroku v nejbližších měsících chystají.

Napsat komentář