VIDEO: Honda v továrně nainstalovala vodní elektrárnu

Jan Horčík - 02 Listopad 2012

Právě včera vyrazila redakce Hybrid.cz na exkurzi do továrny TPCA v Kolíně. Kdo tam byl, jistě už zná slovo "kaizen" a systém malých i velkých vylepšení se kterými mohou přicházet sami zaměstnanci. Něco podobného zjevně funguje i v automobilce . Jeden z jejích amerických zaměstnanců přišel s nápadem jak využít odpadní vodu.Dirk Nordberg továrna Honda

Nápad i provedení malé vodní turbíny byly vcelku jednoduchá záležitost. Důležité je, že automobilka kývla, a že s podobnými nápady může přijít prakticky kdokoliv.

Voda v továrně Honda v padá ze chladící věže vysoké deset metrů do odpadních trubek. Dirk Nordberg přiel s nápadem jak tuto energii padající vody využít za pomoci malé vodní turbíny. Ta díky tomu ročně vyrobí (a továrna ušetří) asi 50 000 kWh elektřiny.

Není to mnoho, ale Dirk v krátkém videu upozorňuje, že každé takovéhle malé vylepšení továrny je jako kapka v moři, které se nakonec mohou spojit v jeden velký proud. Podobná vylepšení se ostatně dějí i v továrně TPCA v Kolíně, ale o tom připravujeme samostatný podrobnější článek.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je mysleni "neni to mnoho", a prave proto, jsou velke firmy brzdou rozvoje(na par vyjimek).

v CR pri cene 5,5kWh to da pres 200.000kc, coz neni malo. A jak se rika kdyz takto "malych zlepseni" udelaji vic uz to budou miliony. Jenomze "moderni manager" ma hloupou predstavu jednim rozhodnutim ci zlepsovakem usetrime miliony misto aby si uvedomil, ze setreni je prave v techto drobnostech.

Problem je podle me, ze by museli kapitani prumyslu myslet, coz na par cestnych vyjimek neumi(na mista se dostali pratelskyma vazba, spravnou skolou apod.)

Proto treba Jancura je vyjimka a takoveto "drobene zlepsovaky" bere, vi ze 100zlepseni uz neni usetreni v radu tisicu, ale milionu....


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station