VIDEO: Nissan podporuje vývoj úsporného závoďáku připomínajícího Blackbird

Jan Horčík - 10 Duben 2012

Už v polovině roku 2011 se objevily informace o unikátním závodním autě DeltaWing aneb Project 56. Šetrné závodní auto pro Le Mans vzdáleně připomínalo legendární letoun Blackbird. Projekt nyní zaštítila automobilka Nissan.

Aerodynamické tvary lehké kapoty připomínají americký strategický průzkumný letoun Lockheed SR-71 Blackbird
foto: Nissan

Mezi prvními společnostmi, které DeltaWing podpořily, byl Michelin jakožto dodavatel pneumatiky. Ty jsou kritickou součástí prototypu. Přední pneumatiky mají šířku pouze čtyři palce (na 15″ ráfku) a výrazně tím snižují valivý odpor. Auto dosahuje max. rychlosti 300 km/h.

Prototyp závodního vozu DeltaWing staví jeho autor a konstruktér Ben Bowlby tak, aby auto dosáhlo poloviční hmotnosti než je u prototypů pro závody Le Mans běžné. Vlastně prakticky všechny charakteristiky vozu chce srazit na polovinu – výkon, spotřebu, aerodynamický odpor, atd.

Přitom má ale auto podávat srovnatelné výkony jako ostatní vozy v závodě. Nissan nyní do prototypu poskytne šetrný 1,6l motor DIG-T motor s výkonem 300 koní. Ben Bowlby věří, že jeho přístup pořádně zatřese závodním světem.

Ačkoliv se Nissan DeltaWing v závodech 24 hodin Le Mans 2012 nebude klasifikovat, všechny zúčastněné firmy doufají, že se stane ukázkovou technologií, která ukáže další směr vývoje budoucích závodních vozů. Zároveň poskytne Nissanu a dalším zúčastněným zajímavá data, která budou moct využít při vývoji sériových automobilů.

Prvními řidiči DeltaWingu budou Brit Marino Franchitti a Michael Krumm, světová šampion FIA GT1 za stáj Nissan. První veřejná ukázka DeltaWingu proběhla 15. března na závodním okruhu Sebring na Floridě.

Zpět na HybridPřidat komentář

http://www.hybrid.cz/test-elektromobilu-nissan-leaf

Majitel je pokud vím ochotný, zkuste se domluvit.

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pan Kubiš je tuším z Rožnova pod Radhoštěm. To už je blíž dojet k prodejci Nissanu do Drážďan :)

Ale díky za tip.

Raději pojedu do kraje vína, krásných žen a česky mluvících lidí, než do Drážďan. O osobních referencích nemluvě... ;)

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Sorry za offtopic, ale nemá někdo ze čtenářů Nissan Leaf v Praze či blízkém okolí? Přemýšlím nad koupí Leafu z Německa, ale chtěl bych si ho alespoň jednou prohlédnout naživo.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.