Záchranář budoucnosti? Robot Atlas

Jan Horčík - 21 Leden 2015

Společnost Boston Dynamics už pěkných pár let zaujímá přední místo v oblasti robotiky a udivuje svět videi se svým robotem Atlas. Aktuálně představila jeho nejnovější verzi, která se utká v soutěži DARPA Robotics Challenge.auto Boston Dynamics Atlas robot DARPA

Nejnovější verze robota Atlas společnosti Boston Dynamics je výrazně silnější a méně hlučná. Z předchozí generace zbyly pouze nohy a chodidla, vše ostatní je nové.
foto: Boston Dynamics

Pro tři vítěze soutěže DARPA Robotics Challenge je připraveno celkem $3,5 mil. DARPA je Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů. Jde o úřad americké armády zaměřený na výzkum těch zdánlivě nejodvážnějších projektů.

DARPA například v minulé dekádě významně pomohla rozvoji . Teď to vypadá, že konečně odstartuje éru humanoidních robotů. Finále soutěže se podle DARPA zúčastní přes 20 týmů z Evropské unie, i Japonska a Jižní Koreje.

Robota Atlas společnosti Boston Dynamics bude využívat celkem sedm těchto týmů. Jeho nová verze váží 156,5 kg a měří 1,88 metru. Finální test bude podle Gilla Pratta, programového manažera soutěže, výrazně obtížnější než se původně předpokládalo.

Roboti budou muset fungovat bez lan a přívodu energie, bez vnější pomoci či asistence a dokonce i až s několikaminutovým přerušením spojení s řídícím centrem. V případě pádu se budou muset sami postavit zpátky na nohy, jinak pro ně soutěž končí.

Nová verze robota Atlas tohle všechno zvládá - ze 75 % jde totiž o zcela nový stroj. Má novou, 3,7kWh lithium-iontovou baterii díky které může fungovat až po dobu jedné hodiny. Nové je také tlakové čerpadlo, které je konečně výrazně tišší - dokonce už není potřeba nosit ochranná sluchátka.

auto Boston Dynamics Atlas robot DARPA

foto: Boston Dynamics

Roboti podobní Atlasovi by v budoucnosti mohli sloužit jako záchranáři v těch nejnebezpečnějších situacích (např. havárie apod.), případně na bojišti jako podpora vojsk. Uvažuje se dokonce o využití robotů ve vesmíru jakožto náhrady lidských astronautů.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tieto primitivne manipulacne roboticke ramena na kostre s kamerou, so sw ledva zvladnu udrzat za kazdych okolnosti rovnovahu, postavit sa, vydrzat naraz padu, su velmi tazke a neohrabane. snimace nezachytia cele svoje okolie a rozpoznavaci sw je na hrane svojich moznosti a vykonu.

Len preto ze to vyzera "humanoidne" nie je ziaden dovod si to akokolvek povazovat, alebo tomu vestit ze to v niecom niekde pomoze, kde treba rychly zasah a rozhodne, mudre kognitivne uvazovanie a skusenosti.

Aj dospele deti sa hraju.

Desim sa z toho ako ludia co tomu velmi nerozumeju, v tom vidia nieco "velkolepe" a pouzitelne, primitivizmus bez hranic.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ještě nasadit masku Arnolda a hotový T800 :-))


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station