VIDEO: elektromotorka Lit Motors C-1 budoucností dopravy?

Jan Grohmann - 09 Listopad 2014

Americká společnosti Lit Motors vyvíjí plně elektrickou motorku C-1. Obrovskou výhodou nové elektromotorky je výkonný stabilizační systém. Motorku nelze vlastními silami převrátit a je stabilní i při bočním nárazu auta – samozřejmě, do určité míry.Lit Motors C-1

Lit Motors C-1 konkuruje spíše autům, než klasickým motorkám.
foto: Lit Motors

Produkční verze elektrické motorky Lit Motors C-1 získá krytý kokpit – půjde de facto o auto na dvou kolech. Výhodou takového řešení je především nízká spotřeba, díky malé hmotnosti a velmi malému čelnímu aerodynamickému odporu.

Cílem tvůrců je vyvinout extrémně stabilní a bezpečný stroj.
video: YouTube

Díky pokročilé stabilizaci dokáže Lit Motors C-1 řídit i jezdec s nulovými zkušenostmi s motorkami. U produkčního modelu se počítá s maximální rychlostí 160 km/h a dojezdem 320 km.

YouTube
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Akorát vážení, že stránky LITMOTORS sleduji několik let a pořád nic hotového. Asi to nebude tak jednoduché, jak si představovali. Alespoň letos ukázali nové video ( to s těmi kolečky ), necháme se překvapit, nápad výbornej...

ak by ten Monotracker urobili na plyn, slo by to nadracku.
elektricky pohon je sice pekna myslienka, ale kym tie dojazdy budu menej ako 300 km tak to nebude nik kupovat..a ta cena? prehnane...dalo by sa to kludne vyrobit do 5 tis. Eur. v Amerike sa daju vyrabat podobne veci a netreba nato skoro ani papiere ako v EU. Vselijake schvalenia TüV a pod. byrokraticke podpisy a dodrziavanie noriem. Ludia by si vedeli vyrobit aj sami nieco podobne - samozrejme ti chopnejsi by to zvladli. Kto chce luxus nech si ho za miliony kupi...nieco taketo ako Monotracker by sa velmi hodil do mesta a tam staci aj nieco co je lasnejsie, hlavne nech to ide tych 100 km/h to uplne staci. Ved aj tak vyssia rychlost na okreskach neni povolena.
O takychto veciach by sa dalo este dlho polemizovat.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

je to "monotracer" ty chytráku

Vypadá to super, ale aby to mělo úspěch, musela by být cena někde kolem 100 000 - 150 000,-Kč. Kdo si koupí jednomístné auto za půl Mega?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tak to ti řeknu přesně kámo. ten, kdo na to má.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No u nás byl vyvíjen dálník, který počítal s balančními kolečky, které se manuálně vysouvali. Dnes se vyrábí dálníky v Brně pod švýcarskou značkou, ale taky pracuje s balančními kolečky. Tady je nevidím a ty co jsou na prototypu mi příjdou spíše jako záchrana prototypu... kurňa čím to drží???

"kurňa čím to drží?"
Stabilitu tomu dodávají dva gyroskopy. (co to je si jistě najdete sám)
Video ukázka zde. Ty dva okrouhlé nesmysly co se tam v čase 1:05 kývají jsou ty zmíněné gyroskopy.
Názorný příklad/pokus:
Vezměte si do obou ruk za střední osu přední kolo z byciklu.
Pokud se nebude otáčet, tak s ním budete moci lehce pohybovat a naklánět jej.
Bude-li kolo roztočené, bude naklánění v jakémkoliv směru klást dosti velký odpor.
Stačí?
S dálníkem to má společnou pouze vnější podobu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

předpokládám teda, že ty gyroskopy se musí neustále točit. Čili když dojde baterka, gyro se dotočí a toto jde na bok?

Nejsem odborník, ale domnívám se, že máte pravdu.
Předpokládám, že výrobce není pako a počítá nějak i s touto eventualitou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jasné, ale ještě další věc by mě zajímala. Jak prováděli ten test tahem a ono to ustálo, ty gyroskopy musí mít asi hodně velkou váhu aby ta rotující hmota to udržela. Kolik tak to gyro může vážit v tomto případě? I když ono to bude asi hodně nízko takže řízení to vadit nebude, ale stejně to zvedne asi váhu hodně.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Opravdu se vyrábějí?
Poslední článek který se mi podařilo najít je z 2. 4. 2012 zde na Hybridu a potom chcípl pes, ani zmínčička.
Asi další uschlá haluz.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Nemyslím si, že by se přestaly vyrábět. Je to zakázková výroba ve velmi malých objemech jednotek či max. desítek kusů ročně. Nemají velkou publicitu a ani ji nepotřebují.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Ach jo, proč nemůžu mít někdy pravdu já?
Pane Horčíku omluva – blbě a málo jsem hledal.
(pouze "dálník" a ono to mělo být "Monotracer".
Zde článek z 28.června 2013.
Zde video z 27.června 2013.
Zde video Publikováno 8. 5. 2013.

Obrázek uživatele Aas

Brnensky dialnicak ale stoji okolo 60000€ ak sa nemylim, toto by malo stat menej ako polovicu a ak sa rozbehne vyroba vo vacsom, tak Kim hovori, ze by sa to mohlo dostat az na 16000€.

Vzpriamene to drzi system niekolkych gyroskopov. Obrazok je lepsi ako tisic slov, a video je lepsie ako 10 obrazkov ;-)
Model
C1 v LA Times
Promo video

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

O něco podobnýho se v minulosti u nás myslím také někdo pokoušel. Říkal tomu dálník. Byl to ale jeden ze zašlapaných projektů dřívějšího režimu.

Nebylo to zase tak v minulosti (v žádném případě v minulém režimu) a navíc dálník je něco jiného. Prakticky jenom okapotovaná motorka. A stálo to jak Tesla.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ceskatelevize.cz Jasně, že to bylo v minulém režimu. A jasně že to mělo jen vysouvací kolečka, bylo to skoro před 50 lety!

No na celém projektu je myslím nejzajímavější to, že nebyl hned na počátku sabotován dojezdem <100km jako třeba ta Toyota iRoad.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol