Volkswagen hrozí zrušit desetitisíce pracovních míst – kvůli elektromobilům

Karlheinz Blessing, personální šéf koncernu Volkswagen řekl aktuálně deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, že zaměření na elektromobilitu bude znamenat propuštění desítek tisíc zaměstnanců. Elektromobily jsou totiž jednodušší a obsahují méně komponent.

Volkswagen musí podle analytiků kvůli dieselgate a probíhající transformaci v automobilku, která nezústává ukotvena v minulosti, v následujících letech ušetřit desítky miliard eur.
foto: World Cars Brands

Aféra dieselgate zasáhla koncern Volkswagen nepřipravený. Nepřipravený především na budoucnost, která už je dnes podle většiny šéfů největších automobilek jednoznačně elektrická.

Nový šéf koncernu Volkswagen Matthias Müller byl proto nucen pootočit kormidlo a dát světu najevo, že VW je značka směřující do budoucnosti. Do roku 2025 chce mít až čtvrtinu prodaných aut na elektřinu.

Jenže to bude podle Karlheinze Blessinga znamenat propuštění desítek tisíc lidí. Elektromobily se skládají z menšího počtu komponent, takže výfuky, složité převodovky a především složité spalovací motory nebudou potřeba.

Co naopak bude potřeba, to jsou baterie, a Volkswagen už dnes plánuje stavbu nových továrnen. Zda budou v Číně, nebo spíš doma v Německu, to je zatím otázka.

Před dvěma týdny dal Volkswagen najevo, že se chystá zbavit až 25 000 zaměstnanců (asi pětina všech zaměstnanců v Německu) kvůli nákladům spojeným právě s aférou dieselgate. Namísto propouštění chce ale Volkswagen raději vyčkat na odchod těch služebně nejstarších do penze.

81 Comments on “Volkswagen hrozí zrušit desetitisíce pracovních míst – kvůli elektromobilům”

  1. Kecy prdy beďary, VW bude
    Kecy prdy beďary, VW bude muset propouštět protože podváděl a totálně to posral s Dizlgejtem.
    Zvětšení výroby elektroaut je pro ně teď jediný řešení jak z toho ven a pozvednout si naprosto zdevastovanej imidž. Kravaťácký výmluvy a házení viny na všechno vokolo. Fňuky fňuk.
    VW to posralo vodzhora dolů.

  2. A je to tady. V Cine plati
    A je to tady. V Cine plati od roku 2018 zakon podle ktereho automobilky musi splnit podil EV nebo HEV.
    Napriklad kdyz VW bude prodavat 3 miliony aut, musi prodat 60 tisic EV nebo 120 tisic HEV.
    Komu se to nepodari, musi bud snizit vyrobu, nebo musi koupit o jinych automobilek „kredity“. Obdobny princip jako emisni povolenky.
    Vypada to, ze Cina si tim chce uzavrit svuj trh pro sve automobilky, protoze zadny dovozce neni schopen vyrobit tolik EV. Cinske automobilky uz maji vse pripravene.
    Hahaha. Ted je VW, DB, Porsche a vsichni ostatni v prdxxy.

    1. Čínský automobilky vo 106
      Čínský automobilky vo 106 falšujou množství vyrobenech elektroaut, jen aby se mohli napakovat ze státních dotací a statistky vyrobenejch aut pak letěj do nebes. Kdo nekrade okrádá rodinu.
      Klasickej komouškej bordel a rokrádání jede na plný obrátky.
      http://www.forbes.com/sites/bertelschmitt/2016/02/01/large-number-of-chinese-ev-sales-fake-investigators-say/#101721494dc3

      1. Beze sporu jsou Cinani
        Beze sporu jsou Cinani nejhorsi obchodni partneri na svete. Do zeme si jen tak nekoho nepusti, ale sami by chteli uplne volny pristup na cizy trhy.
        jenomze tento novy zakon je natolik zasadni, ze nemecky ministr prumyslu Gabriel jede do Ciny sondovat, zda Cinane udeli nejake vyjimky. Zatim to vypada na velmi spatnou situaci pro zahranicni automobilky. Cela zalezitost je velmi aktualni.
        Do problemu by se dostala i Skoda, ktera ma v Cine vyrobni zavod a nevyrabi zadne EV.
        Trouba zeman se za ne mohl roztrhat a oni takhle.

    1. Výkonová elektronika se
      Výkonová elektronika se umí dost prodražit a rozhodně tam nejsou jenom nějaké primitivní věci jako PWM, to by prošlo tak v komutátorovém motoru, ale ne u těch co jsou v EV, každý výkonový tranzistor stojí pěkné peníze. Takže něco co vydrží třeba 100kW byť ve špičce může být záležitost desítek až stovek tisíc.

      1. Dovolim si odporovat.
        Dovolim si odporovat. Baterie u Nissan Leaf 24kWh se prodava jako nahrada za starou za ca. 6000 USD. Mozna je to nejaka kulance nebo podobne. Ale urcite nestoji 10000 USD. Leaf se prodava za ca. 30000 USD. Ze by zbytek auta byl drazsi nez cely spalovak, tak to nemuze nikdo tvrdit. Ty vyssi naklady muzou byt zpusobene maloseriovou vyrobou. Ale to je dusledek nezajmu automobilek vyrabet vetsi mnozstvi. pri nizsich cen by se urcite prodavaly jako teple housky. Ale jak uz vime, automobilky i zamestnanci to ze strachu brzdi. Ale urcite dlouho neubrzdi :-))

        1. Tak ono je trochu slozitejsi
          Tak ono je trochu slozitejsi ze, hlavne u starsich EV kvuli tomu baterky vyznamne zlevnujou. A hlavne prodejni cena auta ne hony vzdalena jeho vyrobnim nakladum. Predstava ze pri snesni cene baterek udelate EV nizsi stredni za cenu odpovidajici spalovaku je naprosta utopie. Viz napr Bolt – male MPV ktere se jako spalivak pridacaji od nejakych 250 000….

    1. Problém je v tom, že
      Problém je v tom, že vývoj směřuje ke komunismu, či podobnému zřízení, kdy budou lidi dostávat peníze za nic (nebo peníze nebudou), aby mohli kupovat to co automatické továrny vyrobí. Je to obrovská společenská změna, kde neviditelná ruka trhu bude mít problém.

      1. Problém, zásadní je v tom
        Problém, zásadní je v tom co pak lidem dovolíte a co ne. Jestli by z toho mělo být něco jako se zkoušelo, pak je to setsakra velký problém, takové zřízení totiž velkým způsobem limituje vývoj kultury atp.

        K tomu aby lidé mohli existovat a lidstvo jako takové se dále rozvíjet, musí být zaručena poměrně široká svoboda volby toho co dělat a jak žít.
        Takže ano, třeba by automatizované fabriky chrlily tisíce hrníčků, ale bude to znamenat že nikdo jiný nesmí mít živnost nebo svou továrnu na hrníčky?
        Co třeba energie? Bude to že existují nějaké veřejné elektrárny znamenat že nikdo jiný nesmí elektřinu na prodej vyrábět? Jak chcete zajistit třeba vlastnictví podniků? Bude to tak že každý občan nějakého území bude vlastnit po akcii firmy, což je skutečné vlastnictví výr. prostředků, nebo nad tím bude nějaký overlord stát? Pokud by každý měl po nepřenositelné akcii, dá se uvažovat, pokud tam má být overlord, je to nedobře.

        A v podobném duchu by se dalo pokračovat.

        1. Nechapu proc do toho pletes
          Nechapu proc do toho pletes nejaky komunismus. Neni treba nic zakazovaat at si lidi delaji co chteji jako dnes. Kdyz mas tovarnu co dela hrnicky, tak si klidne otevri svoji hrnickarnu a delej si 10x drazsi hrnicky, ale „home made“ s krasnym designem co ti tovarna neudela.
          Idea je samozrejme takova ze lidi budou dostavat zakladni prijem s kterym bezproblemu preziji, trbea dnes by to bylo 20k na hlavu. Zustane jim hafo casu na to hledat si privydelek (pro ty co jim 20k nebude stacit) a sami si zvazi esli jim ty pracyh co si prividelaj stoji za to do te hokny chodit. Coz je uplne super. Ne jak dnes , kdyz musis delat prodavacku v Tescu jinak pujdes na dlazbu a zdar. Lidi by se velice uklidnili, spadl by z nich strach o vlastni existenci, jako je dnes. Tu by jim zajistili stroje. Ve zbylem case by se mohli bavit ( a za tu zabavu dostavat zaplaceno, tak to mam treba dnes ja a sem za to vdecny). Vetsina lidi dnes ani nechape ze by je prace mohla bavit, tesi se na patek protoze prijde vikend a nemusi do prace….tomu se vzdy smeji….uplne zmateni lidi co mrhaji svym zivotem.
          Jako nerikam tu zande novinky, kazdy si muze vygooglit „zakladni prijem“. Jen chci rict ze me vzdycky rozesmeje jak nekdo argumentuje : „technologie vezme lidem praci, co budou delat?“ , moje odpoved je : “ Co budou chit, konecne, ty hnupe!“ 😀

            1. Tak to musis brat trochu v
              Tak to musis brat trochu v kontextu. Prvni co technologie obsadi, jsou „low level“ pracovni pozice. Manualni bezmyslenkovite profese jako skladnik,pracovnik u pasu,prodavacka v tescu. To se deje dnes a jsme toho svedky kazdy den. Postupne to pujde dal a dal, dneska diky AI a strojovemu uceni profesim jako ridic kamionu, pravnik nebo lekar zacina horet koudel u prdele. Posledni co pujdou do kytek jsou samozrejme informatici a obecne lide co se zabyvaji vyvojem prave techto technologii, ale i ty nakonec nahradi pokrocila AI resp AGI a pote ASI co nas vsechny zabije, ale to uz sme nekde jinde 🙂
              Takze to co pises – nedostatek zamestnancu v ruznych oborech, je pravda. Ale jsou to obory kde ti lidi musi neco umet, coz moc lidi neni. Po pravde drtiva vetsina lidi jsou lopaty co nikdy nic moc neumeli, vystudovali stezi nejakou VS a mysli si ze maji hotovo 😀 To je utopie. Technologie jdou strane rychle dopredu a schopnych lidi bude obrovsky nedostatek. Ale lopat co si mysli, ze si nekde sednou, 1. den v vpraci dostanou instrukce co maji delat a s tim si vystaci pak na 20 let „prace“, tak ti maji samozrejme smulu.

