VIDEO: Ford postavil vlastní formuli s litrovým motorem EcoBoost

Jan Horčík - 05 Září 2012

Downsizing je dnes pro automobilový průmysl mantrou. Státy chtějí méně emisí, zákazníci nižší emise, výsledkem jsou menší, ale efektivnější a výkonnější motory. Ford názorně předvádí co umí jeho motory řady EcoBoost na nejnovějším stroji Formule Ford.auto formula ford ecoboost

Formule Ford s motorem EcoBoost v akci na německém okruhu Nürburgring
foto: Ford

Oblíbený německý závodní okruh Nürburgring tentokrát hostil stroj z trochu opačného spektra než na jaké je zvyklý. Supersporty jako Lamborghini Aventador, Ferrari Enzo či Pagani Zonda jsou na tomto okruhu v Německu jako doma.

Ale malá Formule Ford je přesto všechny se svým tříválcovým 1l EcoBoost motorem dokázala zadupat do země. Zajela zde totiž 11. nejrychlejší čas okruhu v historii (7 minut 22 vteřin), čímž předstihla všechny zmíněné superstroje s výkonem přes 600 koní. Sama se přitom může pochlubit výkonem 205 koní.

Formule Ford bývá jinak obvykle vybavena 1,6l EcoBoost motorem o výkonu 180 koní. Inženýři automobilky Ford ale několik měsíců pracovali na tom, aby speciálně upravený jednolitrový tříválec mohl ve voze fungovat stejně dobře a ještě lépe. A jak je vidět, podařilo se.

Navíc inženýři upravili i samotnou formuli tak, aby mohla na silnice, tedy přidali světla, blinkry, zpětná zrcátka a klakson. Auto je jinak vybaveno 6stupňovou manuální převodovkou a běžnými silničními pneumatikami. Naměřená spotřeba není o nic méně zajímavá než zajetý čas: 2,4 l/100 km při 56 km/h, 5 l/100 km při 120 km/h.

Mimochodem, byl to právě litrový EcoBoost motor, který byl vyhlášen Mezinárodním motorem roku 2012 (International Engine of the Year). V současné době se montuje např. do vozů Ford Focus, brzy také do Ford B-MAX, Ford Fiesta a Ford C-MAX.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a hmotnost formulky? spotřeba sice pěkná...

Obrázek uživatele Jan Horčík

Hmotnost verze s 1.0l EcoBoost se mi bohužel zjistit nepodařilo, ale verze s 1,6l motorem váží podle technických specifikací 495 kg s řidičem.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

presne to som sa chcel spytat, tipujem pod 500 kg mozno 420 kg, nizka hmotnost a mala celna plocha spolu s aerodynamickym tvarom potom sa lahko dosahuje taka spotreba s akymkolvek motorom :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Súhlas, ale aj tak sú to celkom zaujímavé údaje. Rozhodne je to korektnejší marketing ako robí Chevrolet okolo svojho Voltu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

malá čelní plocha ano, ale Cx zas tak malé nebude kvůli přítlaku, pokud nebylo použito aktivních aerodynamických prvků


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil