VIDEO: první let elektrického letadla E-Fan

Jan Horčík - 16 Duben 2014

Francouzská skupina EADS uskutečnila na letišti Bordeaux-Merignac první zkušební let elektrického letadla E-Fan. Dvoumístné tréninkové elektroletadlo bylo veřejně poprvé představeno minulý rok na leteckých dnech v Paříži.Elektrické letadlo EADS E-Fan při své veřejné premiéře na leteckých dnech v Paříži

Elektroletadlo EADS E-Fan při své premiéře na leteckých dnech v Paříži
foto: Julian Herzog, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Elektroletadlo E-Fan je vyrobeno čistě z kompozitních materiálů. Měří na délku 6,7 metru a má rozpětí křídel 9,5 m. Maximální vzletová hmotnost je 550 kg, vzletová rychlost je 110 km/h. Cestovní rychlost je kolem 160 km/h a max. rychlost přes 220 km/h.

O pohon elektrického letadla EADS E-Fan se starají dva elektromotory o celkovém výkonu 60 kW. O pohyb na zemi se pak stará elektromotor přímo v zadních kolech letadla o výkonu 6 kW. Díky tomu se letadlo může po zemi pohybovat bez použití hlavních motorů a elektromotor navíc pomáhá i s rozletem.

Energie je uložena ve dvou li-ion "balících" Kokam baterií po 65 kg. Celkem 120 článků Kokam s kapacitou 40 Ah a nominální voltáží 4 V ukrývá asi 19,2 kWh energie. Podle EADS dokáže elektroletadlo vydržet ve vzduchu 45-60 minut při běžném letu a 30 minut při akrobatických kouscích.

Rychlodobíjení baterií pak trvá asi hodinu, ale rychlejší je baterie prostě vyměnit za čerstvě dobité. Navíc lze takto do budoucna snadno zvyšovat kapacitu - už teď konstruktéři přemýšlejí o o 50 % vyšší kapacitě, která by prodloužila dobu let na 90 minut.

EADS je součást skupiny Airbus. Ta už dříve vyjádřila svůj zájem nasadit elektricky poháněná letadla do komeční nabídky. Samotný elektroletoun E-Fan je dítětem inženýra a pilota Didiera Esteyena. Ten už před dvěma lety navrhnul elektrické letadlo Cri-Cri.

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC GroupProdej pneu 100% online