              EDIT: Ted zrovna mi tu sviti banner : „Pojde delat do Amazonu“. Tak sem na to klikl a popis pracovni pozice :

              -Jednoduchá práce ve skladu – příjem, evidence, balení a expedice zásilek
              -Práce se čtečkou čárových kódů
              -Manipulace s paletovými vozíky
              -Jiné pomocné skladové práce

              To skoro jako popis featur nejakoho noveho robota T-300, proboha. A taky proto Amazon usilovne pracuje na automatizaci svych skladu, protoze spravne tusi, ze nepotrebuje lidi, ale dnes uz spis stroje, co tohle zvladnou a nebreptaji ze maji doma nemocne deti nebo ze je boli nozicky.

              1. to: Vondrak
                Já s tebou na

                to: Vondrak
                Já s tebou na stopro souhlasim.
                Problem vetsiny lidi je ze si nedokázou predstavit jak az moc se technologie vyvine.
                Napriklad roboti ktery se vyrovnaji schopnostem cloveka jsou vzdaleni jen par desitek let (coz je vpodstate uz zejtra)
                Takze v budoucnosti proste nebude potreba aby velka cast lidi pracovala. Oni budou v podstate nezamestnatelni. Takze pro stát a lidskou spolecnost bude proste vyhodnejsi jim platit nejakou dávku za nic.
                Tohle se bude postupne tykat vsech. A nakonec i lidi kteri ty stroje a programy vyvijeji. Ty budou nahrazeni jako posledni Az bude vynalezena umela inteligence která je dokáze prekonat.
                Proste v budoucnu prace pro lidi opravdu nebude, lidi opravdu budou nezamestnani, ALE ten ten vtip je vtom ze oni ani NEBUDOU muset pracovat. To je prece konecnej cíl proc ty technologie vyvijime, aby sme nemusely drit na polich. My nebudeme mustet pracovat protoze za nas budou pracovat stroje.

                1. Mám pocit, že se tu zase
                  Mám pocit, že se tu zase podceňuje lekce historického vývoje. Podle mne vzniknou práce, které by dnes prostě ani nikoho nenapadly. Navíc, člověk a jeho kreativita pravděpodobně nikdy nezanikne, jen bude dále vylepšován. Ať už implantací bioware, spojováním myslí… Těch možností je nekonečně.

                2. To je jen otazkou jak daleko
                  To je jen otazkou jak daleko se divas do budoucna. Ano, diky technologiii dnes pracovni pozice mizi a nove se vytvari…zatim. V budoucnu (cca 30 let) uz toto nebude mozne, protoze clovek nebude mit naproto nic co by mohl nabidnout a zvladal lepe nez stroj…jakoze NIC. A zase ano, clovek bude vylepsovan, at uz dnes v podobe smarphonu v kapse a apple watch na ruce a magic leapem na nose. Bohuzel nas biologicky interface pro komunikaci s technologiemi nas bude vic a vic omezovat ( kolik stranek tvoje oci zvladnou prescist za hodinu? kolik audioknih dokazes vstrebat za den? S kolika lidmi dokazes komunikovat naraz?) a nakonec se zjisti ze bilogicky stroj je na obtiz. Lidi se presunou do kyberprotoru a homo sapiens vyhyne…resp se evolvuje na nejaky homo Machinus ,ci co. Tipuju ze toho dozijem tak za 50 let.

                3. Ale to taky není pravda.
                  Ale to taky není pravda. Podle mého názoru bude biologie propojená s AI víc než samotná AI. Ostatně uvidíme. AI určitě taky bude chtít poznat radosti a strasti biologického života. Bude to ještě zajímavý.

                4. Jak trefne poznamenal musk :
                  Jak trefne poznamenal musk : “ snad nebude lidstvo jen biologicky booter pro superinteligenci“ . Biologie je strasne pomala, naproti synteticke AI. Je to stejne jako by si dnes dumal nad tim, jak napojit parni stroj na svuj smartphone, aby ti pomohl s vypocetnim vykonem.
                  Jako hracka pro AI bude biologie dobra, ale na neco seriozniho urcite ne.

          1. To byla reakce a Anonyma,
            To byla reakce a Anonyma, ten jej sem zatáhl tím že vše podle něj směřuje k něčemu takovému, protože autonomní fabriky. Zdá se že buď jsem se uklikl v reakci, nebo se spletl systém při zobrazení 🙂

            Ano je to jedna z možností, na druhou stranu lidi jsou schopni ve většině případů dělat blbosti pokud mají zničeho nic čas. Ano souhlasím že by to lidem mohlo zásadně pomoct se životem atd. ale mám dost zásadní strach z toho jakou blbost zase vymyslí politici. Tam by to mohlo skřípat.

            Kde bych osobně nejvíce viděl nutnost nasadit stroje je právě ono Tesco a spol., smysl těchto hangárových prodejen mi unikal vždy. Další dobrá oblast je podle mne železnice, problém je že většina lidí v tom ten potenciál bohužel nevidí neví o ETCS ani o tom že minimálně 30 let se návěstí mohou přenášet do lokomotivy a pod.

            Zajímavé budou podle mne, dost se to odrazí na pokračující automatizaci, výsledky té nové UI od IBM, pokud se ukáže jako schopná, je možné ji nasadit jako operátora v elektrárnách, rafineriích a podobných provozech.

          2. Kdyz pominu, ze dostavaat
            Kdyz pominu, ze dostavaat neco za nic je cesta na degeneraci. Tak mi vysvetli, kdyz bude mit kazdej penize na to co chce, z ceho to vyrobis, s ceho to nakrmis? Nektere etnika nebo narody, se mnozi protoze maji zivotni styl, kdy musi mit hoooodne deti, za poslednich sto let se zvedla populace x nasobne a co za dalsich sto let, cim je nakrmis, cim osatis a kde ubytujes? Roboti vyrobi vic urodne pudy co se zastavi na baraky?

            Tvoje odpoved je blbost, budou mit kulovi, protoze nebude kde vypestovat zradlo, nebude dost „cihel“ na jejich baraky, a svet bude jeden velkej slum…

            Jedna vec je co slunickari rikaji, jsou prava, ale povinosti zadne nikdo nema mit, pardon, odpurci slunickaru jako ty povinosti maji, ostatni maji jenom prava, prava a prava, ze to skonci stejne jako okusili rekove a rimane, tedy temnym vekem si nepripusti, protoze preci ma byt vek blahobytu , kdy stroje vse zaridi…

              1. Tak taky se mi do toho moc
                Tak taky se mi do toho moc nechce, ale zkusím to i když je to mimo téma.
                Ten problém s hodně lidma ve slumech by nenastal pokud by nedošlo k úpadku současného průmyslu (jen by se ještě trochu „vylepšil“ a transformoval postupně na automatické továrny). Pokud by lidi měli dobré zdravotnictví a relativní dostatek věcí k životu, tak by se tak rychle nemnožili-viz perfektní přednášky od Hans Rosling (hoďte do googlu), který Vám ukáže že velká porodnost jde ruku v ruce s chudobou a špatným zdravotnictvím a jakmile se situace zlepší tak porodnost prudce klesá-viz dnešní celý západní svět a velká část Asie.
                Pak taky základní příjem nebude hlavně ze začátku nijak závratný (zavádět jej „naráz“ je nesmysl a musí se zavádět postupně aby se mohla ekonomika přizpůsobovat a taky záleží na tom kolik si toho může daný stát dovolit – hodně by záleželo právě na jeho průmyslu a přírodních zdrojích) a bude stačit jen na základní bydlení, zdravotnictví, jídlo, ošacení a nějakou základní „zábavu“, na zbytek si musíte šetřit a nebo vydělávat prací navíc (vždy bude i nějaká práce pro lidi,protože některé věci a služby prostě chceme aby dělali lidé), tedy tak jako dnes – dělník si dneska a ani potom prostě jen tak nekoupí fáro za X mega…A cenou jednotlivých služeb a zboží se dá účinně regulovat jejich globální spotřeba – do ceny se musí také promítnout dnes neřešené externality v podobě čerpání cenných zdrojů a přírody. Samozřejmě dost zjednodušuju, protože do hry jdou ještě i další faktory (třeba i zmíněná psychologie lidí, kteří pak budou třeba trávit veškerý čas ve virtuální realitě, ale k tomu stejně dojde i bez základního příjmu)….Za popsaných podmínek tento koncept prostě fungovat může. Většina těch co tvrdí opak žije často v představě, že to co tu je od dávných věků (odměna za práci, která člověka nebaví) musí být navždy.

                1. No teorie je hezka, ted
                  No teorie je hezka, ted praxe – dnes moderni technika a automatizuje nahrazuje cca 98% prace, kterou delali v predindustrialni dobe lide, pres je dnes potreba jen o trochu mene lidske prace na udrzeni ekonomiky nez pred nejakymi rekneme 500 lety. Je tedy na miste se ptat – opravdu povede automatizace k tomu, ze realne zacne podstatne padat potreba lidske prace?
                  Problem je videt i v dnesni ekonomice – je spousta veci, ktere by se daly automatizovat, problem je v tom, ze se velmi tezko „automatizuje automatizace“ a lidi, kteri umi zajistit tu automatizaci je relativne malo a moc jich nepribyva. Proto je casto efektivnejsi zamestnat treba 100 mene kvalifikovanych lidi, nez zamestnat 10, kteri budou obhospodarovat automtizaci te prace (jednoduse proto, ze tech lidi je malo a na jejich sehnani by bylo potreba velke mnozstvi prostredku.

                2. Hezky mi to vysvětlil
                  Hezky mi to vysvětlil majitel stavební firmy. Než kupovat drahý Caterpilar a shánět pak pro něj práci, tak na občasné výkopy – a to i velké a dlouhé – nabere partu Cikánů s jejich předákem, co postávají každý den na ulic před Technickými službami (taková místní neoficiální Burza práce). Předák (ten nejmenší a nejtlustší s prsty rukou roztaženými od sebe masivními zlatými prsteny) to pak s ním vyúčtuje a protože má i registrovanou firmu, klidně na fakturu. Chlapi to se svým krompáčem a lopatou umí a dokáží jet jak fretky od vidím do nevidím. Bagr by to sice zvládl za půlku času, ale potřeboval by k tomu ještě 2 náklaďáky s řidiči, aby pendlovali. Takhle jim na přebytečnou zeminu přistaví větší kontejner, kam si to chlapi sami navozí svýma kolečkama a navíc jsou motivovaní co nejvíce zeminy pěkně dostat zpět a udusat. Takže pak řeší i méně a menších propadů po pár týdnech. No a když to srovná s možností krtkovat a protalčovat, čímž se vykope jen jáma na začátku a na konci dlouhého výkopu a nasadí technika, tak to je podle něj vhodné jen na kopání zlata, jak je to ve srovnání s Caterpilarem a Cikány drahá automatizace.

                3. Malých bagristů (majitelů
                  Malých bagristů (majitelů malých bagrů) co dělají za 500Kč/motohodinu jsou mraky. Stavební firma nemusí mít vlastní. Může dát vydělat třeba mému švagrovi.

                4. Tuším že měl za tuto
                  Tuším že měl za tuto cenu na hodinu 5 Cikánů i s nářadím. Kolik chlapi dostali netuším, ale tyhle peníze bral hodinově boss.

                1. Tak 30% lidi uz dnes
                  Tak 30% lidi uz dnes zakladni prijem pobira a říká se jim důchodci. Dalších 20% jsou děti a adolescenti do 18ti let, kterí by brali jen nějaké procento základního příjmu (třeba 25%). Dalších 20% si bere základní příjem v podobe nekonečnéhp spekra dávek typu podpory v nezaměstnanosti, příspěvků na bydlení, sociálních dávek, různých dotací a vyjebávek. Zbývá tedy 30% lidí která jsou dnešní pracující, ti by dostávali peníze na ruku, jak už to stejně polovina obyvatelstva dávno dělá. To by státní rozpočet utáhl s přehledem, jen z ušetřených penež za byrokracii a úředníky, kteří by najednou nebyli potřeba na kontroly oněch milonu různých dávek a nesmyslů. Těch 20k kč sem uvedl jako příklad, to by byl ideál. Netvrdím, že ze dne na den musí lidi dostávat 20 klacků na účet, ale už takových 5k by pro většinu lidí znamenalo alespoň nějakou jistotu, že nezůstanu hlady a nemusím vzít každý podřadný flek.
                  Nicméně na tohle sou složitější studie a v Německu se tenhle systém testuje už nejakou dobu, mají to hodně propočítané a s penězy by problém nebyl. Z toho co sem ti napsal si vem hlavně jednu novou informaci, která ti nedocházela, a sice že cca polovina obyvatelstva už základní příjem pobírá v té či oné podobě.

                2. Problém to prostě je. Dnes
                  Problém to prostě je. Dnes máme celkem 3,5 milionu důchodů, včetně invalidních. Spousta invalidních je ale jen částečně invalidních. Průměr starobních důchodů je asi těch 10500 Kč, průměr invalidních bude kolem 7000 Kč. Celkem bych to tipoval na průměrně 9000 Kč na osobu. Sociální a další dávky jsou marginalita, která nás stojí zhruba 25 miliard ročně. Mladistvých je zhruba 2000000. Jsou dá se říct dnes neutrální, až na školství apod. Nic by teoreticky nemuseli až do 18 dostat. Ale i tak. 8000000 lidí by muselo dostat alespoň 10000 měsíčně, protože důchodci míň dostat prostě nemůžou, to by je poslalo pod most. Tedy náklady přes bilion ročně a zbylo by tak na to školství a trochu investic. Zdravotnictví by zřejmě zaniklo. Prostě byste ty prachy musel někomu vzít a přerozdělit je. Kouzla s penězma neexistují, vždy musí existovat rovnítko mezi má dáti dal.

                3. Jako roubujem tady uplne
                  Jako roubujem tady uplne nesmysly na nesmysly. Cela ekonomika by se musela samozrejme zmenit, statni sprava by se ridila predevsim AI a ne nejakyma politikama apod. To je na slozitejsi debatu nez si vynasobit 8M x 10k …a ejhle na to nejsou prachy… to by ses daleko nedostal. Ale vidis, ze ikdybch vzal ten totalni hloupy priklad, tak ikdyby si dal 8M lidem 10k kazdy mesic, tak to mas ani ne ten 0.96 bilionu. V rozpocetu 2015 si vzalo jen MPSV 0.53 bilionu(tedy duchody a soc davky) , celkovy rozpocet byl cca 1.2 bilionu. Tedy novy rozpocet kde dam vsem dospelym lidem 10k mesicne bude misto 1.2 bilionu cca 1.6 bilionu. To nevypad vubec mimo i pri takovemto hloupem prepoctu

                4. No tak těch 400 miliard
                  No tak těch 400 miliard pořád musíš někde sebrat a to při situaci, kdy ti nejchudší přestali pracovat, protože se jim to jednoduše nevyplatí a dělat nechtějí.

                5. tak celkem jsem si početl.
                  tak celkem jsem si početl. Ty peníze by se ze současného stavu rozpočtu na přerozdělení „lidem“ asi našly i s malým přebytkem. Ale myslím, že za cca 5 let by se ten rozpočet ale hodně ztenčil a byly bychom na suchu. Nejde tady o ekonomickou kalkulaci, ale o nějaký psychologický model, kdy člověk bez motivace a zodpovědnosti prostě normálně nemůže fungovat. Takto dnes funguje pouze vlastně politik a z části úředník a vidíte kam to vede – „ztratilo“ se nám 5 mld!! a co, je to jen zlomek z rozpočtu, tak to nějak rozepíšem. Nebo cena zakázky je 100mil Kč? ok postavíme to za 300 – 100 bude za dílo, 100 mě a 100 tobě, atd. Prostě nejistota, zodpovědnost a motivace k co nejefektivnější práci je podstata fungování ekonomiky (kde pracují lidé).

                6. Myslím že zásadní
                  Myslím že zásadní problém nepodmíněného příjmu je v tom že se ten člověk dívá na situaci kdy není nutné jiné než strojové práce a několika specializovaných profesí. Něco takového je skoro nemožné, zatím, a asi i v budoucnu. Do pár let asi bude možné vyházet kompletně strojvedoucí, bude možná také možné nasadit umělou inteligenci typu Watson na velíny některých typů elektráren, ale tam možná na nějakou dobu skončíme, protože lidé budou stále v mnoha situacích levnější.

                  Soukromý odhad je ten že současný model je neudržitelný a ten se základním příjmem je také skoro nemožný. Je problém v tom že chtě nechtě se posledních 100-200 let společnost štěpí více méně podle nějakých schopností.

                  Bude to zajímavé jak to dopadne.

                7. Je to logické. Jednoduše
                  Je to logické. Jednoduše vítězí inteligence nad sílou. Problém je, že opravdu inteligentních máme jen asi 10 % obyvatelstva a ten zbytek v podstatě hraje druhé housle…

                8. Myslím že můžeme být
                  Myslím že můžeme být rádi u nás za této čísla pokud bychom se asi podívali na světovou populaci se všemi problémy a daty tak to bude jen pár procent. A není to nic divného, strava v dětství umí udělat 10-20 bodů rozdíl.

                  Na druhou stranu existuje myslím zase efektivní limit inteligence, po kterém není jedinec pro změnu schopný efektivního fungování, typicky roztržitý profesor, který je mimo svůj obor nepoužitelný (dobře to je karikaturní zjednodušení)

                  Otázka je co s tím dělat, protože s tím co se momentálně děje to nemusí vůbec dobře dopadnout, neměl bych strach o technologický rozvoj, tam bychom asi zvládli kde co, ale o to co se děje po stránce společenské. Někde na to byla i přisuzovaná věštba, nebo přisuzovaný citát, nebylo to moc lichotivé.

                  Svět se brzy stane natolik komplexní že i inteligentní lidé budou mít problémy, takže asi nejlepší bude v ten moment nechat zbytek aby si žil jak umí. Není to sice moc OK, ale pokud budou mít kde si vypěstovat jídlo atd. bude to lepší než jim vnucovat vysoce vyspělou a komplikovanou společnost, což bude generovat sociální problémy a napětí.

                9. Není to úplně pravda.
                  Není to úplně pravda. Existují lidi, kteří mají IQ přes 150 a fungují naprosto normálně. Různé druhy úchylek jsou obvykle způsobeny okolím, které je prostě nebylo schopno pochopit.

                  Problém bude také v tom, že když něco hlupák neumí pochopit, tak mu nestačí to nechat být a jít. On to musí zničit, aby to neměl nikdo.

                10. Právě v druhém odstavci
                  Právě v druhém odstavci bych viděl největší nebezpečí, otázkou je co by s tím šlo dělat, to může být závažný problém pro budoucí vývoj lidstva.

                11. Trochu jsem to před lety
                  Trochu jsem to před lety studoval, ten systém je navržen trochu komplexněji než se oba domníváte. Švýcaři to mají asi nejpropracovanější. Příjem je nepodmíněný, tedy týká se všech bez ohledu. Nemá na to vliv jste-li bohatý , chudý pracujete nebo podnikáte. Zkrátka taková universální dividenda pro občana. U dětí do plnoletosti je navrženo 50% od narození. Ruší se 99% sociálních dávek(zde to naráží na odpor levice). Dále se ruší veškeré daně. Jedinou daní je DPH, které by bylo kolem 50%. To samo o sobě již nese to, že takovou akci můžete realizovat v uzavřené zemi nebo bloku zemí třeba EU. Filosofie je , že příjem má být tak vysoký , aby člověk přežil za velmi skromných podmínek. (už žádné výmluvy, že jsem chtěl v životě udělat to a to a nemohl jsem, protože jsem musel chodit do práce). V ČR by to nyní odpovídalo tak 11 až 12 tisícům.

                12. Problém je v tom, že při
                  Problém je v tom, že při zrušení všech dávek a věnování 11 až 12 tisíců pár lidí umře. Jednoduše protože potřebují víc, jsou silně nemocní či postižení a bez těch peněz nemohou existovat. A takových případů nebude pár. Tyhle utopické nesmysly jsou dobré max. jako pohádky pro malé děti. A DPH 50 %, to je ještě vtipnější. To by se vůbec nedělalo bez dokladu. Vůbec by se nevyplatilo to šulit. Kde byste na to asi tak vzal? A kde byste vzal na financování zdravotnictví? Prostě nesmysly.

                13. To je na facku. Kolik si
                  To je na facku. Kolik si toho o základním příjmu načetl, teda kromě pár příspěvků na hybridu ? Pochlub se?

                14. No nic. Užívejte si svých
                  No nic. Užívejte si svých načtených znalostí.

                15. Ano, přesně tak, ještě
                  Ano, přesně tak, ještě bych dodal že to DPH 50% by platil jen opravdu konečný spotřebitel, ne jak dnes kde si plátci DPH přehazujou zaplacené DPH se státem tam a z5(dlaší byrokracie). Ono to celé cílí na absolutní zjednodušení fin. správy. Jediné úskalí je, že by se muselo nějak hodně přísně kontrolovat že těch 50% DPH konečný spotřebitel opravdu platí, žádné „na černocha“ protož to by celý systém položilo.

