Zájemci o Model X mohou v USA získat daňovou úlevu $25 000

Jan Horčík - 15 Říjen 2015

Ve Spojených státech dnes platí federální dotace $7500 na pořízení elektromobilu. V některých státech lze pak získat i dotace lokální. Nyní se objevila možnost, jak z ceny nového elektromobilu Tesla Model X ukrojit dalších $25 000 (625 000 Kč)!auto elektromobil SUV Tesla Model X

Ve Spojených státech bude relativně snadno možné získat na Model X "státní dotaci" v hodnotě více než třetiny celkové ceny.
foto: Tesla Motors

Během vlády amerického prezidenta George Bushe mladšího byla v zavedena speciální daňová úleva pro malé zemědělce a živnostníky nakupující velké stroje jako jsou traktory či kombajny.

Mohli si díky ní odepsat z daní až $25 000 z celkové ceny takového stroje, ovšem za předpokladu, že jeho maximální přípustná hmotnost převýšila 6000 liber (2721 kg).

Zákon byl ale formulován tak (ne)šťastně, že jej začali využívat bohatí podnikatelé pro nákupy obřích typu Hummer nebo pick-upů. S tím jak značka po bankrotu General Motors v roce 2009 zanikla, upadla i tato daňová specialita do všeobecného zapomnění.

S příchodem elektromobilu Tesla Model X se ale, v ironickém soukolí dějin, opět objevuje na scéně. Maximální přípustná hmotnost Modelu X totiž přesáhne 6000 liber, a tak bude možné využít daňovou úlevu i na toto elektroauto.

Domněnku oficiálně potvrdila i samotná automobilka Tesla Motors. Zároveň ale doporučila každému konzultovat tento krok se svým daňovým poradcem.

Cena elektromobilu Tesla Model X P90D se v nejvyšší výbavě pohybuje kolem $135 000. Nižší výbavy se cenou budou blížit $100 000.

Pokud se rozhodne obyvatel Kalifornie si tento vůz pořídit, může se těšit na $7500 federální grant, $4000 státní grant a navíc možnost odepsat si z daní $25 000. Celková sleva činí $36 500, tedy v přepočtu 912 500 Kč.

Zpět na HybridPřidat komentář

Tesla :-)
https://www.youtube.com/watch?v=3yCAZWdqX_Y

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ja mam zajem o Teslu X, ale zadnou slevu nedostanu. Pouze kupujici dostane slevu, zajemce nikoliv.

Autor clanku by se mel zamyslet nad tim co pise a vzdy si clanek po sobe precist.

Obrázek uživatele Jolinar

CHYBA! mozna jsem spatne pochopil clanek, ale spis si myslim, ze autor clanku spatne pochopil tu $25.000 ulevu.

Tato uleva vam neodecte $25.000 z ceny auta, ale podnikatele si techto $25.000 muzou dat do nakladu drive nez by jinak mohli a nezaplati tedy tolik na dani. Podniky jez koupi Model X diky teto uleve usetri par tisic dolaru, ale rozhodne ne $25.000! Je to neco jako "accelerated depreciation" (zrychlene odpisy).

Ale souhlasim, kazdy dolar se hodi ze? :-)

Presne tak. Proste si vyse uvedenou sumu odrazi od dani.

---

heros

Obrázek uživatele Jolinar

ne od dane, ale od zakladu dane pravnickych osob.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takže když je dnová úleva na naftu, je to ok, ale když je daňová úleva na elektromobil, je to zlodějina. Tomu říkám dvojí metr.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Supr, Bušhovský Hamry převrácený na Teslácký Xksko, tak to je úžas !! :))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nikdy by mě nenapadlo, že se to v dobré obrátí.

Obrázek uživatele ozana

to je hezký tunel na státní (federální) rozpočet

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;)

Firmy jiz nakoupily 5,58% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle není tunel. Státní rozpočet nikomu nic neplatí, jak se to běžně dělá u nás při tzv. "tunelování". Daňová úleva znamená, že ten kdo by jinak koupil auto na fosilní paliva může koupit raději auto na elektřinu a cenově se to lépe, díky těmto podporám a úlevám, srovná.

Je. Ale pro změnu to podpoří něco jiného než tabákový, farmaceutický atp. průmysl. Navíc Tesla má omezené výrobní kapacity.. a pořád lepší než Hummery.

---

www.VarujMe.cz - Řidiči si pomáhají!


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil