Vznášedlo Aero-X: už za pár let v prodeji

Jan Grohmann - 19 Květen 2014

Firma Aerofex před několika lety představila koncept osobního vznášedla Aero-X. Stroj už tehdy zaujal svým futuristickým konceptem. Pokud jste ale celí natěšení na vlastní vznášedlo, musíme vaše nadšení trochu zchladit. Aero-X půjde do prodeje nejspíš až v roce 2017.Vznášedlo Aero-X

Finální podoba vznášedla Aero-X
foto: Aerofex

Vznášedlo Aero X svým určením zapadá do segmentu čtyřkolek nebo motorek, avšak s jedním podstatným rozdílem. Místo kol nalezneme v přední a zadní části dvojici zapouzdřených rotorů o průměru necelé dva metry.

Rotory vytvářejí pod vznášedlem vzduchový polštář, po kterém se Aero-X pohybuje. Maximální rychlost je 72 km/h na pevné cestě i v terénu.

Výška letu 356 kg těžkého stroje je 0 až 3,7 m. Na rozdíl od motorky nebo čtyřkolky získáte s Aero-X jednu zásadní výhodu - nemusíte řešit stav povrchu pod vámi. Ani několik desítek centimetrů vysoké překážky nepředstavují problém.

Aero-X

Aero-X má pro pohodlné pojíždění malá parkovací kola.
foto: Aerofex

O pohon se stará klasický benzínový spalovací motor. Interní nádrže umožňují až hodinu a čtvrtou dlouhou jízdu. Pokud začne docházet benzín, stačí zaparkovat u běžné benzínové pumpy.

Stroj unese až 140 kilogramů užitečného nákladu. Pro dvě dospělé osoby je to trochu málo. Avšak pokud pojedete sám, není problém si přibalit další náklad, jako třeba kanystr s benzínem.

Při pohledu na Aero-X si člověk říká: “Proč už něco podobného neexistuje dávno?“ Největším problémem se ukázala stabilizace vznášedla na vzduchovém polštáři.

Prototyp dokázal reálnost konceptu.
foto: YouTube

Jedná věc je roztočit rotory a vzlétnout, druhá zajistit, ať se celý stroj i s osádkou hned při startu nepřevrátí. Aero-X má tak ve výbavě výkonný počítač, který ve spolupráci s řadou senzorů zajišťuje stabilitu letu.

Samozřejmě nic není zadarmo. Předběžná cena je stanovená na 85 000 dolarů, tedy asi 1,7 milionů Kč. Na druhou stranu to není tolik, aby pro řadu lidí nebo institucí bylo vznášedlo Aero-X finančně nedostupné.

Kromě sportovních nadšenců své uplatnění jistě najde Aero-X u policie, armády nebo u záchranářů. Aerofex vidí také velký potenciál v zemědělství a při chovu dobytka.

"Aero - X bude mít pozitivní dopad na zemědělství, vedení a kontrolu velkého stáda zvířat a geoprůzkum - zejména v těch částech světa se špatnou infrastrukturou a nedostatkem letecké techniky," říká Mark De Roche, ředitel a zakladatel Aerofex. "Intuitivní ovládání, nízké náklady a jedinečné schopnosti jsou vhodné pro zmírňování následků katastrof, vyhledávání a záchranu osob, pro ostrahu hranic nebo velkých pozemků.“

Aerofex
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Prečo to riešia dvoma rotormi a nedajú tam štyri,ako na quadro coptére? Stabilita a ovládanie by bolo o niečom inom, možno aj výška letu. Kašlať na to, že sa s tým dá ísť na pumpu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

AirGeep z 1962

fanda.nova.cz/clanek/military/podivny-airgeep-co-neprojel-to-preletel.html

délka bezmála 8 metrů a na šířku 2,7 metru,
váha 1,2 tuny, nosnost činila skoro 1 tunu,
2x motory Turbomeca Artouste každý o výkonu 298 kW,
letova rychlost 112 km/h,
dolet 56 km.

Jak už to ale u převratných a neobvyklých konceptů bývá, uplatnění nakonec nenašel. Předběhl svou dobu, projekt byl ale zastaven a putoval do muzea.

Firma Aerofex by se tam mněla jet podívat...

Hluk, proudění vzduchu v blízkosti vznášedla, spotřeba, prach. Za chvíli bude z vodiče strýc Francin z Postřižin. To se bude hodit opravdu jenom někam a někomu.

---

hariprasad

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.


EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineNabíječky elektromobilů CircontrolKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobily

Newsletter