                16. Toli teorie a ted praxe –
                  Toli teorie a ted praxe – kdyz jsi tak studovany, tak pro tebe nebude jiste problem jenoduch nasobeni a scitani, aby ti doslo, ze i zakladni prijem kolem 5000 by byl s tezi ufinancovatelny, i kdyby se vyrazne zvysily dane (tedy za predpokladu, ze soucasnym duchodcum nechate jejich duchody, pokud bys jim je plosne snizl na 5000, tak by to financovat nebyl zas tak neprekonatelny problem, jen ti duchodci by asi sli hromadne bydlet pod most).

            1. Teoreticky existuje možnost
              Teoreticky existuje možnost využít technologie k zajištění dostatku půdy, i při současné ploše by možnost vyhodit, řeknu blbě, 75% lidí ze zemědělství mohla srazit cenu produkce a udělat cokoliv rentabilního, takže by asi zmizelo dost řepkových polí a nahradilo je něco jiného.

              A ano existuje technologie schopná zajistit dostatek použitelné plochy, ale to riskujeme geoinženýrství a nikdo nevíme jaký to bude mít dopad. Neznám výpočetní modely populace a proč má kulminovat právě při 10mld lidech, ale do nekonečna nepůjdeme asi nikdy.

              Myslím že historie a pád Říma nás zde straší a ovlivňuje to co děláme, podvědomě. Velké národy orientu toto nezažily, ne v takové podobě, Japonsko, Čína, Korea to neznají, Japoncům po 2000 let vládne jeden rod odvozující se od bohyně Amaterasu

              Ovšem proti Římu existuje asi jeden zásadní rozdíl, máme technologie, ale co měli Římané, to nevíme, Dá se říct, že byli dál než je obecné povědomí, například se vykopaly pozůstatky vodních motorů s axiálním nátokem – regulérní spirálou, oběžné kolo se nedochovalo.

              Obecně je to otázka, například severní Afrika je už někde na 2-2.5 dítěte na ženu a stále klesá, růst je spíše prodlužováním délky života.

              Ale máte jednu zásadní pravdu, problém je obecně v kulturách. Je to politicky nekorektní, ale bohužel je tomu tak, šlo by to změnit, ale je to asi složité, ne-li nemožné. Rozhodně nemožné se současným nastavením vyspělého světa. Problém je že máme jen politiky a žádné státníky, bez nich se EU ani USA neudrží.

          3. nemyslím, že přijde doba,
            nemyslím, že přijde doba, kdy všichni budou něco dostávat zadarmo – ani min. příjem. 90% lidí by se uchlastalo a nebo přežíralo u televize a pokud bych měl nějaký plán něco tvořit, tak bych nikoho neměl, kdo by mi s tím pomohl (zaměstnanec). Společnost by následně spadla o pár stupňů níž.

                1. Hele Zybňku, to co si
                  Hele Zybňku, to co si napsal je prostě prvni vec co napadne naprosto neiformovaneho člověka o této problematice. Myslíš že si první koho hloupě napadlo, že se lidi budou válet u TV a nic nebudou dělat, když jim dáš základní příjem? Proto říkám první nastuduj a neblej hned první kravinu co ti příjde na jazyk.

                2. ty seš marnej…. Proč to
                  ty seš marnej…. Proč to tak hrotíš? Vždyť o nic nejde, je to jen výměna názorů. Nemyslím, že kdo má jiný názor jak já, tak musí být hned blb – se uklidni

                3. Ze si blb si rekl ty.
                  Ze si blb si rekl ty. Vyjmecne zi musim dat zapravdu:)

                4. to jsem neřekl, čti
                  to jsem neřekl, čti pečlivěji
                  Hele, zkus se párkrát nadechnout – není normální si prostě říct: já si myslím tohle, ty něco jiného, tak prostě uvidíme co bude? jen si úplně normálně vyměnit názory.

                5. Vitej ve svete internetu,
                  Vitej ve svete internetu, tady se jde na veci vic zvostra, uz sis mohl zvyknout 🙂

      2. P.S.
        Najděte si popis

        P.S.
        Najděte si popis experimentu na myších, myslím to vyšlo i Slovensky něco ve stylu: Myší raj a úpadok civilizace, nebo nějak tak se to jmenovalo (Přítomným Slovákům se omlouvám za komolení)

        Ve zkratce, pokud populaci nějakého druhu zbavíte veškerých problémů, dojde k tomu že zkolabuje a přestane se množit.

      3. mě stačí když mě denně
        mě stačí když mě denně budou roboti dodávat jídlo mlíko, rohliky, maso, chleba, sůl zdarma domů a všechno to budou vozit elektromobilama a vyrábět roboti a pak si teprv zas konzerva může sponzorovat každoroční hawaii tý jeho armádě vyžírků-managéru. Do tý doby Argonasersi :)))

        csfd.cz/film/299781-argo/prehled/

      4. hloupost. Svět nikdy ke
        hloupost. Svět nikdy ke komunismu a podobným utopiím nedospěje už z naprosto jasné podstaty lidské psychiky – snaha vlastnit, přetvářet, kontrolovat, ovládat. Ty automatické továrny určitě budou, ale nikdy nebudou své výrobky rozdávat zadarmo prostě protože ty fabriky budou někomu patřit…

        1. Dospěje, v momentě kdy
          Dospěje, v momentě kdy lidi nahradí roboty, kteří se nakonec ukončí protože vyhodnotí svou existenci jako zbytečnou.

