Volvo začalo ve Švédsku testovat robotická auta

Jan Horčík - 07 Květen 2014

Čínská společnost Volvo Cars sídlí ve švédském Göteborgu. Právě tam aktuálně začal test flotily 100 robotických aut na veřejných silnicích. Projekt nese název "Drive Me" a prozatím vozy dokážou zcela autonomně řídit pouze na části trasy, kterou se postupně "učí".auto Volvo robotická auta test

Volvo zkouší ve Švédsku flotilu 100 robotických aut
foto: VOlvo

Volvo nazývá svůj systém robotických aut návodně "Autopilot". Postupně by měl zvládnout zcela samostatně řídit vozidlo v jakémkoliv typu provozu. V současné době se prvních 100 aut teprve učí na zhruba 31 kilometrech městských veřejných komunikací.

V současné době zvládají auta přejíždění z pruhu do pruhu, přizpůsobování rychlosti a zařazování se do aktuální dopravní situace. Tedy to, co by v blízké budoucnosti měly zvládat sériově vyráběné vozy. Alespoň to slibuje Audi, Mercedes-Benz, ale i Volvo.

Vlajkovou lodí švédsko-čínské automobilky se má v tomto ohledu stát už později tento rok nové Volvo XC-90. To nabídne adaptivní tempomat a detekci okraje vozovky - v obojích případech bude moct auto samo zasáhnout (brzdit, točit volantem) pokud vyhodnotí, že by mohlo vzniknou nebezpečí.

V dalších modelech chce pak Volvo zajít ještě dál a dovolit vozidlu zcela autonomní pohyb nejprve v malých rychlostech a na dálnicích. A následně postupně přidávat takové technologie, které později umožní řidiči předat veškerou kontrolu nad vozidlem počítači v jakémkoliv okamžiku.

tisková zpráva
 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC GroupProdej pneu 100% online