Závodní hybrid Toyota si z Číny veze vítězství

Závodní tým Toyota Racing získal v závodě 6h Shaghai, který je posledním letošním podnikem světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC), již třetí letošní vítězství, a to stylem start-cíl. Vůz TS030 HYBRID č. 7, vítěz minulého závodu na okruhu Fuji Speedway, startoval z pole position s Alexem Wurzem a Nicolasem Lapierrem za volantem, a dojel do cíle s náskokem 58,570 s.

Závodní hybrid Toyota TS030 Hybrid krátce po startu na závodním okruhu v Šanghaji

Díky maximálnímu bodovému ohodnocení z tohoto víkendu se Alex s Nicolasem posunuli na třetí místo ve světovém šampionátu pilotů, a to i přes skutečnost, že se zúčastnili pouze šesti z celkových osmi podniků.

Úspěšná úvodní sezóna týmu přinesla hned 3 vítězství v 6 závodech, vedle 3 umístění na pole position a 4 nejrychlejších časů na jeden okruh. To vše jednoznačně demonstruje suverénní výkon vozu TS030 HYBRID a jeho pokrokového systému pohonu TOYOTA HYBRID Systém – Racing.

Hybridní soustava pohonu, používající jedinečnou technologii ukládání energie do vysokokapacitního kondenzátoru, se na Šanghajském mezinárodním okruhu dobíjela ve čtyřech vyhrazených zónách pro brzdění hybridním pohonem, a umožnila tak tuto energii následně využít jako posilu o výkonu 300 k.

Díky včerejšímu úspěchu zaznamenal tým TOYOTA Racing zároveň dvě po sobě jdoucí vítězství ve světovém šampionátu FIA, poprvé od roku 1994, kdy takto uspěl v závodech světového šampionátu v rallye.

Letmý start byl nečekaně první dramatickou situací dne, neboť ranní zahřívací fáze byla zrušena kvůli mlze, která v Šanghaji zabránila v příletu helikoptéry s lékařskou službou. Ke startu usedl za volant Nicolas Lapierre, který vedl do první zatáčky, za níž si náskok vlivem důrazné jízdy a volné tratě ještě zvýšil. Dokázal pak ujíždět soupeřům průběžně po celou dobu své první závodní fáze s jednou zastávkou v boxech.

Alexi Wurzovi předal vůz s více než půlminutovým náskokem, přičemž i on dokázal neúnavně udržovat tempo a zachovat strategii výměny pneumatik za nové při každé zastávce v boxech. Tak bylo možné maximálně využít vynikajících vlastností vozu TS030 HYBRID a udržet si kontrolu nad soupeři i v druhé polovině závodu.

Oba piloti odjeli po dvou dalších ´stintech´ (fázích) a následně Alex proťal cílovou pásku, čímž získal další týmové vítězství a zajistil tak vítězné zakončení vůbec první závodní sezóny týmu TOYOTA Racing.