          Myslím že je zásadní problém v pomíchání jednotlivých skupin lidí, milion zájmů, ale hlavně úrovní na jakých je schopno obsáhnout problém. Do pár desítek tisíc v komunitě se to neprojeví, nebo nebude mít vliv pokud to moc pár nebude moc velké a příliš lidi omezovat, Ale u větších věcí už bude problém. Vezměme si jako notorické příklady Brno a Prahu, to je katastrofa.Naproti tomu v jednom okresním města skoro vyplenil dav radnici při protestu. Pokud by toto okresní město bylo nejvyšší formou, nebyl by problém, pokud by nejvyšší formou bylo Brno, už je to hodně velký problém.

          Ona snaha tvořit přetvářet etc. se manifestuje mnoha způsob, uměním, technikou ale i válkou. To je problém. Domnívám se že s rostoucí historickou pamětí lidstva spíše přežívají zvěrstva a lidé se jimi inspirují. Vezměte si že v hlavách školáků spíš uvízne co dělal Yperit než nějaký rok zahájení soustavné elektrisace Československa.

          To podle mne dost ovlivňuje povahu lidí, ano do určitého bodu je touha ovládat a vlastnit přirozená, od určité úrovně bych ji viděl jako naučenou. A pak začnou roli hrát různé osobní křivdy apod.

          Vím že to co řeknu bude znít divně, ale doporučuji Vám přečíst si Silmarillion, sice je to dílo z oblasti fantasy, ale myslím že se z něj dá dost naučit o pohnutkách lidí.

  3. Předprvorepublikový
    Předprvorepublikový rakousko-uherský ekonom Jospeh Schumepter to nazval „Tvořivou destrukcí“ a potkalo to už drožkaře a koňaře; výrobce plachetnic a já nevím koho. Tesla roste, mohou i další automobilky. Někdo by dokonce řekl, že už existující velké automobilky mají lepší náskok na transformaci – mají vůči národním vládám větší vydírací potenciál („too big to fall“), mají/měly by mít více našetřeno z dřívějška, více zkušeností, jméno, značku… tak ať nepláčou a nevymýšlejí, proč to nemůže jít, ale jak to ostatní dělají, že jim to (od píky – Tesla / transformací – Renault – Nissan – Mitsubishi) jde…

    1. Ale to „nejlepsi sef VW“
      Ale to „nejlepsi sef VW“ neche rici, ze ztraty pracovnich mist v nemecku v riske automobilce se objevuji v pousti USA, v halach TEsly.

      Tedy presneji mel prohlasit „protoze jsme to podelali, ted místa ve vyrobe budou v Tesle“.
      Ale sebekritika podobnym managerum nikdy nesla, protoze oni vzdy delaji nejlepsi rozhodnuti, a hloupy lid co je kritizuje 10let, proc cpou prachy do cmoudaku, kdyz budoucnost je elektromoibil, jsou preci hlupacci, preci teprve dnes nastala era elektromobilu, a mist bude min, protoze preci je to jednodussi vyroba, ne proto, ze budou v tesle 😀

  4. To je šíření poplašné
    To je šíření poplašné zprávy.

    25 tisíc z 600 tisíc jsou 4%, stejné 4% nabrali za jediný rok a teď je propustí během 5 nebo 10let. Stejně byli zoufale neefektivní.

    5. ledna 2015
    Počet zaměstnanců německé automobilky Volkswagen loni rostl rychlejším tempem než tržby. Firma tak v efektivitě práce čím dál více zaostává za japonským konkurentem Toyota Motor, kterého by chtěla připravit o vedoucí pozici na světovém automobilovém trhu.

    Volkswagen podle jejich odhadů v loňském roce zvýšil tržby pouze o více než procento, zatímco počet zaměstnanců koncernu stoupl o téměř čtyři procenta na zhruba 594 000 lidí.

    Toyota nyní zaměstnává pouze 345 000 lidí, což odpovídá necelým 60 procentům pracovní síly Volkswagenu. Roční odbyt u OBOU podniků se přitom pohybuje kolem deseti milionů vozů, upozorňuje agentura DPA.
    Zdroj: http://auto.idnes.cz/vyroba-volkswagen-toyota-0y9-/automoto.aspx?c=A150105_104025_automoto_fdv

  5. Ja to tady ale rikal ze to
    Ja to tady ale rikal ze to bude lidi stat mista. Ale tohle co pan rika je pesimistickej odhad, masove to tak rychle nasazene nebude aby to tolik ohrozilo mista.Napr Vrchlabi vyrabi jen prevodovky, roomster tam zrusili uz davno a to ze by je prestali vyrabet hned treba za 5 let je blbost porad se budou vyrabet.

    Kdyz bylo srotovne v roce 2008 tak snizovali pocet mist (bylo to jen prechodne) ale udelali jen to ze nas presunuli na jine mista, ja jsem 5 mesicu jezdil jako testovaci jezdec po republice s novejma skodovkama, aspon jsem si projel celou paletu skodovek, urcite to znate na spionaznich fotkach to jsou ty SPZ zeleny zacinajici F 🙂

Napsat komentář