Vítěz Smart Mobility Hackathonu zrychlí provoz metra

redakce - 20 Březen 2017

V neděli večer v pražském kreativním prostoru DUP36 úspěšně vyvrcholil Smart Mobility Hackathon. Během čtyřdenní akce, která se konala od 16. do 19. března, vyvíjeli účastníci bez přerušení nové nápady pro Smart Cities a pro mobilitu budoucnosti. Úspěšné týmy Smart Mobility Hackathonu získají možnost spolupráce se ŠKODA DigiLabem Tým Incinity získal partnerskou cenu ŠKODA AUTO – zapůjčení vozu ŠKODA KODIAQ na víkend.

Úspěšné týmy Smart Mobility Hackathonu získají možnost spolupráce se Škoda DigiLabem Tým Incinity získal partnerskou cenu Škoda – zapůjčení vozu Škoda Kodiaq na víkend.
foto: Škoda

„Škoda je pevně odhodlána etablovat vedle klasické výroby automobilů i nové digitální oblasti podnikání,“ říká Andre Wehner, Chief Digital Officer společnosti Škoda Auto.

„Máme zájem také o dialog s kreativními lidmi mimo naši společnost. Při Hackathonu pro řešení chytré mobility představili účastníci celou řadu zajímavých nápadů pro Smart Cities. Předložené projekty ukazují, jak silně konektivita a digitální služby v budoucnosti ovlivní a ulehčí naši mobilitu. Nyní se těším na to, jak spolu s úspěšnými týmy budeme ve Škoda DigiLabu rozvíjet nové nápady,“ dodává Wehner.

Jak je možno snižovat emisní zátěž ve městech? Jakou roli přitom budou hrát elektromobily? A jak mohou nové technologie dobíjení učinit elektromobily pro aktivní obyvatele velkoměst ještě atraktivnějšími?

Mohou například autonomně řízené vozy nabídnout ještě další podněty? A jak budou trávit čas jízdy pasažéři, kteří už sami nebudou držet volant? Těmto a dalším otázkám se věnovali účastníci mezinárodní akce Smart Mobility Hackathon v Praze.

20 týmů ze 13 zemí během čtyřdenní akce, konané od 16. do 19. března 2017 vyvíjelo kreativní koncepty, týkající se Smart Cities, zelené mobility a konektivity. Každá skupina se skládala z jednoho kreativce, jednoho designéra a jednoho programátora.

Poté, co se trio spolu seznámilo a vybralo téma, byl v pátek zahájen 48hodinový kreativní maraton. Vizionář skupiny nejprve po dohodě se svými kolegy v týmu vyvinul možná řešení pro příslušný problém.

Designér vyhodnotil technickou proveditelnost a navrhl názorné příklady. Finální realizace se pak ujal programátor. Po dvoudenním neustálém přemýšlení, ťukání do klávesnice a spěšného vývoje prezentovaly týmy na hackathonu své výsledky odborné porotě.

Paleta výsledků se pohybovala od prototypů produktů přes beta-systémy až po aplikace pro chytré telefony, téměř zralé pro sériové nasazení. Nejinovativnější myšlenku představili tým RED studentů v Praze, který se zabýval efektivnějším využíváním městské hromadné dopravy - jejich řešením je vytvoření inteligentního systému, který dokáže zrychlit provoz metra. Cestující jsou směřováni na nástupišti do vagónů podle jejich obsazenosti.

Vítězný tým se radoval z peněžité prémie ve výši 5 000 eur od pořadatele CEE Hacks Insane Business Ideas. Zároveň bude moci rozvíjet svůj projekt ve spolupráci s partnery Smart Mobility Hackathonu, včetně spolupráce s týmem Škoda DigiLab.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová převzala nad akcí Smart Mobility Hackathon záštitu. Akce byla zahájena 16. března V prostorách Škoda DigiLabu, oficiálního partnera akce. Pro značku Škoda jsou digitalizace, konektivita a nová řešení, související s mobilitou, hlavními pilíři její Strategie 2025.

Vlastní Škoda DigiLab je koncipován jako rychle reagující start-up informačních technologií. Tato ideová dílna vyvíjí nové modely podnikání, nová řešení a nové produkty. Automobilka přitom sází na intenzivní kontakt s externími kreativními mozky.

Prostřednictvím internetové stránky skodadigilab.com mohou vývojáři, programátoři a designéři, stejně jako inovativní firmy, představit slibné projekty, které se nabízí pro spolupráci se společností Škoda Auto při vývoji nových digitálních projektů se zaměřením na služby konektivity a mobility.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Možná primitivní nápad ale účinný. V jednotlivých vagonech by čidla vyhodnotila obsazenost. Souprava zastaví vždycky na metr přesně a je známo, v jaké části nástupiště zastaví obsazené vagony a v jaké poloprázdné. Na stropu nástupiště by se umístnili barevné LED (resp, laserová projekce) je to jedno. Ty části nástupište, kde zastaví poloprázdné (prázdné) vagony)by se před příjezdem sopuravy nasvítili zelenou a ty části, kde zastaví plné vagony se nasvítí červenou. (Estéti mohou navrhnout jiné barvy resp. jiný druh značení) Pro lidi čekající na sopuravu by bylo výhodnější se postavit do zelených polí, protože rychleji nastoupí. Zároveň by nepřekáželi davu, kerý vystupuje z plných vagonu. Howgh.

Obrázek uživatele Anonym123

videli ste už niekedy človeka, ktorý si na dverách obchodu prečíta papier umiestnený vo výške očí ZATVORENÉ? ja nikdy - kkaždý siahne na kľučku a trme dverami. skúša otvoriť, nečíta.
a s vagónmi je to rovnaké.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To zní fajn, mě hned napadlo takové nacističtější - plné vagony půjdou otevřít jen zevnitř :-D
Ale nese se to v podobném duchu takže tleskám za úsilí i za rozumný nápad. Není vůbec zlý.

Obrázek uživatele Kuk

"Jak je možno snižovat emisní zátěž ve městech?"

1. Ví někdo přesně kolik lidí se denně přepravuje po Praze a kolik z nich se přepraví díky eletrice a ne díky spalovákům, čili kolik % z toho penza přepravují tramvaje, metro, lanovka, elektrovlaky, elektrolodě a kolik autobusy, auta, vlaky, parníky se spalováky?

2. Jak si z hlediska efektivity využívání eletrické MHD stojíme ve světě?

3. O kolik by se zvýšilo znečistění kdybychom tramvaje a metro neměli?

Rád bych to věděl přesně a ne nějaké dohady nebo dojmologii.

Ještě tam někde chyběj cyklisti, koloběžkáři, sk8 a chodci apod.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // Jak vkládat odkazy bez registrace. Stačí vložit mezeru www. link.com www.freeghosn.com #freeghosn ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kdybys misto kopirovani linku do diskusi delal neco uzitecneho,uz jsi to mohl vedet.

Obrázek uživatele Kuk

Děkuji za neodpověď k tématu. Ty evidentně neumíš okopírovat ani ten link.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // Jak vkládat odkazy bez registrace. Stačí vložit mezeru www. link.com www.freeghosn.com #freeghosn ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

@redakce - co takhle udelat neco jako "zpravicky" na root.cz (kratke prispecky vkladane registrovanymi uzivateli a zobrazovane v bocnim sloupci)? Teda ne ze bych cekal, ze to snizi zapleveleni diskuze "zvratkomety", ale alespon by se zajimave linky daly po vic jak par dnech dohledat a nezapadly by v marastu... Predem dik

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

+1

Obrázek uživatele Michelin

No konecne. Kazdou chvili vidam dva vagony soupravy metra precpane a zbytek prazdny. Bylo na case zapojit nejake chytre hlavy aby navrhli reseni jak to chaoticke nastupovani zorganizovat.

---

Více než 100tis. elektrizujících km s TMX.
Na nákupy Nissan Leaf 40kWh, k ničemu jinému se tahle ostuda elektromobility nehodí.

Obrázek uživatele Radovan

To je podle Gausovy eliminační křivky naprosto správně. V těch 2 vagonech uprostřed je 80 procent populace a v těch na obou krajích pak těch zbylých 20% :-).
Dříve mi bylo divné, že dokáží přijet natřískané všechny vagony metra. Ale to bylo jen tím, že ty krajní dva zákeřní dopraváci odpojili. :-)

---

Elektromobil Peugeot Ion nový od 4/2014, najeto 74 tis. km, od 5/2016 druhý ojetý Peugeot Ion pro ženu, najeto 29 tis. km (43 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo od 10/2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, permakulturní zahrada od 2017, vlastní studna od 1999, dřevodům sendvičový panel od 2000.

Obrázek uživatele Michelin

:-)

---

Více než 100tis. elektrizujících km s TMX.
Na nákupy Nissan Leaf 40kWh, k ničemu jinému se tahle ostuda elektromobility nehodí.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol