Volvo začalo ve Švédsku testovat robotická auta

Jan Horčík - 07 Květen 2014

Čínská společnost Volvo Cars sídlí ve švédském Göteborgu. Právě tam aktuálně začal test flotily 100 robotických aut na veřejných silnicích. Projekt nese název "Drive Me" a prozatím vozy dokážou zcela autonomně řídit pouze na části trasy, kterou se postupně "učí".auto Volvo robotická auta test

Volvo zkouší ve Švédsku flotilu 100 robotických aut
foto: VOlvo

Volvo nazývá svůj systém robotických aut návodně "Autopilot". Postupně by měl zvládnout zcela samostatně řídit vozidlo v jakémkoliv typu provozu. V současné době se prvních 100 aut teprve učí na zhruba 31 kilometrech městských veřejných komunikací.

V současné době zvládají auta přejíždění z pruhu do pruhu, přizpůsobování rychlosti a zařazování se do aktuální dopravní situace. Tedy to, co by v blízké budoucnosti měly zvládat sériově vyráběné vozy. Alespoň to slibuje Audi, Mercedes-Benz, ale i Volvo.

Vlajkovou lodí švédsko-čínské automobilky se má v tomto ohledu stát už později tento rok nové Volvo XC-90. To nabídne adaptivní tempomat a detekci okraje vozovky - v obojích případech bude moct auto samo zasáhnout (brzdit, točit volantem) pokud vyhodnotí, že by mohlo vzniknou nebezpečí.

V dalších modelech chce pak Volvo zajít ještě dál a dovolit vozidlu zcela autonomní pohyb nejprve v malých rychlostech a na dálnicích. A následně postupně přidávat takové technologie, které později umožní řidiči předat veškerou kontrolu nad vozidlem počítači v jakémkoliv okamžiku.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.


EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyNabíječky elektromobilů CircontrolKariéra EVC GroupProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobily
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?

Newsletter