Vozy na americkém LeMans budou jezdit na recyklovaný olej

Radomír Dohnal - 20 Září 2012

Mezinárodní automobilové závodiště ve Virginii, letošní pořadatel americké série Le Mans, se veze na vlně nového trendu. Na dráze se sice stejně jako dříve utkají špičkoví jezdci v těch nejvýkonnějších vozech, ale vše co se bude dít „za oponou“ bude prý o poznání ekologičtější. Zatímco budou kola závodních vozů zahřívat asfalt tratě, všechna vozítka v zázemí, od sekačky na trávu přes pojížděče až po ambulance, budou mít v motoru recyklovaný olej EcoPower. Ten se totiž pro letošek stal oficiálním mazadlem vozů na této významné trati.auto recyklovaný olej EcoPower

Recyklovaný motorový olej EcoPower chrání obojí - planetu i motor vašeho auta

Pořadatelé z VIR (Virginia International Raceway) tak posílají světu zásadní zprávu: šetrnost vůči životnímu prostředí a principy udržitelnosti jsou už dnes záležitostí „mainstreamu“, a ne jen výmyslem party technologických nadšenců nebo milců přírody.

Na tento víkend připravovaná série VIR 240 Le Mans má být první, která prolomí zažitou představu o neekologickém utkání. Dodavatelem oleje, který se má stal výhradním mazivem závodů, je výrobní společnost Safety-Kleen, největší recyklátor maziv na americkém trhu.

Ekologicky uvědomělá veřejnost již dlouhou dobu kritizuje nízkou úroveň závodů, pokud jde o poselství veřejnosti: v době, kdy se neustále hovoří o možném nedostatku paliv či emisích oxidu uhličitého, táhnou silné motory závodních aut ve směru nešetrných a neudržitelných principů.

Pořadatelé velkých závodů se tak snaží vysílat i „zelené“ signály. Destrukční závody NASCAR tak například přicházejí s kategorií „Zeleného sponzora“, který každoročně zajistí recyklaci pneumatik či olejů.

V případě Safety-Kleen se pochopitelně jedná o chytrý reklamní tah: pokud vozy a vozítka s EcoPower náročné podmínky závodů vydrží, bude již neoddiskutovatelným faktem, že recyklovaný olej je plnohodnotný a nikoliv druhořadý výrobek.

Když k tomu připočteme, že rafinace použitého oleje spotřebovává o 85% méně energie, než výroba nového, máme tu ekologicky atraktivní výrobek, po kterém veřejnost konfrontovaná s představou automobilového závodiště jistě sáhne. Kdo maže ten jede, kdo jezdí ekologicky, ten vyhrává.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tento závod není ekologický, ale ekologičtější :D Co je ekologické na tom, když se spálí desítky litrů paliva jen tak pro zábavu mas?


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol