VIDEO: v Paříži si můžete půjčit elektromobil

Jan Horčík - 06 Říjen 2011

Před několika dny byl v Paříži slavnostně spuštěň dvouměsíční pilotní program půjčovny elektromobilů Autolib. Pařížané si tak mohou začít půjčovat 66 elektromobilů Bolloré Bluecar ve 33 půjčovacích stanicích. V budoucnu se má tento počet rozrůst na 3000 vozů a 1000 stanic.VIDEO: v Paříži si můžete půjčit elektromobil

Malá elektrická auta vzdáleně připomínají ta z pouštního eko-města Masdar
foto: Bolloré

Projekt Autolib, který má navazovat na úspěšnou půjčovnu jízdních kol Vélib, si vysnil pařížský starosta Bertrand Delanoe. Její celkové náklady jsou 235 milionů euro (35 milionů vložila pařížská radnice, zbytek koncern Bolloré), v přepočtu asi 5,875 mld. Kč (srovnejte např. s OpenCard a podobnými projekty české provenience).

Malé městské elektromobily Bluecar jsou vyráběny pro společnost Bolloré exkluzivně v italské dílně Pininfarina, která své tvůřčí dovednosti tříbí na takových vozech jako Ferrari nebo Maserati. Dojezd na jedno nabití má být až 250 km, plné dobití baterie pak trvá asi čtyři hodiny.

Projekt Autolib má být ziskový od sedmého roku. Do roku 2012 má se má postupně rozšířit na tři tisíce aut a tisíc půjčovacích stanic. Elektrické auto si lze půjčit za cenu od 4 až 8 euro na půl hodiny. První půlhodina např. stojí pět euro, druhá čtyři eura, třetí už šest euro. Cílem je podpořit využívání ke krátkým cestám.

Zaregistrovat se do Autolib mohou pouze ti, kteří si službu předplatí za cenu 10 euro denně nebo 144 euro ročně, případně lze zaplatit i na týden. Registrovat se samozřejmě mohou pouze držitelné řidičského průkazu, a navíc zaplatí 250 euro vratnou zálohu.

Cílem celého projektu je přesvědčit Pařížany, že mnohem výhodnější pro ně je nikoliv auto vlastnit, ale prostě jej používat kdykoliv zrovna potřebují. Už od 5. prosince poběží Autolib "naostro", bude k dispozici 250 automobilů. Na konci června 2012 už to bude 2000 elektromobilů.

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol