VIDEO: Tesla Model S Sport si poradí i s BMW M5

Automobilka nedávno představila beta verzi rodinného . , šéf automobilky, kromě toho ohlásil také verzi Model S Sport. Ta si má co do stránky výkonu lehko poradit např. i BMW m5.

Zatraceně stylový rodinný elektrický sedan. Tesla Model S.
foto: Tesla Motors

Exkluzivní představení „betaverze“ Modelu S pro vybraná americká motoristická média se uskutečnilo s bývalé továrně NUMMI ve Fremontu. Kromě toho, že si novináři mohli na vlastní kůži konečně vyzkoušet, přišlo z úst Muska také zmíněné překvapení v podobě sportovní verze auta.

Sport verze bude vybavena stejným 85kWh bateriovým modulem jako nejvýkonnější verze s dojezdem 300 mil (480 km). Z 0 na 100 km/h zvládne ale zrychlit místo standardních 5,6 vteřin během 4,5 vteřin. „Je tak rychlejší než Carrera. To na elektrické auto není špatné,“ vtipkoval údajně Musk.

Kromě toho automobilka Tesla Motors nabídne také verzi s aerodynamickými koly. Ta nabídne dokonce dojezd 320 mil! Tedy kolem 512 km. Stále mluvíme o plně elektrickém autě na baterie, které bude na americkém trhu dostupné příští rok za cenu kolem 78 000 dolarů, v přepočtu 1,4 milionu korun. Sport verze ještě o pár tisíc dolarů víc.

Tesla slibuje, že díky stejnosměrnému dobíjení (Chademo?) bude Model S možné dobít z 0 na 100 % za dobu pod jednu hodinu. Chystá se tyto speciální rychlodobíjecí stanice instalovat podél nejfrekventovanějších amerických dálnic.

Samotné auto bude vybaveno jednou nebo dvěma 10kW nabíječkami. Zákazníci si budou moct vybrat. Ukázalo se totiž, že jen velmi málo majitelů současného Tesla Roadsteru využívá naplno 17kW on-board nabíječku. Místo toho častěji nabíjejí výkonem 7kW.

V současné době má Tesla údajně 6000 zákazníků, kteří složili zálohu 5000 dolarů na Model S. Stane se tohle auto nejdůležitějším v historii automobilového průmyslu, jak někteří prorokují?

8 Comments on “VIDEO: Tesla Model S Sport si poradí i s BMW M5”

  1. Elon Musk sice není
    Elon Musk sice není žádný chudák, ale rozhodně nedisponuje takovým rozpočtem, jako velké automobilky. Jak je tedy možné, že je Tesla schopna vyvinout auto, které ve všech parametrech tak výrazně překračuje elektromobily konkurence?
    Jinak při dojezdu cca 500km už nevidím velký rozdíl mezi elektromobilem a normálním autem. I když pojedu do Chorvatska na dovolenou (cca 1000 km), tak si klidně tu hodinovou přestávku ne dobití udělám.
    Problém ovšem vidím u takto velké baterie právě v nabíjecím proudu (resp. nabíjecím výkonu). Bydlím v malém městečku (cca 4000 obyvatel) a nedávno u nás na přechodnou dobu omezili výstavbu nových rodinných domů z důvodu slabé rozvodné sítě. A to v normální domácnosti běží většinou jen lednička a pár přístrojů v stand-by režimu a u těch, co neohřívají TUV plynem pak ještě bojler (cca 2KW). Teď si představte situaci, kdy by v každé domácnosti byly 1 až 2 elektromobily a každý večer by celé město zapojilo do zásuvky tyto několikakilowatové nabíječky.

    1. Tam podle mě jde o několik
      Tam podle mě jde o několik pohledů. Za prvé máme noční proud, ten je levný a hodiny se sepnou až při snížené spotřebě. Pak tady je možnost akumulace energie například z obnovitelných zdrojů. Takže by se přelila energie v nejhorším případě (doufám, že to půjde i nějak lépe) z jedné baterie do jiné. Nejzajímavější ale je možnost nabíjet z obnovitelných zdrojů, když to jde, přímo. Když jedete někam do práce, tak co dělá auto? Většinou někde stojí, pokud zrovna nejste řidič. Ve skutečnosti je energie dost i na elektromobilitu.

    2. Jak je možné, že Tesla je
      Jak je možné, že Tesla je schopna vyvinout auto, které ve všech parametrech tak výrazně překračuje elektromobily konkurence …….??? Je to jednoduché – jak už píše Marek: protože Tesla Motors chce !!!! „Běžné automobilky“ nechtějí, chtějí nadále vyrábět spalovací motory, neboť jsou složitější, dražší, poruchovější, vydělají na nich následnou údržbou a opravami daleko více nežli na nějakém elektromotoru bez převodovky. Maximálně mají zájem o výrobu hybridů – to je pro automobilky něco !! Tato vozidla mají jak „módní ekologický elektromotor“, tak i spalovací motor (a i jiné věci „navíc“). Složitost klasického automobilu je více než zachována, prodejní cena vozu je pochopitelně vyšší.
      A ještě jedna věc, proč vozy Tesla „jsou tak dobré“. Mají veliké akumulátory. (tím jsou ovšem značně drahé).
      53 kWh (či dokonce ještě více) oproti 16 kWh Mitsibishi MiEV Zero či 24 kWh Nissanu Leaf (Toyota Prius 6,5 kWh, to však není elektromobil, ale hybridní technická hračka).
      Pro ty lidi, kteří se stále diví, proč to údajně nejde (udělat schopný elektromobil) doporučuji shlédnout film Who Killed the Electric Car?
      Je ke stažení zdarma na internetu – dokonce se k němu dají stáhnout i slovenské titulky. (oboje třeba na ulozto.cz)

    3. Konspirační teorie v
      Konspirační teorie v předchozích komentářích mi nedají neodpovědět. Takže důvodem je, že Tesla skutečně převyšuje jiná auta ve všech parametrech – a to včetně ceny, která je několikanásobná. Tudíž se ho může prodat jen omezené množství, protože po autě, které má stejnou užitnou hodnotu jako spalovák za 300000, ale stojí 1500000 opravdu nebude příliš vysoká poptávka. Tesly Roadster se prodalo kolik? Pár stovek kusů? Nevím přesně, ale myslím, že necelé dva tisíce. Každopádně ale pro takovéhle počty vůbec nestojí za to rozjíždět sériovou výrobu a vyvíjet samostatný model – a to ani velkým, ani malým automobilkám. Je logické, že je potřeba hledat střední cestu – levnější elektromobily s menší baterií, které prošlapou cestu na trh. Tesla je cenově mimo hlavní proud a její aktivity rozšíření elektromobility do masového použití nic nepřinášejí.

      Takže tolik asi k nesmyslným teoriím typu „všichni se spikli a drží si elektromobily pod pokličkou, aby nám mohli vnucovat spalováky“.

      1. Jo tohle bych podepsal. Sice
        Jo tohle bych podepsal. Sice ten ekvivalentní spalovák bych ohodnotil tak na dvojnásobek až trojnásobek těch 300kKč, ale v principu není co dodat. Navíc i přes relativně velký dojezd budou pořád masy remcat, že se to nedobije za pět minut a bude se spekulovat o životnosti akumulátoru.

      2. Mňa by len zaujímalo, čo
        Mňa by len zaujímalo, čo myslíte tými lacnými elektromobilmi s menšou batériou. Ak je to niečo typu Peugeot iOn, teda 4-miestne vozítko s dojazdom 100km za cenu poriadneho rodinného auta, tak to bude mať úspech len u nadšencov. Myslím si, že taká Tesla S za cenu ani nie dvakrát vyššiu s dojazdom 480 km rozhodne zaujme tých bohatších viac svojou veľkosťou, vybavenosťou a tiež jazdnými vlastnosťami. Keď už má niekto toľko peňazí, že si môže dovoliť kúpiť iOn, tak mu rozhodne nebude vadiť, ak si 20 000€ priplatí, a má plnohodnotný rodinný sedan s omnoho lepšími vlastnosťami. Potenciál tu dnes je, len ho treba vedieť využiť.

      3. Nemate pravdu. Ani v jednom.
        Nemate pravdu. Ani v jednom. Srovnavate hrusky s jabkama. Zakladni model Tesly S bude stat neco pres milion a to není cena nijak zavratne odlisna od BMW stejne tridy, dispnonujiciho stejnymi dynamickymi parametry. Mozna naopak Tesla bude jeste o par drobnych levnejsi. Tesla S neni stejna trida jako auto za 300tis, jak pisete. To ani nahodou.

        A veta „její aktivity rozšíření elektromobility do masového použití nic nepřinášejí“ by se dala tesat jako priklad, jak se mohou lidi mylit i u tak zjevnych skutecnosti. Kazda nova technologie prisla do aut pres drahe luxusni modely. A je to i logicke. Pravda je zcela opacna – aktivity Tesly jsou klicove pro cele nove odvětví elektromobility.

Napsat komentář