Znečištění ovzduší způsobí v USA 200 000 předčasných úmrtí ročně

Daniel Kunz - 13 Září 2013

S alarmujícím zjištěním přišli vědci z Laboratoře pro letectví a životní prostředí na Massachusettském institutu technologií (MIT). Emise jemných prachových částic PM 2,5 pocházející např. z produkce elektřiny, průmyslových provozů a dopravy podle nich způsobí v USA až 200 tisíc předčasných úmrtí ročně. auto toxické emise z dopravy

Toxické emise z dopravy způsobují nejen v USA tisíce předčasných úmrtí
foto: clker.com

Laboratoř svůj výzkum provedla na základě dat z Národního emisního inventáře, který poskytla Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).

Pokud se podíváme jen na emise ze silniční, námořní a železniční dopravy, ty podle výzkumu pomohly k 53 tisícům předčasných úmrtí za rok. Studie však nemířila kritiku jen na výfuky neekologických osobních a nákladních vozidel.

Vědci z MIT nenechali suchou nitku ani na elektromobilech. Zjistili totiž, že ročně zemře předčasně kvůli zplodinám z produkce elektrické energie až 52 tisíc lidí, a to převážně na středozápadě , kde je nejpoužívanější surovinou k výrobě elektřiny stále uhlí.

MIT vypočítal, že k smrtelným nemocem způsobených znečištěným ovzduším dochází zhruba o deset let dříve, než by dotyčná osoba zemřela přirozeně. Co se týče konkrétních nejkritičtěji zasažených oblastí, tak např. na Kalifornii připadá asi 21 000 z 200 tisíc předčasných úmrtí, které jsou nejčastěji přičítány silniční dopravě, lokálním topeništím a vaření pokrmů.

Vědci také mapovali místní emise v 5695 amerických městech. Zjistili, že nejhůře je na tom Baltimore, kde 130 z každých 100 tisíc obyvatel pravděpodobně v daném roce zemře v důsledku dlouhodobé expozice znečištění ovzduší.

Největší znečištění pocházející z lidské činnosti na mořích a oceánech, například z námořní dopravy a přístavních aktivit, bylo zaznamenáno v Jižní Kalifornii, na kterou připadá ročně 3500 souvisejících předčasných úmrtí. Jednou z mála pozitivních zpráv v této studii je tak to, že znečištění z provozování železniční dopravy je v porovnání s ostatními druhy dopravy „relativně mírné“.

„Výsledky jsou orientační. Chceme především zjistit, do jaké míry by mohla být prováděna politická opatření s cílem zmírnit dopad emisí z různých odvětví, zejména emisí černého uhlíku ze silniční dopravy a emisí oxidu siřičitého z energie,“ uvádí se ve studii.

 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nějak mě to nevychází, když uvážím, že v USA žije přibližně 300 tisíc lidí, tak jich 2/3 ročně zemřou a aby jich zůstalo 300 tisíc, tak se jich musí 200 tisíc ročně narodit. Docela by mě zajímal jejich věkový průměr :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nějak ti uniklo, že se bavíme o tisících a ne o milionech.
Kapišto ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zrovna tak mohli napsat, že kouření způsobí v USA 500 000 předčasných úmrtí ročně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale elektřina se nevyrábí jen kvůli elektromobilům a e-mobily nemohou za to, že v té části USA používají k výrobě el.energie uhlí!

U nás je vše v naprostém pořádku! Nebo že by nééééé??? :-O

Už odpůrcům OZE trochu svítá? Nebo pořád budou kafrat tu svou?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

no jistě, protože u nás se o takových věcech nemluví!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A co my v Ostravě?

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC GroupProdej pneu 100% online