Vodíkový traktor NH2 otestuje nezávislá farma v Turíně

Jan Horčík - 03 Leden 2012

Výrobce traktorů New Holland prezentoval svůj vodíkový traktor NH2 v minulosti už několikrát. Pokaždé ale v tom smyslu, že je to skutečně jen vyspělá technologická ukázka, která nejspíš nikdy nespatří krásu skutečné oranice. Časy se ale mění a na nezávislé farmě poblíž italského Turína se rozhodla hi-tech traktor přeci jen vyzkoušet.vodíkový traktor New Holland NH2

Jestli existuje BMW mezi traktory, je to právě vodíkový NH2 od New Holland
foto: New Holland

Společnost New Holland připravila “ostrou” verzi vodíkového traktoru nazvanou newNH2. Výkon jeho vodíkových palivových článků se proti původnímu konceptu z roku 2009 zdvojnásobil z 50 kW na 100 kW. Celkem je teĎ ve stroji 384 článků.

Zvýšila se také kapacita vodíkových nádrží, a to z 2,4 kg na 8,2 kg. Dva elektromotory, každý o výkonu 100 kW, nabízejí max. točivý moment 1200 Nm. Doplněna byla také 12kW, 300V baterie a CVT převodovka. Max. rychlost traktoru je 50 km/h.

To znamená, že traktor může nepřetržitě pracovat až tři hodiny. Není to mnoho, ale staré mobily taky nevydržely věčně.

Superčistý traktor na vodík začne New Holland testovat na farmě La Bellota, první energeticky nezávislé farmě v městečku Venaria poblíž Turína, už letos v létě. Otázkou dne zůstává jak tato nezvásilá farma dokáže vyrábět, skladovat a následně plnit vodík do traktoru.

Prozatím je vše ve fázi příprav. Uvažuje se o třech možnostech výroby vodíku. Tou první je elektrolýza za pomoci energie sluce. Nejprve se tedy vyrobí v solární elektrárně čistá elektřina a ta následně elektrolýzou přemění vodu na vodík a kyslík.

Druhou možností je výroba vodíku z bioplynu. Ten už se na farmě využívá pro pohon plynových generátorů. Třetí, poslední a zdaleka nejméne pravděpodobnou možností je využít přirozené schopnosti biomasy vyrábět vodík.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No nevím. Měl jsem možnost vidět předchozí verzi na veletrhu a podle mě jde spíš o image než o nějakou revoluci. V oficiálním prospektu se uvádí celkový výkon traktoru 75 kW (106hp) což je trochu v rozporu s článkem. Traktor je sice vybaven dvěma motory, ale pouze jeden je určen k pojezdu. Druhý slouží k pohonu vývodového hřídele, který pohání připojené stroje.100 koňový traktor je při dnešních technologiích zpracování a přípravy půdy vhodný tak pro malého zemědělce, který si ale takový luxus bude moci jen těžko dovolit. Pokud jde o kroutící moment tak ten je srovnatelný s 250 koňovým traktorem, nicméně aby mohl být kroutící momet vhodně využitý k trakci, musí mít traktor dostatečnou hmotnost.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zaujimavy je tiez nazov NH2 pre traktor. Keby to bolo NH3, tak by to skor naznacovalo, ze traktor je pohanany cpavkom, co je zlucenina dusiku a vodiku istu dobu tiez povazovana za alternativne palivo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je ale krasna masina. Vlastnici SUV mozu len ticho zavidiet.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?