VIDEO: Xenith - 170kg solární auto

Jan Horčík - 25 Srpen 2011

Stanfordská univerzita před pár dny představila svůj projekt Xenith. Připomíná trochu malou vesmírnou loď. Aerodynamický tvar a výjimečně nízká hmotnost 170 kg dávají ale vozítku unikátní možnosti. solární auto Xenith--

V soutěži World Solar Challenge napříč Austrálií bude mít Xenith silnou konkurenci. Závodu se účastní přes 30 týmů z celého světa, které usilují o to samé: vyhrát.
foto: stanford.eu

Karoserie elektrického solárního vozítka, která je pouze 10 cm silná, je vyrobena z mixu uhlíkových vláken, titanu a hliníku. Díky tomu je i tak lehká.

Studenti a vědci na Stanfordské univerzitě stavěli solární auto Xenith dva roky. V plné parádě se ukáže na letošním podzimním závodu World Solar Challenge, kde zkusí přejet 3200 km australskou pouští.

Xenith dokáže udržovat konstatní rychlost 88 km/h. Je vybaven speciálně navrženým elektromotore o účinnosti 98 %. Solární články dodala společnost SunPower. Ty jsou pokryty prototypem ohebného skla od společnost Corning, jednoho ze sponzorů projektu.

Dvacetičlenný tým studentů odhaduje, že na stavbu padlo přes 10 000 hodin a pokud by se stavělo v běžném komerčním prostředí, spolklo by určitě kolem půl milionu dolarů.-

Stavba Xenithu probíhala především s tou vizí, že se konečně podaří opět přinést vítěznou trofej ze závodu World Solar Challenge zpět do USA. Americký tým totiž tuhle soutěž nevyhrál od roku 1987.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hociktorý článok čítam, vždy je tam jeden múdrý, ktorý hladá len chyby v texte. Pán kritik skúste už konečne niečo robiť a uvidíte, že v živote nič nie je 100%né. Takže prosím nekecajte do každého článku. Ďakujem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Víš, pane Anonyme, ono to není jenom hledání chyb z dlouhé chvíle. Když si někdo nedělá svou práci pořádně (a opakovaně - viz další článek o aukci starožitného elektromobilu), dost to vadí. Zvlášť když ta chyba mění celý smysl věty nebo úplně zavádí. Je jasné, že nic nemůže být 100%-ní, nicméně redaktoři a pisálci by měli to co napíšou po sobě překontrolovat před tím, než to pustí do světa. Jestli všechno sedí, dává smysl a nejsou tam chyby nebo nedejbože hrubky. Protože TOHLE je jejich práce a jako takovou ji mají dělat pořádně.
Vám by se líbilo, kdyby jste si koupil vůz a pak zjistil, že nejde topení, nebo vyhřívání okna... Nu což, zapoměli namontovat nebo zapojit při výrobě kabel, je tam toho... A kdyby jste to šel reklamovat, tak Vás ještě svozí, že proč si stěžujete, vždyť nic není 100%-ní, tak co jste čekal?
Líbilo by se Vám to? Pochybuju.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Text by měl před vydáním zkontrolovat vždy někdo jiný než autor. Sám autor všechny své chyby nikdy nenajde, znám to z vlastní zkušenosti.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Karoseris elektrického solárního vozítka, která je pouze 10 cm silná, je vyrobena z mixu uhlíkových vláken, titanu a hliníku. Proto může být tak lehká. Novátorský systém řízení dává řidiči do rukou ovládání předního kola. O dvě zadní kola se stará počítačový systém. = cele to kdyztak predelejte... ona nejenze muze byt tak lehka, ale ona je tak lehka... a navic todle ma dve predni kola a jedno zadni, takze presne naopak nez pisete. Doufam ze vam za psani novinek nikdo neplati

Obrázek uživatele Jan Horčík

Díky za upozornění, šotka jsme opravili a nedorozumění odstranili.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol