VIDEO: vznášedlo jako z Hvězdných Válek je skutečné!

Jan Horčík - 22 Srpen 2012

Čím dál tím pokročilejší možnosti práce s lehkými materiály a výkonnými zdroji energie s sebou přináší i nové možnosti v dříve nedosažitelných oblastech. Třeba taková . Ta si nejspíš dobře pamatujete z klasiky . Společnost Aerofex z Kalifornie ale aktuálně jedno podobné vznášedlo úspěšně otestovala v pouštích ne nepodobných planetě Tatooine.vznášedlo Hvězdné války Aerofex

Zakladatelem společnosti Aerofex je Mark De Roche, letecký inženýr. Ten vidí ve vznášedlech velkou budoucnost: jsou sice méně efektivní než helikoptéry, díky menším rotorům, ale zato jsou flexibilnější - mohou se pohybovat i v pro helikoptéry nepřístupných místech, a jsou bezpečnější v okolí lidí.
foto: Aerofex

Vznášedla jsou dosud velmi málo prozkoumanou oblastí dopravy. Společnost Aerofex využívá výsledků výzkumu z 60. let minulého století (tedy starého 50 let!). Tehdy vědci záměr na stavbu obdobných vznášedel opustili z důvodu problémů se stabilitou.

Ty se, jak se zdá z videí, podařilo Aerofexu více či méně vyřešit, a to přidáním kontrolních pák na každé straně stroje, které reagují na pohyby pilota. O tom, že vývoj to nebyl jednoduchý svědčí i tohle nebezpečně vyhlížející video z pátku 13. února 2010.

vznášedlo Hvězdné války Aerofex

Dosavadní testy vznášedla probíhají v poušti .
foto: Aerofex

Je na něm dobře vidět, že právě ovládání a stabilita vznášedla je tou největší výzvou. Přiznávají to ostatně i samotní lidé z Aerofexu. "Trvalo nám 16 měsíců, 2 vynálezy a 41 testů než jsme se znovu dostali do vzduchu. Výsledky našeho snažení v oblasti ovládání jsou ale dramatické."

A co si ze zmíněného testu konstruktéři Aerofexu odnesli? "Selžete co nejdříve a nikdy netestujte v pátek 13." Kromě toho ale už dnes mají, jak se zdá, ovládání vznášedla jakž-takž zvládnuté. Dokazují to následující videa:

Podle magazínu InnovationNewsDaily byly prozatím letové testy vznášedla omezeny na max. rychlost 48 km/h v max. výšce 4,6 metru. Aerofex by ale chtěl svůj stroj vzít ještě výš a létat vyšší rychlostí, v zásadě z něj udělat létající dopravní prostředek.

Aerofex není jediná firma, která se dnes snaží o vývoj vznášedla postaveného na dvou velkých vrtulích. O něco podobného se snaží také australský vynálezce Chris Malloy, nadšený motocyklista, který své vznášedlo vybavil 1170ccm čtyřválcem o výkonu 80 kW. Údajně by mohlo dosahovat rychlostí až 278 km/h a výšky až 3 km! Při rychlosti 148 km/h by vznášedlo mělo uletět až 148 km.

Chris Malloy Hoverbike

Hoverbike neboli vznášedlo Australana Chrise Malloye. Designově propracovanější, ale létat jsme ho zatím neviděli.
foto: Chris Malloy

O vznášedlech Aerofex žádné také podrobné informace bohužel nejsou k dispozici. Jisté je jedno: Malloyův design je o něco propracovnější, ale Aerofex to zdá se zatím dotáhl o něco dál.

Hlavní otázka zní: jsou videa Aerofexu skutečná, nebo jde o hoax? Je jich dost a jsou dostatečně detailní na to, aby mohly být skutečné. Na druhou stranu, pořád nám na nich "něco" nehraje. Ale možná je to jen ten zvláštní, nezvyklý pohyb vznášedla ve vzduchu, který zatím bylo vidět převážně jen ve sci-fi filmech.

vznášedlo Hvězdné války Aerofex

Asi nikoho pak nepřekvapí, že řiditelné vznášedlo zatím Aerofex neplánuje vyvíjet pro komerční využití. Využívá jej pouze k otestování technologií, které pak chce využít pro vývoj dronů, tedy bezpilotních vznášedel vhodných především pro armádu. Ale nejen pro ni - bezpilotní robotická vznášedla by mohla pracovat i v oblasti zemědělství či záchranářství.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to nezmysel. Totalny.
Co je zle na tom ist po rovnej pusti na kolesach ?
Nebodaj si dal i tie niekto patentovat ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No...vůbec to nebude prášit :-D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

toto není vznášedlo, toto je vrtulník. Vznášedlo využívá efektu polštáře, toto čistě vztlaku z vrtulí, jinak by neletělo 4,6m resp. 3km Australanovi. Aerofex to taky tak nenazývá, pro ně je to vehicle, to si zase někdo domyslel nebo špatně přeložil. Ale vypadá to efektně, efektivně určitě ne.

Asi se zeptám blbě, ale přeci vyvážení zařizují gyroskopy. Podobný princip je v... sakra, té dvojkolce, jak se nahnete dopředu a ona jede. :) Si nevzpomenu...

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Segway.. :-)

Pro redakci: porad mi ta reklama leze do clanku i do psani prispevku na ipadu.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Díky za připomínku, řešíme to.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Jo, díky. :)

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol