VIDEO: v soutěži NASA se rodí revoluční nová letadla

Green Flight Challenge je nová letecká soutěž , amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku. přihlášená do soutěže musí prokázat, schopnost letět rychlostí min. 160 km/h a během 320km letu vykázat spotřebu 1,4 l/100 km/pasažér.foto: CAFE Green Flight Challenge

Soutěž se uskuteční od 25. září do 3. října 2011 v leteckém testovacím centru nadace CAFE v . Vítěz si může odnést až 1,65 milionu dolarů.

Společnost je známá tím, že podporuje řadu soutěží které mají urychlit využití technických inovací ve světě.

V současné době je do soutěž CAFE Green Flight Challenge 2011 přihlášeno 13 týmů z celých . Jde např. o tým PC Aera Einara Enevoldsona s jednomístným letadlem Elektra 1, nebo tým Feuling GFC Gena Sheehana, taktéž s jednomístným letounem.

Výjimkou je šestimístný letoun Synergy stejnojmenného týmu Johna W. McGinnise. Kromě soukromníků se soutěže účastní také univerzitní týmy s prototypy letadel EcoEagle a Taurus G4. Týmy pohání svá letadla celou řadou různých typů pohonu: , , , . o tom jak vznikal letoun Synergy si můžete prohlédnout níže:

se zaměřuje především na šetrnost letadel. Stroje ale musí plnit i přísné normy co se týká , hlučnosti, rychlosti a doletu. Veškerá spotřeba elektřiny, nebo bionafty, bude přepočítána podle obsažené energie na jeden galon benzínu.

letadlo Synergy

Všechny stroje si 3. října bude moct na letiští prohlédnout samozřejmě také veřejnost. Kromě letadel s novými typy pohonu budou ale k vidění i dlší zajímavé nové technologie. Expozice Google Green Flight Challenge představí například vertikální start, osobní letadla, , vybavení pro rychlý prototyping, pokročilé a další zajímavosti.

tisková zpráva

2 Comments on “VIDEO: v soutěži NASA se rodí revoluční nová letadla”

  1. kdyby mel motor 100%
    kdyby mel motor 100% ucinnost, tak by mel k dispozici kolem 42kWh energie v 1,4litrech paliva, coz dava pri rychlosti 200km/h vykon motoru kolem 80kW, coz by stacilo ledatak autu na tuto rychlost, ne pro letadlo, aby se vubec udrzelo ve vzduchu. Takze dalsi fyzikalne nemozna vec

Napsat komentář